Wypadek Innogy GO!: jak działa ubezpieczenie?

Aktualizacja:
auto-elektryczne-innogy

Samochody elektryczne w Polsce wciąż wydają się być mało docenione. Mimo to, Innogy GO!, czyli pierwszy w pełni elektryczny car-sharing, cieszy się coraz większą popularnością. Choć na rynku zadebiutował niespełna miesiąc temu, na swoim koncie ma już sporo głosów zarówno poparcia, jak i krytyki. Dziś sprawdzimy jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem i odpowiedzialnością kierowcy w momencie wypadku.

Innogy GO!, czyli pierwszy w pełni elektryczny car-sharing cieszy się coraz większą popularnością. Od początku kwietnia, elektryczne BMW i3 zagęściły uliczny ruch Warszawy. O tym jak działa i ile kosztuje wynajem elektrycznego auta na minuty, pisaliśmy TUTAJ w dniu wielkiej premiery, a dziś przyjrzymy się kwestii nieco bardziej kontrowersyjnej. Wypadek Innogy GO! – jaką odpowiedzialność ponosi kierowca i z jakimi konsekwencjami musi się liczyć? Sprawdzamy, jak działa ubezpieczenie Innogy GO!

Auta elektryczne jeżdżą po buspasach

Chyba każdy kierowca lubi testować nowości. Lubi też ładne i szybkie samochody. Jedno, czego nie lubi, to stanie w korkach. A gdyby dwa pierwsze połączyć w jedno i zagwarantować kierowcy brak korków? Tak w skrócie można by przedstawić samochody Innogy GO!, które jako auta w pełni elektryczne mogą poruszać się po buspasach. Po niespełna miesiącu od wielkiej premiery elektrycznego car-sharingu, w sieci znajdziemy już mnóstwo komentarzy bardziej lub mniej zadowolonych użytkowników usługi. Kwestią, która wzbudza pewne wątpliwości pozostaje natomiast ubezpieczenie Innogy GO! i sytuacja, w której doprowadzimy do kolizji. A te niektórzy użytkownicy Innogy GO! mają już za sobą.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego w 2023 roku? Czy zielona energia się wciąż opłaca?

Samochody elektryczne: czy Polacy są na to gotowi?

Naczelną wątpliwością pojawiającą się w temacie elektrycznych samochodów jest to, czy Polacy są rzeczywiście na nie gotowi. Auta elektryczne są szybkie i ciche, a okazuje się, że te dwa czynniki bardzo łatwo mogą doprowadzić do sytuacji kryzysowej na drodze. Słychać głosy mówiące o tym, że większość z nas nigdy nie spotkała się z autem o takim przyspieszeniu i do końca nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko może ono wystartować. Na nic zda się także wsłuchiwanie w pracę silnika, ponieważ auto pracuje w zupełnej ciszy. To często bywa też zgubne dla innych użytkowników ruchu, którzy nie słysząc ryku silnika nagle obok siebie spostrzegają ciche i szybkie BMW. Efektem mogą być także zdarzenia bardziej tragiczne w skutkach. Tydzień po oficjalnej premierze Innogy GO!, w centrum Warszawy, doszło do wypadku, w którym kierowca elektrycznego BMW zjechał na chodnik i staranował barierki. W wyniku zdarzenia ucierpiało dwoje pieszych, a jedna osoba trafiła do szpitala.

Czytaj także: Najtańsze samochody elektryczne – przewodnik kupującego 2020

Kary i opłaty dodatkowe: jakie koszty poniesie kierowca?

Jak zapewnia Innogy GO!, samochody objęte są ubezpieczeniem w zakresie OC i AC. Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z usługodawcą i zaakceptujemy regulamin, przyjrzyjmy się uważnie jego zapisom. W punkcie dotyczącym kar i opłat dodatkowych znajdziemy wykaz zdarzeń, za które przyjdzie nam dodatkowo zapłacić. Przykładowo:

Palenie w pojeździe wyrobów tytoniowych, używanie papierosów elektronicznych 700 złotych
Umożliwienie korzystania z pojazdu osobom trzecim 1000 złotych
Zgubienie lub zniszczenie tablicy rejestracyjnej 300 złotych
Wyjazd poza granice Polski 1000 złotych
Holowanie innego pojazdu 1000 złotych
Porzucenie lub opuszczenie auta bez jego zamknięcia za pomocą Aplikacji Mobilnej 500 złotych

Ubezpieczenie Innogy GO! – wkład własny użytkownika

Decydując się na skorzystanie z usługi Innogy GO! musimy wiedzieć jak zachować się na przykład w sytuacji kryzysowej. Taką bez wątpienia jest stłuczka czy inne zdarzenie drogowe, w którym możemy uczestniczyć. Jak zatem zachować się w momencie, gdy dojdzie do wypadku? Wówczas powinniśmy niezwłocznie zadzwonić do Innogy i poinformować o zdarzeniu. Na miejsce zdarzenia zostaną wysłani przedstawiciele firmy. A z jakimi konsekwencjami, jako kierowcy, powinniśmy się liczyć? Przede wszystkim, konieczne będzie wniesienie wkładu własnego w wysokości 1000 złotych. I w tym momencie pojawia się wiele wątpliwości. Klienci mają pytania co do zapisu w regulaminie, który mówi, że:

    „Innogy zastrzega sobie prawo by żądać od Użytkownika dodatkowego odszkodowania w przypadku, gdy opłata dodatkowa nie pokrywa w całości zaistniałej szkody”.

To z kolei ma nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Jakich? Jako jedną z nich Innogy podaje np. doprowadzenie do szkody pod wpływem alkoholu.

Czytaj także: Korzystanie z carsharingu niczym kupowanie kota w worku! Firmy ukrywają informacje o zasadach naprawy szkód

Podsumowanie

  1. Samochody Innogy GO! objęte są ubezpieczeniem w zakresie OC i AC.
  2. W przypadku spowodowania wypadku drogowego z winy Użytkownika, ten zobowiązany jest do wniesienie wkładu własnego w wysokości 1000 złotych.
  3. Innogy zastrzega sobie prawo, by żądać od użytkownika dodatkowego odszkodowania w przypadku, gdy opłata dodatkowa nie pokrywa w całości zaistniałej szkody.

Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej