Ubezpieczenia OC Kraków – już od 238 zł!

Aktualizacja:
oc-krakow

Kraków należy do jednych z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Kwota za ubezpieczenia OC w stolicy Małopolski nieznacznie przewyższa średnią stawkę krajową (która w roku 2020 r. wyniosła 645 zł). Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na zakup polisy w rozsądnej kwocie. Najtańsze OC w Krakowie znalazł posiadacz Fiata 126p z 1990 roku i zapłacił za nie 238 złotych.

Według danych Inrix Kraków znalazł się na 74. miejscu globalnego zestawienia najbardziej zakorkowanych miast – jest drugim regionem w Polsce występującym w tym rankingu. Szacuje się, że mieszkańcy stolicy Małopolski spędzają łącznie 125 godzin rocznie, stojąc w korkach w czasie dojazdu do pracy i powrotu z niej. To ponad 5 dni! Ciężko w to uwierzyć, prawda?

Czy duża liczba aut na krakowskich drogach wpływa na wysokość polisy OC? Sprawdź, ile wynosi najtańsze OC w Krakowie!

Wypadkowość a tanie OC. Zobacz, jak Kraków prezentuje się w policyjnych rankingach!

Czy wypadkowość wpływa na cenę OC? Owszem, jednak nie determinuje ostatecznej wysokości składki. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę natężenie ruchu w mieście oraz liczbę wypadków, jaka miała tam miejsce w określonym czasie. Pod tym względem Kraków nie przedstawia się dobrze, choć sytuacja w regionie stopniowo się poprawia. W 2020 r. na terenie gminy zanotowano o 18% mniej kolizji w porównaniu z 2019 r. Jak przekłada się to na wysokość stawki OC? Biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń drogowych, Kraków wciąż plasuje się dość wysoko na tle innych regionów w Polsce. W ubiegłym roku doszło tam do 2265 wypadków, w wyniku których ranne zostały 2563 osoby, a śmierć poniosło 157. Czy jest szansa na tanie ubezpieczenie OC w takim mieście jak Kraków? Sprawdziliśmy.

Najtańsze OC za 238 zł? Kraków – tu można zaoszczędzić

Według danych z porównywarki Punkta ubezpieczenia OC w 2020 r. utrzymywały się na porównywalnym poziomie. Wyjątek stanowiła jedynie zwyżka z początku lipca, która prawdopodobnie wynikała z zakupu dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych w sezonie wakacyjnym. Jeśli chodzi o Kraków, średnia cena za polisę wynosiła 679 złotych. To nieco więcej niż wysokość składki OC w Polsce, która w roku 2020 r. była równa 645 złotych.

Nie brakowało jednak szczęśliwców, którzy za pomocą naszej porównywarki znaleźli świetne oferty. Najtańsze OC zakupił 45-letni posiadacz Fiata 126p z 1990 roku (Kraków). Zapłacił on jedynie 238 złotych. Jednak nie tylko właściciel kultowego „malucha” sporo zaoszczędził. 48-letni krakowianin, kierowca Hondy Accord z 2010 roku także zakupił tanie OC – kosztowało go ono 342 złotych. Lista osób płacących mniej niż 400 złotych jest dłuższa. Posiadacz Mercedesa Benz GLC CDI MR’19 z 2020 roku też mógł cieszyć się niską składką OC wynoszącą zaledwie 342 złotych. Inne osoby zamieszkujące Kraków za pośrednictwem Punkta otrzymały najtańsze oferty w przedziale od 238 do 347 złotych.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych województwach?

średnie ceny OC 2020 w polskich miastach

Tanie ubezpieczenia OC i AC dla osób zamieszkujących Kraków?

OC jest obowiązkowe, ponieważ pozwala na pokrycie kosztów związanych ze spowodowaniem wypadku lub kolizji. To istotne, zwłaszcza że Kraków to rejon o dużym natężeniu ruchu, co zwiększa prawdopodobieństwo nieprzewidzianych sytuacji. Warto jednak zastanowić się nad zakupieniem dodatkowej polisy Autocasco. Dzięki niej otrzymasz zwrot kosztów, np. w razie uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Pamiętaj, że wybierając ofertę, trzeba dokładnie sprawdzić zakres świadczeń. Najlepiej porównać oferty wielu ubezpieczycieli, by móc wybrać wariant dopasowany do swoich potrzeb. Pomoże Ci w tym kalkulator OC i AC. Warto z niego skorzystać, tym bardziej że Kraków to jedno z większych miast w Polsce, co ma duże znaczenie przy ustalaniu wysokości polisy.

Podsumowanie

  1. Średnie stawki OC w mieście Kraków w 2020 r. wyniosły 679 złotych.
  2. Najtańsze ubezpieczenia nie przekroczyły 400 złotych. Najmniej, bo 238 złotych, zapłacił 45-letni mężczyzna, właściciel Fiata 126p zarejestrowanego w gminie Kraków.
  3. W 2020 r. w Krakowie doszło do 2265 wypadków drogowych. To 18% mniej niż w 2019 r.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej