Wszystko, co musisz wiedzieć o winietach w Rumunii

Aktualizacja:
Bucharest, Romania. Coltea Hospital, built between 1867-1888 by architect Joseph Schiffler.

W wielu krajach europejskich obowiązuje płatność za poruszanie się po drogach. Rumunia nie jest wyjątkiem. Kto jest zobowiązany do uiszczania opłat drogowych w tym kraju i w jakiej formie się je pobiera? Warto sprawdzić, jak przygotować się do podróży przez Rumunię, aby uniknąć kar.

Czy w Rumunii potrzebna jest winieta?

Eurowinieta w Rumunii jest potrzebna niezależnie od tego, po jakich drogach zamierzasz się poruszać. Opłatę musisz więc uiścić, nawet jeśli nie planujesz korzystać z autostrad. Jeśli przejeżdżasz przez Rumunię, nie unikniesz tego dodatkowego kosztu. 

Na terenie Rumunii obowiązuje system winiet online. Dzięki temu nie ma potrzeby naklejania potwierdzenia dokonania opłaty na szybę. Łatwiej jest również wykupić winietę.

Ile kosztuje winieta w Rumunii?

Koszt winiety w Rumunii zależy od rodzaju pojazdu oraz planowanego okresu korzystania z tamtejszych dróg. W przypadku samochodów osobowych oraz kamperów obowiązują następujące stawki: 

  • 14,78 lej – około 14 zł – za tydzień, 
  • 34,49 lej – około 33 zł – za miesiąc,
  • 64,05 lej – około 62 zł – za kwartał,
  • 137,94 lej – około 133 zł – za rok. 

Ceny winiet w Rumunii nie są wysokie, zwłaszcza w porównaniu z innymi europejskimi krajami.

Winieta w Rumunii – samochody ciężarowe. Cena

Winiety muszą wykupić również kierowcy samochodów ciężarowych. Dla przykładu osoba wnosząca opłatę za pojazd o masie powyżej 12 ton, który ma 4 osie, korzystając z pośrednictwa PZM Travel, musi się przygotować na opłaty w wysokości: za 1 dzień – 11 euro (70,50 zł), za 7 dni – 55 euro (292,50 zł), za 30 dni – 121 euro (662,50 zł), za 90 dni – 345 euro (1810,50 zł) oraz za rok – 1210 euro (6092,50 zł). 

Aby wykupić winietę, trzeba podać dane kierowcy oraz dane rejestracyjne samochodu i liczbę dni pobytu na terytorium Rumunii. Są one wprowadzane do systemu informacji drogowej i weryfikowane w toku kontroli.

Winiety na motocykl w Rumunii

Jeśli wybierasz się do Rumunii jednośladem, mamy dla Ciebie dobre informacje. Na terenie tego kraju motocykliści są zwolnieni z obowiązku wykupywania winiety. Dzięki temu, wybierając taki środek transportu, możesz poruszać się po wszystkich drogach w kraju bez opłat i oszczędzasz.

Winiety do Rumunii. Gdzie kupić?

Winiety do Rumunii można kupić przez internet albo w formie tradycyjnej. Jeśli zależy Ci na stacjonarnym punkcie zakupu, udaj się do oddziału Krajowego Przedsiębiorstwa Zarządzania Infrastrukturą Drogową (CNAIR) albo na stację benzynową. 

Wystarczy, że zachowasz potwierdzenie dokonania opłaty. Nie musisz naklejać winiety na szybę, ponieważ informacja w tym zakresie automatycznie trafia do systemu.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Jak kupić winietę na Rumunię przez internet?

Winietę do Rumunii przez internet można wykupić za pośrednictwem kilku stron internetowych (np. roviniete, e-rovinieta). Nie istnieje oficjalna witryna prowadzona przez rząd Rumunii. Mimo to strony są w pełni bezpieczne. Za winietę możesz również zapłacić SMS-em. 

Możesz też skorzystać z pośrednictwa PZM Travel. Przy zamówieniu konieczne jest podanie  daty, od której potrzebujesz winiety, numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz kraju zarejestrowania pojazdu. Pamiętaj, że w ten sposób winietę elektroniczną możesz nabyć maksymalnie na 30 dni przed planowanym wyjazdem.

Kara za brak winiety w Rumunii

Warto pamiętać o wykupieniu winiety do Rumunii, ponieważ za jej brak grożą wysokie kary. To średnio kilkaset złotych w przypadku samochodów osobowych. Warto jednak podkreślić, że maksymalny mandat za brak winiety w Rumunii przekracza 4 tysiące złotych. 

Kontrole zdarzają się dość często. Dodatkowo drogi są monitorowane przez dedykowane kamery, które weryfikują wypełnianie przez kierowców obowiązku. Informują o tym znaki. 
Przed wyjazdem sprawdź również, jakie warto mieć podróżne ubezpieczenie w Unii Europejskiej oraz czym się kierować podczas zakupu ubezpieczenia samochodu, aby za granicą mieć zapewnioną pełną ochronę.

Pytania i odpowiedzi

Gdzie kupić winietę do Rumunii?
Czy w Rumunii są potrzebne winiety?
Ile kosztuje winieta w Rumunii?
Które drogi w Rumunii są płatne?

Podsumowanie

  • Winietę w Rumunii musisz wykupić bez względu na to, czy planujesz wjeżdżać na autostrady, ponieważ wszystkie drogi w tym kraju są płatne. 
  • Winietę kupisz przez internet, na granicy albo na stacji benzynowej. 
  • W 2023 roku winiety dla samochodów osobowych kosztują 14 zł za 7 dni, 33 zł za miesiąc, 62 zł za kwartał oraz 133 zł za rok.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej