Jazda bez prawa jazdy: co grozi za jazdę bez uprawnień?

Aktualizacja:

Jazda autem bez prawa jazdy to często temat głupich dowcipów: nie mam prawa jazdy, to mi go nie zabiorą, ha ha ha. Śmiech urywa się jak nożem uciął, kiedy policjant zatrzymuje nas i prosi o dokumenty. Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.

Należy mieć świadomość, że brak uprawnień do kierowania danym pojazdem to narażanie zdrowia i życia, tak swojego jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Jazda bez dokumentów

Dokument zostaje w innej torebce, w kieszeni innej kurtki, a my przejedziemy bez dokumentów pół Polski – taka sytuacja może nam się przydarzyć dosyć często. Czasem się uda i nie spotkamy żadnego policjanta, który chciałby z nami porozmawiać, a czasem – wprost przeciwnie. I co wtedy?

Od 1 października 2018 nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia OC. Te informacje są dostępne w systemie elektronicznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i policja sprawdzi je online. Jednak prawo jazdy to poświadczenie, że posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdem i musimy je wozić ze sobą. 

Co grozi za brak prawa jazdy? Zapomnienie dokumentu kosztuje. Policja może ukarać kierowcę mandatem do 250 zł oraz naganą. Jeśli zapominalski kierowca będzie mieć szczęście i trafi na wyrozumiałego funkcjonariusza, otrzyma mandat o wysokości 50 zł. 

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy

Dużo poważniejsze są konsekwencje jazdy bez prawa jazdy w sensie braku uprawnień do kierowania pojazdem. Muszą się z nimi liczyć zarówno ci, którzy nie zdobyli prawa jazdy jak i ci, którzy nie mają uprawnień do kierowania pojazdem danej kategorii. Jeśli kierowca z prawem jazdy kategorii B wsiądzie za kierownicę autobusu, zostanie potraktowany tak samo jak ktoś, kto w ogóle nie ma prawa jazdy.

Mandat za brak prawa jazdy może mocno uderzyć po kieszeni. Według kodeksu wykroczeń grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł, a w bonusie można dostać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowe koszty to opłata za odholowanie pojazdu, bo patrol policyjny na pewno nie pozwoli kierowcy bez uprawnień na kontynuowanie podróży.

Jazda bez prawa jazdy: co grozi za brak uprawnień? 

Prawo jest najbardziej surowe wobec osób, które zostały pozbawione prawa jazdy czasowo lub dożywotnio, a mimo to siadają za kierownicę. 

Prawo jazdy może zostać zawieszone na 3 miesiące, jeśli kierowca został przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h lub przewoził większą liczbę osób, niż jest to wpisane w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeśli patrol natknie się na kierowcę z uprawnieniami zawieszonymi na 3 miesiące, zakaz prowadzenia pojazdów zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca zaryzykuje i znowu wsiądzie za kółko, wówczas może stracić prawo jazdy dożywotnio.

Jaka kara za jazdę bez prawa jazdy grozi tym, którym cofnięto uprawnienia? Konsekwencje uzależnione są do szkodliwości czynu. Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy jest bardzo dużym wykroczeniem i trzeba liczyć się z wysoką grzywną a nawet karą więzienia. Prawo mówi o karze finansowej do 5 tys. zł i pozbawieniu wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Plus dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 

Jak widać, prowadzenie bez prawa jazdy to nie przelewki.

Jakimi pojazdami można jeździć bez prawa jazdy?

Kodeks drogowy stanowi, że osoba, która ukończyła 18 lat może kierować bez uprawnień:

  • rowerem
  • wózkiem rowerowym
  • rowerem elektrycznym,
  • motorowerem (jeśli kierowca urodził się przed 19 stycznia 1995 roku)
  • małym skuterem (z zastrzeżeniem j.w.)
  • maleńkimi samochodzikami takimi jak Peel P50 i Piaggio Ape 50.

Trzeba jednak pamiętać, że sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też tych, na które nie trzeba mieć prawa jazdy.

Reasumując, jeśli posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdem, a tylko zapomniałeś zabrać dokumentu ze sobą, zostaniesz ukarany mandatem od 50 do 250 zł oraz naganą. Za brak prawa jazdy, bo po prostu nie masz uprawnień, zapłacisz do 5 tys. kary grzywny, możesz dostać tymczasowy zakaz prowadzenia pojazdów i zapłacisz za odholowanie pojazdu, ale już za prowadzenie bez prawa jazdy, kiedy uprawnienia zostały cofnięte, grozi do 5 tys. zł grzywny, pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat i dożywotni zakaz kierowania pojazdami.

Podsumowanie

Są trzy sytuacje, które można podciągnąć pod wspólny mianownik „jazda bez prawa jazdy”. Pierwsza: dokument został w domu, druga: nie mamy uprawnień do kierowania pojazdem, trzecia: za grzechy popełnione za kierownicą nasze uprawnienia zostały zawieszone na jakiś czas. Oto co grozi za jazdę bez prawa jazdy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej