Większość europejskich krajów wprowadziła obowiązkowe opłaty za korzystanie z autostrad i dróg krajowych. Nie inaczej jest w przypadku Słowacji. Ta, w porównaniu do innych krajów poszła jednak o krok dalej i wprowadziła elektroniczny system poboru opłat. O czym powinni pamiętać polscy kierowcy wybierający się samochodem na Słowację? Jak wyglądają opłaty za słowackie autostrady? Czy winiety Słowacja są obowiązkowe?
Słowacja stanowi świetną bazę wypadową dla Polskich turystów. Według statystyk, w sezonie turystycznym w 2018 roku, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę cudzoziemców zatrzymujących się u naszych słowackich sąsiadów. Zimą nie jest inaczej. Tak, jak Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, tak na Słowacji to Poprad przejmuje obowiązki Bratysławy, oferując narciarzom wszystko to, co najlepsze. Choć organizacja podróży na Słowację nie wydaje się skomplikowanym procesem, jest coś, o czym każdy kierowca wiedzieć powinien. Podpowiedź? Drogi płatne. Odpowiedź? Winiety Słowacja.
Winiety Słowacja: czy są obowiązkowe?
Kwestia obowiązkowych winiet na Słowacji zależy przede wszystkim od tego, jakimi drogami będziemy się poruszać. Winiety Słowacja będą niezbędne wtedy, gdy trasa naszej podróży będzie obejmować także drogi szybkiego ruchu czy autostrady. Warto wiedzieć, że na Słowacji łącznie znajduje się ponad 640 kilometrów płatnych dróg. Może więc się zdarzyć, że uda nam się zaplanować podróż tak, aby uniknąć korzystania z autostrad. Jeśli jednak zamierzalibyśmy poruszać się pomiędzy największymi słowackimi miastami, jazda drogami bezpłatnymi zabrałaby nam mnóstwo czasu i energii. Wówczas warto zainwestować w winiety na Słowacji.
Mapę i dokładny wykaz autostrad, do jazdy którymi konieczna jest winieta, znajdziemy na oficjalnej stronie słowackiego zarządcy opłat autostradowych: www.ndsas.sk.
Musimy też wiedzieć, że żadne triki na uniknięcie opłat za drogi płatne tutaj nie przejdą. Dlaczego? O tym za moment.
Winiety przez Internet
Choć inne kraje, jak chociażby Czechy, od dłuższego czasu planują wprowadzenie e-winiet, tam na planach się kończy. W przypadku Słowacji jednak wszystko wygląda inaczej. Kilka lat temu Słowacja wprowadziła elektroniczny system poboru opłat, dzięki czemu możemy kupić winiety przez Internet. Jak system e-winiet wygląda w praktyce? Otóż kupując winiety przez Internet, dostajemy jedynie potwierdzenie dokonania zakupu. Numer rejestracyjny naszego pojazdu jest automatycznie wprowadzany do bazy operatora, a to oznacza, że naklejanie winiet na szybę staje się zbędne.
Winiety Słowacja: gdzie kupić?
Zakup winiety Słowacja nie powinien przysporzyć nikomu większych problemów. Odkąd umożliwiono turystom zakup winiety przez Internet, najwygodniejszą opcją będzie kupno jej jeszcze z domu. Bez problemu zrobimy to na stronie eznamka.sk, dostępnej także w polskiej wersji językowej. Jeśli o winiecie nie pomyślimy jednak odpowiednio wcześniej, nic straconego. Wówczas, już na miejscu wystarczy udać się do punktu oznaczonego logiem „enzamka”, czyli samoobsługowych urządzeń, które bez problemu znajdziemy przy samej granicy. Winiety kupimy także na stacjach benzynowych oznaczonych napisem „eznamka” lub „emyto”.
Ceny winiet: Słowacja
Ceny winiet na Słowacji zależą od ich rodzaju. Na Słowacji wyróżnia się trzy rodzaje winiet, a ich ceny podawane są w oficjalnej walucie kraju, czyli w euro. Kierowca udający się w podróż do naszych słowackich sąsiadów ma do wyboru:
- winieta 10-dniowa -ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg. Cena winiety: 10 euro.
- winieta 30-dniowa – ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg. Cena winiety: 14 euro.
- winieta roczna – ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia jej zakupienia) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że winieta roczna w 2018 jest ważna do 31 stycznia 2019 roku. Cena winiety: 50 euro.
Kara za brak e-winiety
Wydawać by się mogło, że elektroniczne winiety dają ogromne pole do popisu tym, którzy chcieliby przyoszczędzić. Jak wspominaliśmy e-winieta sprawia, że nalepka na szybie nie jest konieczna. Jak wobec tego będą rozpoznawani kierowcy posiadający winietę od tych, którzy nie uiścili opłaty na przejazd? Czy będą oni bezkarni? Absolutnie nie. Kontrola winiet odbywa się poprzez specjalne kamery, które zamontowane są na drogach i skanują numery rejestracyjne samochodów. W przypadku, gdy auto nie będzie miało ważnej winiety, informacja ta automatycznie trafi do centralnego systemu. To właśnie na tej podstawie auto może zostać zatrzymane przez policję autostradową. Nawet jeśli to się nie stanie, kierowca nie może spać spokojnie. Mandaty wysyłane są pocztą, a ich wysokość może wynieść nawet dziesięciokrotność ceny rocznej winiety.
Ubezpieczenie OC a podróż zagraniczna
Wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem? Takie przedsięwzięcie wymagać będzie jednak odpowiedniego przygotowania. Sprawne auto i pełen bak to dopiero początek. Przed wyruszeniem w trasę musisz zapoznać się także z przepisami obowiązującymi w krajach, do których się wybierasz. Mamy tutaj na myśli chociażby obowiązkowe wyposażenie samochodu czy konieczne dokumenty. I właśnie przy tych ostatnich warto zatrzymać się na chwilę. 1 października 2018 roku w Polsce zniesiono obowiązek posiadania przy sobie potwierdzenia zawarcia polisy OC. Dokument ten jednak będzie konieczny podczas podróży zagranicznych. Jeśli planujesz jechać samochodem na Słowację, sprawdź czy Twoja polisa komunikacyjna nie straci w najbliższym czasie ważności. Jeśli natomiast szukasz taniego OC, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i znajdź najtańszą polisę.
Podsumowanie
- Słowacja, tak jak większość europejskich krajów, wprowadziła obowiązkowe opłaty za korzystanie z autostrad i dróg krajowych.
- Na Słowacji obowiązują elektroniczne winiety, które można zakupić samodzielnie przez internet.
- Na miejscu winiety możemy nabyć w samoobsługowych urządzeniach z logiem „enzamka”, na stacjach benzynowych, bądź przez aplikację mobilną.
- Słowacja wprowadziła trzy rodzaje winiet: 10-dniową, miesięczną oraz roczną.
- Kierowca ma obowiązek zakupu winiety przed rozpoczęciem korzystania z płatnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Mandat za brak winiety wynosi dziesięciokrotność ceny winiety rocznej.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.