Najlepiej sprzedające się auta używane 2017/2018 - sprawdź co warto kupić!

Aktualizacja:
najlepiej-sprzedające-się-auta

Najczęściej wybieramy używane samochody marki Ford, Opel i Volkswagen. Poszukujemy srebrnych aut typu hatchback z silnikiem benzynowym. Wierni pozostajemy manualnej skrzyni biegów. Taki obraz wyłania się z raportu grupy AAA AUTO, która zbadała motoryzacyjne preferencje Polaków w 2017 roku. A jakie upodobania mają mieszkańcy poszczególnych województw? Na jakie auta używane stawiają?

Polacy lubią auta używane i trudno się temu dziwić. Co prawda rok 2017 okazał się rekordowy pod względem liczby sprzedanych nowych samochodów osobowych w Polsce. W 2017 roku Polacy zarejestrowali ponad 483 tysiące aut. Lepiej było tylko w 1999 roku.

Trzeba jednak przyznać, że nowe auta kupują głównie firmy i że rynek samochodów używanych ma się bardzo dobrze. Grupa AAA AUTO, największy dealer aut używanych w Europie Środkowej, przygotowała raport, z którego wynika, że motoryzacyjne preferencje Polaków nie zmieniają się od kilku lat.

Które modele używanych aut sprzedają się najlepiej? Jakie marki wybieraliśmy najczęściej na przełomie 2017/2018?

TOP 10: rynek samochodów używanych w Polsce

W minionym roku, w ramach grupy AAA AUTO, sprzedano prawie 7 tysięcy samochodów używanych w Polsce. Firma przygotowała zestawienie, z którego wyłania się obraz najchętniej wybieranych przez Polaków modeli samochodów na rynku wtórnym.

Ranking 10 najpopularniejszych modeli otwiera Ford Focus. Zaraz za nim uplasował się Opel Astra, a brązowy medal przypadł Skodzie Octavi. Chętnie wybieramy także Volkswageny  Golfy, Skody Fabie, czy Volkswageny Passaty. Siódme miejsce w rankingu zajął Ford Mondeo, a niewiele mniej kierowców wybrało Renaut Megane. Zestawienie zamyka Renaut Clio i Toyota Yaris.

Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC dla Skody Octavii? Znajdziesz je tutaj!

Samochody używane w regionach: co wybierają Polacy?

Ta sama grupa przeprowadziła także analizę ofert sprzedaży samochodów używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów. Tym razem AAA Auto zbadało preferencje Polaków w poszczególnych województwach Polski. Z badania wynika, że mieszkańcy zachodnich województw wybierają najczęściej Volkswageny Passaty. Co ciekawe, w lipcu 2018 roku to właśnie te auta najczęściej oferowano na sprzedaż aż w siedmiu województwach. Z kolei Polska Wschodnia szczególnie upodobała sobie Audi A4. Mieszkańcy w centrum naszego kraju stawiali na Opla Astę.

AAA Auto sprawdziło także, gdzie najchętniej wybierane auta można było kupić najtaniej. Okazało się, że miłośnicy Volkswagena Passata powinni szukać tego auta w województwie warmińsko-mazurskim, bo tam mogli nabyć go średnio za 12 500 zł. Prawie 4 500 zł więcej zapłacili za niego w województwie pomorskim. Z kolei za Audi A4 najdrożej zapłacili  w województwie podlaskim (średnio 19 600 zł), a o 1 200 zł mniej zapłacili za niego w województwie lubelskim. Wygranego z centrum, czyli Opla Astrę najtaniej oferowano w województwie kujawsko-pomorskim (średnio 12 500 zł), a najdrożej na Śląsku.

 

Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC dla Opla Astry? Znajdziesz je tutaj!

 

Volkswagen Passat

Ulubieńcy Polaków: jaki typ samochodu wybieramy?

Wiemy już jakie modele samochodów używanych wybieramy najczęściej. AAA AUTO poszła jednak o krok dalej i przeprowadziło analizę specyfikacji, z której wynika, że najczęściej poszukiwanym typem samochodu pod względem nadwozia był hatchback. Wysunął się on na zdecydowane prowadzenie, stanowiąc 46 proc. sprzedanych aut używanych w Polsce. Na drugim miejscu uplasował się kombi, a zaraz za nim SUV.

Z raportu wynika także, że coraz chętniej wybieramy samochody z silnikiem benzynowym. Dla porównania – w 2016 roku stanowiły one 63 proc. sprzedanych aut używanych, a w 2017 już 68 proc. Zdecydowanym zwycięzcą jest też manualna skrzynia biegów, którą wybrało 88 proc. kierowców oraz samochody z napędem na jedną oś (91 proc. sprzedanych aut). Nie bez znaczenia pozostaje także kolor samochodu. W tej kwestii, nasze gusta nie zmieniają się i najczęściej wybieramy samochody czarne, srebrne i szare.

Ubezpieczenie OC RENAULT Megane – najtaniej! Sprawdź teraz!

A Ty? Jakim autem jeździsz? Co zdecydowało o wyborze tego konkretnego modelu?

Zobacz także, jakie auto kupić, aby płacić mniej za OC! 

Podsumowanie

  1. Liderem sprzedaży wśród samochodów używanych w 2017 roku był Ford Focus. Wyprzedził Opla Astrę i Skodę Octavię.
  2. Mieszkańcy województw zachodnich najczęściej wybierali Volkswageny Passaty, w Polsce Wschodniej królowało Audi A4, a centrum Polski postawiło na Opla Astrę.
  3. Najczęściej wybieranym typem samochodu pod względem nadwozia był hatchback.
  4. Polacy jednogłośnie wybierają manualną skrzynię biegów.
  5. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się samochody z silnikiem benzynowym.
  6. Nieśmiertelne trio kolorystyczne na rynku wtórnym aut to kolor czarny, srebrny i szary.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej