Na czym polega ubezpieczenie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych?

Aktualizacja:
Group of skydivers above the clouds.

Aktywność fizyczna jest podstawą dobrego zdrowia niezależnie od wieku. Część osób nie poprzestaje jednak na standardowych sportach i szuka większych wrażeń. Sprawdź, jakie są sporty ekstremalne i czy wymagają dokupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Co to są sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne to aktywności, które są uprawiane w trudnych warunkach i wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstania kontuzji. Nie ma jednej, ogólnie obowiązującej definicji sportów ekstremalnych ani zamkniętej listy. Reguły kwalifikowania aktywności jako ekstremalnych zależą od ubezpieczycieli. W praktyce wiele aktywności przewija się przez Ogólne Warunki Ubezpieczenia wszystkich największych towarzystw ubezpieczeniowych.

Sporty ekstremalne – lista

Zastanawiasz się, czy dany sport należy do grona sportów ekstremalnych? Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmiennie ustalać zakres aktywności, które ich zdaniem wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powstania kontuzji. Jeśli nie masz pewności, czy dany sport jest traktowany jako sport ekstremalny, zweryfikuj tę kwestię w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Najpopularniejsze sporty ekstremalne to:

 • baloniarstwo, 
 • downhill, 
 • freeskiing, 
 • heliboarding, 
 • heliskiing, 
 • jazda na quadach, 
 • jazda na skuterach wodnych, 
 • kolarstwo górskie, 
 • lotniarstwo, 
 • mountainboarding, 
 • motocross, 
 • motolotniarstwo, 
 • nurkowanie z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego poniżej określonej głębokości, 
 • rafting, 
 • inne sporty wodne, które uprawiasz na rzekach górskich, 
 • skoki na gumowej linie, 
 • skoki narciarskie, 
 • snowboard lub narciarstwo poza wyznaczonymi trasami.

Rodzaje sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne można zaklasyfikować do kilku grup. 

Ekstremalne sporty zimowe to na przykład jazda na snowboardzie i nartach poza wyznaczonymi trasami. Dopóki poruszasz się po ośrodku, wystarczające jest ubezpieczenie sportów zimowych. Jazda poza wyznaczonymi trasami (np. po muldach i wysokim śniegu) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem upadku i np. złamania. Akcja ratownicza może być w takim przypadku utrudniona. Z tych względów takie aktywności wymagają wykupienia dedykowanego rozszerzenia ochrony. 

Ekstremalne sporty powietrzne to np. skoki ze spadochronem. Ogromna wysokość i zmiany ciśnienia sprawiają, że tylko najodważniejsze osoby, których stan zdrowia na to pozwala, mogą spróbować takiej aktywności. Nic dziwnego, że również w tym przypadku standardowe ubezpieczenie turystyczne najczęściej nie działa. 

Sporty ekstremalne lądowe są uprawiane na ziemi, jednak wcale nie oznacza to, że są bezpieczniejsze. Również w tym przypadku masz do czynienia z wysokim ryzykiem i adrenaliną. Jako przykład sportu ekstremalnego lądowego można podać np. motocross. To wyścigi motocyklowe, które odbywają się na przystosowanych torach. Udział w zawodach wymaga zazwyczaj nie tylko odpowiedniego sprzętu, lecz także uzyskania określonych licencji. 

Ekstremalne sporty wodne są wykonywane nie tylko na morzach i jeziorach, ale również rzekach – w tym górskich. O ile zwykła wycieczka w góry nie wymaga wykupienia dodatkowej polisy, to kajakarstwo górskie uprawia się w rwących potokach. Taki sport wymaga świetnej koordynacji i przygotowania fizycznego, a także umiejętności technicznych, jednak pozwala obejrzeć z poziomu wody piękne miejsca, a jednocześnie zaznać adrenaliny. Jeśli chcesz go spróbować, musisz czuć się w wodzie pewnie i komfortowo. 

Dziwne sporty ekstremalne to z kolei np. extreme ironing. Sport polega na prasowaniu ubrań w niestandardowych, wyjątkowo wymagających miejscach, takich jak np. szczyty górskie. Można go łączyć z innymi sportami ekstremalnymi. 

Miałeś wypadek elektroniczną hulajnogą? Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie.

 

Planujesz sportową wyprawę za granicą?

Kup ubezpieczenie

Zalety sportów ekstremalnych

Sporty ekstremalne mają wiele zalet. To rozwiązanie dedykowane dla osób, które szukają mocnych wrażeń i są znudzone wypoczynkiem w tradycyjnej formie. Sporty ekstremalne zwiększają odporność na stres i pokazują, że możesz więcej, niż myślisz. 

Pamiętaj jednak, że takie sporty wiążą się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia, musisz odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Nie zapomnij również, że uprawiając sporty ekstremalne, powinieneś wykupić dedykowane ubezpieczenie od takich aktywności.

Ubezpieczenie – sporty ekstremalne. Na czym polega?

Ubezpieczenie turystyczne w przypadku sportów ekstremalnych jest rozszerzeniem ochrony ze zwykłego ubezpieczenia turystycznego. Standardowa polisa chroni tylko w przypadku uprawiana zwykłych sportów. Ogólne Warunki Ubezpieczenia obowiązujące u konkretnego ubezpieczyciela rozstrzygają, które aktywności wymagają wykupienia dodatkowej ochrony. 

Jeśli nie wykupisz ubezpieczenia sportów ekstremalnych i dojdzie do wypadku związanego z taką aktywnością, polisa nie zadziała – nie otrzymasz zwrotu kosztów leczenia ani odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych możesz wykupić wygodnie online. Jego cena zależy przede wszystkim od celu podróży, sportów, które planujesz uprawiać, oraz długości wyjazdu. W praktyce rozszerzenie ochrony z polisy o sporty ekstremalne w większości przypadków może się wiązać z podniesieniem kosztu ubezpieczenia nawet o ponad 100%.

Ubezpieczenie NNW – sporty ekstremalne. Czy warto dokupić?

Do każdej polisy turystycznej warto dokupić również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu – jeśli dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu – otrzymasz świadczenie, które odpowiada jego procentowi. 

Koszt ubezpieczenia NNW najczęściej nie jest wysoki, dlatego warto rozważyć wykupienie takiego produktu. Przed zawarciem umowy sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączenia ochrony.

Czym różnią się sporty ekstremalne od sportów wysokiego ryzyka?

Pojęcia sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka są często stosowane zamiennie. W praktyce nie istnieje jedna, wiążąca definicja, która pomogłaby je rozróżnić. Znaczenia należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Sporty wysokiego ryzyka to najczęściej te aktywności, które są związane z wyczynowym uprawianiem sportu. Sporty ekstremalne są z kolei aktywnościami, które są wykonywane w warunkach wysokiego ryzyka, a także wymagają dużych umiejętności i odwagi.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są sporty ekstremalne?
Co to znaczy sporty ekstremalne?
Czy warto uprawiać sporty ekstremalne?
Jakie są wady sportów ekstremalnych?
Czy jazda konna to sport ekstremalny?
Czy skoki narciarskie to sport ekstremalny?

Podsumowanie

 • Sporty ekstremalne to aktywności, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji. 
 • Każdy ubezpieczyciel sam ustala, jakie sporty wchodzą w zakres tego pojęcia. 
 • Uprawianie sportów ekstremalnych wymaga wykupienia dedykowanego rozszerzenia ubezpieczenia. 
 • Jeśli poprzestaniesz na zwykłej polisie, a dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego w trakcie uprawiania sportu ekstremalnego, nie otrzymasz odszkodowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej