Ubezpieczenia OC Kraków – już od 238 zł!

Aktualizacja:
oc-krakow

Kraków należy do jednych z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Kwota za ubezpieczenia OC w stolicy Małopolski nieznacznie przewyższa średnią stawkę krajową (która w roku 2020 r. wyniosła 645 zł). Nie oznacza to jednak, że nie ma szans na zakup polisy w rozsądnej kwocie. Najtańsze OC w Krakowie znalazł posiadacz Fiata 126p z 1990 roku i zapłacił za nie 238 złotych.

Według danych Inrix Kraków znalazł się na 74. miejscu globalnego zestawienia najbardziej zakorkowanych miast – jest drugim regionem w Polsce występującym w tym rankingu. Szacuje się, że mieszkańcy stolicy Małopolski spędzają łącznie 125 godzin rocznie, stojąc w korkach w czasie dojazdu do pracy i powrotu z niej. To ponad 5 dni! Ciężko w to uwierzyć, prawda?

Czy duża liczba aut na krakowskich drogach wpływa na wysokość polisy OC? Sprawdź, ile wynosi najtańsze OC w Krakowie!

Wypadkowość a tanie OC. Zobacz, jak Kraków prezentuje się w policyjnych rankingach!

Czy wypadkowość wpływa na cenę OC? Owszem, jednak nie determinuje ostatecznej wysokości składki. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę natężenie ruchu w mieście oraz liczbę wypadków, jaka miała tam miejsce w określonym czasie. Pod tym względem Kraków nie przedstawia się dobrze, choć sytuacja w regionie stopniowo się poprawia. W 2020 r. na terenie gminy zanotowano o 18% mniej kolizji w porównaniu z 2019 r. Jak przekłada się to na wysokość stawki OC? Biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń drogowych, Kraków wciąż plasuje się dość wysoko na tle innych regionów w Polsce. W ubiegłym roku doszło tam do 2265 wypadków, w wyniku których ranne zostały 2563 osoby, a śmierć poniosło 157. Czy jest szansa na tanie ubezpieczenie OC w takim mieście jak Kraków? Sprawdziliśmy.

Najtańsze OC za 238 zł? Kraków – tu można zaoszczędzić

Według danych z porównywarki Punkta ubezpieczenia OC w 2020 r. utrzymywały się na porównywalnym poziomie. Wyjątek stanowiła jedynie zwyżka z początku lipca, która prawdopodobnie wynikała z zakupu dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych w sezonie wakacyjnym. Jeśli chodzi o Kraków, średnia cena za polisę wynosiła 679 złotych. To nieco więcej niż wysokość składki OC w Polsce, która w roku 2020 r. była równa 645 złotych.

Nie brakowało jednak szczęśliwców, którzy za pomocą naszej porównywarki znaleźli świetne oferty. Najtańsze OC zakupił 45-letni posiadacz Fiata 126p z 1990 roku (Kraków). Zapłacił on jedynie 238 złotych. Jednak nie tylko właściciel kultowego „malucha” sporo zaoszczędził. 48-letni krakowianin, kierowca Hondy Accord z 2010 roku także zakupił tanie OC – kosztowało go ono 342 złotych. Lista osób płacących mniej niż 400 złotych jest dłuższa. Posiadacz Mercedesa Benz GLC CDI MR’19 z 2020 roku też mógł cieszyć się niską składką OC wynoszącą zaledwie 342 złotych. Inne osoby zamieszkujące Kraków za pośrednictwem Punkta otrzymały najtańsze oferty w przedziale od 238 do 347 złotych.

A na jakim poziomie kształtują się średnie ceny OC w innych województwach?

średnie ceny OC 2020 w polskich miastach

Tanie ubezpieczenia OC i AC dla osób zamieszkujących Kraków?

OC jest obowiązkowe, ponieważ pozwala na pokrycie kosztów związanych ze spowodowaniem wypadku lub kolizji. To istotne, zwłaszcza że Kraków to rejon o dużym natężeniu ruchu, co zwiększa prawdopodobieństwo nieprzewidzianych sytuacji. Warto jednak zastanowić się nad zakupieniem dodatkowej polisy Autocasco. Dzięki niej otrzymasz zwrot kosztów, np. w razie uszkodzenia lub kradzieży samochodu. Pamiętaj, że wybierając ofertę, trzeba dokładnie sprawdzić zakres świadczeń. Najlepiej porównać oferty wielu ubezpieczycieli, by móc wybrać wariant dopasowany do swoich potrzeb. Pomoże Ci w tym kalkulator OC i AC. Warto z niego skorzystać, tym bardziej że Kraków to jedno z większych miast w Polsce, co ma duże znaczenie przy ustalaniu wysokości polisy.

Podsumowanie

  1. Średnie stawki OC w mieście Kraków w 2020 r. wyniosły 679 złotych.
  2. Najtańsze ubezpieczenia nie przekroczyły 400 złotych. Najmniej, bo 238 złotych, zapłacił 45-letni mężczyzna, właściciel Fiata 126p zarejestrowanego w gminie Kraków.
  3. W 2020 r. w Krakowie doszło do 2265 wypadków drogowych. To 18% mniej niż w 2019 r.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments