Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Aktualizacja:
Driving on a coast road. Aerial view of a car driven on an amazi

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Jako doświadczony kierowca, który regularnie podróżuje po Europie, wiesz, że każde państwo ma swoje unikalne wymagania dotyczące opłat drogowych. 

Rodzaje i ceny winiet w Bułgarii

Wyjeżdżasz autem za granicę? Jeśli miejscem docelowym jest Bułgaria, pamiętaj, że dostępnych jest pięć rodzajów winiet różniących się okresem ważności. Niezależnie od kategorii pojazdu, możesz wybierać spośród wariantów:

 • winieta weekendowa – ważna od piątku 12:00 do niedzieli 23:59. Cena: 9 BGN (około 24 PLN),
 • winieta tygodniowa – ważna przez 7 dni od daty zakupu. Cena: 15 BGN (około 36 PLN),
 • winieta miesięczna – ważna do 23:59 dnia poprzedzającego ten sam dzień w następnym miesiącu. Cena: 27 BGN (około 72 PLN), 
 • winieta kwartalna – ważna do 23:59 dnia poprzedzającego ten sam dzień po 3 miesiącach. Cena: 48 BGN (około 115 PLN), 
 • winieta roczna – ważna do 23:59 dnia poprzedzającego ten sam dzień w następnym roku. Cena: 87 BGN (około 208 PLN).

Pamiętaj, że ceny różnią się w zależności od kategorii pojazdu. Samochody osobowe, przyczepy i kampery to kategoria K3, dla której obowiązują powyższe stawki. Pojazdy dostawcze i busy (kategoria K2) mają nieco wyższe opłaty, a ciężarówki (kategoria K1) obowiązują najwyższe ceny.

Gdzie obowiązują winiety w Bułgarii?

W Bułgarii winiety są wymagane nie tylko na autostradach i drogach ekspresowych, ale na wszystkich drogach poza obszarami zabudowanymi. Oznacza to, że wjazd do tego kraju bez ważnej winiety jest praktycznie niemożliwy. Opłaty drogowe mają na celu utrzymanie i rozwój sieci drogowej, dlatego też środki uzyskane ze sprzedaży winiet są przeznaczane na remonty i modernizację infrastruktury.

Kto musi kupić winietę w Bułgarii?

Obowiązek posiadania winiety dotyczy w zasadzie wszystkich pojazdów samochodowych, w tym osobowych, dostawczych oraz ciężarowych. Jedynym wyjątkiem są motocykle, które są zwolnione z tego wymogu i mogą poruszać się po bułgarskich drogach bezpłatnie.

Kategorie pojazdów, które są zwolnione z obowiązku wykupienia winiety:

 • pojazdy z ograniczeniem zdolności zarobkowej o co najmniej 50%,
 • pojazdy osób z trwałą niepełnosprawnością do 18. roku życia lub do ukończenia szkoły średniej,
 • pojazdy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Gwardii Narodowej, Sił Zbrojnych, Pogotowia Ratunkowego i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak kupić winietę do Bułgarii?

Najwygodniejszym sposobem jest dokonanie zakupu elektronicznej winiety przez Internet. Możesz to zrobić na oficjalnej platformie operatora BGTOLL lub na stronach internetowych firm partnerskich. W trakcie transakcji należy podać dane pojazdu, okres ważności oraz dane do kontaktu. Po dokonaniu płatności, winieta zostanie natychmiast wysłana na Twój adres e-mail.

Winiety można też nabyć w punktach sprzedaży stacjonarnej, takich jak placówki graniczne, stacje benzynowe, urzędy pocztowe czy dedykowane punkty sprzedaży. Zakup winiety powinien nastąpić niezwłocznie po przekroczeniu granicy, aby uniknąć mandatu.

Kontrola i kary za brak ważnej winiety

W Bułgarii funkcjonuje zaawansowany system monitorowania ruchu drogowego. Kamery rejestrują numery pojazdów, a gromadzone dane są na bieżąco porównywane z tzw. białą listą aut, dla których wykupiono ważne winiety.

W przypadku braku ważnej winiety lub nieaktywnego urządzenia GPS do regulowania opłat system automatycznie naliczy mandat. Kary za jazdę bez winiety w Bułgarii są wysokie:

 • samochody osobowe do 3,5 tony – 667,76 PLN (standardowa kara) + cena winiety,
 • pojazdy powyżej 3,5 tony – 4 451,70 PLN (standardowa kara) + cena winiety.

Warto podkreślić, że mandat może zostać zmniejszony, jeśli jest to Twoje pierwsze wykroczenie, ale i tak będziesz zobowiązany do natychmiastowego wykupienia winiety.

O czym jeszcze pamiętać wybierając się samochodem do Bułgarii?

Oprócz obowiązku posiadania winiety, kierowcy podróżujący do Bułgarii powinni zapoznać się z innymi przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju. 

Ograniczenia prędkościObszary zabudowanemaks. 50 km/h
Poza obszarami zabudowanymiSamochody osobowe maks. 90 km/h
Pojazdy do 3,5 tony maks. 70 km/h
Ciężarówki powyżej 3,5 tony maks. 80 km/h
AutostradySamochody osobowe maks. 140 km/h
Pojazdy powyżej 3,5 tony maks. 100 km/h

Sprawdź też inne ograniczenia prędkości na autostradach w Europie.

Inne wymagania:

 • obowiązkowe światła mijania przez cały rok,
 • fotelik dla dzieci do 12 lat lub 150 cm wzrostu,
 • zakaz korzystania z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego,
 • dozwolona zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Ponadto w samochodzie musi się znaleźć kamizelka odblaskowa, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkA pierwszej pomocy.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Bułgarii

Wybierając się do Bułgarii samochodem, Twoje obowiązkowe ubezpieczenie OC kupione w Polsce będzie honorowane również na terenie tego kraju. Warto jednak rozważyć dodatkowe ubezpieczenia.

Sprawdź, gdzie kupisz najtańsze OC.

Pakiet OC i AC zapewni Ci ochronę w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu, niezależnie od tego, czy będzie to Twoja wina. Polisa assistance zagwarantuje z kolei pomoc w razie awarii, holowania, organizacji noclegu czy udzielenia wsparcia medycznego. Możesz wykupić ją na cały wyjazd lub w formie krótkoterminowej. Warto też zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne, obejmujące koszty leczenia, transportu medycznego czy nawet pomoc prawną i wsparcie tłumacza.

Podsumowując, podróż samochodem do Bułgarii w 2024 roku wymaga starannego przygotowania, w tym zakupu odpowiedniej winiety. Niezależnie od tego, czy planujesz wyjazd na weekend, tydzień czy dłużej, musisz zadbać o to, aby posiadać ważny dokument uprawniający do korzystania z bułgarskich dróg.

Więcej informacji o winietach w Bułgarii można znaleźć na stronie internetowej https://web.bgtoll.bg/ lub infolinii BGTOLL: +359 878 789 787.

Sprawdź też, jakie obowiązują winiety w Rumunii!

Pytania i odpowiedzi

Czy w Bułgarii obowiązują winiety?
Gdzie kupić winietę do Bułgarii?
Jakie są rodzaje winiet w Bułgarii?
Jak długo ważna jest winieta w Bułgarii?
Jak sprawdzić ważność winiety?
Czy mogę kupić winietę na granicy z Bułgarią?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

 • Pamiętaj, że winiety w Bułgarii obowiązują nie tylko na autostradach, ale na całej sieci drogowej poza obszarami zabudowanymi. 
 • Kary za brak winiety są wysokie, dlatego warto dopilnować, aby Twój pojazd był prawidłowo zarejestrowany w systemie.
 • Poza winietami, warto również zapoznać się z pozostałymi przepisami drogowymi obowiązującymi w Bułgarii, takimi jak ograniczenia prędkości czy obowiązkowe wyposażenie samochodu. 
 • Rozważ rozszerzenie ubezpieczenia o pakiet AC oraz assistance, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę na czas podróży.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej