Co wpływa na ceny OC? Sprawdź, ile zapłacisz za OC!

Aktualizacja: 23.11.2018
co wpływa na ceny OC

Zastanawiasz się, czemu Twój znajomy płaci za ubezpieczenie auta prawie o połowę mniej niż Ty? Ubezpieczyciele wymagają od kierowcy podania wielu szczegółowych informacji, by przygotować indywidualną ofertę polisy. Sprawdź, od czego zależy cena OC.Co wpływa na ceny OC? Ile Ty zapłacisz?

Co wpływa na ceny OC?

Na cenę ubezpieczenia pojazdu wpływa szereg czynników. Należą do nich m.in. marka, rok produkcji czy pojemność silnika, ale również wiele szczegółowych informacji dotyczących właściciela auta. Całą ich listę znajdziesz poniżej. Dokładnie ją przeanalizuj – warto byś się dowiedział, co tak naprawdę wpływa na ceny OC!

1. Co wpływa na ceny OC: Miejsce zamieszkania

Miejsce Twojego zamieszkania, a dokładniej, miejsce zarejestrowania pojazdu, to jedna z pierwszych informacji, którą musisz podać podczas zakupu polisy. Na wyliczenie wysokości składki ma bowiem wpływ ryzyko powstania szkody w danej miejscowości. Takie prognozy są oparte na informacjach dotyczących natężenia ruchu drogowego, liczby zarejestrowanych aut czy liczby wypadków w miejscu zamieszkania oraz okolicy.

Eksperci Punkta co miesiąc przygotowują zestawienie średniej ceny OC w polskich miastach. I tak oto za ubezpieczenie auta w październiku najwięcej zapłacili kierowcy z Wrocławia, Warszawy oraz Gdańska. Jak widać na poniższej grafice, różnica między najwyższą a najniższą średnią ceną OC w polskich miastach, wynosi aż 463 zł!

najtańsze oc listopad 2018

2. Co wpływa na ceny OC: Wiek kierowcy

Jak powszechnie wiadomo, im jesteś starszy, tym za polisę OC zapłacisz mniej. Zależność ta najbardziej boli młodych, początkujących kierowców, którzy za swoje ubezpieczenie muszą zapłacić nawet ponad 3 razy więcej niż kierowcy powyżej 60. roku życia. Dzieje się tak dlatego, że młodsi kierowcy z uwagi na brak doświadczenia mogą statystycznie spowodować więcej szkód, przez co składka jego polisy kilkukrotnie wzrasta. Auć!

3. Doświadczenie za kółkiem

Jeśli posiadasz prawko od kilku lat, a dodatkowo poruszasz się pojazdem i sprawdzasz się w roli kierowcy, to również możesz liczyć na zniżki. Kierowcy, których doświadczenie za kółkiem wynosi niespełna rok, muszą się liczyć z tym, że za OC zapłacą nawet o 70% więcej niż Ci, którzy śmigają po drogach już od ponad 10 lat. Dlatego też przygotuj się na to, że ubezpieczyciel zapyta Cię o datę wydania prawa jazdy.

4. Parametry pojazdu

Na wysokość składki mają wpływ również parametry Twojego pojazdu. Ubezpieczyciel chce się dowiedzieć, jaka jest marka i model Twojego auta, pojemność silnika oraz przebieg. Cena polisy jest ustalana na podstawie szkodowości pojazdu, prędkości, z jaką może się poruszać oraz stanu technicznego i zużycia ocenianego po liczbie przejechanych kilometrów.

5. Posiadane zniżki

Udało Ci się wypracować jakiekolwiek zniżki za bezszkodową jazdę? Doskonale! Ubezpieczyciel weźmie je pod uwagę podczas wyliczania składki dla Ciebie. Jest to dla niego cenna informacja o tym, że jesteś dobrym kierowcą i nie powodujesz na drodze szkód oraz zagrożenia.

6. Wybór ubezpieczyciela

Mając inne polisy lub kontynuując zakup ubezpieczenia OC u danego ubezpieczyciela, możesz również możesz liczyć na zniżki. Wiadomo, w pakiecie jest taniej, a stali klienci również są doceniani. Nie jest to jednak stała zasada, ale pamiętaj, że zawsze warto negocjować.

7. Informacje dodatkowe

Ubezpieczyciel może Ci zadać szereg pytań dodatkowych, które mogą Cię zaskoczyć. Przykładowo, niektórych z nich interesuje Twój stan cywilny oraz liczba dzieci. Powszechnie uważa się, że kierowcy posiadający rodzinę są spokojniejsi na drodze, a co za tym idzie, powodują mniej szkód. Jeśli więc jesteś żonaty lub zamężna, a dodatkowo posiadasz pociechę, otrzymasz korzystniejszą ofertę polisy. Na cenę OC może mieć również wpływ kolor karoserii. Niektóre firmy, np. Proama, wymagają od klientów podania koloru samochodu.

8. Miejsce zakupu

Ubezpieczenie OC możesz zakupić stacjonarnie – w oddziale lub u agenta, a także telefonicznie albo online. Uzupełniając wniosek przez internet i dokonując wszelkich formalności w sieci, możesz również liczyć na niższe ceny. Jak najlepiej znaleźć odpowiednie OC online? Na przykład korzystając z porównywarki OC/AC. Taką oferuje Punkta – wystarczy, że uzupełnisz dane dotyczące pojazdu oraz podasz szczegóły kierowcy, a kalkulator wyliczy Ci składkę i przedstawi oferty różnych ubezpieczycieli.

Kupując polisę OC, warto wiedzieć, że na jej cenę ma wpływ szereg czynników. Zawsze jednak warto porównać ceny i wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie. Oprócz wysokości składki zwróć jednak uwagę na wszelkie wykluczenia i zdarzenia, które obejmuje dane ubezpieczenie.

Podsumowanie

  1. Wysokość składki OC zależy od wielu czynników.
  2. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę szczegółowe informacje dotyczące pojazdu oraz kierowcy.
  3. Wysokość składki uzależniona jest m.in. od miejsca zamieszkania, wieku kierowcy czy pojemności silnika.
  4. Polisę możesz zakupić również online - kalkulator OC/AC pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments