Co zabrać pod namiot? Praktyczny poradnik

Aktualizacja:

Biwak, spanie pod namiotem, cieszenie się kontaktem z naturą to są przyjemności, które trudno zastąpić czymś innym. Są tacy, którzy wypoczywają w ten sposób od lat, inni mają to jeszcze przed sobą. Przed takim wyjazdem, szczególnie gdy to będzie pierwszy raz, warto sporządzić sobie listę rzeczy na biwak: niezbędnych, potrzebnych i przydatnych. Dobrym sposobem jest podzielnie listy na grupy tematyczne, tak łatwiej będzie Ci „ogarnąć” wszystkie rzeczy, które mogą Ci być potrzebne. Zdziwisz się, bo wbrew pozorom będzie ich niemało. Zatem co zabrać pod namiot? Spróbujmy je wymienić:

Nad głową i pod głową

Wyjazd pod namiot nie może się obyć bez namiotu. To oczywiste. Ale wybór już taki oczywisty nie jest. Modeli, rozmiarów i odmian są tysiące. Zanim zdecydujesz się na ten jeden jedyny, zastanów się, dokąd jedziesz, o jakiej porze roku i czym będziesz namiot transportować. Jeśli autem, możesz wybrać coś naprawdę wygodnego i okazałego. Jeśli namiot będziesz nosić na własnych plecach, każdy gram nadwagi może mieć znaczenie. W obu przypadkach warto rozważyć saperkę, czyli składaną łopatę, a nawet mały toporek.

Równie niezbędny jak namiot i ubezpieczenie turystyczne jest materac lub mata. Materac dmuchany zajmuje dużo miejsca, natomiast mata nie jest przesadnie komfortowa. Dobrym kompromisem są samopompujące się maty. Nie zajmują tyle miejsce, co materac, a śpi się na nich wygodnie. Do tego poduszki i śpiwory. Wybierając te ostatnie zwróć uwagę na zakres temperatur, aby nie było Ci za zimno, ale też za gorąco.

Do garnka

Biwak pod namiotem to także przygotowywanie sobie posiłków w warunkach campingowych. Zadbaj o kuchenkę, naczynia turystyczne oraz jedzenie. Spakuj też trochę herbaty, kawy, cukier (jeśli słodzisz) i podstawowe przyprawy. Wyjazd pod namiot bez soli, może się zacząć od szukania najbliższego sklepu. Jeszcze bardziej przyda Ci się porządny turystyczny nóż. Taki, którym bez trudu przygotujesz kanapki. Ważniejsze więc od wielu surwiwalowych opcji jest stopień jego naostrzenia. Sprawdź to koniecznie przed wyjazdem. Wiedz, że nie musisz być już skazanym na zupki z paczki i konserwy. Ciekawą alternatywą są dania liofilizowane, które potrafią być naprawdę wyrafinowane. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy dań wegańskich a nawet ci, którzy chcą unikać glutenu. Ceny tych potraw czasem mogą być porównywalne z tańszymi restauracjami ale to już inny temat.

Pod prysznic

Kosmetyczka, ręcznik, klapki pod prysznic. W kosmetyczce nie musisz mieścić całej zawartości swojej łazienkowej półki w łazience, ręczniki turystyczne potrafią być naprawdę kompaktowe i lekkie, a z klapek nie rezygnuj. To dla dobra i zdrowia Twoich stóp.

Trochę elektryczności

Biwak pod namiotem, ma to do siebie, że gdy zajdzie słońce, robi się ciemno. Naprawdę ciemno. Potrzebujesz więc przynajmniej jednej latarki turystycznej, która pomoże Ci dotrzeć do namiotu i z namiotu do toalety oraz jakiegoś małego źródła światła do środka. Jeśli nie możesz żyć bez telefonu to spraw sobie pojemny powerbank czyli taki, którym naładujesz swojego smartfona przynajmniej dwa razy. Wybierając na tego typu wyjazd samochodem warto też rozważyć zabranie lodówki turystycznej. Są modele, które możesz podłączyć w aucie do prądu i tak przewieźć produkty żywnościowe w chłodzie.

Na wszelki wypadek

Porządny turysta wie, co zabrać pod namiot, żeby choroba czy uraz nie zepsuł mu pobytu. Rozsądnie wyposażona apteczka (leki na przeziębienie i biegunkę, coś przeciwbólowego oraz przeciwalergicznego,  opatrunki, plastry…) jest równie ważna jak ubezpieczenie turystyczne. 

Na nieproszonych gości

Komary, meszki, kleszcze, oparzenia słoneczne… Nikt z turystów tego nie lubi. Zadbaj więc, żeby lista rzeczy potrzebnych pod namiot zawierała środki, które ochronią Twoją skórę. Coś na komary, ukąszenia, krem z filtrem to podstawa.

Na nudę

Wyjazd pod namiot to dobra okazja do spędzania czasu razem. Pomyśl, co lubisz  (lubicie robić), gdy nie oglądacie telewizji? Spakuj ulubioną grę planszową, książki. W czytniku zmieści się ich bardzo dużo.

Odrobina luksusu

Nie popadaj w przesadę, ale pamiętając, że to ma być wypoczynek a nie karne zesłanie, uświadom sobie co dla Ciebie jest ważne i zapewnij to sobie. Zastanawiasz się, co zabrać pod namiot? Jeśli ponad wszystko lubisz siedzieć i patrzeć przed siebie na piękny krajobraz, może warto zabrać ze sobą składane krzesełko? I przeciwnie, jeśli kochasz ruch i jazdę na rowerze, może warto sprawić sobie składany, turystyczny rower?

Biwak pod namiotem: to warto mieć! 

Są rzeczy, które trudno przypisać do powyższych grup, a potrafią ułatwić życie pod namiotem. Jednym z nich jest linka. Rozwiesisz na niej mokry ręcznik, albo przemoczone ciuchy. Co jeszcze? Pewnie masz już mnóstwo pomysłów. Na co więc czekasz, przygotuj swoją własna autorską listę. Gdy zaczniesz ją opracowywać, to będzie tak jakbyś już tam był. Na wymarzonym biwaku. Przyjemności!

Wybierasz się na biwak swoim samochodem? Pomyśl i o nim – pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Jeśli chcesz uniknąć kar za brak OC, zadbaj o to odpowiednio wcześniej! W drodze przydatne może okazać się także AC i Assistance – rozważ to!

 

Podsumowanie

Biwak, spanie pod namiotem, cieszenie się kontaktem z naturą to są przyjemności, które trudno zastąpić czymś innym. Są tacy, którzy wypoczywają w ten sposób od lat, inni mają to jeszcze przed sobą.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej