Punkta

Czy można rozłożyć składkę za OC na raty?

Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz rozłożyć składkę za OC na raty, to porównywarka punkta.pl jest najlepszym miejscem, by poszukać takich ofert. Towarzystwa ubezpieczeniowe w naszej ofercie zaproponują Ci rozłożenie płatności za OC na raty. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że system ratalny spowoduje wzrost kosztów za roczną składkę ubezpieczenia OC. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że taką polisę można kupić także online. Ubezpieczenie OC przez internet na raty? Tak, to jest możliwe.

Na ile rat można rozłożyć OC?

Wielu kierowców, chcąc uniknąć jednorazowego dużego wydatku, zadaje sobie pytanie – na ile rat można rozłożyć ubezpieczenie samochodu? Myślisz o zakupie ubezpieczenia na raty? Większość ubezpieczycieli oferuje spłatę OC w dwóch ratach, co pół roku. Zdecydowanie rzadziej towarzystwa ubezpieczeniowe godzą się na OC na 4 raty. Jeszcze trudniej znaleźć ubezpieczyciela, który pozwoli Ci spłacać OC w miesięcznych ratach tak, by uzyskać ubezpieczenie OC na 12 rat.

Interesuje Cię OC na 4 raty (tzw. ubezpieczenie OC kwartalne), a może akurat OC na 12 rat? Większa liczba rat jest często dopuszczalna przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy kupowaniu pakietu ubezpieczeń, na przykład OC i AC jednocześnie. Im więcej kupisz, tym lepsze warunki zaproponuje Ci ubezpieczyciel. OC na 12 rat także jest możliwe, ale jest to bardzo indywidualna kwestia, dostępna dla wybranych klientów – każdorazowo decyduje o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

OC na raty – czy towarzystwa to lubią?

Powiedzmy to sobie wprost. Ubezpieczenie OC na raty z punktu widzenia towarzystwa nie jest specjalnie dobrą opcją. Dlaczego? Ty płacisz co miesiąc, a więc towarzystwo musi czekać na pieniądze za polisę – nawet jeśli opóźnisz płatność, albo będziesz zalegać z jedną z rat, polisa i tak Cię chroni.

Dlaczego więc towarzystwa wprowadzają opcję płatności na raty? Takie są prawa rynku. Towarzystwa rywalizują o klientów, szczególnie tych najmniej szkodowych. Jeśli jesteś po 35-40 roku życia, w ostatnich latach nie miałeś szkód, masz dobrą pozycję do negocjacji, by uzyskać tanie OC na raty.

Wymagania klientów także rosną i w czasach, gdy powszechnie dostępne są zakupy na raty telewizora, samochodu, czy telefonu, to dlaczego za ubezpieczenie OC nie mielibyśmy płacić w ratach? Toteż towarzystwa ubezpieczeniowe wyszły klientom na przeciw i zaproponowały składki ratalne.

Ubezpieczenie auta na raty – czy to się opłaca?

Jeżeli dysponujesz środkami na opłacenie składki w jednej płatności ubezpieczenie OC na raty podniesie tylko jej koszt. Jeśli natomiast nie dysponujesz od razu całą kwotą, rozłożenie opłaty na 2 czy 4 niższe raty będzie dla Ciebie z pewnością korzystna opcja.

Rozłożenie płatności ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na raty wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Jak duże są to różnice? Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela, a także ubezpieczanego auta i Twojej historii jako kierowcy. Warto sprawdzić oferty przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych, bo nie zawsze ubezpieczenie płatne w jednej składce musi się okazać tym najtańszym w zakupie ratalnym. Możesz szybko porównać oferty ubezpieczeń za pośrednictwem naszej porównywarki cen OC. My również się nią posłużymy, żeby pokazać na przykładzie, jakich różnic w cenie możesz się spodziewać rozkładając ubezpieczenie samochodu na raty.

Najtańsze OC na raty – gdzie znajdę oferty?

Na potrzeby artykułu wpisaliśmy w kalkulator OC dwa różne zestawy informacji – dla młodszego i doświadczonego kierowcy z Torunia. [dane z 08.06.2020]

Pierwszy zestaw to dane 30-letniej nauczycielki, która jeździ Peugeotem 206 (diesel z 2007 roku) i pokonuje rocznie maksymalnie 20 000 km. Niestety nie miała do tej pory zarejestrowanego samochodu i nie wypracowała zniżek. Porównywarka pokazała nam 21 ofert z 8 towarzystw ubezpieczeniowych. 5 z nich było skłonne w tym wypadku rozłożyć płatności na raty, poniżej przykłady kalkulacji zawierającej OC w ratach:

 • OC, NNW i Assistance w EUROINS za 463 zł, w dwóch ratach 465 – różnica 2 zł,
 • OC i Assistance w LINK4 za 1292 zł, w dwóch ratach 1389 zł – różnica 97 zł,
 • OC, NNW i Assistance w Proama za 1330 zł, w dwóch ratach 1716 zł – różnica 386 zł,
 • OC, NNW i Assistance w Generali za 1432 zł, w dwóch ratach 1849 zł – różnica 417 zł,
 • OC i Assistance w Wiener za 1996 zł, w dwóch ratach 2336 zł – różnica 340 zł.

Drugi przykład to 60-letni pracownik biurowy z dużą zniżką, korzystający z auta Skoda Fabia (benzyna z 2015 roku), który pokonuje około 7 000 km rocznie.

Porównywarka znalazła dla niego 32 oferty od 9 ubezpieczycieli. W jego przypadku płatność ratalna za OC m.in. EUROINS i Proama. Ma on do wyboru kilka opcji (także z AC i NNW w różnych wariantach), poniżej dwa przykłady ubezpieczenia samochodu na raty:

 • OC, NNW i Assistance w EUROINS za 461 zł, w dwóch ratach 464 – różnica 3 zł,
 • OC, NNW i Assistance w Proama za 1056 zł, w dwóch ratach 1360 zł – różnica 304 zł,

Jak widać w każdym przypadku za raty trzeba dodatkowo płacić. Nadwyżka to od kilku do nawet kilkunastu procent kwoty wyjściowej. Aby uniknąć rozkładania płatności na raty, niektórzy ubezpieczyciele skutecznie zniechęcają swoich klientów wysoką opłatą – w przypadku Proama ta różnica wynosi prawie 30% licząc od składki bazowej.

Raty na OC – czy na pewno na tym zyskasz?

Przy wybieraniu ubezpieczenia OC na raty musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – często najbardziej korzystne oferty nie podlegają rozłożeniu na raty. Część ubezpieczycieli nie przedstawi Ci oferty, więc Twój wybór OC będzie nieco ograniczony.

Dlatego przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawdź dokładnie, czy Ci się to opłaca. Czy ubezpieczenie auta na raty może być tanie? Rata może być niska, lecz całe ubezpieczenie w większości przypadków wyjdzie Cię sumarycznie drożej.

Nie unikaj opłat za ubezpieczenie OC

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musisz je wykupić, bo już za dwa dni przerwy w ubezpieczeniu samochodu osobowego zapłacisz 1120 zł. Ponad czternaście dni opóźnienia będzie Cię kosztowało aż 5600 zł! W porównaniu do kosztu raty ubezpieczenia to niewspółmiernie wysoki koszt.

Czytaj także: Kara za brak OC w 2021 roku

Choć OC potrafi być naprawdę drogie, nie warto na nim oszczędzać. Kary dotkną Cię znacznie boleśniej niż zakup ubezpieczenia, nawet ubezpieczenia samochodu na raty. Pamiętaj również, że jeżeli spowodujesz wypadek, jadąc bez ważnego OC, za wszystkie szkody zapłacisz finalnie z własnej kieszeni. Kwoty do zapłaty w takim przypadku mogą być astronomiczne. Rekordzista ma do zapłaty ponad 4 miliony złotych za swoją niefrasobliwość!

Ubezpieczenie OC na raty a sprzedaż auta

Mając wykupione ubezpieczenie OC na raty i sprzedany samochód, pozostaje Ci 14 dni na powiadomienie o tym fakcie ubezpieczyciela. Jeśli dopełnisz tego terminu, wówczas wszystkie niezapłacone raty za OC przechodzą na nowego właściciela samochodu. Może on kontynuować płacenie OC w ratach lub wypowiedzieć je w ciągu 30 dni, licząc od zakupu pojazdu. Z kolei niedotrzymanie terminu i brak przesłania informacji do TU o sprzedaży samochodu skutkować będzie swojego rodzaju „prezentem” dla nowego nabywcy pojazdu i koniecznością opłacenia przez poprzedniego właściciela auta kolejnych rat do końca trwania umowy. Warto zatem dotrzymywać terminu zgłoszenia faktu sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi.

Brak płatności raty a ważność ubezpieczenia – co się stanie, jeśli nie zapłacę raty za OC?

Wbrew temu co sugerują niektórzy kierowcy, brak płatności raty nie oznacza końca polisy, ani nie daje towarzystwu możliwości wypowiedzenia Twojej umowy.

Co jednak grozi Ci, jeśli nie zapłacisz raty za OC?

 • Towarzystwo może naliczyć odsetki karne.
 • Ubezpieczyciel może przekazać Twoją należność do windykacji.
 • Możesz zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów.
 • Polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres, a to oznacza, że ryzykujesz karę od UFG.

Dyskusja na naszym forum – OC na raty

<Rybnik> : Mam pytanie. Czy jeśli mam podpisaną umowę OC i rozkładam ją na raty, to mogę jeździć samochodem bez opłaconej drugiej raty? Czy jest to tak samo karane jak jazda bez ważnego OC?

Odpowiedź: Jeśli polisę wykupiłeś na rok, to mimo braku wpłaty jest ona ważna do ostatniego dnia okresu, na jaki została zawarta i możesz jeździć samochodem.

Musisz jednak liczyć się z tym, że jeśli nie zapłacisz wymaganej od Ciebie kwoty, to towarzystwo ubezpieczeniowe rozpocznie proces windykacyjny.

Dodatkowo musisz pamiętać, że jeśli nie opłacisz drugiej raty, polisa OC nie zostanie automatycznie odnowiona na kolejny rok, co w przypadku zapominalskich może skończyć się brakiem ubezpieczenia i co najmniej karą od UFG.

<siwek72> : Miałem taką sytuację – wyjechałem z Polski, zapomniałem o 2 racie za polisę. Polisa się nie odnowiła i przyszła mi kara z UFG, pisałem odwołania, ale niestety nie przyniosły skutku. Więc też przestrzegam.

Czy warto kupić OC na raty? – nasza rekomendacja

Przede wszystkim warto porównać oferty. Jeśli znajdziemy sporo tańszą ofertę, której nie można rozłożyć na raty, warto uczynić pewien wysiłek finansowy i zapłacić z jednorazowo. Warto także stosować zasadę, że im mniej rat, tym lepiej. OC na 4 raty czy OC na 12 rat zawsze będzie droższe niż OC na 2 raty. Pamiętaj, że możesz też kupić OC na raty online.

Komu opłaca się OC rozłożone na raty? Z pewnością jest to opcja dla kierowców, którzy ze względu na wysoką cenę ubezpieczenia nie są w stanie ponieść kosztu ubezpieczenia jednorazowo. Jeśli jednak ubezpieczenie OC na rok kosztuje Cię tyle, ile wydajesz na paliwo w miesiącu – warto za nie zapłacić z góry.