Winiety – Słowenia. Koszt winiet w Słowenii w 2023

Aktualizacja:
Słowenia Winiety

Wybierasz się w podróż za granicę i planujesz poruszać się samochodem po Słowenii? Pamiętaj, że przejazd przez ten kraj jest płatny. Aby uniknąć wysokiej kary, musisz wykupić winietę. Sprawdź, gdzie kupić winietę na Słowenię i jaki jest jej koszt.

Ceny winiet w Słowenii 

Zastanawiasz się, ile kosztuje winieta na Słowenii? Dobra informacja jest taka, że ceny nie zmieniły się w porównaniu do 2022 roku. Poniżej znajdziesz aktualne stawki.

Ceny winiety w Słowenii dla pojazdów klasy 2A:

  • 110 euro – roczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony,
  • 30 euro – miesięczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony, 
  • 15 euro – tygodniowa winieta dla pojazdów do 3,5 tony. 

Ceny winiety w Słowenii dla pojazdów klasy 2B (dwuśladowe pojazdy silnikowe, charakteryzujące się wysokością nad pierwszą osią powyżej 1,30 metra, których maksymalny dozwolony ciężar nie przekracza 3500 kilogramów, z przyczepą lub bez niej):

  • 220 euro – roczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony, 
  • 60 euro – miesięczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony, 
  • 30 euro – tygodniowa winieta dla pojazdów do 3,5 tony. 

Koszty winiety w Słowenii dla pojazdów jednośladowych:

  • 55 euro – roczna winieta dla motocykli, 
  • 30 euro – półroczna winieta dla motocykli, 
  • 7 euro – tygodniowa winieta dla motocykli. 

Winiety roczne są dedykowane dla osób, które jeżdżą do Słowenii regularnie (np. w celach zawodowych czy odwiedzając rodzinę), ponieważ taka opłata obowiązuje od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia kolejnego. Winiety półroczne uprawniają do poruszania się po drogach na Słowenii przez 6 miesięcy od zakupu. 

Miesięczne i tygodniowe winiety w Słowenii są dedykowane dla turystów. Pierwsza obowiązuje od dnia zakupu do końca dnia odpowiadającego w przyszłym miesiącu. Gdyby się okazało, że takiego dnia nie ma, winieta będzie ważna aż do końca tego miesiąca. Winieta tygodniowa jest z kolei ważna przez 7 dni po zakupie. 

Jeśli podczas wyjazdu otrzymałeś mandat zza granicy, sprawdź, co robić.

Gdzie kupić winiety na Słowenię? 

Od 2022 roku Słowenia zastąpiła standardowe winiety w formie naklejek tzw. e-winietą. Od tego czasu znacznie łatwiejszy stał się system zakupu winiet dla kierowców. Obecnie wystarczy, że wjeżdżający do Słowenii wykupią opłatę online. Do elektronicznego systemu podaje się numer pojazdu. Opłatę można również uiścić zdalnie. 

Winietę na Słowenię da się kupić poprzez stronę internetową DARS. Witryna jest dostępna również w językach: angielskim, niemieckim, chorwackim i włoskim. Dla osób, które nie lubią nowości technologicznych, zachowano możliwość zakupu winiet w punktach DARS. Również w tym przypadku procedura jest prosta i trwa kilka chwil. 

Polscy kierowcy mogą skorzystać z pośrednictwa sklepu internetowego PZM Travel. 

Przed wyjazdem potrzebujesz również dobrego ubezpieczenia. W tym celu sprawdź kalkulator ubezpieczeń turystycznych.

Gdzie nakleić winietę w Słowenii? 

Po wprowadzeniu e-winiet nie ma już konieczności naklejania naklejek na szybę. To bardzo wygodne dla kierowców, którzy nie muszą jeździć z pakietem winiet z różnych krajów. Kontrola posiadania odpowiedniej winiety jest obecnie przeprowadzana na odległość. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Jak opłacić winiety online do Słowenii?

System słoweńskich e-winiet obsługuje wiele metod płatności. To przede wszystkim karty VISA oraz Maestro i Mastercard, a także PayPal i tradycyjne przelewy bankowe. W praktyce ostatnia dopuszczalna forma jest najmniej wygodna.

W przypadku płatności przelewem za e-winietę na Słowenię musisz pamiętać, że opłata nie będzie ważna od razu. Możesz co prawda kupić zarówno jedną, jak i więcej winiet, jednak początek ich daty ważności nie może przypadać szybciej niż 4 dni robocze od momentu zamówienia. Wszystko dlatego, że operator musi otrzymać płatność, zweryfikować ją i przyporządkować do konkretnego zamówienia. Faktura oraz dowód zakupu e-winiety na Słowenię znajdują się na koncie internetowym klienta. 

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja eurowinieta jest ważna, zweryfikuj dane, które DARS przesłał w wiadomości e-mail. Pamiętaj, że jeśli nie opłacisz zamówienia, zostanie ono anulowane. Jeśli mimo to dokonasz płatności, otrzymasz zwrot na konto bankowe. Zostaniesz jednak obciążony kosztami takiej transakcji. Ich wysokość możesz zweryfikować na stronie internetowej DARS. 

Jeśli mimo to chcesz opłacić swoje zamówienie na słoweńską e-winietę przelewem tradycyjnym, upewnij się, że w tytule przelewu wpisujesz poprawny numer referencyjny oraz dobrą kwotę należności. To bardzo ważne, ponieważ błąd może uniemożliwić powiązanie otrzymanej kwoty z Tobą.

Przed wyjazdem sprawdź również limit prędkości na autostradach w Europie.

Gdzie kupić winietę na Słowenię w Chorwacji?
Gdzie kupić winietę na Słowenię w Austrii?
Czy są winiety jednodniowe?
Jak się płaci za autostrady w Słowenii?
Winieta online – Słowenia. Czy jest dostępna?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej