Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w Austrii jest płatne. Przed wjazdem do tego kraju musisz zadbać o wykupienie odpowiedniej winiety. Sprawdź, jakie są ceny winiety w Austrii i gdzie można ją kupić.
Ceny winiet w Austrii
Koszt winiety do Austrii zależy od tego, jaki jej rodzaj wybierzesz.
Jeśli chcesz nabyć winietę roczną na samochód osobowy, musisz się przygotować na wydatek 96,40 euro. To rozwiązanie sprawdzi się u osób, które podróżują regularnie po tamtejszych drogach (np. w celach zawodowych). Jeśli wybierasz się do Austrii na krócej, rozważ wybór winiety dwumiesięcznej w cenie 29 euro albo dziesięciodniowej za 9,90 euro.
Mniej zapłacisz za motor. W tym przypadku koszt winiety na rok wyniesie 38,20 euro. Jeśli w przypadku Twojego jednośladu wystarczająca będzie winieta dwumiesięczna, zapłacisz 14,50 euro, a gdy zdecydujesz się na zakup uprawnienia na 10 dni – tylko 5,80 euro.
Na terenie Austrii pojazdy o masie powyżej 3,5 tony rozliczają się za opłaty drogowe na podstawie liczby osi pojazdu oraz przejechanych kilometrów. W tym celu trzeba kupić dedykowane, przypisane do pojazdu urządzenie „Go-Box”, które montuje się na szybie.
Gdzie kupić winiety do Austrii?
Winiety do Austrii można kupić za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego. Wystarczy, że w tym celu udasz się do jednego z oddziałów. Sprawa powinna być załatwiona od ręki.
Na terenie Austrii winietę kupisz również w jednym z dedykowanych punktów, które są rozmieszczone m.in. przy granicach i głównych drogach. Ich dokładną lokalizację możesz sprawdzić w internecie.
Obecnie winietę do Austrii możesz kupić również online. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku rozpoczęcie jej obowiązywania nie może nastąpić wcześniej niż 18 dni od transakcji. To czas niezbędny do zweryfikowania zamówienia i odpowiedniego przypisania opłaty za nie. Jest również wymagany przez przepisy prawa konsumenckiego obowiązujące w kraju. W tym przypadku opłatę za swoją winietę w Austrii uiścisz online.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC
Winieta w Austrii. Gdzie przykleić?
Winietę w Austrii musisz przykleić na szybie w widocznym miejscu. Powinieneś zrobić to po wewnętrznej stronie. Polecanym miejscem jest lewa albo prawa strona lusterka wstecznego. Instrukcja, jak nakleić winietę, znajduje się na naklejce. Z tego powodu najlepiej dokładnie zapoznać się z nią przed przyklejeniem na szybę. Pamiętaj też, że winiety nie można przeklejać. Grożą za to wysokie kary.
Zadbaj o to, aby naklejka nie nachodziła na winiety z innych krajów. Po upływie okresu ważności opłaty najlepiej ją usunąć. W praktyce może to nie być takie proste. Pomocne okażą się specjalistyczne płyny i inne dedykowane narzędzia.
Aktualnie na terenie Austrii możesz również alternatywnie nabyć e-winietę. Dzięki temu rozwiązaniu w ogóle nie musisz umieszczać naklejki na szybie. Taka winieta jest powiązana z numerem rejestracyjnym Twojego pojazdu.
Jeśli zdecydujesz się na zakup e-winiety w jednym z punktów na terenie całego kraju, okres jej ważności może się zacząć od razu.
Brak winiety w Austrii – jakie są kary?
Nie warto uchylać się od obowiązku wykupienia winiety w Austrii, ponieważ może to się wiązać z nałożeniem wysokiej kary. Jeśli zatrzyma Cię w takiej sytuacji policja, zostaniesz obciążony dodatkową opłatą w wysokości 120 euro. Motocykliści zapłacą nieco mniej, bo 65 euro.
Wysokość mandatu może wzrosnąć, jeśli kierowca odmówi uiszczenia opłaty dodatkowej. W tym przypadku kara może wynieść aż do 3000 euro.
Pamiętaj również, że na terenie Austrii zakup winiety jest wymagany jeszcze przed wjazdem na autostradę. W tym kraju nie masz dodatkowego czasu na znalezienie punktu (np. na Węgrzech przepisy zastrzegają na to godzinę) i możesz otrzymać karę od razu.
Mapę autostrad i dróg ekspresowych w razie potrzeby zweryfikujesz online. W praktyce płatne drogi czasami da się ominąć, choć w ten sposób podróż może się znacznie wydłużyć. W przypadku niektórych tras nie unikniesz opłat. Wszystko dlatego, że w tym kraju znajduje się aż 1745 kilometrów autostrad i 486 kilometrów dróg ekspresowych.
Przed wyjazdem wykup również dostosowane do potrzeb ubezpieczenie samochodu i sprawdź, czy przyda Ci się zielona karta.
Winiety online do Austrii możesz obecnie kupić w kilka chwil online na stronie internetowej asfinag.at. Dzięki temu nie musisz naklejać naklejki na szybę. Pamiętaj jedynie, że w tym przypadku okres ważności opłaty może się rozpocząć najszybciej po upływie 18 dni od chwili zakupu. Oczekiwania unikniesz, kupując e-winietę w jednym z punktów na terenie całego kraju.
W Austrii możesz kupić winietę tradycyjną albo e-winietę. Sam decydujesz, na jaki okres opłata będzie Ci potrzebna. Do wyboru masz 10 dni, 2 miesiące albo rok. Ceny różnią się również w zależności od tego, czy poruszasz się samochodem, czy motocyklem.
Ekowiniety w Austrii nie da się kupić w kioskach ani na stacjach paliw. W tym przypadku niezbędne jest udanie się do warsztatu, który aktualnie ma je na stanie.
Winiety w Austrii nie wolno przeklejać. Grożą za to wysokie kary. W praktyce winieta powinna być przyklejona po wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu, najlepiej po lewej albo po prawej stronie lusterka wstecznego.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Podróże po Europie w 2024 roku to nie tylko malownicze widoki i kulturowe doznania, lecz także kwestie praktyczne, takie jak winiety. Jakie zmiany czekają podróżnych w zakresie opłat drogowych? Sprawdź najnowsze informacje na temat winiet w Europie 2024 i przygotuj się na bezproblemową podróż przez kontynent!
Wybierasz się w podróż za granicę i planujesz poruszać się samochodem po Słowenii? Pamiętaj, że przejazd przez ten kraj jest płatny. Aby uniknąć wysokiej kary, musisz wykupić winietę. Sprawdź, gdzie kupić winietę na Słowenię i jaki jest jej koszt.
Do 2021 roku kierowcy głowili się nad tym, jak przykleić winietę czeską na szybie auta. Od tego czasu sporo się zmieniło. Opłatę za autostrady w Czechach dokonasz online – szybko i wygodnie. Ile w 2022 roku musimy zapłacić za przejazd? Na jak długo możemy ją kupić?
Podróżowanie samochodem po Słowacji wymaga zakupu odpowiedniej winiety. W naszym przewodniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat słowackich winiet, od tego gdzie je nabyć, przez rodzaje i ceny, po konsekwencje braku ważnej winiety. Dzięki temu zaplanujesz swoją podróż do Słowacji i unikniesz problemów na drodze.
Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.
W wielu krajach europejskich obowiązuje płatność za poruszanie się po drogach. Rumunia nie jest wyjątkiem. Kto jest zobowiązany do uiszczania opłat drogowych w tym kraju i w jakiej formie się je pobiera? Warto sprawdzić, jak przygotować się do podróży przez Rumunię, aby uniknąć kar.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.