Na czym polega ubezpieczenie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych?

Aktualizacja:
Group of skydivers above the clouds.

Aktywność fizyczna jest podstawą dobrego zdrowia niezależnie od wieku. Część osób nie poprzestaje jednak na standardowych sportach i szuka większych wrażeń. Sprawdź, jakie są sporty ekstremalne i czy wymagają dokupienia dodatkowego ubezpieczenia.

baner w treści – stały - 1

Co to są sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne to aktywności, które są uprawiane w trudnych warunkach i wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstania kontuzji. Nie ma jednej, ogólnie obowiązującej definicji sportów ekstremalnych ani zamkniętej listy. Reguły kwalifikowania aktywności jako ekstremalnych zależą od ubezpieczycieli. W praktyce wiele aktywności przewija się przez Ogólne Warunki Ubezpieczenia wszystkich największych towarzystw ubezpieczeniowych.

Sporty ekstremalne – lista

Zastanawiasz się, czy dany sport należy do grona sportów ekstremalnych? Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmiennie ustalać zakres aktywności, które ich zdaniem wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstania kontuzji. Jeśli nie masz pewności, czy dany sport jest traktowany jako sport ekstremalny, zweryfikuj tę kwestię w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Najpopularniejsze sporty ekstremalne to:

 • baloniarstwo, 
 • downhill, 
 • freeskiing, 
 • heliboarding, 
 • heliskiing, 
 • jazda na quadach, 
 • jazda na skuterach wodnych, 
 • kolarstwo górskie, 
 • lotniarstwo, 
 • mountainboarding, 
 • motocross, 
 • motolotniarstwo, 
 • nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego poniżej określonej głębokości, 
 • rafting, 
 • inne sporty wodne, które uprawiasz na rzekach górskich, 
 • skoki na gumowej linie, 
 • skoki narciarskie, 
 • snowboard lub narciarstwo poza wyznaczonymi trasami.

Rodzaje sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne można zaklasyfikować do kilku grup. 

Ekstremalne sporty zimowe to na przykład jazda na snowboardzie i nartach poza wyznaczonymi trasami. Dopóki poruszasz się po ośrodku, wystarczające jest ubezpieczenie sportów zimowych. Jazda poza wyznaczonymi trasami (np. po muldach i wysokim śniegu) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upadku i np. złamania. Akcja ratownicza może być w takim przypadku utrudniona. Z tych względów takie aktywności wymagają wykupienia dedykowanego rozszerzenia ochrony. 

Ekstremalne sporty powietrzne to np. skoki ze spadochronem. Ogromna wysokość i zmiany ciśnienia sprawiają, że tylko najodważniejsze osoby, których stan zdrowia na to pozwala, mogą spróbować takiej aktywności. Nic dziwnego, że również w tym przypadku standardowe ubezpieczenie turystyczne najczęściej nie działa. 

Sporty ekstremalne lądowe są uprawiane na ziemi, jednak wcale nie oznacza to, że są bezpieczniejsze. Również w tym przypadku masz do czynienia z wysokim ryzykiem i adrenaliną. Jako przykład sportu ekstremalnego lądowego można podać np. motocross. To wyścigi motocyklowe, które odbywają się na przystosowanych torach. Udział w zawodach wymaga zazwyczaj nie tylko odpowiedniego sprzętu, lecz także uzyskania określonych licencji. 

Ekstremalne sporty wodne są wykonywane nie tylko na morzach i jeziorach, ale również rzekach – w tym górskich. O ile zwykła wycieczka w góry nie wymaga wykupienia dodatkowej polisy, to kajakarstwo górskie uprawia się w rwących potokach. Taki sport wymaga świetnej koordynacji i przygotowania fizycznego, a także umiejętności technicznych, jednak pozwala obejrzeć z poziomu wody piękne miejsca, a jednocześnie zaznać adrenaliny. Jeśli chcesz go spróbować, musisz czuć się w wodzie pewnie i komfortowo. 

Dziwne sporty ekstremalne to z kolei np. extreme ironing. Sport polega na prasowaniu ubrań w niestandardowych, wyjątkowo wymagających miejscach, takich jak np. szczyty górskie. Można go łączyć z innymi sportami ekstremalnymi. 

Miałeś wypadek elektroniczną hulajnogą? Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie.

 

Planujesz sportową wyprawę za granicą?

Kup ubezpieczenie

Zalety sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne mają wiele zalet. To rozwiązanie dedykowane dla osób, które szukają mocnych wrażeń i są znudzone wypoczynkiem w tradycyjnej formie. Sporty ekstremalne zwiększają odporność na stres i pokazują, że możesz więcej, niż myślisz. 

Pamiętaj jednak, że takie sporty wiążą się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia, musisz odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Nie zapomnij również, że uprawiając sporty ekstremalne, powinieneś wykupić dedykowane ubezpieczenie od takich aktywności.

Ubezpieczenie – sporty ekstremalne. Na czym polega?

Ubezpieczenie turystyczne w przypadku sportów ekstremalnych jest rozszerzeniem ochrony ze zwykłego ubezpieczenia turystycznego. Standardowa polisa chroni tylko w przypadku uprawiana zwykłych sportów. Ogólne Warunki Ubezpieczenia obowiązujące u konkretnego ubezpieczyciela rozstrzygają, które aktywności wymagają wykupienia dodatkowej ochrony. 

Jeśli nie wykupisz ubezpieczenia sportów ekstremalnych i dojdzie do wypadku związanego z taką aktywnością, polisa nie zadziała – nie otrzymasz zwrotu kosztów leczenia ani odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych możesz wykupić wygodnie online. Jego cena zależy przede wszystkim od celu podróży, sportów, które planujesz uprawiać, oraz długości wyjazdu. W praktyce rozszerzenie ochrony z polisy o sporty ekstremalne w większości przypadków może się wiązać z podniesieniem kosztu ubezpieczenia nawet o ponad 100%.

Ubezpieczenie NNW – sporty ekstremalne. Czy warto dokupić?

Do każdej polisy turystycznej warto dokupić również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu – jeśli dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu – otrzymasz świadczenie, które odpowiada jego procentowi. 

Koszt ubezpieczenia NNW najczęściej nie jest wysoki, dlatego warto rozważyć wykupienie takiego produktu. Przed zawarciem umowy sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączenia ochrony.

Czym różnią się sporty ekstremalne od sportów wysokiego ryzyka?

Pojęcia sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka są często stosowane zamiennie. W praktyce nie istnieje jedna, wiążąca definicja, która pomogłaby je rozróżnić. Znaczenia należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Sporty wysokiego ryzyka to najczęściej te aktywności, które są związane z wyczynowym uprawianiem sportu. Sporty ekstremalne są z kolei aktywnościami, które są wykonywane w warunkach wysokiego ryzyka, a także wymagają dużych umiejętności i odwagi.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są sporty ekstremalne?
Co to znaczy sporty ekstremalne?
Czy warto uprawiać sporty ekstremalne?
Jakie są wady sportów ekstremalnych?
Czy jazda konna to sport ekstremalny?
Czy skoki narciarskie to sport ekstremalny?

Podsumowanie

 • Sporty ekstremalne to aktywności, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. 
 • Każdy ubezpieczyciel sam ustala, jakie sporty wchodzą w zakres tego pojęcia. 
 • Uprawianie sportów ekstremalnych wymaga wykupienia dedykowanego rozszerzenia ubezpieczenia. 
 • Jeśli poprzestaniesz na zwykłej polisie, a dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego w trakcie uprawiania sportu ekstremalnego, nie otrzymasz odszkodowania.

baner w treści – stały - 2

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej