Ograniczenia do 30 km/h powstrzymają warszawskich piratów? Eksperci komentują raport Punkta

Aktualizacja:
Czy ograniczenia prędkości powstrzymają piratów drogowych? Fot. Peter Suneson

Dlaczego w Łodzi i Warszawie jazda samochodem należy do zajęć ryzykownych, z kolei w Gorzowie Wielkopolskim jeździ się spokojnie i bezpiecznie? Zapytaliśmy policjantów i ekspertów.

Otwarcie obwodnic, koniec remontów lokalnych dróg, lepsze oznakowanie i coraz większa świadomość polskich kierowców – to wszystko sprawia, że raport Akademii Punkta, pokazujący bezpieczeństwo ruchu drogowego w miastach wojewódzkich w 2014 roku jest bardziej optymistyczny od publikowanego rok wcześniej. Jednak w dalszym ciągu na ulicach miast takich jak Łódź, Warszawa czy Kraków nie jest bezpiecznie.

Czytaj raport: Wypadki drogowe w polskich miastach w 2014 roku. W Łodzi znowu najniebezpieczniej! [RAPORT]

Warszawscy piraci drogowi

Alvin Gajadhur, rzecznik Głównego Inspektora Transportu Drogowego potwierdza że, opinia o tym, w jaki warszawiacy prowadzą auta, nie jest tylko krzywdzącym stereotypem. Gajadhur wprawdzie na codzień porusza się po Warszawie, tutaj też kręci telewizyjny program „Szkoła przetrwania”, ale dużo jeździ też po Polsce. Bardzo często kierowcy,  którzy łamią przepisy w innych miastach, mają warszawskie rejestracje” zauważa. Do najczęstszych grzechów popełnianych przez nich zalicza: wpychanie się na właściwy pas ruchu w ostatniej chwili, przejeżdżanie na czerwonym świetle i szybką jazdę. „Na ulicy Puławskiej, kiedy już ruch jest mniejszy, potrafią rozpędzić się powyżej setki” – mówi rzecznik GITD. Prędkość odpowiada za najtragiczniejszą statystykę w naszym raporcie. W poprzednim roku w Warszawie zginęły aż 62 osoby, najwięcej w kraju.

Na samochody rozpędzone na warszawskich ulicach zwraca też uwagę ekspert stowarzyszenia SISKOM, Jan Jakiel. „Sam fakt, że na wielu skrzyżowaniach, gdzie pojawiły się radary  liczba zdarzeń drogowych zmalała do zera, świadczy o tym, że prędkość jest tu jednym z głównych czynników”. Jakiel postuluje wprowadzenie w stolicy stref Tempo 30. Całe kwartały, w w których obowiązują ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę, pojawiły się już w Gdańsku czy Katowicach.

Warszawa to miasto, do którego zjeżdżają ludzie z całej Polski. Pracują w urzędach centralnych i dużych korporacjach, do których rano  bardzo się spieszą. Często brakuje im cierpliwości, za to pojawia się agresja. Ale to nie stolica jest miastem z najbardziej niebezpiecznym ruchem drogowym w Polsce. Drugi rok z rzędu to niechlubne miano w raporcie Punkta przypadło Łodzi.

Rozkopana, zaniedbana Łódź

W mieście tym w 2014 roku zanotowano 1790 wypadków – o ponad sześćset więcej, niż w Warszawie. I tak jak rok wcześniej pojawiają się te same przyczyny: brak obwodnicy, przez który ruch tranzytowy wielkich ciężarówek koncentruje się w centrum i ciągnące się miesiącami remonty ważnych arterii. Zdarza się, że jeden z pasów ruchu przeznaczony jest dla autobusów, drugi zajmują tiry, a kierowcom samochodów osobowych zostaje ten ostatni. Ale jest też argument historyczny, na który zwraca uwagę asp. Radosław Gwis z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji. „Paradoksalnie to, że Łódź nie została zniszczona w czasie II wojny światowej, sprawia, że kierowcom jest teraz ciężko. Miasta, na które spadły niemieckie bomby, po wojnie odbudowały całe dzielnice w oparciu o prognozy mówiące o przyszłym rozwoju motoryzacyjnym”. Tymczasem Łódź, zdaniem Gwisa, została z XIX-wieczną infrastrukturą. „Po centrum miasta przystosowanym do ruchu dorożek jeżdżą dzisiaj tysiące samochodów osobowych, dostawczych i autobusów”.

Kraków na minus, Opole na plus

Łódź jako miasto, po którym jeździ się źle, wymienia też Alvin Gajadhur. I do prywatnej listy dodaje Kraków. „Po wąskich uliczkach w centrum miasta bardzo źle poprowadzono ruch” – uważa rzecznik GITD. Kraków, w którym doszło do 1137 wypadków, zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej wypadkowych polskich miast. Gajadhur ma jednak i słowa pochwały – przede wszystkim dla Opola. To miasto, po którym jeździ się bardzo spokojnie (zaledwie 178 wypadków) i w którym zamontowano sekundniki na skrzyżowaniach. Dzięki nim piesi wiedzą, jak dużo czasu zostało im do przejścia na drugą stronę ulicy, kierowców za to nie zaskakuje żółte czy czerwone światło.

W Gorzowie Wlkp. jeżdżą szybko, ale płynnie

Na szczególne wyróżnienie zasługuje przede wszystkim Gorzów Wielkopolski. W mieście tym doszło do 66 wypadków, w których zginęły 4 osoby. Podobny wynik odnotował Toruń. Ale, o ile w mieście Kopernika stan bezpieczeństwa w 2014 roku gwałtownie się pogorszył, to stolica województwa lubuskiego mocno poprawiła swoje statystyki.

Co sprawia, że na ulicach Gorzowa jest bezpiecznie? Co ciekawe… całkiem szybka jazda. Jak wylicza Wydział Ruchu Drogowego lubuskiej policji, średnia prędkość ruchu na ulicach miasta wynosi prawie 40 kilometrów na godzinę. Ważne jest jednak to, że jest to jazda płynna, dzięki temu że w mieście nie ma korków. Dlatego kierowcy na drodze nie reagują nerwowo. W mieście wybudowano też kilka alternatywnych połączeń, by ci, którzy nie muszą, nie wjeżdżali do centrum. Mieszkańcy kilka lat temu odetchnęli, bo turyści wracający ze Świnoujścia, Międzyzdrojów, czy Rewala stoją w korkach na oddanej kilka lat temu obwodnicy, fragmencie drogi S-3, i nie muszą wjeżdzać do miasta.

Raport porównywarki ubezpieczeń Punkta powstał w oparciu o dane wojewódzkich komend policji. Porównaliśmy w nim stan bezpieczeństwa na drogach we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, a także Torunia i Zielonej Góry, w których znajdują się też siedziby urzędów wojewódzkich.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej