Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Aktualizacja:
Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Samochód i OC zawsze razem – tym hasłem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwraca uwagę na konieczność zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ale zasada ta ma również szerokie zastosowanie w wielu skomplikowanych przypadkach drogowych.

Koszty stłuczki pokrywane są z polisy OC samochodu sprawcy

Związek samochodu z OC oznacza po prostu tyle, że w przypadku stłuczki z winy kierującego, odszkodowanie obciąży polisę właściciela samochodu, a nie kierowcy. Najczęściej nie ma z tym problemu, bo właściciel i kierowca to jedna i ta sama osoba. Ale sprawa komplikuje się, gdy znajomy, współpracownik, albo ktoś z rodziny pożycza od Ciebie auto, albo tym autem Cię odwozi i doprowadza do stłuczki. Pożyczasz – ryzykujesz.

Nawet niebudząca żadnych wątpliwości wina nie przekłada się na sprawy ubezpieczeniowe, ponieważ to właściciel auta odpowiada za szkody nim wyrządzone. Pożyczając komuś samochód po prostu ryzykujesz. A ryzykujesz między innymi utratą zniżek. Przy zawieraniu kolejnej umowy możesz zapłacić nawet kilkaset złotych więcej.

Kolizja pożyczonym samochodem. Jak obciążyć likwidacją szkody kierowcę, który prowadził Twoje auto? Dogadaj się

Czy jest szansa na zwrot tych pieniędzy od osoby, która spowodowała wypadek w nieswoim samochodzie? Ja postawiłbym na dżentelmeńską umowę. Jeżeli szkoda była niewielka (zarysowanie, drobna stłuczka) możesz poprosić znajomego, aby pokrył koszty naprawy. Swoją drogą uważam, że jeśli jest to porządny człowiek, a tym bardziej dobry znajomy, powinien zaproponować to sam.  Jeśli jednak doszło do poważniejszego wypadku, a w grę wchodzić będą raczej tysiące niż setki złotych, bez odszkodowania z OC się nie obejdzie. Wtedy możesz poprosić kierowcę, aby pokrył różnicę Twojej składki za ubezpieczenie wynikającą z utraty zniżek za bezszkodową jazdę. Aby zakończyć sprawę bez zgrzytów, możecie napisać oświadczenie mówiące o tym, że kwota ta wyczerpuje jakiekolwiek przyszłe roszczenia związane ze szkodą. Ty dostaniesz rekompensatę, a sprawca zdarzenia będzie mieć pewność, że nie będziesz żądać od niego w przyszłości dodatkowych pieniędzy.

Ostateczność: sąd

Gdyby jednak Twoje stosunki z osobą, której nieszczęśliwie pożyczyłeś samochód nie wyglądały różowo, a ona sama unikała jakiejkolwiek odpowiedzialności za kolizję, pozostaje wejście na drogę sądową. Strat, jakie poniosłeś tracąc zniżki, możesz domagać się w postępowaniu cywilnym.

Wypadek pożyczonym samochodem bez OC

Zupełnie inaczej rozłoży się odpowiedzialność, jeżeli okaże się, że nie wykupiłeś obowiązkowego ubezpieczenia OC, a Twoim samochodem kierował ktoś inny. – Jeśli pojazd jest nieubezpieczony, za szkodę solidarnie odpowiadają właściciel pojazdu oraz kierujący – wyjaśnia Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że kłopoty będziecie mieli wspólnie i siłą rzeczy będziecie musieli podzielić się karą za brak OC oraz kosztami naprawy uszkodzonego pojazdu.

Kiedy za szkodę zapłaci kierowca, nie ubezpieczyciel OC?

Jest też kilka przypadków, w których za winę odpowiada wyłącznie kierowca. Te przypadki, określane mianem regresu ubezpieczeniowego oznaczają, że zakład ubezpieczeniowy będzie się domagał zwrotu odszkodowania od osoby, która doprowadziła do wypadku umyślnie, bądź pod wpływem alkoholu, zbiegła z miejsca zdarzenia, albo nie miała uprawnień do prowadzenia pojazdów. Osoby, którym ukradziono samochód, też nie muszą się martwić, przynajmniej wtedy, gdy złodziej spowoduje wypadek. Odszkodowanie nie obciąży polisy właściciela pojazdu.

Ryzyko jest

Napisałem wcześniej, że pożyczając samochód znajomemu ryzykujesz. Ryzykujesz na kilka sposobów: po pierwsze kłopotami przy likwidacji szkody, po drugie utratą zniżek na OC lub AC, jeśli masz takie ubezpieczenie, po trzecie procesem o wyrównanie strat, a po czwarte – w skrajnym wypadku – utratą pojazdu, bo przecież jeśli ktoś ma kluczyki i dokumenty pojazdu nie jest tak łatwo odebrać mu samochód.

Nie chciałbym wyjść na mało rozumiejącego przyjaciela, ale szczerze radziłbym na pytanie o użyczenie samochodu odpowiadać: „Naprawdę musisz? Naprawdę nie możesz wziąć taksówki?”.

Podsumowanie

  • Likwidacja szkody następuje z polisy OC samochodu sprawcy - nieważne, czy prowadził sam czy pożyczył auto komuś innemu.
  • Jeśli pożyczasz od kogoś samochód, sprawdź, czy ma OC. Bez tego ryzykujesz kłopoty. Za stłuczkę nieubezpieczonym samochodem odpowiadają solidarnie właściciel i kierowca.
  • Jeśli znajomy spowodował stłuczkę Twoim samochodem, możesz próbować ustalić, że odda pieniądze za naprawę poszkodowanego auta albo wyrówna Ci różnicę w utraconych zniżkach na OC.
  • Jeśli nie uda Ci się porozumieć z kierowcą, który spowodował szkodę, zostaje Ci proces cywilny.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
137 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Dagmara Deska
Dagmara Deska
8 lat temu

Nie bardzo rozumiem – czemu przypisujemy odpowiedzialność przedmiotowi, a nie człowiekowi? Przecież gdy np. pożyczymy komuś samochód i złapie go fotoradar za przekroczenie prędkości, to możemy odmówić zapłacenia mandatu. Więc co to za paradoks, że przy wypadkach już nie ma takiej możliwości? Chyba że coś przekręcam, wtedy będę wdzięczna za wyprowadzenie mnie z błędu 🙂

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  Dagmara Deska

Ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego pojazdu. Niestety, udostępniając samochód innej osobie, bierzemy na siebie ryzyko, że może ona spowodować szkodę. Dlatego samochód warto pożyczać tylko zaufanym osobom, które w takiej sytuacji pokryją wszystkie koszty, które mogą nas dotknąć (np. wyższa składka OC).

Patryk Morawski
Patryk Morawski
8 lat temu

Super! Rewelacyjny artykuł!!! Wiele razy zdarzyło mi się pożyczać (oczywiście bardzo niechętnie) własny samochód. Dzięki Wam wiem już, że nawet w tak banalnej sprawie trzeba uważać i nie kierować się intuicją. Najgorsze jest to, że ludzie nie do końca mają świadomość związaną ze wszystkimi procedurami: „no jak to? przecież ubezpieczenie pokryje Ci koszty naprawy” ;)))) haha.

Dominik
Dominik
9 miesięcy temu

Witam miałem wypadek samochodowy firmowym autem pracowałem beż umowy zostałem poszkodowany mam złamana nogę skręconą na śrubach właściciel zada odemnie cześć kos,tów auta czy w tej.kwesti ja mogę żądać odszkodowania ?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
9 miesięcy temu
Reply to  Dominik

Dzień dobry. Jeżeli przy ubezpieczeniu było wykupione również NNW. Mogą Państwo skorzystać z tego ubezpieczenia.

FMartyna
FMartyna
7 lat temu

A co w przypadku jeżeli pożyczamy samochód osobie młodszej od posiadacza samochodu. Czy ze względu na to ubezpieczenie nie obejmuje takiego kierowcy?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  FMartyna

Ubezpieczeni OC obejmuje. Jeśli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne np. AC i NNW w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU) trzeba sprawdzić, czy są potrącenia z wypłaty odszkodowania jeśli taki młody kierowca, który nie był zgłoszony do polisy wyrządzi szkodę.

Marlii
Marlii
7 lat temu

A co w przypadku gdy mój samochodu pożyczyła osoba bez uprawnień ale nie mająca zakazu do prowadzenia pojazdu? Podkreślę,że spowodowała małą kolizję ale mój samochód nie ma szkód a drugi samochód zaledwie kilka rysek.

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Marlii

Dzień dobry!

Zgodnie z art. 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK:

Art. 43. [Zwrot wypłaconego odszkodowania] Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;

2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;

3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;

Regres przysługuje od kierującego, a nie właściciela pojazdu.
Co oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe zlikwiduje szkodę, ale będzie domagało się zwrotu poniesionych kosztów.
Dla Ciebie konsekwencją będzie, to że stracisz zniżki gdyż wypłata była z Twojej polisy.

Aleksandra
Aleksandra
6 lat temu

Troszkę przedawniony temat, ale jeśli spowodowaliśmy szkodę na cudzej polisie OC to czy podczas ubezpieczania swojego samochodu to spowodowanie kolizji obciąży zwyżkami rownież nasza polisę?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Aleksandra

Witam,

jeżeli TU bierze pod uwagę osobę kierującą, która spowodowała szkodę (a nie osobę, która była właścicielem polisy), to kolizja będzie miała wpływ na Państwa składkę.

Pozdrawiam

pawel
pawel
6 lat temu

A co jesli kiedys wspolnie z ojcem kupilismy auto od 2 lat nie mam z nim kontaktu i przyszla mi onformacja ze mam niby szkode skan poprosilem polisy i jest tam ubEzpieczajacy moj ojciec i on tez sprawca ja nie ubezpieczam tego auto i nie uzytkuje czy moga mnie zwolnic od utraty znizek?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  pawel

Witam,

dopóki widnieje Pan w dowodzie rejestracyjnym, Pan również znajduje się na polisie. A więc każda szkoda pokrywana z tej polisy, to utrata również Pana zniżek.

Pozdrawiam

Kasia
Kasia
6 lat temu

Witam,

Czy jesli pozyczam osobie mlodszej, ale pelnoletniej samochod ma to jakies znaczenie przy ewentualnej kolizji lub stluczce spowodowanej przez ta osobe, czy jako wlasciciel pojazdu odpowiadam w 100 % ze swojej polisy OC. Pytam poniewaz wczesniej pojawil sie taki watek, nie do konca zrozumialam odpowiedz. Pozyczam samochod czesto mlodszemu bratu ,natomiast do tej pory bylam przekonana ze wiek kierujacego nie ma zadnego znaczenia a za kazda kolizje odpowiada wlasciciel ??. Bede wdzieczna za informacje.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Kasia

Witam,

większość Towarzystw kontaktuje się wtedy z właścicielem auta w celu rekalkulacji składki, traktując to jako nie zgłoszenie młodego kierowcy do polisy.

Pozdrawiam

Danuta
Danuta
6 lat temu

Witam, bardzo proszę o odpowiedź w mojej sprawie . Otóż członek mojej rodziny niepełnoletni bez mojej wiedzy wziął kluczyki i dał swojej pełnoletniej koleżance, która ruszając spod bloku uderzyła w drzewo powodując mocne uszkodzenie samochodu, uciekając i zostawiając samochód uszkodziła przy tym drugi samochód (policja została powiadomiona) . Osoby, które znajdowały się w samochodzie zbiegły z miejsca kolizji. Bardzo proszę o odpowiedź, co mam napisać w oświadczeniu do PZU, czy stracę zniżkę i jakie konsekwencje mogę ponieść z tego powodu.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Danuta

Witam,
Jak to zdarzenie określiła policja i jaką notatkę sporządziła?

Katarzyna Polak
Katarzyna Polak
6 lat temu

Mnie ciekawi jak to jest w wypadku wypożyczalni samochodów. Wie ktoś? Niedługo będę musiała wziąć auto w [reklama] i się już na zapas jak zwykle zastanawiam – co jak przywalę? 🙂

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu

Witam,
Wszystko zależy od tego jaka umowa została podpisana z wypożyczalnią 🙂 Najczęściej oferowana jest pełna ochrona OC + AC, a w razie szkody ostatecznie należy pokryć koszt udziału własnego w szkodzie, który jest określony przed podpisaniem umowy (np. 1000 zł lub też i 0 zł).

Pozdrawiam,
Łukasz

Magdalena
Magdalena
6 lat temu

Witam!
Co w przypadku jeśli kierujący miał stłuczkę na posesji właściciela pojazdu z innym samochodem, ale samochód był nieubezpieczony i do tego Anglik niezarejestrowany, czy wtedy jeśli już doszło do ugody między sprawcą a poszkodowanym i obeszło się bez powiadamiania policji, kierujący i właściciel powinni się podzielić kosztami naprawy pół na pół?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Magdalena

Witam,
Jeśli stłuczka została spowodowana nieubezpieczonym samochodem to koszty powinien pokryć pół na pół kierowca z właścicielem samochodu. Jednak w razie trudności z dogadaniem się pozostaje sąd i sprawa cywilna.

Pozdrawiam,
Łukasz

Antoni
Antoni
6 lat temu

1.witam, proszę o ocenę sytuacji w świetle aktualnych przepisów, posiadam 3 auta, z czego A i B w link4, samochód C zakupiony niedawno z polisą przekazaną przy sprzedaży w firmie TUZ lub MTU, nie pamiętam dokładnie, i teraz taka sytuacja jest, że pod swoim domem nieszczęśliwie uderzyłem autem C(niedawno kupionym, z OC w firmie TUZ lub MTU) w auto B. Wszystkie auta są wyłącznie moją własnością, posiadam aktualnie 60% zniżki. Moje pytanie: czy po zgłoszeniu szkody dostanę zwyżkę tylko na auto C, którym spowodowałem szkodę, czy na wszystkie 3 auta?
2.Jednocześnie zaznaczę, że w poprzednim roku spowodowałem szkodę jadąc autem mojej mamy (tylko ona właścicielem), i w tym roku przyszła jej polisa OC z obniżoną zniżką z 60% na 50%. Czy tamta szkoda na aucie rodziców też będzie w tym roku uwzględniona przy wyliczeniach dla moich 3 aut?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Antoni

Witam

Nie ma takiej możliwości, żeby zgłosił Pan szkodę i będzie Pan jednocześnie sprawcą i poszkodowanym, ponieważ ubezpieczenie OC chroni osoby trzecie, nie nas samych. Dodatkowo, może Pan zostać posądzony o próbę wyłudzenia odszkodowania, więc odradzam takie postępowanie.
Odnosząc się do szkody, którą spowodował Pan samochodem swojej mamy – nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od TU. Niektórzy patrzą tylko i wyłącznie na sprawcę wypadku, inni biorą pod uwagę właściciela pojazdu, którym doszło do wypadku i nie uwzględniają w szkodzie np. kierującego, który nie był w chwili wypadku właścicielem auta. Okaże się przy ubezpieczeniach Pana aut.

Pozdrawiam

Robert
Robert
6 lat temu

Witam,
Mam pytanie co w przypadku gdy pożyczyłem samochód koledze który był jak się okazało pod wpływem alkoholu. Samochód jest po dachowaniu i kompletnie rozbity co ponad to samochód jest od ok. roku na parkingu policyjnym . Koszty parkingu muszę zapłacić . Czy skoro ja nie byłem sprawcą kolizji a kolega to czy Ubezpieczyciel wypłaci kwotę na jaką był ubezpieczony samochód ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Robert

Witam

w tym przypadku za wszystko odpowiadasz niestety Ty… W związku z tym, że użyczyłeś pijanemu koledze auto( rozumiem, że zostało to wykazane w trakcie postępowania ), żaden ubezpieczyciel nie pokryje szkody spowodowanej przez osobę pod wpływem alkoholu.

Pozdrawiam

Justyna
Justyna
6 lat temu

Już dawno był dodany ten post ale mi niezbyt pomógł więc się zapytam. Kilka dni temu cofając wgniotłam zderzak jednej Pani i ona teraz chce od mnie gotówki ale ja bym chciała z ubezpieczenia zapłacić. Tylko jest problem ona to auto ściągła na handel i jeszcze nie jest ubezpieczone . Czy powinnam się zgodzić na jej żądanie?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Justyna

Witam

ma Pani pełne prawo użyć w tym wypadku swojego ubezpieczenia OC. Poszkodowana nie chce się zgodzić na to rozwiązanie, ponieważ w momencie zdarzenia nie miała polisy. Jeśli bardziej pasuje Pani takie rozwiązanie, proszę po prostu się nie zgadzać na rozliczenie gotówkowe z tą Panią. W przypadku gróźb z jej strony, sprawę proszę opisać na policji, wraz ze szczegółami dotyczącymi polisy.

Pozdrawiam

Dorota
Dorota
6 lat temu

Ok a co jeśli ja jestem właścicielem mój były chłopak współwłaścicielem. W sierpniu 2014 roku miał stłuczke ok wiem poszło to z moich zniżek. ( akurat 5 lat bezszkodowej jazdy ;( ) Mamy 2016 czy ta szkoda zniknie z moich ubezpieczeń?

I jeszcze jedno dlaczego nadal widnieje on na liście moich ubezpieczeń skoro sporządziłam z nim umowę kupna sprzedaży i w rzeczywistości to auto już nie jest moje wszystko zostało zgłoszone w wydziale komunikacji. Auto ubezpieczyl w lipcu 2016 na rok a ja wyrejestrowałam auto w sierpniu. Czy jeśli teraz znów coś zrobi znów pójdzie z moich zniżek?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Dorota

Witam

wszystko zależy od podejścia ubezpieczyciela. Niektóre firmy uwzględniają przy wyliczaniu zniżek ostatnie 3 lata, inne 5 lat, a jeszcze inne 8. Dlatego najlepiej jest porównać oferty, przed ostatecznym wyborem ubezpieczenia, tak żeby mieć pewność co do ceny i zakresu.
Co do samego ubezpieczenia, proszę zgłosić fakt sprzedaży do ubezpieczyciela, żeby mógł Panią usunąć z polisy. Jeśli będzie Pani współwłaścicielem na którejś z obecnych polis, odpowiedzialność będzie solidarna.

Pozdrawiam

Dorota
Dorota
6 lat temu

Czyli muszę zgłosić się do ubezpieczenia skoro nawet ubezpieczenie jest na niego? Nie jestem nigdzie współwłaścicielem.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Dorota

Jeśli nie jest Pani współwłaścicielem i sprzedaż była zgłoszona również do ubezpieczyciela, to sprawa jest zamknięta. Nie ma Pani już nic wspólnego z przedmiotem ubezpieczenia.

Pozdrawiam

Kinga
Kinga
6 lat temu

Witam,
Moja sprawa jest troche skomplikowana na to wychodzi. Pozyczylam od kolezanki auto,ktorego nie byla wlascicielem,ani współwłaścicielem (właścicielem byl jej ojciec,ktory od dwoch lat nie żyje,a sprawa spadkowa jest nadal w toku). Co w takiej sytuacji? Wina jeszcze nie jest orzeczona,a sprawa ma trafic do sadu,poniewaz potracilam motocykliste. Naprawa auta przekracza jego wartość,wiec chcialam jej kupić takie samo albo wynająć rzeczoznawcę i oddać pieniądze. Koleżanka byla tylko ubezpieczajaca auto. Czy wzrośnie jej składka przy ubezpieczeniu nowego auta czy jako ze nie byla właścicielka nie bedzie ponosic żadnych konsekwencji z tym związanych?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kinga

Witam

na dzień zaistnienia szkody Pani koleżanka nie była ani współwłaścicielką ani ubezpieczonym, więc nie widzę tu możliwości dla potrącenia jej zniżek. Natomiast w Pani przypadku sugeruję kontakt z adwokatem, ponieważ sprawa odpowiedzialności ubezpieczyciela nie jest oczywista.

Pozdrawiam

Daniel
Daniel
6 lat temu

Witam, opiszę nasz przypadek. Uderzył w nas kierowca pod wpływem alkoholu, nie swoim autem. Auto z ważną polisą OC, lecz sprawca miał już wcześniej zabrane prawo jazdy za prowadzenie po alkoholu. Ubezpieczalnia przeprowadziła wycenę (oczywiście duuuużo zaniżoną) przyznała sumę do wypłaty, lecz tej sumy nie przelała na konto, co więcej, po upływie miesiąca od kolizji wystosowała pismo do nas, że nie poczuwa się do wypłaty odszkodowania gdyż sprawca nie jest właścicielem pojazdu, co więcej, nie przysługuje nam też wypłata z UFG i że zostaje nam dochodzić się ze sprawcą na drodze sądowej. Nosz……

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Daniel

Witam

to co zrobił ubezpieczyciel jest złamaniem ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – art. 9. ; art. 9a i art. 38 mówią o odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń – proszę się z nimi zapoznać i użyć ich w odwołaniu, które powinniście Państwo napisać. Do tego, proszę również powołać się na art. 43. tej samej ustawy, który mówi o regresie ubezpieczeniowym i wskazuje od kogo powinien nastąpić regres po wypłacie odszkodowania. Proszę również dopytać na jakiej podstawie prawnej wpierw przyznano Państwu odszkodowanie ( do tego zaniżone ), by później go odmówić? Na koniec proszę wspomnieć o skardze do KNF, dotyczącej skandalicznego zachowania właśnie tego TU.

Pozdrawiam

Sandra
Sandra
6 lat temu

Witam,
jak wygląda sprawa jeżeli jestem właścicielem 3 pojazdów (ubezpieczonych u jednego ubezpieczyciela) i po pożyczeniu jednego z nich córce spowoduje ona szkodę. Ubezpieczyciel podnosi stawkę polisy w 3 samochodach mimo że nie byłam kierowcą podczas szkody, czy tylko stawka rośnie w OC auta uczestniczącego w szkodzie?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Sandra

Witam

jeśli szkoda zostanie spowodowana jednym z Pani samochodów, to rzutuje to na ubezpieczenie wszystkich pojazdów ( chyba, że była wykupiona ochrona utraty zniżek przy każdym z ubezpieczeń i będzie je Pani kontynuować w danym TU ).

Pozdrawiam

Kamil
Kamil
6 lat temu

Mam pytanie odnośnie dżentelmeńskiej umowy. Jak wyliczyć różnicę w składce jeżeli w przeciągu ostatniego roku – dwóch lat była to druga kolizja na ubezpieczonym samochodzie. Dodam, że jest to młody kierowca, który co roku zmienia ubezpieczyciela. Nie chciałbym aby powstał z tego powodu jakikolwiek zgrzyt w relacjach.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kamil

Dzień dobry

nie ma formuły ani wzoru na tego typu zdarzenia, tym bardziej, że kierowca zmienia co roku ubezpieczyciela. Proszę ewentualnie sprawdzić sobie kalkulację w naszej porównywarce punkta i zobaczyć jaka jest to różnica przy założeniu bez szkody i ze szkodą np w trzech firmach, wyciągnąć średnią z tej kwoty i będzie mógł Pan wyliczyć sobie procent, jaki stanowi zwyżka w składce za ubezpieczenie. Reszta już zależy od Pana podejścia do sprawy.

Pozdrawiam

Danuta
Danuta
6 lat temu

Jestem właścicielem auta a mąż jest dopisany jako drugi kierowca.Mąż miał stłuczkę tym autem. Ma również swoje auto. Czy ubezpieczyciel /obu aut ten sam/ może ukarać zwyżką OC i mnie i męża?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Danuta

Dzień dobry

jeśli przy którejkolwiek z polis była dodana opcja ochrona utraty zniżki, to przy ubezpieczeniu danego auta w tym samym TU nie będzie zwyżki. Jeśli jednak takiej ochrony nie było lub zmienicie Państwo ubezpieczyciela, to szkoda będzie uznawana.

Pozdrawiam

Paweł
Paweł
6 lat temu

Sprzedałem koledze samochód który będzie jeszcze jeździł pół roku na moim OC , czy mam się martwić gdy spowoduje kolizje w tym czasie a jest to młody kierowca.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry

obowiązkiem zbywcy jest poinformowanie TU w przeciągu 14 dni o sprzedaży pojazdu, więc ubezpieczyciel będzie miał wiedzę o nowym właścicielu. Uprzedzam również, że dla kolegi składka może zostać zrekalkulowana ( jeśli jest młody, niedoświadczony, bez zniżek etc. ), co będzie oznaczało dopłatę przy ewentualnej chęci kontynuowania przez niego ubezpieczenia. Na to jednak wpływu już Pan nie ma.

Pozdrawiam

Joanna
Joanna
6 lat temu

To ja też mam pytanie. Bo niby rozumiem a niby ubezpieczycel mówi co innego. Mój mężczyzna miał stłuczkę, tzn. wjechał mu w tyły jakiś chłopczyk. Zjechaliśmy na bok i tak wyszło, że w trakcie czekania na policję chłopczyk uciekł z miejsca zdarzenia stukając nasz samochód drugi raz… prawdopodobnie człopczyk nie był właścicielem samochodu ale mamy jego dane. Nasz ubezpieczyciel powiedział, że sorry ale nie wypłaci nam odszkodowania bo właściel samochodu nie był sprawcą zdarzenia. Jest to zgodne z prawem? Czy on się po prostu uchyla od wypłaty odszkodowania? Zaznaczę, że przy oględzinach samochodu kwota wypłaty odszkodawania została ustalona, po drodze była jeszcze jakaś sprawa sądowa z tego co się dowiedzieliśmy z policji. Ubezpieczyciel napisał w piśmie, że niestety nie jest w stanie skontaktować się z kierującym. Jeśli jest to niezgodne z prawem to gdzie mamy w takim razie się udać po pomoc?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Joanna

Dzień dobry

czy otrzymaliście Państwo wszystkie dokumenty od policji dotyczące tego zdarzenia? Na jakim etapie jest sprawa w sądzie?
Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowania na podstawie wskazania winnego zdarzenia. Prawdopodobne jest, że sprawca nie był właścicielem pojazdu i nie wskazał winnego, dlatego sprawa trafiła do sądu.

Pozdrawiam

Ernest
Ernest
6 lat temu

Witam,

A co jeżeli osoba A spowoduje wypadek należący do osoby B, która posiada polisę AC, OC i ubezpieczenie od obniżki zniżek za bezszkodową jazdę a ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą? Osoba B nie zgadza się z tą opinią i mimo wszystko chce naprawić auto. Czy w przypadku wypłacenia zbyt małej kwoty z ubezpieczalni na naprawę samochodu, osoba A jest zobowiązana do pokrycia różnicy?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Ernest

Dzień dobry

zakwalifikowanie szkody i wypłata odszkodowania za nią należy tylko i wyłącznie do ubezpieczyciela. Dochodzenie pozostałej kwoty od osoby B, jeśli auto nie znalazło się w jej rękach w drodze przestępstwa czy czynu niedozwolonego, może się odbyć tylko na zasadzie chęci naprawy pojazdu przez osobę A.

Pozdrawiam

Aleksandra
Aleksandra
5 lat temu

Witam, mam taką sytuację. Osoba A jest właścicielem samochodu X, osoba B jest współwłaścicielem tego samochodu. Następnie osoba A pożyczyła samochód osobie C i ta spowodowała niewielką stłuczkę. Jak wiadomo osoba A i B stracą swoje zniżki za bezszkodową jazdę jednak jest jeszcze problem taki, że osoba B jest również współwłaścicielem samochodu Y, którego właścicielem jest osoba D. Czy w tym wypadku osoba D również straci swoje zniżki? Taką informację otrzymałam od osoby B więc chcę się dowiedzieć jak to naprawdę wygląda. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Aleksandra

Dzień dobry

w odpowiedzi na Pani pytanie : tak straci je, chyba, że była wykupiona ochrona utraty zniżki. Wtedy do takiej sytuacji by nie doszło.

Pozdrawiam

Takaja
Takaja
5 lat temu

Witam. Czy jeżeli OC jest na mame i mialam kolizje nie z mojej winy, to czy ma znaczenie kogo podam za poszkodowanego kierujacego w tym czasie autem – mnie czy mame? Bo i tak pieniadze od sprawcy dostanie mama. Tak wiec kogo powinno podac sie do papierow? Pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Takaja

Do ,,papierów” powinno się podać takie okoliczności zdarzenia, jakie faktycznie miały miejsce.
Pozdrawiam

Damian
Damian
5 lat temu

Witam , uczestniczylem w wypadku bylem 1 z uszkodzonych aut poprostu gosc wjechal mi w tyl a ja nastepnemu kierowcy .Policja ewidentnie uznala wine kierujacego pojazdem ktory wjechal we mnie . dostal mandat za spowodowanie kolizji .Mam pytanie nie posiadam uprawnien nigdy ich nie mialem czy bedzie jakis problem z wyplata odszkodowania dla mnie

Tomek
Tomek
5 lat temu

Proste czy skomplikowane?
Wymusiłem pierwszeństwo i uszkodził auto (zarysowana alufelga i odpadnie lakier na narożniku zderzaka).
W Dniu kolizji auto poszkodowanego było własnością firmy leasingowej. Po kolizji przerejestrowane i szkoda zgłoszona dla auta o innym numerze rejestracyjnym. Dostałem oświadczenie do podpisu od mojego ubezpieczyciela ale nie chcę tego podpisać. Usłyszałem również rozmowę policjanta z poszkodowanym, że auto nie miało ważnego przeglądu technicznego. Szkoda zgłoszona do UFG. Dzwoniłem do Tu ale powiedzieli, że wszystko jest zgodnie z prawem i tracę zniżkę. co w tej sytuacji?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Tomek

Bardzo proszę sprecyzować pytanie.

Tomek
Tomek
5 lat temu

Przepraszam, zbyt chaotycznie…
Może tak:
Osoba A kieruje pojazdem leasingowanym.
Osoba B powoduje kolizję z osoba A.
Na miejscu jest policja sporządzająca notatkę.
W notatce policyjnej auto osoby A ma nr rejestracyjny XXX.
Po kolizji osoba A wykupuje auto od firmy leasingowej.
Zmienia się nr rejestracyjny na YYY.
Osoba A zgłasza szkodę do TU.
Osoba B otrzymuje od TU zgłoszenie szkody (dokumenty do wypełnienia), na którym jest inny numer rejestracyjny niż uczestniczącego w kolizji.
Nieoficjalna informacja ( rozmowa osoby A z policjantem) o braku ważnego przeglądu technicznego auta osoby A.
Czy w takim przypadku osoba A ma prawo zgłosić szkodę- osoba A nie była właścicielem auta w dniu kolizji?
Czy w przypadku braku ważnego przeglądu technicznego auta osoby A , osoba B (pomimo wymuszenia pierwszeństwa) jest winna kolizji?
Pozdrawiam
Tomek

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Tomek

Skoro osoba B wymusiła pierwszeństwo, najprawdopodobniej wina za zdarzenie leży po jej stronie. Osoba A może w opisanych wyżej okolicznościach zgłosić szkodę. Brak ważnego przeglądu technicznego w samochodzie osoby A nie ma związku ze sprawą, chyba że istniał związek przyczynowy ze spowodowaniem kolizji.

gość
gość
5 lat temu

Witam, mam ubezpieczenie w Link4 OC i dopatrzyłem sie tam zapisu o kosztach związanych z wyrządzeniem szkody przez niedoświadczonego kierowce (2000zł)(jeżeli wiek poniżej 24lat), niestety wydarzyła się taka szkoda, pożyczone auto, szkoda niewielka jednak jest, i rodzi się moje pytanie, traktowane jest to jako system 01 i ubezpieczyciel naliczy mi taką karę oraz pójdą zniżki, czy robiona jest re kalkulacja składki? czy jeszcze inaczej kara, re kalkulacja i utrata zniżek – czy ubezpieczyciele mogą aż tak ukarać za tego typu zdarzenie?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  gość

W sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę, ubezpieczyciel traktuje to jako zdarzenie zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w przyszłości, stąd zwiększone ryzyko ubezpieczeniowe skutkujące rekalkulacją i podwyższeniem składki. Fakt użytkowania samochodu przez młodego kierowcę powinien był być wzięty pod uwagę podczas zawierania umowy i z tego tytułu powinna była być naliczona składka. Kara za wyrządzenie szkody przez młodego kierowcę wydaje się być zbyt daleko idącym rozwiązaniem.

Tomek
Tomek
5 lat temu

Czy w przypadku szkody pożyczonym samochodym, ja jako kierujący również utracę zniżki na mój prywatny (nie pożyczony) samochód?

Marzena
Marzena
5 lat temu

Witam. Jestem w dziwnej sytuacji i nie wiem co mam zrobić. Kupiłam samochód ale, że ciągle się psuł,więc po 20 dniach go sprzedałam. Nie przerejestrowanego. Teraz okazuje się,że niby ja miałam stłuczkę tym samochodem i zabrane mam zniżki z ubezpieczenia. Jakim cudem ja a nie nowy właściciel?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marzena

Najprawdopodobniej w ,,papierach” ubezpieczyciela widniej Pani jako ubezpieczająca, bo nie poinformowała Pani TU o sprzedaży samochodu i o danych nowego właściciela.

Adam&Aga
Adam&Aga
5 lat temu

Witam co zrobić w sytuacji gdy pożyczyłem samochód znajomemu, który miał mim wypadek. Na skutek tego wypadku odniósł śmierć. Kto ma mi oddać za auto którego nie mam?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Adam&Aga

Czy znajomy był sprawcą? Czy ma Pan AC?

Adam&Aga
Adam&Aga
5 lat temu

Znajomy był sprawcą wypadku. Nie posiadałem AC. Dodam że przy wykupie polisy ubezpieczeniowej wybrałem dodatkową opcję BR i rodzina zmarłego otrzyma kwotę z NNW oraz z tego ubezpieczenia bezpieczna rodzina. Moje auto poszło na kasację.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Adam&Aga

W takiej sytuacji niestety nie należy się Panu zwrot za zniszczony samochód. Z OC sprawcy nie przysługuje, bo OC obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim.

Adam&Aga
Adam&Aga
5 lat temu

A czy można wystąpić na drogę sądową i cywilnie dochodzić zwrotu za zniszczone auto od rodziców zmarłego??

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Adam&Aga

W celu uzyskania ww. informacji proszę skontaktować się z kancelarią prawną.

Adam
Adam
5 lat temu

Witam dałem kierować koledze i on spowodował kolizję z dwoma autami i nie poczuwa się do poniesienia kosztów za tym zwiazanych co mam robić ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Adam

Szkoda powinna być zlikwidowana w ramach pańskiego OC. Jeżeli ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia, a kolega w dalszym ciągu nie będzie poczuwał się do odpowiedzialności, pozostaje Panu droga postępowania sądowego.

Darek
Darek
5 lat temu

Witam mam taka sytuację moj szwagier wziął auto bez mojej wiedzy i pod wpływem alkocholu spowodował kolizje .Przyznał się iż auto użytkował bez wiedzy mojej czy w tym wypadku dostane wypłate ubezpieczenia z AC

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Darek

Firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. W zaistniałej sytuacji może Pan dochodzić zwrotu kosztów bezpośrednio od szwagra.

Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

Witam,
W zeszłym tygodniu mój zaparkowany samochód został uszkodzony przez ciężarówkę. Kierowca oddalił się z miejsca zdarzenia, znaleźli się świadkowie który spisali numery rejestracyjne. Sprawa trafiła na policje, która dość szybko ustaliła właściciela firmy przewozowej. Tu zaczyna się problem, kierowca jest Ukraińcem i jest w trasie, jego pracodawca twierdzi, że nie ma śladów uszkodzeń na samochodzie. Obawiam się, że sprawcy skończy się wiza i wyjedzie z Polski. Policjanci poinformowali mnie, że w takim wypadku sprawa zostanie umorzona. Czy w takim przypadku mogę się dobiegać o odszkodowanie od właściciela pojazdu który nie jest sprawcą??

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Krzysztof

Tak, w tej sytuacji może Pan zgłosić szkodę z OC właściciela pojazdu.

Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

szkoda zgłoszona, był u mnie nawet rzeczoznawca, ale mówił, że póki policja nie wskaże winnego to nici z odszkodowania. Czy w takim wypadku wystarczą zeznania świadka który widział ciężarówkę uszkadzającą mój pojazd??

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Krzysztof

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przeprowadzić postępowanie likwidacyjne we własnym zakresie biorąc pod uwagę dokumentację z miejsca zdarzenia (zdjęcia, monitoring, protokół policji), zeznania świadków, ocenę rzeczoznawcy. Jeśli ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, musi podać szczegółową argumentację, wykazać swoją rację. Umorzenie postępowania przez policję nie przesądza o zasadności odmowy wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, ponieważ policja działa na gruncie prawa karnego, natomiast ubezpieczyciel na gruncie prawa cywilnego.

Dorota Piech
Dorota Piech
4 miesięcy temu

Moj pijany partner bez mojej zgody zabrał moje auto, zaistniałą zglosilam odrazu na 112. Ale na drugi dzien spowodował stluczke na parkingu. Policja przyjechala i stwierdzila ze ma 3 promile. Bedzie mial sprawe w sadzie ale pytanie czy moje OC ucierpi?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
4 miesięcy temu
Reply to  Dorota Piech

Dzień dobry. Niestety szkoda zostanie pokryta z Pani OC i szkoda będzie widniała na Pani koncie również.

Kuba
Kuba
5 lat temu

Witam!

Zrobiłem kolizję samochodem, na którym nie ma zgłoszonego młodego kierowcy. Co w tej sytuacji może zrobić ubezpieczyciel? Ja jestem młodociany i była to sytuacja awaryjna, na dodatek miałem pecha że najechałem na karambol…

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kuba

Ubezpieczyciel może zrekalkulować składkę odpowiednio do ryzyka ubezpieczeniowego ponoszonego w sytuacji, gdy pojazdem kieruje młoda osoba, zatem trzeba liczyć się z ewentualną dopłatą.

patrycja
patrycja
5 lat temu

Witam. Jakiś rok temu kierowałam samochodem taty i spowodowałam stłuczkę. Umówiliśmy się że koszty naprawy pojazdu poszkodowanej pokryje OC. W tym roku tata płacił składkę o 100% wyższą tj. płacił ok 550zł a w tym roku ok.1050zł.. Chciałam zapytać jakie składki będzie płacił w następnych latach?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  patrycja

Aby wyliczyć składkę, zachęcam do skorzystania z naszego kalkulatora, gdzie znajdzie Pani oferty z kilkunastu firm ubezpieczeniowych: https://punkta.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac.
Jeżeli tata nie posiadał ubezpieczenia zniżek niestety je straci, zatem składka z pewnością będzie wyższa niż aktualna. Proszę porównać ceny w kilku firmach, bo w zależności od firmy, składka może się różnić.

Karol
Karol
5 lat temu

Witam. Niedawno moj wspollokator wjechal w brame osiedlową MOIM autem (nie bylo mnie przy tym, auto pozyczylem). Szkode wspoldzielnia zglosila do ubezpieczyciela (pzu, gdzie jestem i ja)
Nie chce ponosic odpowiedzialnosci za kogos czyny.. da sie cos zrobic, by nie obcieli mi skladek, a odszkodowanie poszlo od kierowcy i sprawcy zdarzenia?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Karol

Niestety nie, może Pan jedynie zwrócić się z roszczeniem do współlokatora o zwrot różnicy wynikającej ze zrekalkulowanej składki.

Kamil
Kamil
5 lat temu

Witam, jestem z siostrą właścicielem auta A, które pożyczyliśmy koledze (umowa najmu). Kolega tym autem spowodował kolizję, wjechał w moje drugie auto B. Za naprawę auta A zapłacił, naprawę auta B zleciłem sam warsztatowi na ktore przeniosłem cesje o zapłatę z od ubezpieczyciela ( mam tylko OC). Warsztat poinformował, że skoro jest umowa najmu to z ubezpieczyciel zapłaci. Okazało się, że odmówił i powołuje sie na art. ktory mowi że sobie nie można zrobić szkody. Sprawa trafiła do sądu. Warsztat powołuje się na art. 35 ustawy o ubezp. Obowiązkowych , Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych którego istota polega na przejęciu przez zakład ubezp. odpowiedzialności majątkowej za podmiotywyrządzające szkodę ruchem pojazdu mech. (Posiadaczy, kierowców ) . W konsekwencji, jesli tylko osoby te byłyby zobowiązane na podstawie przepisów prawa do świadczenia odszkodowania, poszkodowany moze dochodzić roszczenia bezpośrednio od zakładu ubezp. zobowiązanego na podstawie przyjętej odpowiedzialności gwarancyjnej, przewidzianej w art 19 UbezpObowU.
Przy czym dla objęcia ubezpieczeniem decydujący jest fakt władztwa nad pojazdem, a bez znaczenia pozostaje kwalifikacja posiadania, jego ewentualna sprzeczność z prawem, istnienie tytułu prawnego do pojazdu, dysponowanie uprawnieniami wymaganymi do kierowania pojazdem danego typu. I ze względu na tak szerokie rozumowanie ubezpieczonego ( pojęcie obejmuje takze dzierżyciela) wyraźnie wskazuje określenie „każdej” osoby ( potwierdza to art 35 u.u.o.
Jak to wszystko ma sie do rzeczywistości ? Czy jest szansa wygrania przy odwołaniu?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kamil

Najemca, w rozumieniu art. 336 k.c. jest posiadaczem zależnym. W mojej ocenie, zgodnie z art. 436 par 1 k.c. posiadacz zależny ponosi odpowiedzialność za przedmiotową szkodę, co oznacza, że w zaistniałej sytuacji ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ramach OC.

Piorek
Piorek
5 lat temu

Czy nie ma możliwości dodatkowego ubezpieczenia? Np. Pożyczam samochód, a osoba nim kierująca wykupuje dodatkową ochronę ubezpieczeniową (na czas pożyczenia auta, np. tydzień) na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, jak np. wzrost cen polisy po wypadku itp.?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Piorek

Niestety na chwilę obecną żaden ubezpieczyciel nie proponuje takiego rozwiązania. Jest co prawda możliwość wykupienia ochrony zniżek, ale działa ona tylko w towarzystwie, w którym zostanie wykupiona i chroni tylko przed utratą zniżki. Szkoda tak czy inaczej jest brana pod uwagę i cena ubezpieczenia będzie wyższa.

Izabela
Izabela
5 lat temu

WItam:) Pożyczyłam samochód koleżance. Miała stłuczkę z nie swojej winy. Czy należy mi się odszkodowanie z polisy winowajcy? Pozdrwawiam.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Izabela

Witam. Jak najbardziej tak. Nie ma znaczenia kto kierował autem w chwili zdarzenia. Szkodę materialną ostatecznie ponosi właściciel auta i to właścicielowi przysługuje odszkodowanie za uszkodzony samochód.

Kamil
Kamil
5 lat temu

Witam,
Jeśli samochód był mój i moje ubezpieczenie. Przy kupnie ubezpieczenia zaznaczyłem że nie będzie kierował nikt inny tym samochodem prócz mnie. Straciłem prawo jazdy i samochód stał jakiś czas. Potem pożyczył go znajomy na dzień i spowodował kolizję. Jakie sa skutki ?
Wiem że na pewno stracę zniżki ( 20% ). Pytanie co dalej ?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Kamil

Witam. Co do zasady ubezpieczyciel pyta o dodatkowego, młodego kierowcę. Niektóre firmy w przypadku szkody spowodowanej przez młodego kierowcę niezgłoszonego do ubezpieczenia, pomniejszają odszkodowanie z ubezpieczenia AC i NNW o udział własny określony w umowie. Ale poszkodowany uzyska pełną kwotę odszkodowania z Pana OC. Jeśli nie miał Pan AC i odszkodowanie będzie wypłacane tylko poszkodowanemu, to nie ma Pan raczej czego się obawiać. Ubezpieczyciel bardzo rzadko dokonuje rekalkulacji składki w takiej sytuacji.

Paweł
Paweł
5 lat temu

Witam jeżeli posiadam 3 samochody każdy samochód w innej ubezpieczalni i kiedy kolizję zrobi znajomy kierujacy moim samochodem to zniżki spadna mi tylko z tego jednego auta i tej jednej ubezpieczalni ? czy w dwoch innych autach ktore sa w innych polisach rowniez spadna znizki ?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Paweł

Witam. Niestety tak. Zniżki i szkody nie są zapisywane konkretnie pod numer rejestracyjny i vin samochody, tylko pod danymi właściciela.

Paweł
Paweł
4 lat temu

Czy po kolizji, którą spowodowałem autem służbowym z ubezpieczeniem OC na firmę pracodawcy, stracę zniżki na ubezpieczenie posiadanego auta prywatnego? Jeżeli tak, to czy jeżeli współwłaścicielem auta prywatnego jest rodzic i posiada kolejny samochód, to czy obejmie także utratę zniżek ubezpieczenia jego kolejne auto?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Paweł

Witam. Każda szkoda jest raportowana do funduszu gwarancyjnego. Raportowany jest właściciel auta i kierowca, który faktycznie szkodę wyrządził. Pan będzie zgłoszony jedynie jako kierujący pojazdem. Niektórzy ubezpieczyciele za taką szkodę faktycznie podniosą Panu cenę ubezpieczenia. Większość jednak na szczęście sprawdza tylko szkody, gdzie Pan widniał jako właściciel pojazdu. Dodatkowo, jeśli jest Pan współwłaścicielem na innym aucie, to nie ma podstaw, aby ta druga osoba utraciła zniżkę po szkodzie spowodowanej autem służbowym.

stanisaław
stanisaław
4 lat temu

Witam,

Kierowałem nie swoim autem, i uczestniczyłem w stłuczce (nie z mojej winy). Znajomy który jest właścicielem pojazdu kupując ubezpieczenie nie informował o możliwości kierowania pojazdem przez inną osobę. Czy nawet w przypadku kiedy stłuczka nie wynika z mojej winy mój znajomy może być narażony na wzrost składek OC w związku z faktem iż samochód był kierowany przez inną osobę a niżeli określoną w warunkach OC ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  stanisaław

Dzień dobry, w tej sytuacji narażonymi na wzrost składek OC będą: właściciel pojazdu, oraz osoba, która kierowała pojazdem.

Karolina
Karolina
4 lat temu

Witam
Co się dzieje w chwili gdy kierowca samochodu nie bedac właścicielem ucierpiał w wypadku spowodowanym przez inną osobę ? jak z ubezpieczeniem

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Karolina

Dzień dobry, w tej sytuacji poszkodowany ma prawo do odszkodowania/zadośćuczynienia z OC sprawcy. Nie ma wpływu na sprawę fakt, iż kierował nie swoim autem.

anna
anna
4 lat temu

witam. chciałabym się dowiedzieć w jakim terminie po wypadku trzeba zgłosić szkode do ubezpieczyciela i czy on pokryje koszty naprawy auta z polisy..Jeśli w trakcie jazdy wpadłam w poslizg pożyczonym autem w wyniku czego uderzyłam w drzewo , w tedy nie powiadomiłam policji nawet nie myślałam o tym nie byłam w stanie , pomogli mi przejezdzający kierowcy, dodam że nie posiadam na siebie żadnej polisy,czy auto musze naprawić na własną ręke czy z polisy właściciela moge

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  anna

Jeśli pojazd ma wykupione ubezpieczenie Auto Casco to w takim przypadku można naprawić z AC. W przypadku braku tego ubezpieczenia, samochód trzeba naprawić na własny koszt.

Roma
Roma
4 lat temu

A jak się ma utrata zniżek przy wynajęciu pojazdu z wypożyczalni. Mój tata co jakiś czas korzysta z wynajmu auta. Czy przy zdarzeniu drogowym tata traci zniżki czy wypożyczalnia jako właściciel auta i polisy .

Michał
Michał
4 lat temu

WITAM. Mam pytanie. A mianowicie na podstawie umowy darowizny dawałem synowi pojazd a on nim za dwa dni zrobił stłuczkę, nie zdążyłem jeszcze załatwić formalności darowizny w urzędzie ani nie zgłosiłem ubezpieczycieli. Zrobię to w terminie 7 dni od dnia darowizny. Czy stracę zniżki?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Michał

Dzień dobry,
Jeśli szkoda miała miejsce sprzed daty na umowie darowizny,to szkoda jest raportowana na Pana konto. Jeśli natomiast szkoda nastąpiła po dacie darowizny, to odpowiedzialność będzie po stronie nowego właściciela.

Piciu
Piciu
4 lat temu

Witam
Mam takie pytanie kiedyś miałem zdarzenie nie swoim samochodem, kiedyś już byłem posiadaczem polisy oc ( przed zdarzeniem), ale pojazd sprzedałem, teraz zakupiłem samochód czy ta stłuczka nie swoim samochodem będzie miała wpływ na moje zniżki?, pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Piciu

Dzień dobry, do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, przy zaraportowaniu szkody, przechodzi także informacja, kto był właścicielem tamtego auta oraz kto był kierowcą podczas szkody. Co do zniżek – zależy to już od towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre weryfikują jedynie, Pańską historię ubezpieczenia jako właściciela, a inne też dodatkowo jako kierowcy. Polecam wyliczyć składki w różnych towarzystwach i sprawdzić, gdzie wyjdzie najkorzystniej. Zapraszam również do skorzystania z naszej porównywarki.

greg
greg
4 lat temu

Witam,

Jakie są konsekwencje kolizji drogowej, jeżeli samochód jest przedmiotem leasingu operacyjnego i byl kierowany przez osobe trzecia bez pozwolenia od leasingodawcy?
Czy konsekwencja będzie tylko kara finansowa od leasingodawcy?

dziekuje i pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  greg

Dzień dobry, to już zależy od tego, jakie warunki zostały zawarte na umowie z leasingodawcą, jeżeli są dane zapisy odnośnie udostępniania auta osobie trzeciej, to właśnie te trzeba brać pod uwagę. Ze strony ubezpieczeń – odszkodowanie zostanie wypłacone, dodatkowo osoba, która kierowała pojazdem może w przyszłości (w niektórych Towarzystwach Ubezpieczeniowych) mieć uwzględnioną tą szkodę.

Przemek
Przemek
4 lat temu

Witam miałem kolizje autem kolegi który razem z dwoma osobami znajdował się wtedy w pojeździe .Podczas kolizji zapytalem go czy pokrywa koszty powiedział ze tak przy dwóch świadkach lecz z nikad zdzwonil do mnie nie dawno i powiedział ze chce polowe kosztów naprawy swojego auta .dodam ze to on chciał abym ja kierował ponieważ on sam nie ma prawa jazdy .Czy mam szansę aby nie ponosić kosztów ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Przemek

Dzień dobry, w takim przypadku pojazd można naprawić z ubezpieczenia dobrowolnego AC. Gdyby jednak właściciel nie posiadał takiego ubezpieczenia, to koszty reperacji pokrywa właściciel pojazdu. Niestety kwestia rozliczenia szkody pozostaje do rozstrzygnięcia między Panem a kolegą.

Przemek
Przemek
4 lat temu

Jeżeli ja sie jeszcze uczę do końca czerwca i nie mam pracy ani żadnych wartościowych przedmiotów to jeżeli pójdzie z tą sprawą na policje to mam szansę aby zawiesili mi płatność do czasu aż skończę szkołę ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Przemek

Najlepiej byłoby umówić się z kolegą, aby oddać pieniądze w późniejszym terminie – jeżeli nie ma innej możliwości. W przypadku, gdyby nie udało się dojść do porozumienia, sprawę trzeba będzie skierować na drogę sądową.

Bożena
Bożena
4 lat temu

Witam mam pytanie jak to jest gdy właścicielka pożyczyła samochód i kierujący spowodował wypadek. To z czyjego ubezpieczenia będą zabrane zniżki jeśli samochód posiada właściciela i współwłaściciela

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Bożena

Dzień dobry, niestety zniżki tracą wszystkie osoby które są wpisane w dowodzie rejestracyjnym. W niektórych firmach również kierujący pojazdem będzie miał uwzględnioną szkodę w swojej historii.

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

Witam. Posiadam firmę transportową i kierowca miał kolizję. Pytanie kto będzie miał zabrane zniżki kierowca czy posiadacz pojazdów pragnę zaznaczyć że auta ubezpieczone są na osobę prywatną. Słyszałem że mają zmienić się przepisy i odpowiedzialność ma spaść na kierowcę czy już to weszło prawo?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Mariusz

Dzień dobry, szkoda będzie przypisana do kierowcy oraz właściciela, natomiast gdy będzie Pan zawierał kolejne ubezpieczenie, to Pańskie zniżki zostaną pomniejszone.

Pawel
Pawel
4 lat temu

Czy aby na pewno? W formularzach przy zawieraniu umowy ubepzieczenia, wlasciciele pojazdu deklaruja ile szkod spowodowali. Jesli to nie oni spowodowali szkodę, tylko inny kierowca, do zgodnie z prawdą deklarują brak szkód. W zwiazku z czym znizki powinny byc zachowane. Mylę sie?

Tomek
Tomek
4 lat temu

Witam
Jestem kierowcą zawodowym prowadzę autobus komunikacji miejskiej w tym zakładzie miałem 3 kolizję z mojej winy kture są wpisane w UFG teraz gdy ubezpieczam swój prywatny samochód widnieją na mojim koncie te 3 kolizję i automatycznie polisa za samo oc wynosi 5000 zl dla czego tak jest to jest moja praca to nie jest samochód służbowy tak jak to jest wpisane w UFG ja tym autobusem je jadę sobie do domu po skończonej pracy tak jak to robią z samochodami sluzbowymi

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Tomek

Dzień dobry, szkody spowodowane pojazdami służbowymi również są raportowane do UFG na konto sprawcy ( kierującego). Proszę zauważyć, że to kierujący pojazdem uczestniczył w zdarzeniu a firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ryzyko kierowcy przy wyliczaniu ceny polisy.

Maciej
Maciej
4 lat temu

Witam. Znajomy po imprezie poprosił mnie o poprowadzenie jego auta które jest ubezpieczone na jego firmę, czy gdy nie jestem pracownikiem tej firmy mogę legalnie jeździć i w razie wypadku ubezpieczyciel pokryje ewentualne koszta?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Maciej

Dzień dobry, tak, można korzystać z takiego auta, jeśli nie jest się pracownikiem firmy – nie ma to znaczenia, ubezpieczenie zostałoby wypłacone. Czasami może dojść do dopłaty do ubezpieczenia po szkodzie, jeśli szkodę spowodował młody kierowca, który nie został wprowadzony do polisy ubezpieczeniowej. (Jest to różnica między składką bez młodego kierowcy, a składką z uwzględnieniem młodego kierowcy).

Maciek
Maciek
4 lat temu

Witam,
Czy istnieje możliwość wypożyczenia mojego prywatnego auta obcej osobie i zabezpieczenie się przed szkodami z polisy OC.
Czy odpowiednio spisana umowa najmu w przypadku szkody z oc może spowodować regres z mojego oc na najemce bez względu na to czy jest on ubezpieczony czy nie ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Maciek

Dzień dobry, co do zasady nawet przy wypożyczeniu auta, po spisaniu umowy, szkody będą widoczne również w Pańskiej historii ubezpieczenia ze względu na to, że jest Pan właścicielem pojazdu. Nie da się tego uniknąć.