Jazda bez prawa jazdy: co grozi za jazdę bez uprawnień?

Aktualizacja:

Jazda autem bez prawa jazdy to często temat głupich dowcipów: nie mam prawa jazdy, to mi go nie zabiorą, ha ha ha. Śmiech urywa się jak nożem uciął, kiedy policjant zatrzymuje nas i prosi o dokumenty. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

Należy mieć świadomość, że brak uprawnień do kierowania danym pojazdem to narażanie zdrowia i życia, tak swojego jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Jazda bez dokumentów

Dokument zostaje w innej torebce, w kieszeni innej kurtki, a my przejedziemy bez dokumentów pół Polski – taka sytuacja może nam się przydarzyć dosyć często. Czasem się uda i nie spotkamy żadnego policjanta, który chciałby z nami porozmawiać, a czasem – wprost przeciwnie. I co wtedy?

Od 1 października 2018 nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia OC. Te informacje są dostępne w systemie elektronicznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i policja sprawdzi je online. Jednak prawo jazdy to poświadczenie, że posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdem i musimy je wozić ze sobą. 

Co grozi za brak prawa jazdy? Zapomnienie dokumentu kosztuje. Policja może ukarać kierowcę mandatem do 250 zł oraz naganą. Jeśli zapominalski kierowca będzie mieć szczęście i trafi na wyrozumiałego funkcjonariusza, otrzyma mandat o wysokości 50 zł. 

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy

Dużo poważniejsze są konsekwencje jazdy bez prawa jazdy w sensie braku uprawnień do kierowania pojazdem. Muszą się z nimi liczyć zarówno ci, którzy nie zdobyli prawa jazdy jak i ci, którzy nie mają uprawnień do kierowania pojazdem danej kategorii. Jeśli kierowca z prawem jazdy kategorii B wsiądzie za kierownicę autobusu, zostanie potraktowany tak samo jak ktoś, kto w ogóle nie ma prawa jazdy.

Mandat za brak prawa jazdy może mocno uderzyć po kieszeni. Według kodeksu wykroczeń grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł, a w bonusie można dostać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowe koszty to opłata za odholowanie pojazdu, bo patrol policyjny na pewno nie pozwoli kierowcy bez uprawnień na kontynuowanie podróży.

Jazda bez prawa jazdy: co grozi za brak uprawnień? 

Prawo jest najbardziej surowe wobec osób, które zostały pozbawione prawa jazdy czasowo lub dożywotnio, a mimo to siadają za kierownicę. 

Prawo jazdy może zostać zawieszone na 3 miesiące, jeśli kierowca został przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub przewoził większą liczbę osób, niż jest to wpisane w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeśli patrol natknie się na kierowcę z uprawnieniami zawieszonymi na 3 miesiące, zakaz prowadzenia pojazdów zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca zaryzykuje i znowu wsiądzie za kółko, wówczas może stracić prawo jazdy dożywotnio.

Jaka kara za jazdę bez prawa jazdy grozi tym, którym cofnięto uprawnienia? Konsekwencje uzależnione są do szkodliwości czynu. Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy jest bardzo dużym wykroczeniem i trzeba liczyć się z wysoką grzywną a nawet karą więzienia. Prawo mówi o karze finansowej do 5 tys. zł i pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Plus dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 

Jak widać, prowadzenie bez prawa jazdy to nie przelewki.

Jakimi pojazdami można jeździć bez prawa jazdy?

Kodeks drogowy stanowi, że osoba, która ukończyła 18 lat może kierować bez uprawnień:

  • rowerem
  • wózkiem rowerowym
  • rowerem elektrycznym,
  • motorowerem (jeśli kierowca urodził się przed 19 stycznia 1995 roku)
  • małym skuterem (z zastrzeżeniem j.w.)
  • maleńkimi samochodzikami takimi jak Peel P50 i Piaggio Ape 50.

Trzeba jednak pamiętać, że sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też tych, na które nie trzeba mieć prawa jazdy.

Reasumując, jeśli posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdem, a tylko zapomniałeś zabrać dokumentu ze sobą, zostaniesz ukarany mandatem od 50 do 250 zł oraz naganą. Za brak prawa jazdy, bo po prostu nie masz uprawnień, zapłacisz do 5 tys. kary grzywny, możesz dostać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów i zapłacisz za odholowanie pojazdu, ale już za prowadzenie bez prawa jazdy, kiedy uprawnienia zostały cofnięte, grozi do 5 tys. zł grzywny, pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat i dożywotni zakaz kierowania pojazdami.

Podsumowanie

Są trzy sytuacje, które można podciągnąć pod wspólny mianownik „jazda bez prawa jazdy”. Pierwsza: dokument został w domu, druga: nie mamy uprawnień do kierowania pojazdem, trzecia: za grzechy popełnione za kierownicą nasze uprawnienia zostały zawieszone na jakiś czas. Oto co grozi za jazdę bez prawa jazdy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments