Stłuczka zamiast kolacji wigilijnej? W Święta więcej wypadków na drogach

Aktualizacja:
swieta wiecej wypadkow

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Za dnia na dzień będziemy coraz bardziej zabiegani, a wtedy nietrudno o wypadek czy kolizję. Warto więc pomyśleć o tym, czy mamy ważne OC, a także dodatkowym ubezpieczeniu samochodu.

W Święta więcej wypadków i kolizji

Okres przedświąteczny i same święta to zwykle czas, kiedy liczba wypadków i kolizji drogowych wzrasta w porównaniu do pozostałych dni w roku. Działamy w pośpiechu, wyjeżdżamy do rodziny, poruszamy się po ruchliwych trasach. W 2014 w czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce doszło do 229 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych.

Najtragiczniejszym dniem był 24 grudnia (Wigilia) – w 113 wypadkach śmierć poniosło aż 18 osób, a 123 zostały ranne. W ubiegłym roku najwięcej pijanych kierowców drogówka zatrzymała w drugi dzień Świąt.

Policyjne statystyki drogowe w święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia)
RokWypadkiZabiciRanniNietrzeźwi<br>kierowcy
201012510176589
201120431194671
201215317191455
201315417174567
201422930301584

Dane: Policja

Statystyki pozostają nieubłagane nie tylko w gorącym okresie świątecznym. Każdego roku na całym świece w wypadkach drogowych ginie ponad milion osób i taka sytuacja trwa nieprzerwanie od 2007 roku – wynika ze „Światowego raportu dotyczącego bezpieczeństwa na drogach 2015”, opublikowanego w październiku przez WHO. Według prognoz organizacji, w 2030 r. obrażenia w wyniku wypadków komunikacyjnych mogą stać się piątą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce corocznie śmiertelne wypadki wyludniają jedną małą miejscowość. W 2014 roku zginęły na polskich drogach 3 202 osoby.

Z kolei z badania przeprowadzone we wrześniu 2015 przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gothaer TU S.A. pokazują, że co drugi kierowca w Polsce przynajmniej raz w życiu uczestniczył w kolizji drogowej z winy innej osoby.

Widać więc jasno, że warto poważnie rozważyć wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczeń, poza obowiązkowym OC komunikacyjnym, aby zabezpieczyć siebie, swoich pasażerów i spokojnie spędzić święta nie martwiąc się dodatkowym wydatkiem na naprawę rozbitego auta.

W ferworze przedświątecznych przygotowań łatwo zapomnieć o tym, że akurat wygasa ubezpieczenie OC. Wyjazd do rodziny na Boże Narodzenie bez ważnej polisy może skutkować nie tylko karą, jeśli złapie Cię policja (a w tym okresie patroli na drogach jest więcej), ale też może oznaczać konieczność zwrotu odszkodowania, gdy spowodujesz wypadek bez OC. W 2016 roku właściciel samochodu osobowego za brak OC powyżej 14 dni zapłaci 3700 zł kary.

Czytaj także: Wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni tylko osoby poszkodowane z Twojej winy. Tymczasem Ty sam w każdej chwili możesz potrzebować pomocy w przypadku awarii na trasie, pomocy medycznej lub wsparcia przy naprawie uszkodzonego pojazdu. Do wyboru masz dobrowolne ubezpieczenia – AC, assistance i NNW.

AC (autocasco) – ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży i zniszczenia

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie od zdarzeń losowych. Odszkodowanie z AC przysługuje właścicielowi pojazdu, który doznał szkody. W ramach AC ubezpieczyciel rekompensuje głównie koszty naprawy samochodu spowodowane kolizją czy wypadkiem.

Zakres ubezpieczenia ma wpływ na wysokość składki. Ochroną w ramach AC objęte są szkody powstałe m.in. w wyniku:

 • zderzenia pojazdów,
 • uszkodzenia auta przez osoby trzecie,
 • zdarzeń losowych, np. pożaru,
 • kradzieży samochodu, jego części lub wyposażenia.

Assistance – pomoc w razie awarii

Jeśli nie chcesz na własną rękę w trasie szukać kogoś, kto może doholować Twoje niesprawne auto, warto zdecydować się na ubezpieczenie assistance. Zapewnia ono całodobową pomoc w przypadku kolizji lub awarii auta. Gwarantuje przede wszystkim wsparcie techniczne – głównie holowanie, na którym kierowcom najbardziej zależy, ale również – w bogatszych pakietach – może zapewniać pomoc medyczną czy prawną dla Ciebie i Twoich pasażerów. W zależności od zakresu i wysokości składki może także obejmować:

 • zorganizowanie i pokrycie kosztów przesyłki części zamiennych potrzebnych do naprawy pojazdu, których warsztat akurat nie posiada,
 • pożyczkę na pokrycie kosztów naprawy auta,
 • pokrycie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy,
 • dostarczenie paliwa do pojazdu (bez kosztu paliwa).

Ubezpieczenie NNW kierowców i pasażerów

Statystyki wypadków mówią same za siebie, a fakty są takie, że każdy z nas może uczestniczyć w wypadku. Ubezpieczenie NNW zapewnia wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe dają do wyboru dwa warianty ubezpieczenia NNW – kierowcy oraz kierowcy i pasażerów. Zakres ochrony jest dosyć szeroki, bo poszkodowanemu i jego rodzinie oprócz odszkodowania może przysługiwać także:

 • zwrot kosztów leczenia,
 • zwrot kosztów protez lub wózka inwalidzkiego, czy podnośnika,
 • zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego dla inwalidów,
 • zwrot kosztów transportu zwłok.

Wysokość składek jest uzależniona od zakresu ochrony ubezpieczeniowej, na jaką się zdecydujesz. Zazwyczaj najbardziej opłacalne jest wykupienie pakietu ubezpieczeń OC, AC, NNW, assistance, niż każdego z nich osobno.

Podsumowanie

 • W 2014 w czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce doszło do 229 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych.
 • Najtragiczniejszym dniem był 24 grudnia (Wigilia) – w 113 wypadkach śmierć poniosło aż 18 osób, a 123 zostały ranne.
 • W ubiegłym roku najwięcej pijanych kierowców drogówka zatrzymała w drugi dzień Świąt.
 • W zamieszaniu związanym z przygotowaniami do świat łatwo zapomnieć o tym, że wygasa nam polisa OC.
 • Gdy spowodujesz wypadek bez ważnego OC, będziesz musiał zwrócić całe odszkodowanie, jakie dostanie poszkodowany z UFG.
 • Okres świąteczny to także więcej kolizji na drogach. Pomyśl o dobrowolnym ubezpieczeniu AC, a także o NNW i assistance.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments