Freeride, a ubezpieczenie narciarskie - co musisz wiedzieć?

Aktualizacja:
freeride ubezpieczenie narciarskie

"Freeride to wolność" - mówią freeriderzy i nie dają się zniechęcić do ekstremalnego narciarstwa. Szukają dziewiczych stoków i uciekają od zatłoczonych kurortów. Czy uprawiając freeride można wykupić ubezpieczenie narciarskie? Jakie są ograniczenia?

Freeride to jazda bez ograniczeń. Dla uprawiającego tę dyscyplinę narciarza istnieje tylko stok i adrenalina w żyłach. Free rider powinien – a wręcz musi – wykupić ubezpieczenie. Co trzeba o nim wiedzieć? Sprawdzamy.

Ubezpieczenie narciarskie- czy wystarczy dla freeridera? 

Niedawno w Akademii Punkta opublikowaliśmy artykuł „Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?”, w którym sprawdziliśmy ile kosztuje polisa dla narciarza i snowboardzisty oraz dlaczego trzeba ją kupić.

Niestety –  tradycyjne, podstawowe ubezpieczenie narciarskie to opcja dla osób, które wyjeżdżają na zimowy urlop i nie planują w jego czasie żadnych ekstremalnych przygód. Będą się trzymać utartych i dobrze oznaczonych stoków, przejadą się gondolą i wypiją wieczorem grzane wino.

Jeśli szukasz większej adrenaliny i planujesz jazdę ekstremalną, tradycyjne, klasyczne ubezpieczenie o podstawowym zakresie to za mało.

Czytaj także: Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Jak wybrać i gdzie kupić polisę online?

Ubezpieczenie dla freeridera

W przypadku osoby uprawiającej free ride, ubezpieczenie jest szczególnie ważne. Ten  sport niesie ze sobą o wiele większe ryzyko odniesienia kontuzji niż „zwykłe” narciarstwo. Ponadto jest też większe prawdopodobieństwo, że ewentualna akcja ratowników górskich będzie musiała być wsparta z powietrza. O ile o koszty ratownictwa w Polsce nie musimy się martwić, o tyle za granicą  są one niebagatelne – godzina lotu helikoptera ratunkowego to 5 000 euro… Ważne jest też to, że „standardowe” ubezpieczenie podróżne nie obejmuje uprawiających freeride. Free riderzy powinni wykupić ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?

Osoby poszukujące większej dawki adrenaliny, uprawiające sporty ekstremalne np. jazdę poza wyznaczonymi trasami, speedriding, freeskiing, heliskiing muszą rozszerzyć ochronę ubezpieczenia o dodatkową opcję. Podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje wypadków  powstałych w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka – komentuje Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali TU SA i dodaje też, że – podobnie osoby, które zajmują się sportami zimowymi wyczynowo również potrzebują umowy ubezpieczenia z rozszerzeniem o dodatkową opcję tj. wyczynowe uprawianie sportu. Dotyczy to osób  trenujących regularnie, należących do klubów sportowych, biorących udział w zawodach sportowych, a także osoby zawodowo uprawiające te sporty.

Gdzie i za ile kupić polisę dla narciarza freeride?

Porównaliśmy oferty dwóch towarzystw, których polisy można kupić szybko on line.  Założyliśmy, że potrzebne będzie ubezpieczenie dla jednej osoby, która wybiera się na tygodniowy wyjazd narciarski do Austrii na początku stycznia i ma powyżej 26 lat. Dane prezentują się następująco:

Czytaj także: Ubezpieczenia narciarskie online: jak wybrać dobrą polisę?

Oferta Warty rozszerzona  o Pakiet SPORT i uprawianie sportów ekstremalnych: 

Oferta Before you Go rozszerzona o sporty ekstremalne:

UWAGA! Przed wybraniem konkretnej oferty trzeba przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), w których znajdują się m.in. informacje o tym jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie: jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?

Jeśli jest to możliwe – warto też wybrać jak najwyższe sumy ubezpieczenia –  koszty leczenia czy transportu medycznego mogą być wysokie i nie warto oszczędzać na drogim wyjeździe kilkudziesięciu złotych tylko dlatego, że wydaje się nam, że ubezpieczenie o najniższym zakresie wystarczy.

Ubezpieczenie narciarskie dla rekreacji i freeraide dla Ciebie skalkulujesz TUTAJ

Udanego urlopu!

Czytaj także: Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. O czym pamiętać kupując polisę?

Podsumowanie

  1. Freeride to jazda bez ograniczeń. Dla uprawiającego tę dyscyplinę narciarza istnieje tylko stok i adrenalina w żyłach. Free rider powinien – a wręcz musi – wykupić ubezpieczenie.
  2. Standardowe, podstawowe ubezpieczenie narciarskie to w tym wypadku za mało
  3. Uprawiając sporty o wyższym ryzyku trzeba rozszerzyć zakres ubezpieczenia o takie ryzyko
  4. Warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie zawiera np. koszty ratownictwa i sprzętu sportowego
  5. Wybierając ofertę, należy zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności TU.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej