Kraków należy do jednych z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Kwota za ubezpieczenia OC w stolicy Małopolski nieznacznie przewyższa średnią stawkę krajową (która w roku 2020 r. wyniosła 645 zł). Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na zakup polisy w rozsądnej kwocie. Najtańsze OC w Krakowie znalazł posiadacz Fiata 126p z 1990 roku i zapłacił za nie 238 złotych.
Według danych Inrix Kraków znalazł się na 74. miejscu globalnego zestawienia najbardziej zakorkowanych miast – jest drugim regionem w Polsce występującym w tym rankingu. Szacuje się, że mieszkańcy stolicy Małopolski spędzają łącznie 125 godzin rocznie, stojąc w korkach w czasie dojazdu do pracy i powrotu z niej. To ponad 5 dni! Ciężko w to uwierzyć, prawda?
Czy duża liczba aut na krakowskich drogach wpływa na wysokość polisy OC? Sprawdź, ile wynosi najtańsze OC w Krakowie!
Wypadkowość a tanie OC. Zobacz, jak Kraków prezentuje się w policyjnych rankingach!
Czy wypadkowość wpływa na cenę OC? Owszem, jednak nie determinuje ostatecznej wysokości składki. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę natężenie ruchu w mieście oraz liczbę wypadków, jaka miała tam miejsce w określonym czasie. Pod tym względem Kraków nie przedstawia się dobrze, choć sytuacja w regionie stopniowo się poprawia. W 2020 r. na terenie gminy zanotowano o 18% mniej kolizji w porównaniu z 2019 r. Jak przekłada się to na wysokość stawki OC? Biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń drogowych, Kraków wciąż plasuje się dość wysoko na tle innych regionów w Polsce. W ubiegłym roku doszło tam do 2265 wypadków, w wyniku których ranne zostały 2563 osoby, a śmierć poniosło 157. Czy jest szansa na tanie ubezpieczenie OC w takim mieście jak Kraków? Sprawdziliśmy.
Najtańsze OC za 238 zł? Kraków – tu można zaoszczędzić
Według danych z porównywarki Punkta ubezpieczenia OC w 2020 r. utrzymywały się na porównywalnym poziomie. Wyjątek stanowiła jedynie zwyżka z początku lipca, która prawdopodobnie wynikała z zakupu dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych w sezonie wakacyjnym. Jeśli chodzi o Kraków, średnia cena za polisę wynosiła 679 złotych. To nieco więcej niż wysokość składki OC w Polsce, która w roku 2020 r. była równa 645 złotych.
Nie brakowało jednak szczęśliwców, którzy za pomocą naszej porównywarki znaleźli świetne oferty. Najtańsze OC zakupił 45-letni posiadacz Fiata 126p z 1990 roku (Kraków). Zapłacił on jedynie 238 złotych. Jednak nie tylko właściciel kultowego „malucha” sporo zaoszczędził. 48-letni krakowianin, kierowca Hondy Accord z 2010 roku także zakupił tanie OC – kosztowało go ono 342 złotych. Lista osób płacących mniej niż 400 złotych jest dłuższa. Posiadacz Mercedesa Benz GLC CDI MR’19 z 2020 roku też mógł cieszyć się niską składką OC wynoszącą zaledwie 342 złotych. Inne osoby zamieszkujące Kraków za pośrednictwem Punkta otrzymały najtańsze oferty w przedziale od 238 do 347 złotych.
A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych województwach?
Tanie ubezpieczenia OC i AC dla osób zamieszkujących Kraków?
OC jest obowiązkowe, ponieważ pozwala na pokrycie kosztów związanych ze spowodowaniem wypadku lub kolizji. To istotne, zwłaszcza że Kraków to rejon o dużym natężeniu ruchu, co zwiększa prawdopodobieństwo nieprzewidzianych sytuacji. Warto jednak zastanowić się nad zakupieniem dodatkowej polisy Autocasco. Dzięki niej otrzymasz zwrot kosztów, np. w razie uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Pamiętaj, że wybierając ofertę, trzeba dokładnie sprawdzić zakres świadczeń. Najlepiej porównać oferty wielu ubezpieczycieli, by móc wybrać wariant dopasowany do swoich potrzeb. Pomoże Ci w tym kalkulator OC i AC. Warto z niego skorzystać, tym bardziej że Kraków to jedno z większych miast w Polsce, co ma duże znaczenie przy ustalaniu wysokości polisy.
Podsumowanie
- Średnie stawki OC w mieście Kraków w 2020 r. wyniosły 679 złotych.
- Najtańsze ubezpieczenia nie przekroczyły 400 złotych. Najmniej, bo 238 złotych, zapłacił 45-letni mężczyzna, właściciel Fiata 126p zarejestrowanego w gminie Kraków.
- W 2020 r. w Krakowie doszło do 2265 wypadków drogowych. To 18% mniej niż w 2019 r.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.