Jazda bez prawa jazdy: co grozi za jazdę bez uprawnień?

Aktualizacja:

Jazda autem bez prawa jazdy to często temat głupich dowcipów: nie mam prawa jazdy, to mi go nie zabiorą, ha ha ha. Śmiech urywa się jak nożem uciął, kiedy policjant zatrzymuje nas i prosi o dokumenty. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

Należy mieć świadomość, że brak uprawnień do kierowania danym pojazdem to narażanie zdrowia i życia, tak swojego jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Jazda bez dokumentów

Dokument zostaje w innej torebce, w kieszeni innej kurtki, a my przejedziemy bez dokumentów pół Polski – taka sytuacja może nam się przydarzyć dosyć często. Czasem się uda i nie spotkamy żadnego policjanta, który chciałby z nami porozmawiać, a czasem – wprost przeciwnie. I co wtedy?

Od 1 października 2018 nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia OC. Te informacje są dostępne w systemie elektronicznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i policja sprawdzi je online. Jednak prawo jazdy to poświadczenie, że posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdem i musimy je wozić ze sobą. 

Co grozi za brak prawa jazdy? Zapomnienie dokumentu kosztuje. Policja może ukarać kierowcę mandatem do 250 zł oraz naganą. Jeśli zapominalski kierowca będzie mieć szczęście i trafi na wyrozumiałego funkcjonariusza, otrzyma mandat o wysokości 50 zł. 

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy

Dużo poważniejsze są konsekwencje jazdy bez prawa jazdy w sensie braku uprawnień do kierowania pojazdem. Muszą się z nimi liczyć zarówno ci, którzy nie zdobyli prawa jazdy jak i ci, którzy nie mają uprawnień do kierowania pojazdem danej kategorii. Jeśli kierowca z prawem jazdy kategorii B wsiądzie za kierownicę autobusu, zostanie potraktowany tak samo jak ktoś, kto w ogóle nie ma prawa jazdy.

Mandat za brak prawa jazdy może mocno uderzyć po kieszeni. Według kodeksu wykroczeń grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł, a w bonusie można dostać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowe koszty to opłata za odholowanie pojazdu, bo patrol policyjny na pewno nie pozwoli kierowcy bez uprawnień na kontynuowanie podróży.

Jazda bez prawa jazdy: co grozi za brak uprawnień? 

Prawo jest najbardziej surowe wobec osób, które zostały pozbawione prawa jazdy czasowo lub dożywotnio, a mimo to siadają za kierownicę. 

Prawo jazdy może zostać zawieszone na 3 miesiące, jeśli kierowca został przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub przewoził większą liczbę osób, niż jest to wpisane w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeśli patrol natknie się na kierowcę z uprawnieniami zawieszonymi na 3 miesiące, zakaz prowadzenia pojazdów zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca zaryzykuje i znowu wsiądzie za kółko, wówczas może stracić prawo jazdy dożywotnio.

Jaka kara za jazdę bez prawa jazdy grozi tym, którym cofnięto uprawnienia? Konsekwencje uzależnione są do szkodliwości czynu. Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy jest bardzo dużym wykroczeniem i trzeba liczyć się z wysoką grzywną a nawet karą więzienia. Prawo mówi o karze finansowej do 5 tys. zł i pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Plus dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 

Jak widać, prowadzenie bez prawa jazdy to nie przelewki.

Jakimi pojazdami można jeździć bez prawa jazdy?

Kodeks drogowy stanowi, że osoba, która ukończyła 18 lat może kierować bez uprawnień:

  • rowerem
  • wózkiem rowerowym
  • rowerem elektrycznym,
  • motorowerem (jeśli kierowca urodził się przed 19 stycznia 1995 roku)
  • małym skuterem (z zastrzeżeniem j.w.)
  • maleńkimi samochodzikami takimi jak Peel P50 i Piaggio Ape 50.

Trzeba jednak pamiętać, że sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też tych, na które nie trzeba mieć prawa jazdy.

Reasumując, jeśli posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdem, a tylko zapomniałeś zabrać dokumentu ze sobą, zostaniesz ukarany mandatem od 50 do 250 zł oraz naganą. Za brak prawa jazdy, bo po prostu nie masz uprawnień, zapłacisz do 5 tys. kary grzywny, możesz dostać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów i zapłacisz za odholowanie pojazdu, ale już za prowadzenie bez prawa jazdy, kiedy uprawnienia zostały cofnięte, grozi do 5 tys. zł grzywny, pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat i dożywotni zakaz kierowania pojazdami.

Podsumowanie

Są trzy sytuacje, które można podciągnąć pod wspólny mianownik „jazda bez prawa jazdy”. Pierwsza: dokument został w domu, druga: nie mamy uprawnień do kierowania pojazdem, trzecia: za grzechy popełnione za kierownicą nasze uprawnienia zostały zawieszone na jakiś czas. Oto co grozi za jazdę bez prawa jazdy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej