Wszystko, co musisz wiedzieć o winietach w Rumunii

Aktualizacja:
Bucharest, Romania. Coltea Hospital, built between 1867-1888 by architect Joseph Schiffler.

W wielu krajach europejskich obowiązuje płatność za poruszanie się po drogach. Rumunia nie jest wyjątkiem. Kto jest zobowiązany do uiszczania opłat drogowych w tym kraju i w jakiej formie się je pobiera? Warto sprawdzić, jak przygotować się do podróży przez Rumunię, aby uniknąć kar.

Czy w Rumunii potrzebna jest winieta?

Eurowinieta w Rumunii jest potrzebna niezależnie od tego, po jakich drogach zamierzasz się poruszać. Opłatę musisz więc uiścić, nawet jeśli nie planujesz korzystać z autostrad. Jeśli przejeżdżasz przez Rumunię, nie unikniesz tego dodatkowego kosztu. 

Na terenie Rumunii obowiązuje system winiet online. Dzięki temu nie ma potrzeby naklejania potwierdzenia dokonania opłaty na szybę. Łatwiej jest również wykupić winietę.

Ile kosztuje winieta w Rumunii?

Koszt winiety w Rumunii zależy od rodzaju pojazdu oraz planowanego okresu korzystania z tamtejszych dróg. W przypadku samochodów osobowych oraz kamperów obowiązują następujące stawki: 

  • 14,78 lej – około 14 zł – za tydzień, 
  • 34,49 lej – około 33 zł – za miesiąc,
  • 64,05 lej – około 62 zł – za kwartał,
  • 137,94 lej – około 133 zł – za rok. 

Ceny winiet w Rumunii nie są wysokie, zwłaszcza w porównaniu z innymi europejskimi krajami.

Winieta w Rumunii – samochody ciężarowe. Cena

Winiety muszą wykupić również kierowcy samochodów ciężarowych. Dla przykładu osoba wnosząca opłatę za pojazd o masie powyżej 12 ton, który ma 4 osie, korzystając z pośrednictwa PZM Travel, musi się przygotować na opłaty w wysokości: za 1 dzień – 11 euro (70,50 zł), za 7 dni – 55 euro (292,50 zł), za 30 dni – 121 euro (662,50 zł), za 90 dni – 345 euro (1810,50 zł) oraz za rok – 1210 euro (6092,50 zł). 

Aby wykupić winietę, trzeba podać dane kierowcy oraz dane rejestracyjne samochodu i liczbę dni pobytu na terytorium Rumunii. Są one wprowadzane do systemu informacji drogowej i weryfikowane w toku kontroli.

Winiety na motocykl w Rumunii

Jeśli wybierasz się do Rumunii jednośladem, mamy dla Ciebie dobre informacje. Na terenie tego kraju motocykliści są zwolnieni z obowiązku wykupywania winiety. Dzięki temu, wybierając taki środek transportu, możesz poruszać się po wszystkich drogach w kraju bez opłat i oszczędzasz.

Winiety do Rumunii. Gdzie kupić?

Winiety do Rumunii można kupić przez internet albo w formie tradycyjnej. Jeśli zależy Ci na stacjonarnym punkcie zakupu, udaj się do oddziału Krajowego Przedsiębiorstwa Zarządzania Infrastrukturą Drogową (CNAIR) albo na stację benzynową. 

Wystarczy, że zachowasz potwierdzenie dokonania opłaty. Nie musisz naklejać winiety na szybę, ponieważ informacja w tym zakresie automatycznie trafia do systemu.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Jak kupić winietę na Rumunię przez internet?

Winietę do Rumunii przez internet można wykupić za pośrednictwem kilku stron internetowych (np. roviniete, e-rovinieta). Nie istnieje oficjalna witryna prowadzona przez rząd Rumunii. Mimo to strony są w pełni bezpieczne. Za winietę możesz również zapłacić SMS-em. 

Możesz też skorzystać z pośrednictwa PZM Travel. Przy zamówieniu konieczne jest podanie  daty, od której potrzebujesz winiety, numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz kraju zarejestrowania pojazdu. Pamiętaj, że w ten sposób winietę elektroniczną możesz nabyć maksymalnie na 30 dni przed planowanym wyjazdem.

Kara za brak winiety w Rumunii

Warto pamiętać o wykupieniu winiety do Rumunii, ponieważ za jej brak grożą wysokie kary. To średnio kilkaset złotych w przypadku samochodów osobowych. Warto jednak podkreślić, że maksymalny mandat za brak winiety w Rumunii przekracza 4 tysiące złotych. 

Kontrole zdarzają się dość często. Dodatkowo drogi są monitorowane przez dedykowane kamery, które weryfikują wypełnianie przez kierowców obowiązku. Informują o tym znaki. 
Przed wyjazdem sprawdź również, jakie warto mieć podróżne ubezpieczenie w Unii Europejskiej oraz czym się kierować podczas zakupu ubezpieczenia samochodu, aby za granicą mieć zapewnioną pełną ochronę.

Pytania i odpowiedzi

Gdzie kupić winietę do Rumunii?
Czy w Rumunii są potrzebne winiety?
Ile kosztuje winieta w Rumunii?
Które drogi w Rumunii są płatne?

Podsumowanie

  • Winietę w Rumunii musisz wykupić bez względu na to, czy planujesz wjeżdżać na autostrady, ponieważ wszystkie drogi w tym kraju są płatne. 
  • Winietę kupisz przez internet, na granicy albo na stacji benzynowej. 
  • W 2023 roku winiety dla samochodów osobowych kosztują 14 zł za 7 dni, 33 zł za miesiąc, 62 zł za kwartał oraz 133 zł za rok.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej