Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.
Jako doświadczony kierowca, który regularnie podróżuje po Europie, wiesz, że każde państwo ma swoje unikalne wymagania dotyczące opłat drogowych.
Rodzaje i ceny winiet w Bułgarii
Wyjeżdżasz autem za granicę? Jeśli miejscem docelowym jest Bułgaria, pamiętaj, że dostępnych jest pięć rodzajów winiet różniących się okresem ważności. Niezależnie od kategorii pojazdu, możesz wybierać spośród wariantów:
- winieta weekendowa – ważna od piątku 12:00 do niedzieli 23:59. Cena: 9 BGN (około 24 PLN),
- winieta tygodniowa – ważna przez 7 dni od daty zakupu. Cena: 15 BGN (około 36 PLN),
- winieta miesięczna – ważna do 23:59 dnia poprzedzającego ten sam dzień w następnym miesiącu. Cena: 27 BGN (około 72 PLN),
- winieta kwartalna – ważna do 23:59 dnia poprzedzającego ten sam dzień po 3 miesiącach. Cena: 48 BGN (około 115 PLN),
- winieta roczna – ważna do 23:59 dnia poprzedzającego ten sam dzień w następnym roku. Cena: 87 BGN (około 208 PLN).
Pamiętaj, że ceny różnią się w zależności od kategorii pojazdu. Samochody osobowe, przyczepy i kampery to kategoria K3, dla której obowiązują powyższe stawki. Pojazdy dostawcze i busy (kategoria K2) mają nieco wyższe opłaty, a ciężarówki (kategoria K1) obowiązują najwyższe ceny.
Gdzie obowiązują winiety w Bułgarii?
W Bułgarii winiety są wymagane nie tylko na autostradach i drogach ekspresowych, ale na wszystkich drogach poza obszarami zabudowanymi. Oznacza to, że wjazd do tego kraju bez ważnej winiety jest praktycznie niemożliwy. Opłaty drogowe mają na celu utrzymanie i rozwój sieci drogowej, dlatego też środki uzyskane ze sprzedaży winiet są przeznaczane na remonty i modernizację infrastruktury.
Kto musi kupić winietę w Bułgarii?
Obowiązek posiadania winiety dotyczy w zasadzie wszystkich pojazdów samochodowych, w tym osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Jedynym wyjątkiem są motocykle, które są zwolnione z tego wymogu i mogą poruszać się po bułgarskich drogach bezpłatnie.
Kategorie pojazdów, które są zwolnione z obowiązku wykupienia winiety:
- pojazdy z ograniczeniem zdolności zarobkowej o co najmniej 50%,
- pojazdy osób z trwałą niepełnosprawnością do 18. roku życia lub do ukończenia szkoły średniej,
- pojazdy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gwardii Narodowej, Sił Zbrojnych, Pogotowia Ratunkowego i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.
Jak kupić winietę do Bułgarii?
Najwygodniejszym sposobem jest dokonanie zakupu elektronicznej winiety przez Internet. Możesz to zrobić na oficjalnej platformie operatora BGTOLL lub na stronach internetowych firm partnerskich. W trakcie transakcji należy podać dane pojazdu, okres ważności oraz dane do kontaktu. Po dokonaniu płatności, winieta zostanie natychmiast wysłana na Twój adres e-mail.
Winiety można też nabyć w punktach sprzedaży stacjonarnej, takich jak placówki graniczne, stacje benzynowe, urzędy pocztowe czy dedykowane punkty sprzedaży. Zakup winiety powinien nastąpić niezwłocznie po przekroczeniu granicy, aby uniknąć mandatu.
Kontrola i kary za brak ważnej winiety
W Bułgarii funkcjonuje zaawansowany system monitorowania ruchu drogowego. Kamery rejestrują numery pojazdów, a gromadzone dane są na bieżąco porównywane z tzw. białą listą aut, dla których wykupiono ważne winiety.
W przypadku braku ważnej winiety lub nieaktywnego urządzenia GPS do regulowania opłat system automatycznie naliczy mandat. Kary za jazdę bez winiety w Bułgarii są wysokie:
- samochody osobowe do 3,5 tony – 667,76 PLN (standardowa kara) + cena winiety,
- pojazdy powyżej 3,5 tony – 4 451,70 PLN (standardowa kara) + cena winiety.
Warto podkreślić, że mandat może zostać zmniejszony, jeśli jest to Twoje pierwsze wykroczenie, ale i tak będziesz zobowiązany do natychmiastowego wykupienia winiety.
O czym jeszcze pamiętać wybierając się samochodem do Bułgarii?
Oprócz obowiązku posiadania winiety, kierowcy podróżujący do Bułgarii powinni zapoznać się z innymi przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju.
Ograniczenia prędkości | Obszary zabudowane | maks. 50 km/h |
Poza obszarami zabudowanymi | Samochody osobowe maks. 90 km/h | |
Pojazdy do 3,5 tony maks. 70 km/h | ||
Ciężarówki powyżej 3,5 tony maks. 80 km/h | ||
Autostrady | Samochody osobowe maks. 140 km/h | |
Pojazdy powyżej 3,5 tony maks. 100 km/h |
Sprawdź też inne ograniczenia prędkości na autostradach w Europie.
Inne wymagania:
- obowiązkowe światła mijania przez cały rok,
- fotelik dla dzieci do 12 lat lub 150 cm wzrostu,
- zakaz korzystania z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego,
- dozwolona zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila.
Ponadto w samochodzie musi się znaleźć kamizelka odblaskowa, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkA pierwszej pomocy.
Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Bułgarii
Wybierając się do Bułgarii samochodem, Twoje obowiązkowe ubezpieczenie OC kupione w Polsce będzie honorowane również na terenie tego kraju. Warto jednak rozważyć dodatkowe ubezpieczenia.
Sprawdź, gdzie kupisz najtańsze OC.
Pakiet OC i AC zapewni Ci ochronę w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu, niezależnie od tego, czy będzie to Twoja wina. Polisa assistance zagwarantuje z kolei pomoc w razie awarii, holowania, organizacji noclegu czy udzielenia wsparcia medycznego. Możesz wykupić ją na cały wyjazd lub w formie krótkoterminowej. Warto też zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne, obejmujące koszty leczenia, transportu medycznego czy nawet pomoc prawną i wsparcie tłumacza.
Podsumowując, podróż samochodem do Bułgarii w 2024 roku wymaga starannego przygotowania, w tym zakupu odpowiedniej winiety. Niezależnie od tego, czy planujesz wyjazd na weekend, tydzień czy dłużej, musisz zadbać o to, aby posiadać ważny dokument uprawniający do korzystania z bułgarskich dróg.
Więcej informacji o winietach w Bułgarii można znaleźć na stronie internetowej https://web.bgtoll.bg/ lub infolinii BGTOLL: +359 878 789 787.
Sprawdź też, jakie obowiązują winiety w Rumunii!
Pytania i odpowiedzi
Tak, w Bułgarii obowiązkowy jest zakup winiety elektronicznej dla wszystkich pojazdów o DMC do 3,5 tony, poruszających się po autostradach i drogach ekspresowych. Wyjątek stanowią motocykle.
Winietę można kupić online na stronie https://web.bgtoll.bg/, w punktach obsługi klienta BGTOLL oraz na wybranych stacjach benzynowych w Bułgarii.
Dostępne są winiety:
- Weekendowe (ważne od piątku do niedzieli)
- Tygodniowe
- Miesięczne
- Kwartalne
- Roczne
Ważność winiety rozpoczyna się od momentu zakupu i trwa przez wybrany okres (weekend, tydzień, miesiąc, kwartał lub rok).
Ważność winiety można sprawdzić na stronie https://web.bgtoll.bg/ po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu.
Nie, winiety nie można kupić na granicy z Bułgarią. Należy to zrobić online, w punktach obsługi klienta BGTOLL lub na wybranych stacjach benzynowych.
Podsumowanie
- Pamiętaj, że winiety w Bułgarii obowiązują nie tylko na autostradach, ale na całej sieci drogowej poza obszarami zabudowanymi.
- Kary za brak winiety są wysokie, dlatego warto dopilnować, aby Twój pojazd był prawidłowo zarejestrowany w systemie.
- Poza winietami, warto również zapoznać się z pozostałymi przepisami drogowymi obowiązującymi w Bułgarii, takimi jak ograniczenia prędkości czy obowiązkowe wyposażenie samochodu.
- Rozważ rozszerzenie ubezpieczenia o pakiet AC oraz assistance, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę na czas podróży.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Podróżowanie samochodem po Słowacji wymaga zakupu odpowiedniej winiety. W naszym przewodniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat słowackich winiet, od tego gdzie je nabyć, przez rodzaje i ceny, po konsekwencje braku ważnej winiety. Dzięki temu zaplanujesz swoją podróż do Słowacji i unikniesz problemów na drodze.
Podróże po Europie w 2024 roku to nie tylko malownicze widoki i kulturowe doznania, lecz także kwestie praktyczne, takie jak winiety. Jakie zmiany czekają podróżnych w zakresie opłat drogowych? Sprawdź najnowsze informacje na temat winiet w Europie 2024 i przygotuj się na bezproblemową podróż przez kontynent!
Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w Austrii jest płatne. Przed wjazdem do tego kraju musisz zadbać o wykupienie odpowiedniej winiety. Sprawdź, jakie są ceny winiety w Austrii i gdzie można ją kupić.
Do 2021 roku kierowcy głowili się nad tym, jak przykleić winietę czeską na szybie auta. Od tego czasu sporo się zmieniło. Opłatę za autostrady w Czechach dokonasz online – szybko i wygodnie. Ile w 2022 roku musimy zapłacić za przejazd? Na jak długo możemy ją kupić?
Wybierasz się w podróż za granicę i planujesz poruszać się samochodem po Słowenii? Pamiętaj, że przejazd przez ten kraj jest płatny. Aby uniknąć wysokiej kary, musisz wykupić winietę. Sprawdź, gdzie kupić winietę na Słowenię i jaki jest jej koszt.
Wybierasz się w podróż samochodem na Węgry? Świetnie się składa, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie cały szereg przydatnych informacji dotyczących przepisów drogowych, wyposażenia samochodu czy ograniczenia prędkości obowiązujących na Węgrzech. Sprawdź!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.