Urszula Borowiecka

Warunki odstąpienia od umowy ubezpieczenia pojazdu

Aby zrezygnować ze świeżo kupionej polisy OC, musisz spełnić jeden najważniejszy warunek. Umowa ubezpieczenia musi być zawarta przez internet albo przez telefon. Fachowo nazywa się to ,,odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość”.

Warto także pamiętać, że każda podpisana przez nas umowa, nawet jeśli ją później wypowiemy, z punktu widzenia prawa jest zawarta. To oznacza, że obowiązuje do dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu. Tym samym za cały okres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczony ma obowiązek zapłacić należną składkę ubezpieczeniową. Na odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC zawartej na odległość masz 30 dni od jej zawarcia. Możesz to zrobić na trzy sposoby.

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia OC? 

Wyślij odstąpienie od OC pocztą

Po pierwsze, możesz wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy pocztą. Pamiętaj,że musi to być polska placówka operatora publicznego. Dokument wyślij listem poleconym i zachowaj potwierdzenie nadania przesyłki.

Złóż dokumenty osobiście

Jeśli masz czas, możesz się przejść do oddziału ubezpieczyciela w Twoim mieście i oświadczenie o odstąpieniu od umowy złożyć osobiście. Koniecznie zachowaj kopię!

Poproś o pomoc agenta lub skorzystaj z Internetu!

Kolejny sposób na odstąpienie od umowy to złożenie oświadczenia za pośrednictwem agenta, który działa na rzecz Twojego ubezpieczyciela.

Niektóre firmy dopuszczają możliwość złożenia oświadczenia przez internet, ale nie wszystkie! Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i upewnij się koniecznie czy masz taką możliwość. Jeśli tak, oczekuj w swojej skrzynce maila od ubezpieczyciela z potwierdzeniem otrzymania oświadczenia.

Nie musisz podawać przyczyny odstąpienia od takiej umowy. Wystarczy, że poinformujesz ubezpieczyciela o tym, że nie chcesz jej kontynuować.

Kto może odstąpić od umowy?

Pamiętaj, że prawo do odstąpienia od umowy ubezpieczenia OC ma tylko konsument, czyli osoba fizyczna. Jeśli prowadzisz firmę, niestety nie masz takiej możliwości.

Pamiętać by nie pozostać bez ważnej polisy OC

Jak już złożysz takie oświadczenie, nie możesz zapomnieć, że odstąpienie od umowy zawartej na odległość nie zwalnia Cię z obowiązku zawarcia kolejnej polisy ubezpieczeniowej. Musisz to zrobić najpóźniej w dniu odstąpienia od dotychczasowej umowy!

Jeżeli będziesz miał choć jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu, zapłacisz bardzo dotkliwą karę. Kwoty wahają się od 800 zł nawet do 4000 zł! Jeszcze gorszy scenariusz to taki, że akurat w dniu kiedy nie masz ubezpieczenia spowodujesz szkodę. Wtedy będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni.

 

Czy mogę odstąpić od umowy ubezpieczenia OC zawartej w lokalu przedsiębiorstwa lub u agenta?

Jeśli umowa OC została zawarta w lokalu przedsiębiorstwa – wówczas odstąpienie od takiej umowy nie jest możliwe. Przez rok będziesz zmuszony z niej korzystać. Wypowiedzenie zadziała dopiero na jeden dzień przed końcem ubezpieczenia.

Kwestie dotyczące odstąpienia od umowy zawartej na odległość uregulowane są w ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. Nr 22, poz. 271 ze zm.).

CZYTAJ TEŻ:  

Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak wypowiedzieć OC? Pobierz wzór

Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, ale nie ma racji?

Likwidacja szkody z AC czy OC sprawcy?

[Widget_reklama_porownywarki]