Na czym polega ubezpieczenie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych?

Aktualizacja:
Group of skydivers above the clouds.

Aktywność fizyczna jest podstawą dobrego zdrowia niezależnie od wieku. Część osób nie poprzestaje jednak na standardowych sportach i szuka większych wrażeń. Sprawdź, jakie są sporty ekstremalne i czy wymagają dokupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Co to są sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne to aktywności, które są uprawiane w trudnych warunkach i wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstania kontuzji. Nie ma jednej, ogólnie obowiązującej definicji sportów ekstremalnych ani zamkniętej listy. Reguły kwalifikowania aktywności jako ekstremalnych zależą od ubezpieczycieli. W praktyce wiele aktywności przewija się przez Ogólne Warunki Ubezpieczenia wszystkich największych towarzystw ubezpieczeniowych.

Sporty ekstremalne – lista

Zastanawiasz się, czy dany sport należy do grona sportów ekstremalnych? Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmiennie ustalać zakres aktywności, które ich zdaniem wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstania kontuzji. Jeśli nie masz pewności, czy dany sport jest traktowany jako sport ekstremalny, zweryfikuj tę kwestię w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Najpopularniejsze sporty ekstremalne to:

  • baloniarstwo, 
  • downhill, 
  • freeskiing, 
  • heliboarding, 
  • heliskiing, 
  • jazda na quadach, 
  • jazda na skuterach wodnych, 
  • kolarstwo górskie, 
  • lotniarstwo, 
  • mountainboarding, 
  • motocross, 
  • motolotniarstwo, 
  • nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego poniżej określonej głębokości, 
  • rafting, 
  • inne sporty wodne, które uprawiasz na rzekach górskich, 
  • skoki na gumowej linie, 
  • skoki narciarskie, 
  • snowboard lub narciarstwo poza wyznaczonymi trasami.

Rodzaje sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne można zaklasyfikować do kilku grup. 

Ekstremalne sporty zimowe to na przykład jazda na snowboardzie i nartach poza wyznaczonymi trasami. Dopóki poruszasz się po ośrodku, wystarczające jest ubezpieczenie sportów zimowych. Jazda poza wyznaczonymi trasami (np. po muldach i wysokim śniegu) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upadku i np. złamania. Akcja ratownicza może być w takim przypadku utrudniona. Z tych względów takie aktywności wymagają wykupienia dedykowanego rozszerzenia ochrony. 

Ekstremalne sporty powietrzne to np. skoki ze spadochronem. Ogromna wysokość i zmiany ciśnienia sprawiają, że tylko najodważniejsze osoby, których stan zdrowia na to pozwala, mogą spróbować takiej aktywności. Nic dziwnego, że również w tym przypadku standardowe ubezpieczenie turystyczne najczęściej nie działa. 

Sporty ekstremalne lądowe są uprawiane na ziemi, jednak wcale nie oznacza to, że są bezpieczniejsze. Również w tym przypadku masz do czynienia z wysokim ryzykiem i adrenaliną. Jako przykład sportu ekstremalnego lądowego można podać np. motocross. To wyścigi motocyklowe, które odbywają się na przystosowanych torach. Udział w zawodach wymaga zazwyczaj nie tylko odpowiedniego sprzętu, lecz także uzyskania określonych licencji. 

Ekstremalne sporty wodne są wykonywane nie tylko na morzach i jeziorach, ale również rzekach – w tym górskich. O ile zwykła wycieczka w góry nie wymaga wykupienia dodatkowej polisy, to kajakarstwo górskie uprawia się w rwących potokach. Taki sport wymaga świetnej koordynacji i przygotowania fizycznego, a także umiejętności technicznych, jednak pozwala obejrzeć z poziomu wody piękne miejsca, a jednocześnie zaznać adrenaliny. Jeśli chcesz go spróbować, musisz czuć się w wodzie pewnie i komfortowo. 

Dziwne sporty ekstremalne to z kolei np. extreme ironing. Sport polega na prasowaniu ubrań w niestandardowych, wyjątkowo wymagających miejscach, takich jak np. szczyty górskie. Można go łączyć z innymi sportami ekstremalnymi. 

Miałeś wypadek elektroniczną hulajnogą? Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie.

Planujesz sportową wyprawę za granicą?

Kup ubezpieczenie

Zalety sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne mają wiele zalet. To rozwiązanie dedykowane dla osób, które szukają mocnych wrażeń i są znudzone wypoczynkiem w tradycyjnej formie. Sporty ekstremalne zwiększają odporność na stres i pokazują, że możesz więcej, niż myślisz. 

Pamiętaj jednak, że takie sporty wiążą się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia, musisz odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Nie zapomnij również, że uprawiając sporty ekstremalne, powinieneś wykupić dedykowane ubezpieczenie od takich aktywności.

Ubezpieczenie – sporty ekstremalne. Na czym polega?

Ubezpieczenie turystyczne w przypadku sportów ekstremalnych jest rozszerzeniem ochrony ze zwykłego ubezpieczenia turystycznego. Standardowa polisa chroni tylko w przypadku uprawiana zwykłych sportów. Ogólne Warunki Ubezpieczenia obowiązujące u konkretnego ubezpieczyciela rozstrzygają, które aktywności wymagają wykupienia dodatkowej ochrony. 

Jeśli nie wykupisz ubezpieczenia sportów ekstremalnych i dojdzie do wypadku związanego z taką aktywnością, polisa nie zadziała – nie otrzymasz zwrotu kosztów leczenia ani odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych możesz wykupić wygodnie online. Jego cena zależy przede wszystkim od celu podróży, sportów, które planujesz uprawiać, oraz długości wyjazdu. W praktyce rozszerzenie ochrony z polisy o sporty ekstremalne w większości przypadków może się wiązać z podniesieniem kosztu ubezpieczenia nawet o ponad 100%.

Ubezpieczenie NNW – sporty ekstremalne. Czy warto dokupić?

Do każdej polisy turystycznej warto dokupić również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu – jeśli dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu – otrzymasz świadczenie, które odpowiada jego procentowi. 

Koszt ubezpieczenia NNW najczęściej nie jest wysoki, dlatego warto rozważyć wykupienie takiego produktu. Przed zawarciem umowy sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączenia ochrony.

Czym różnią się sporty ekstremalne od sportów wysokiego ryzyka?

Pojęcia sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka są często stosowane zamiennie. W praktyce nie istnieje jedna, wiążąca definicja, która pomogłaby je rozróżnić. Znaczenia należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Sporty wysokiego ryzyka to najczęściej te aktywności, które są związane z wyczynowym uprawianiem sportu. Sporty ekstremalne są z kolei aktywnościami, które są wykonywane w warunkach wysokiego ryzyka, a także wymagają dużych umiejętności i odwagi.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są sporty ekstremalne?
Co to znaczy sporty ekstremalne?
Czy warto uprawiać sporty ekstremalne?
Jakie są wady sportów ekstremalnych?
Czy jazda konna to sport ekstremalny?
Czy skoki narciarskie to sport ekstremalny?

Podsumowanie

  • Sporty ekstremalne to aktywności, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. 
  • Każdy ubezpieczyciel sam ustala, jakie sporty wchodzą w zakres tego pojęcia. 
  • Uprawianie sportów ekstremalnych wymaga wykupienia dedykowanego rozszerzenia ubezpieczenia. 
  • Jeśli poprzestaniesz na zwykłej polisie, a dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego w trakcie uprawiania sportu ekstremalnego, nie otrzymasz odszkodowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2018.11.21
Freeride, a ubezpieczenie narciarskie – co musisz wiedzieć?

"Freeride to wolność" - mówią freeriderzy i nie dają się zniechęcić do ekstremalnego narciarstwa. Szukają dziewiczych stoków i uciekają od zatłoczonych kurortów. Czy uprawiając freeride można wykupić ubezpieczenie narciarskie? Jakie są ograniczenia?

Czytaj więcej
2018.02.12  •  Podróże
5 sytuacji, w których NIE przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Rośnie nasza świadomość ubezpieczeniowa i coraz częściej na liście rzeczy koniecznych do zrobienia przed wyjazdem na wakacje znajduje się zakup polisy turystycznej. Nie zawsze jednak spełnia ona swoją rolę tak jak powinna. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ubezpieczenie turystyczne okaże się bezużyteczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Czytaj więcej
Ubezpieczenie sportowe nie tylko dla sportowców profesjonalistów
2018.05.25
Ubezpieczenie sportowe nie tylko dla sportowców profesjonalistów. Kup polisę online

W Polsce nie usłyszymy o ubezpieczeniach nóg piłkarzy opiewających na 100 milionów euro, za to często usłyszymy o niedostatecznej ochronie sportowca amatora, który zaczyna swoją przygodę z bieganiem. Na rynku ubezpieczeń można spotkać się z polisą zarówno dla profesjonalisty, jak i amatora, powstają nawet specjalne oferty dla uprawiających konkretne dyscypliny sportu. Czy to znaczy, że możesz trenować w spokoju?

Czytaj więcej
Ubezpieczenie turystyczne - kiedy się przyda?
2016.08.26  •  Podróże
Ubezpieczenie turystyczne – kiedy się przyda? Na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Wkrótce wyjeżdżasz na urlop i zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź, kiedy taka polisa może Ci się przydać i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z doradcą mfind, z którym wybierzesz najlepsze ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie na narty
2020.02.03  •  Podróże
Ubezpieczenie na narty: ranking polis narciarskich

Wyruszasz na podbój białych tras na snowboardzie lub nartach? Nie zapomnij się ubezpieczyć, inaczej słono zapłacisz za pomoc na stoku i u lekarza! Jakie dokumenty musisz posiadać obowiązkowo wyjeżdżając za granicę? Co powinieneś wykupić dodatkowo? Prześwietlamy ubezpieczenie na narty w różnych towarzystwach! Sprawdź nasz ranking polis narciarskich!

Czytaj więcej
Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd
2015.10.08
Ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. O czym pamiętać kupując polisę?

Wakacje czy ferie zimowe to czas, kiedy możesz nareszcie odkurzyć buty trekkingowe albo snowboard i zażyć trochę aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli lubisz nurkować w greckich wodach albo szusować po alpejskich stokach, powinieneś wykupić ubezpieczenie sportowe na zagraniczny wyjazd. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.04  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej