5 sytuacji, w których NIE przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Aktualizacja:
ubezpieczenie turystyczne

Rośnie nasza świadomość ubezpieczeniowa i coraz częściej na liście rzeczy koniecznych do zrobienia przed wyjazdem na wakacje znajduje się zakup polisy turystycznej. Nie zawsze jednak spełnia ona swoją rolę tak jak powinna. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ubezpieczenie turystyczne okaże się bezużyteczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

 

Ubezpieczenie turystyczne daje poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje „spokojną głowę” podczas wakacyjnych wojaży. O ile żadna polisa nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa absolutnego, tak odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia, ochroni nas przed kosztownymi konsekwencjami. Warunkiem jest wybranie ubezpieczenia skrojonego na miarę naszych potrzeb.

Podpowiadamy jak to zrobić i jakich błędów unikać wybierając polisę turystyczną!

Amatorskie uprawianie sportu czy sporty ekstremalne: gdzie jest granica?

Bardzo często wykupując ubezpieczenie turystyczne, otrzymujemy w pakiecie polisę obejmującą amatorskie uprawianie sportów. Niech Cię nie zmyli jednak to pojęcie. Może okazać się, że nawet jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje ryzyka związane z uprawianiem sportu, w określonych przypadkach ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Dlaczego? Być może rodzaj aktywności jaki uprawiasz, zaliczany jest do sportów podwyższonego ryzyka, albo nawet sportów ekstremalnych, o które Twoja polisa nie została rozszerzona. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego ubezpieczenia, sprawdź w OWU wyjaśnienie takich pojęć jak amatorskie uprawianie sportu, sporty wysokiego ryzyka czy sporty ekstremalne.

Przykład: Jazda poza stokiem narciarskim, czy wspinaczka wysokogórska zostanie z dużym prawdopodobieństwem zaliczona do sportów ekstremalnych, nawet jeśli nie bierzesz udziału w zawodach, ani nie zajmujesz się biciem rekordów. Jeśli dojdzie do wypadku, a Twoja polisa będzie obejmowała tylko sporty amatorskie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W sytuacjach spornych, kiedy nie mamy pewności co do tego jaką polisę wybrać, warto kupić tą o szerszym zakresie, zwłaszcza, że jej koszt może się zwiekszyć o  zaledwie kilkadziesiąt złotych –  w całym podróżnicznym budżecie nie jest to zawrotna kwota. 

UWAGA:

Niedawno świat obiegła informacja o akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Wówczas wszyscy zastanawiali się nad kwestią ubezpieczenia w takich przypadkach. Znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia na wyprawę w najwyższe góry nie jest łatwe, a nawet najlepsza polisa nie zagwarantuje nam, że zorganizowanie pomocy tam będzie możliwe. Ubezpieczyciele niechętnie obejmują ochroną wyjazdy w wysokie góry. Limity wysokości, do której udzielana jest ochrona wahają się zazwyczaj w granicach 5000-5500 m n.p.m. Jeśli wybieramy się w wyższe góry, takie ubezpieczenie okaże się bezużyteczne. Wówczas warto rozważyć ofertę ubezpieczenia dla osób uprawiających ekstremalną aktywność górską.

Nagle zachorowanie czy powikłania chorób przewlekłych?

Większość polis obejmuje ochroną tylko i wyłącznie zachorowania nagłe, które mają początek podczas wyjazdu. Oznacza to, że jeśli cierpisz np. na chorobę serca, a nie wykupiłeś ubezpieczenia obejmującego choroby przewlekłe, w przypadku zaostrzenia jej objawów podczas podróży, ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych powinny wykupić osoby cierpiące m.in. na nadciśnienie, choroby serca, choroby układu krążenia, astmę czy cukrzycę.

Poniżej przykładowa kalkulacja ubezpieczenia zawierającego koszty leczenia następstw chorób przewlekłych dla jednej osoby na tygodniowy wyjazd w Europie:

Takie ubezpieczenie jest droższe niż standardowe o kilkadziesiąt złotych, ale zapewnia naprawdę spokojny wypoczynek.

Karencja: kiedy ubezpieczyciel roztoczy nad Tobą opiekę?

Wyjeżdżasz na wakacje, a w ferworze wcześniejszych przygotowań kompletnie zapomniałeś o znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Myślisz: nic straconego, wykupię ubezpieczenie już na miejscu. Oczywiście możesz to zrobić… ale jest jeden szkopuł. W warunkach każdego ubezpieczenia znajdziemy informację o okresie karencji, czyli okresie, w którym ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona bądź w ogóle jeszcze nie obowiązuje.

Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa okres karencji, który często jest uzależniony od czasu i sytuacji, w której podpisujemy umowę. W jednym przypadku ochrona ubezpieczeniowa może zaczynać się już następnego dnia od podpisania umowy, ale równie dobrze może zacząć obowiązywać dopiero po dwóch czy pięciu dniach. Umowę ubezpieczenia możesz podpisać również przebywając już na zagranicznym wyjeździe. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku okres karencji może wynosić nawet do 7 dni.

Oznacza to, że jeśli ulegniesz wypadkowi np. 3 dni po wykupieniu ubezpieczenia, nie jesteś chroniony, a ubezpieczenie nie pokryje wówczas kosztów Twojego leczenia.

Ubezpieczenie bagażu: czy wszystko jest bezpieczne?

Wyjeżdżasz na wymarzone wakacje. Szczęśliwie lądujesz w miejscu docelowym i z niecierpliwością oczekujesz na swój bagaż. Na taśmie pojawiają się ostatnie walizki, a Twojego bagażu wciąż brak. Zostajesz tylko z tym, co masz przy sobie. W bagażu głównym miałeś sprzęt fotograficzny do uwiecznienia niezapomnianych momentów, komputer, nie wspominając już o kąpielówkach.  Pierwszą panikę uspokajasz przekonaniem, że posiadasz ubezpieczenie bagażu, które pomoże w zaistniałej sytuacji.

O ile polisa ta zagwarantuje pomoc w odzyskaniu zaginionego bagażu czy wypłaci odszkodowanie za jego zniszczenie, o tyle może okazać się, że nie obejmuje ona ubezpieczeniem sprzętu elektronicznego, gotówki,  środków płatniczych oraz biżuterii.

Jeśli więc w bagażu głównym przewozisz wszystkie wartościowe rzeczy, nie łudź się, że ubezpieczyciel wypłaci Ci za nie odszkodowanie.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji: czy możesz zmienić plany?

Planując zagraniczny wyjazd ze sporym wyprzedzeniem, nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji. Może okazać się, że sytuacja życiowa zmusi nas do rezygnacji z podróży, albo jej skrócenia. W takich przypadkach zbawienne może okazać się ubezpieczenie obejmujące rezygnację z uczestnictwa. To ma jednak jasno i precyzyjnie określone sytuacje, w których możemy liczyć na zwrot kosztów. Polisa ta dotyczy szczególnych sytuacji losowych, na które nie mamy wpływu, np. śmierć członka rodziny, choroba osoby bliskiej, czy nieszczęśliwy wypadek.

Jeśli rezygnacja z wyjazdu podyktowana będzie zmianą planów czy zobowiązaniami zawodowymi uniemożliwiającymi wyjazd – ubezpieczenie to okaże się bezużyteczne.

Podsumowanie

  1. Podstawą dla każdego turysty jest ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia, assistance oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. W zależności od planowanej formy wypoczynku warto uwzględnić także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie sportów podwyższonego ryzyka, czy powikłania chorób przewlekłych.
  2. Wybierając ubezpieczenie turystyczne sprawdź, jakie rodzaje ryzyk wchodzą w jego zakres i upewnij się, że są to zdarzenia, na jakie będziesz narażony podczas swojego wyjazdu.
  3. Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym odpowiednio wcześniej - ubezpieczyciele indywidualnie ustalają okres karencji, w którym ochrona nie obowiązuje.
  4. Ubezpieczenie bagażu zazwyczaj nie obejmuje ochroną gotówki, środków płatniczych, biżuterii, ani sprzętu elektronicznego.
  5. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji dotyczy szczególnych sytuacji losowych, na które nie mamy wpływu

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

sporty ekstremalne
2024.09.17  •  Zdrowie
Na czym polega ubezpieczenie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych?

Aktywność fizyczna jest podstawą dobrego zdrowia niezależnie od wieku. Część osób nie poprzestaje jednak na standardowych sportach i szuka większych wrażeń. Sprawdź, jakie są sporty ekstremalne i czy wymagają dokupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie sportów ekstremalnych, czyli kraina zwyżek
2018.06.02
Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Jak wybrać i gdzie kupić polisę online?

Chciałbyś powtórzyć wyczyn bohaterów filmu 'Czekając na Joe', którzy zdobyli szczyt Siula Grande w Andach Peruwiańskich? Wyjeżdżając na taką eskapadę obejmującą np. wspinaczkę wysokogórską, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia od sportów ekstremalnych. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem takiej polisy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne - kiedy się przyda?
2016.08.26  •  Podróże
Ubezpieczenie turystyczne – kiedy się przyda? Na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Wkrótce wyjeżdżasz na urlop i zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź, kiedy taka polisa może Ci się przydać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z doradcą mfind, z którym wybierzesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj więcej
2018.11.21
Freeride, a ubezpieczenie narciarskie – co musisz wiedzieć?

"Freeride to wolność" - mówią freeriderzy i nie dają się zniechęcić do ekstremalnego narciarstwa. Szukają dziewiczych stoków i uciekają od zatłoczonych kurortów. Czy uprawiając freeride można wykupić ubezpieczenie narciarskie? Jakie są ograniczenia?

Czytaj więcej
Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd
2015.10.08
Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. O czym pamiętać kupując polisę?

Wakacje czy ferie zimowe to czas, kiedy możesz nareszcie odkurzyć buty trekkingowe albo snowboard i zażyć trochę aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli lubisz nurkować w greckich wodach albo szusować po alpejskich stokach, powinieneś wykupić ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na narty
2020.02.03  •  Podróże
Ubezpieczenie na narty: ranking polis narciarskich

Wyruszasz na podbój białych tras na snowboardzie lub nartach? Nie zapomnij się ubezpieczyć, inaczej słono zapłacisz za pomoc na stoku i u lekarza! Jakie dokumenty musisz posiadać obowiązkowo wyjeżdżając za granicę? Co powinieneś wykupić dodatkowo? Prześwietlamy ubezpieczenie na narty w różnych towarzystwach! Sprawdź nasz ranking polis narciarskich!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej