Punkta

Luksusowy crossover bawarskiej marki od podstaw miał dwa założenia: z jednej strony utrzymać skojarzenie z limuzynami BMW, a jednocześnie podkreślić oczekiwany przez odbiorców charakter SUV-a. W ten sposób od 1999 r. X5 to dowód na to, że w motoryzacji można pogodzić ogień z wodą, a kolejne faceliftingi tej wersji jedynie wzmacniają zainteresowanie tego modelu z oferty niemieckiego producenta.

Warto zwrócić uwagę na konsekwentne i bardzo mądre odświeżanie zarówno wizerunku, jak i potencjału technicznego, jaki cechuje BMW X5. Już pierwsza generacja wzbudziła doskonałe opinie ekspertów; kolejna – wprowadzona w 2006 r. – je tylko umocniła. Co ciekawe, BMW X5 konsekwentnie rośnie. Druga wersja powiększyła się w porównaniu do pierwszej, a następnie trzecia generacja – wobec drugiej.

Stałymi elementami są natomiast jeden z najlepszych w motoryzacji standardów wyposażenia wnętrza oraz doskonałe parametry wyciszenia – te ostatnie należą do swoistych wizytówek BMW.

Ile kosztuje ubezpieczenie BMW X5?

Ciekawostką jest z kolei stabilność ceny ubezpieczenia BMW X5. Pod tym względem model bawarskiego producenta uchodzi za jeden z najbardziej stałych na rynku. Wyceny towarzystw ubezpieczeniowych mogą pozytywnie zaskoczyć – warto to sprawdzić nawet teraz – w porównaniu do SUV-ów innych marek i przeświadczenia, że z założenia crossovery Bawarczyków muszą być drogie. Niekoniecznie: ubezpieczyciele wyraźnie zauważają, że X5 wybiera zdecydowanie inny sektor kierowców niż np. w przypadku auto sportowych czy limuzyn tej marki.

I tak, 40-letni kierowca, który mieszka w Warszawie i ze swojego 10-letniego BMW X5 korzysta raczej spokojnie – przewozi regularnie dzieci i mocy 272 KM nie wykorzystuje zbyt często – za OC X5 zapłaci od 824 zł w pakiecie z Assistance i od 889 zł w pakiecie z NNW i Assistance.

doswiadczony kierowca BMW X5 2010 Warszawa - kalkulacja

Co jednak, jeśli BMW będzie modelem aż 306-konnym? Ten sam kierowca za model X5 xDrive 35i o pojemności 3.0 z 2016 r. – i tu bez zaskoczenia – zapłaci więcej. Najtańsze z towarzystw wycenia ubezpieczenie OC na 1462 zł – samochód jest nowszy i o zdecydowanie mocniejszych parametrach technicznych, dlatego w tej cenie nie przewiduje dodatkowych udogodnień. Najtańszy pakiet OC + NNW + Assistance to już koszt 1574 zł.

doswiadczony kierowca BMW X5 2016 Warszawa - kalkulacja

Możliwości X5 – imponujące przyspieszenie

Kwestia mocy silnika i innych parametrów odgrywa w przypadku BMW szczególne znaczenie. Wybierając auto można sięgnąć zarówno po wariant na napęd tylny, jak i wariant czterokołowy w opcjach z silnikiem benzynowym i diesla. Szczególne wrażenie zrobić może spektrum KM, jakimi dysponuje BMW X5. To warianty od 184 po aż 575 koni; w efekcie pojemność maksymalna tego modelu to niespełna 4.8 l. Tak potężna jednostka napędowa odwdzięcza się niesamowitym – wobec standardowych aut – potencjałem jezdnym. Nie chodzi tu o samą prędkość maksymalną BMW X5, która – w zależności od wariantu – wahać się może od 220 do 270 km/h. Kluczowa dla kierowców wybierających uwielbianą “piątkę” jest raczej dynamika – łatwość swobodnego wyprzedzania innych aut dzięki imponującemu przyspieszeniu. W wariancie maksymalnym, przy słabszych – jakkolwiek to w BMW zabrzmi – silnikach to nieco ponad 8 sekund do 100 km/h. Jednak warianty premium umożliwiają taki przeskok w zaledwie 4,7 sek.

Stąd tak ważny jest prawidłowy dobór silnika w BMW X5. Imponujące parametry w większości przypadków w Polsce formalnie będą podlegały ograniczeniom – trudno wykorzystać szybkość BMW nawet na autostradach, gdzie maksymalna prędkość to 140 km/h. Nieco inaczej wygląda oczywiście sytuacja w rodzinnych stronach bawarskiego auta. W Niemczech na kwestię szybkości samochodów patrzy się diametralnie inaczej.

Opinie o BMW X5 – auto nie dla wszystkich

Zakładając zakup BMW X5, trzeba dokonać wyraźnego rozdzielenia faktów i mitów. Do tych ostatnich należy m.in. wspomniana wcześniej kwestia ubezpieczenia, które – wbrew powszechnej opinii – w przypadku tego modelu nie musi być niestandardowo drogie.

Z kolei niezaprzeczalnym faktem jest jakość auta: BMW to pojazd klasy premium, a jego luksus jest odczuwalny zarówno na etapie jazdy jak i oceny wyposażenia. Trzeba jednak liczyć się m.in. z wysokimi kosztami części zamiennych i ogólnego utrzymania pojazdu – samo serwisowanie w wyspecjalizowanej stacji będzie znacznie bardziej kosztowne od podobnych prac wykonywanych w przypadku aut z innego segmentu. Warto również pamiętać, że techniczne możliwości BMW X5 powodują, że dość naturalna staje się jazda dynamiczna – w efekcie jednym ze standardowych problemów tej marki bywają szybko zużywające się elementy hamulcowe, takie jak klocki i tarcze. Można spotkać się również z opiniami o ewentualnych problemach z częściami zawieszenia. Wszystko to bywa jednak efektem stylu jazdy, który w przypadku X5 jest bardzo dynamiczny. Z drugiej zaś strony: mając SUV-a o właściwościach pojazdu sportowego, trudno nie sprawić sobie nieco przyjemności z aktywniejszej trasy pokazującej na dobre wszystkie możliwości tego modelu BMW.