Winiety – Słowenia. Koszt winiet w Słowenii w 2023

Aktualizacja:
Słowenia Winiety

Wybierasz się w podróż za granicę i planujesz poruszać się samochodem po Słowenii? Pamiętaj, że przejazd przez ten kraj jest płatny. Aby uniknąć wysokiej kary, musisz wykupić winietę. Sprawdź, gdzie kupić winietę na Słowenię i jaki jest jej koszt.

Ceny winiet w Słowenii 

Zastanawiasz się, ile kosztuje winieta na Słowenii? Dobra informacja jest taka, że ceny nie zmieniły się w porównaniu do 2022 roku. Poniżej znajdziesz aktualne stawki.

Ceny winiety w Słowenii dla pojazdów klasy 2A:

  • 110 euro – roczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony,
  • 30 euro – miesięczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony, 
  • 15 euro – tygodniowa winieta dla pojazdów do 3,5 tony. 

Ceny winiety w Słowenii dla pojazdów klasy 2B (dwuśladowe pojazdy silnikowe, charakteryzujące się wysokością nad pierwszą osią powyżej 1,30 metra, których maksymalny dozwolony ciężar nie przekracza 3500 kilogramów, z przyczepą lub bez niej):

  • 220 euro – roczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony, 
  • 60 euro – miesięczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony, 
  • 30 euro – tygodniowa winieta dla pojazdów do 3,5 tony. 

Koszty winiety w Słowenii dla pojazdów jednośladowych:

  • 55 euro – roczna winieta dla motocykli, 
  • 30 euro – półroczna winieta dla motocykli, 
  • 7 euro – tygodniowa winieta dla motocykli. 

Winiety roczne są dedykowane dla osób, które jeżdżą do Słowenii regularnie (np. w celach zawodowych czy odwiedzając rodzinę), ponieważ taka opłata obowiązuje od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia kolejnego. Winiety półroczne uprawniają do poruszania się po drogach na Słowenii przez 6 miesięcy od zakupu. 

Miesięczne i tygodniowe winiety w Słowenii są dedykowane dla turystów. Pierwsza obowiązuje od dnia zakupu do końca dnia odpowiadającego w przyszłym miesiącu. Gdyby się okazało, że takiego dnia nie ma, winieta będzie ważna aż do końca tego miesiąca. Winieta tygodniowa jest z kolei ważna przez 7 dni po zakupie. 

Jeśli podczas wyjazdu otrzymałeś mandat zza granicy, sprawdź, co robić.

Gdzie kupić winiety na Słowenię? 

Od 2022 roku Słowenia zastąpiła standardowe winiety w formie naklejek tzw. e-winietą. Od tego czasu znacznie łatwiejszy stał się system zakupu winiet dla kierowców. Obecnie wystarczy, że wjeżdżający do Słowenii wykupią opłatę online. Do elektronicznego systemu podaje się numer pojazdu. Opłatę można również uiścić zdalnie. 

Winietę na Słowenię da się kupić poprzez stronę internetową DARS. Witryna jest dostępna również w językach: angielskim, niemieckim, chorwackim i włoskim. Dla osób, które nie lubią nowości technologicznych, zachowano możliwość zakupu winiet w punktach DARS. Również w tym przypadku procedura jest prosta i trwa kilka chwil. 

Polscy kierowcy mogą skorzystać z pośrednictwa sklepu internetowego PZM Travel. 

Przed wyjazdem potrzebujesz również dobrego ubezpieczenia. W tym celu sprawdź kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Gdzie nakleić winietę w Słowenii? 

Po wprowadzeniu e-winiet nie ma już konieczności naklejania naklejek na szybę. To bardzo wygodne dla kierowców, którzy nie muszą jeździć z pakietem winiet z różnych krajów. Kontrola posiadania odpowiedniej winiety jest obecnie przeprowadzana na odległość. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Jak opłacić winiety online do Słowenii?

System słoweńskich e-winiet obsługuje wiele metod płatności. To przede wszystkim karty VISA oraz Maestro i Mastercard, a także PayPal i tradycyjne przelewy bankowe. W praktyce ostatnia dopuszczalna forma jest najmniej wygodna.

W przypadku płatności przelewem za e-winietę na Słowenię musisz pamiętać, że opłata nie będzie ważna od razu. Możesz co prawda kupić zarówno jedną, jak i więcej winiet, jednak początek ich daty ważności nie może przypadać szybciej niż 4 dni robocze od momentu zamówienia. Wszystko dlatego, że operator musi otrzymać płatność, zweryfikować ją i przyporządkować do konkretnego zamówienia. Faktura oraz dowód zakupu e-winiety na Słowenię znajdują się na koncie internetowym klienta. 

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja eurowinieta jest ważna, zweryfikuj dane, które DARS przesłał w wiadomości e-mail. Pamiętaj, że jeśli nie opłacisz zamówienia, zostanie ono anulowane. Jeśli mimo to dokonasz płatności, otrzymasz zwrot na konto bankowe. Zostaniesz jednak obciążony kosztami takiej transakcji. Ich wysokość możesz zweryfikować na stronie internetowej DARS. 

Jeśli mimo to chcesz opłacić swoje zamówienie na słoweńską e-winietę przelewem tradycyjnym, upewnij się, że w tytule przelewu wpisujesz poprawny numer referencyjny oraz dobrą kwotę należności. To bardzo ważne, ponieważ błąd może uniemożliwić powiązanie otrzymanej kwoty z Tobą.

Przed wyjazdem sprawdź również limit prędkości na autostradach w Europie.

Gdzie kupić winietę na Słowenię w Chorwacji?
Gdzie kupić winietę na Słowenię w Austrii?
Czy są winiety jednodniowe?
Jak się płaci za autostrady w Słowenii?
Winieta online – Słowenia. Czy jest dostępna?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej