Punkta

Słowacja stanowi świetną bazę wypadową dla Polskich turystów. Według statystyk, w sezonie turystycznym w 2018 roku, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę cudzoziemców zatrzymujących się u naszych słowackich sąsiadów. Zimą nie jest inaczej. Tak, jak Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, tak na Słowacji to Poprad przejmuje obowiązki Bratysławy, oferując narciarzom wszystko to, co najlepsze. Choć organizacja podróży na Słowację nie wydaje się skomplikowanym procesem, jest coś, o czym każdy kierowca wiedzieć powinien. Podpowiedź? Drogi płatne. Odpowiedź? Winiety Słowacja.

Winiety Słowacja: czy są obowiązkowe?

Kwestia obowiązkowych winiet na Słowacji zależy przede wszystkim od tego, jakimi drogami będziemy się poruszać. Winiety Słowacja będą niezbędne wtedy, gdy trasa naszej podróży będzie obejmować także drogi szybkiego ruchu czy autostrady. Warto wiedzieć, że na Słowacji łącznie znajduje się ponad 640 kilometrów płatnych dróg. Może więc się zdarzyć, że uda nam się zaplanować podróż tak, aby uniknąć korzystania z autostrad. Jeśli jednak zamierzalibyśmy poruszać się pomiędzy największymi słowackimi miastami, jazda drogami bezpłatnymi zabrałaby nam mnóstwo czasu i energii. Wówczas warto zainwestować w winiety na Słowacji.

Mapę i dokładny wykaz autostrad, do jazdy którymi konieczna jest winieta, znajdziemy na oficjalnej stronie słowackiego zarządcy opłat autostradowych: www.ndsas.sk.

Musimy też wiedzieć, że żadne triki na uniknięcie opłat za drogi płatne tutaj nie przejdą. Dlaczego? O tym za moment.

Winiety przez Internet

Choć inne kraje, jak chociażby Czechy, od dłuższego czasu planują wprowadzenie e-winiet, tam na planach się kończy. W przypadku Słowacji jednak wszystko wygląda inaczej. Kilka lat temu Słowacja wprowadziła elektroniczny system poboru opłat, dzięki czemu możemy kupić winiety przez Internet. Jak system e-winiet wygląda w praktyce? Otóż kupując winiety przez Internet, dostajemy jedynie potwierdzenie dokonania zakupu. Numer rejestracyjny naszego pojazdu jest automatycznie wprowadzany do bazy operatora, a to oznacza, że naklejanie winiet na szybę staje się zbędne.

Winiety Słowacja: gdzie kupić?

Zakup winiety Słowacja nie powinien przysporzyć nikomu większych problemów. Odkąd umożliwiono turystom zakup winiety przez Internet, najwygodniejszą opcją będzie kupno jej jeszcze z domu. Bez problemu zrobimy to na stronie eznamka.sk, dostępnej także w polskiej wersji językowej. Jeśli o winiecie nie pomyślimy jednak odpowiednio wcześniej, nic straconego. Wówczas, już na miejscu wystarczy udać się do punktu oznaczonego logiem „enzamka”, czyli samoobsługowych urządzeń, które bez problemu znajdziemy przy samej granicy. Winiety kupimy także na stacjach benzynowych oznaczonych napisem „eznamka” lub „emyto”.

Ceny winiet: Słowacja

Ceny winiet na Słowacji zależą od ich rodzaju. Na Słowacji wyróżnia się trzy rodzaje winiet, a ich ceny podawane są w oficjalnej walucie kraju, czyli w euro. Kierowca udający się w podróż do naszych słowackich sąsiadów ma do wyboru:

  • winieta 10-dniowa -ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg. Cena winiety: 10 euro.
  • winieta 30-dniowa – ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg. Cena winiety: 14 euro.
  • winieta roczna – ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia jej zakupienia) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że winieta roczna w 2018 jest ważna do 31 stycznia 2019 roku. Cena winiety: 50 euro.

Kara za brak e-winiety

Wydawać by się mogło, że elektroniczne winiety dają ogromne pole do popisu tym, którzy chcieliby przyoszczędzić. Jak wspominaliśmy e-winieta sprawia, że nalepka na szybie nie jest konieczna. Jak wobec tego będą rozpoznawani kierowcy posiadający winietę od tych, którzy nie uiścili opłaty na przejazd? Czy będą oni bezkarni? Absolutnie nie. Kontrola winiet odbywa się poprzez specjalne kamery, które zamontowane są na drogach i skanują numery rejestracyjne samochodów. W przypadku, gdy auto nie będzie miało ważnej winiety, informacja ta automatycznie trafi do centralnego systemu. To właśnie na tej podstawie auto może zostać zatrzymane przez policję autostradową. Nawet jeśli to się nie stanie, kierowca nie może spać spokojnie. Mandaty wysyłane są pocztą, a ich wysokość może wynieść nawet dziesięciokrotność ceny rocznej winiety.

https://punkta.pl/akademia/dla-kierowcow/autem-za-granice-poradnik/

Ubezpieczenie OC a podróż zagraniczna

Wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem? Takie przedsięwzięcie wymagać będzie jednak odpowiedniego przygotowania. Sprawne auto i pełen bak to dopiero początek. Przed wyruszeniem w trasę musisz zapoznać się także z przepisami obowiązującymi w krajach, do których się wybierasz. Mamy tutaj na myśli chociażby obowiązkowe wyposażenie samochodu czy konieczne dokumenty. I właśnie przy tych ostatnich warto zatrzymać się na chwilę.  1 października 2018 roku w Polsce zniesiono obowiązek posiadania przy sobie potwierdzenia zawarcia polisy OC. Dokument ten jednak będzie konieczny podczas podróży zagranicznych. Jeśli planujesz jechać samochodem na Słowację, sprawdź czy Twoja polisa komunikacyjna nie straci w najbliższym czasie ważności. Jeśli natomiast szukasz taniego OC, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i znajdź najtańszą polisę.