Wszystko, co musisz wiedzieć o winietach w Rumunii

Aktualizacja:
Bucharest, Romania. Coltea Hospital, built between 1867-1888 by architect Joseph Schiffler.

W wielu krajach europejskich obowiązuje płatność za poruszanie się po drogach. Rumunia nie jest wyjątkiem. Kto jest zobowiązany do uiszczania opłat drogowych w tym kraju i w jakiej formie się je pobiera? Warto sprawdzić, jak przygotować się do podróży przez Rumunię, aby uniknąć kar.

baner w treści – stały - 1

Czy w Rumunii potrzebna jest winieta?

Eurowinieta w Rumunii jest potrzebna niezależnie od tego, po jakich drogach zamierzasz się poruszać. Opłatę musisz więc uiścić, nawet jeśli nie planujesz korzystać z autostrad. Jeśli przejeżdżasz przez Rumunię, nie unikniesz tego dodatkowego kosztu. 

Na terenie Rumunii obowiązuje system winiet online. Dzięki temu nie ma potrzeby naklejania potwierdzenia dokonania opłaty na szybę. Łatwiej jest również wykupić winietę.

Ile kosztuje winieta w Rumunii?

Koszt winiety w Rumunii zależy od rodzaju pojazdu oraz planowanego okresu korzystania z tamtejszych dróg. W przypadku samochodów osobowych oraz kamperów obowiązują następujące stawki: 

  • 14,78 lej – około 14 zł – za tydzień, 
  • 34,49 lej – około 33 zł – za miesiąc,
  • 64,05 lej – około 62 zł – za kwartał,
  • 137,94 lej – około 133 zł – za rok. 

Ceny winiet w Rumunii nie są wysokie, zwłaszcza w porównaniu z innymi europejskimi krajami.

Winieta w Rumunii – samochody ciężarowe. Cena

Winiety muszą wykupić również kierowcy samochodów ciężarowych. Dla przykładu osoba wnosząca opłatę za pojazd o masie powyżej 12 ton, który ma 4 osie, korzystając z pośrednictwa PZM Travel, musi się przygotować na opłaty w wysokości: za 1 dzień – 11 euro (70,50 zł), za 7 dni – 55 euro (292,50 zł), za 30 dni – 121 euro (662,50 zł), za 90 dni – 345 euro (1810,50 zł) oraz za rok – 1210 euro (6092,50 zł). 

Aby wykupić winietę, trzeba podać dane kierowcy oraz dane rejestracyjne samochodu i liczbę dni pobytu na terytorium Rumunii. Są one wprowadzane do systemu informacji drogowej i weryfikowane w toku kontroli.

Winiety na motocykl w Rumunii

Jeśli wybierasz się do Rumunii jednośladem, mamy dla Ciebie dobre informacje. Na terenie tego kraju motocykliści są zwolnieni z obowiązku wykupywania winiety. Dzięki temu, wybierając taki środek transportu, możesz poruszać się po wszystkich drogach w kraju bez opłat i oszczędzasz.

Winiety do Rumunii. Gdzie kupić?

Winiety do Rumunii można kupić przez internet albo w formie tradycyjnej. Jeśli zależy Ci na stacjonarnym punkcie zakupu, udaj się do oddziału Krajowego Przedsiębiorstwa Zarządzania Infrastrukturą Drogową (CNAIR) albo na stację benzynową. 

Wystarczy, że zachowasz potwierdzenie dokonania opłaty. Nie musisz naklejać winiety na szybę, ponieważ informacja w tym zakresie automatycznie trafia do systemu.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Jak kupić winietę na Rumunię przez internet?

Winietę do Rumunii przez internet można wykupić za pośrednictwem kilku stron internetowych (np. roviniete, e-rovinieta). Nie istnieje oficjalna witryna prowadzona przez rząd Rumunii. Mimo to strony są w pełni bezpieczne. Za winietę możesz również zapłacić SMS-em. 

Możesz też skorzystać z pośrednictwa PZM Travel. Przy zamówieniu konieczne jest podanie  daty, od której potrzebujesz winiety, numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz kraju zarejestrowania pojazdu. Pamiętaj, że w ten sposób winietę elektroniczną możesz nabyć maksymalnie na 30 dni przed planowanym wyjazdem.

Kara za brak winiety w Rumunii

Warto pamiętać o wykupieniu winiety do Rumunii, ponieważ za jej brak grożą wysokie kary. To średnio kilkaset złotych w przypadku samochodów osobowych. Warto jednak podkreślić, że maksymalny mandat za brak winiety w Rumunii przekracza 4 tysiące złotych. 

Kontrole zdarzają się dość często. Dodatkowo drogi są monitorowane przez dedykowane kamery, które weryfikują wypełnianie przez kierowców obowiązku. Informują o tym znaki. 
Przed wyjazdem sprawdź również, jakie warto mieć podróżne ubezpieczenie w Unii Europejskiej oraz czym się kierować podczas zakupu ubezpieczenia samochodu, aby za granicą mieć zapewnioną pełną ochronę.

Pytania i odpowiedzi

Gdzie kupić winietę do Rumunii?
Czy w Rumunii są potrzebne winiety?
Ile kosztuje winieta w Rumunii?
Które drogi w Rumunii są płatne?

Podsumowanie

  • Winietę w Rumunii musisz wykupić bez względu na to, czy planujesz wjeżdżać na autostrady, ponieważ wszystkie drogi w tym kraju są płatne. 
  • Winietę kupisz przez internet, na granicy albo na stacji benzynowej. 
  • W 2023 roku winiety dla samochodów osobowych kosztują 14 zł za 7 dni, 33 zł za miesiąc, 62 zł za kwartał oraz 133 zł za rok.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej