Freeride, a ubezpieczenie narciarskie - co musisz wiedzieć?

Aktualizacja:
freeride ubezpieczenie narciarskie

"Freeride to wolność" - mówią freeriderzy i nie dają się zniechęcić do ekstremalnego narciarstwa. Szukają dziewiczych stoków i uciekają od zatłoczonych kurortów. Czy uprawiając freeride można wykupić ubezpieczenie narciarskie? Jakie są ograniczenia?

Freeride to jazda bez ograniczeń. Dla uprawiającego tę dyscyplinę narciarza istnieje tylko stok i adrenalina w żyłach. Free rider powinien – a wręcz musi – wykupić ubezpieczenie. Co trzeba o nim wiedzieć? Sprawdzamy.

Ubezpieczenie narciarskie- czy wystarczy dla freeridera? 

Niedawno w Akademii Punkta opublikowaliśmy artykuł „Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?”, w którym sprawdziliśmy ile kosztuje polisa dla narciarza i snowboardzisty oraz dlaczego trzeba ją kupić.

Niestety –  tradycyjne, podstawowe ubezpieczenie narciarskie to opcja dla osób, które wyjeżdżają na zimowy urlop i nie planują w jego czasie żadnych ekstremalnych przygód. Będą się trzymać utartych i dobrze oznaczonych stoków, przejadą się gondolą i wypiją wieczorem grzane wino.

Jeśli szukasz większej adrenaliny i planujesz jazdę ekstremalną, tradycyjne, klasyczne ubezpieczenie o podstawowym zakresie to za mało.

 

Ubezpieczenie dla freeridera

W przypadku osoby uprawiającej free ride, ubezpieczenie jest szczególnie ważne. Ten  sport niesie ze sobą o wiele większe ryzyko odniesienia kontuzji niż „zwykłe” narciarstwo. Ponadto jest też większe prawdopodobieństwo, że ewentualna akcja ratowników górskich będzie musiała być wsparta z powietrza. O ile o koszty ratownictwa w Polsce nie musimy się martwić, o tyle za granicą  są one niebagatelne – godzina lotu helikoptera ratunkowego to 5 000 euro… Ważne jest też to, że „standardowe” ubezpieczenie podróżne nie obejmuje uprawiających freeride. Free riderzy powinni wykupić ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne.

Osoby poszukujące większej dawki adrenaliny, uprawiające sporty ekstremalne np. jazdę poza wyznaczonymi trasami, speedriding, freeskiing, heliskiing muszą rozszerzyć ochronę ubezpieczenia o dodatkową opcję. Podstawowy zakres ubezpieczenia nie obejmuje wypadków  powstałych w wyniku uprawiania sportów wysokiego ryzyka – komentuje Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali TU SA i dodaje też, że – podobnie osoby, które zajmują się sportami zimowymi wyczynowo również potrzebują umowy ubezpieczenia z rozszerzeniem o dodatkową opcję tj. wyczynowe uprawianie sportu. Dotyczy to osób  trenujących regularnie, należących do klubów sportowych, biorących udział w zawodach sportowych, a także osoby zawodowo uprawiające te sporty.

Gdzie i za ile kupić polisę dla narciarza freeride?

Porównaliśmy oferty dwóch towarzystw, których polisy można kupić szybko on line.  Założyliśmy, że potrzebne będzie ubezpieczenie dla jednej osoby, która wybiera się na tygodniowy wyjazd narciarski do Austrii na początku stycznia i ma powyżej 26 lat. Dane prezentują się następująco:

Oferta Warty rozszerzona  o Pakiet SPORT i uprawianie sportów ekstremalnych: 

Oferta Before you Go rozszerzona o sporty ekstremalne:

 

 

UWAGA! Przed wybraniem konkretnej oferty trzeba przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), w których znajdują się m.in. informacje o tym jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jeśli jest to możliwe – warto też wybrać jak najwyższe sumy ubezpieczenia –  koszty leczenia czy transportu medycznego mogą być wysokie i nie warto oszczędzać na drogim wyjeździe kilkudziesięciu złotych tylko dlatego, że wydaje się nam, że ubezpieczenie o najniższym zakresie wystarczy.

Ubezpieczenie narciarskie dla rekreacji i freeraide dla Ciebie skalkulujesz TUTAJ

Udanego urlopu!

Podsumowanie

  1. Freeride to jazda bez ograniczeń. Dla uprawiającego tę dyscyplinę narciarza istnieje tylko stok i adrenalina w żyłach. Free rider powinien – a wręcz musi – wykupić ubezpieczenie.
  2. Standardowe, podstawowe ubezpieczenie narciarskie to w tym wypadku za mało
  3. Uprawiając sporty o wyższym ryzyku trzeba rozszerzyć zakres ubezpieczenia o takie ryzyko
  4. Warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie zawiera np. koszty ratownictwa i sprzętu sportowego
  5. Wybierając ofertę, należy zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności TU.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments