Najbardziej zakorkowane polskie miasta. Wrocław „stolicą" korków!

Aktualizacja:
zakorkowane-polskie-miasta

Mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania miesięcznie tracą na stanie w korkach ponad 8 godzin - tak wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Deloitte wraz z Targeo.pl.

Korki – zmora każdego dojeżdżającego do pracy mieszkańca większych miast lub ich peryferii. Godziny szczytu – czas, w którym możesz gruntownie przemyśleć swoje życie, jednocześnie tracąc minuty i złotówki w ogonku aut. Cierpliwość wrocławskich kierowców jest wystawiana na największą próbę. Najbardziej zakorkowane polskie miasta to jednocześnie te, w których jest najwięcej wypadków, a ceny ubezpieczenia OC są najwyższe.

Czytaj także: Ograniczenia do 30 km/h powstrzymają warszawskich piratów? Eksperci komentują raport Punkta

Godziny szczytu i wąskie gardła – ile czasu tracimy w korkach?

Deloitte z pomocą Targeo.pl zmierzyło prędkość przejazdu na poszczególnych odcinkach dróg w dni powszednie w godzinach od 6.00 do 20.00 w październiku 2015 roku (przyjęto, że ten miesiąc jest najbardziej miarodajny pod względem natężenia ruchu), ze szczególnym uwzględnieniem godzin szczytu, to znaczy 7.30 – 9.30 oraz 15.00 – 18.00. W ten sposób ustalono średnie opóźnienie spowodowane zatorami w konkretnych przedziałach czasowych w siedmiu polskich miastach – w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi i Katowicach. Przykład: opóźnienia spowodowane przez korki w godzinach największego natężenia ruchu w godzinach porannych w Warszawie wyniosły najwięcej prawie 14 minut na 10 km, w Katowicach – około 8 minut.

Najbardziej szokujące liczby krystalizują się jednak po podsumowaniu opóźnień w skali miesiąca:

Miesięczne opóźnienia spowodowane przez korki<br>w godzinach szczytu w 2015 roku
miastoopóźnienie
Wrocław8 godz. 52 min
Kraków8 godz. 36 min
Warszawa8 godz. 12 min
Poznań8 godz. 09 min
Łódź6 godz.
Gdańsk5 godz.
Katowice4 godz. 57 min

Dane: Deloitte, Targeo.pl, Raport o korkach w 7 największych miastach Polski, marzec 2016 r.

Do natężenia korków w dużych miastach przyczyniają się tak zwane wąskie gardła, czyli odcinki systemu komunikacyjnego o długości co najmniej 500 metrów, na których łączny czas utrudnień w porannym i popołudniowym szczycie wynosi minimum 1,5 godziny dziennie a prędkość przejazdu nie przekracza 10 km/h.

Najbardziej problematycznym wąskim gardłem w Warszawie jest ulica Świętokrzyska/ Tamka na odcinku Marszałkowskiej w stronę Kruczkowskiego (długość: 1367 m, średnie opóźnienie; 15,5 min, średnia prędkość: 4,5 km/h, największe utrudnienia w godzinach 15.00 – 18.00).

Dla Krakowa jest to ulica Dietla/Grzegórzecka w stronę Ronda Grzegórzeckiego (długość: 1604 m, średnie opóźnienie: 13,4 min, średnia prędkość: 5,8 km/h, duże utrudnienia zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych).

W niechlubnym rankingu Top3 najwolniejszych odcinków dróg w Polsce znalazły się drogi Wrocławia, Warszawy i Łodzi.

Czytaj także: Najbardziej zakorkowane polskie miasta. Kraków na szczycie zestawienia!

najwolniejsze-odcinki-drog-deloitte

Źródło: Deloitte, Targeo.pl, Raport o korkach w 7 największych miastach Polski, marzec 2016 r.

Nic za darmo – ile pieniędzy tracimy w korkach?

Osoba pracująca, poruszająca się Fiatem Panda z silnikiem benzynowym o pojemności 1,1 litra, stojąc w korkach jest narażona na koszty, które można oszacować w oparciu o średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w poszczególnych miastach oraz średnią roczną cenę benzyny. Tym sposobem obliczono, że osoby podróżujące do i z pracy transportem indywidualnym łącznie w siedmiu miastach straciły stojąc w korkach w 2015 roku 3,8 mld zł (321 mln zł miesięcznie, czyli 14, 6 mln zł dziennie). Kierowcę z Warszawy korki kosztowały 335 zł miesięcznie, kierowcę z Poznania – 282 zł, kierowcę z Gdańska – 187 zł.

Czytaj także: Wrocław z najdroższym OC w Polsce. Gdzie ubezpieczysz się najtaniej? Ranking miast

Roczny koszt stania w korkach w przeliczeniu na kierowcę<br>w 2015 r.
miastokoszt
Warszawa3 976 zł
Wrocław3 549 zł
Kraków3 430 zł
Poznań3 350 zł
Katowice2 317 zł
Gdańsk2 223 zł
Łódź2 187 zł

Dane: Deloitte, Targeo.pl, Raport o korkach w 7 największych miastach Polski, marzec 2016 r.

Gdy zestawimy te dane ze średnimi wynagrodzeniami w każdym z miast, okaże się, że najwyższy relatywnie koszt korków ponoszą Wrocławianie – aż 81 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia rocznie.

Czytaj także: Wypadki drogowe w polskich miastach 2013. Najniebezpieczniej w Łodzi! [Raport Punkta]

Wrocław – zakorkowany, drogi i niebezpieczny

Kierowcy z miasta nad Odrą nie nie mają powodów do zadowolenia: nie dość że poruszają się (powoli) po najbardziej zakorkowanym mieście, to w dodatku z raportu Punkta o cenach ubezpieczenia OC w miastach wojewódzkich wynika, że średnio najwięcej w Polsce płacą za OC. Również w statystykach wypadków drogowych w poszczególnych miastach Wrocław jest na wysokiej, czwartej pozycji. Na drogach stolicy Wielkopolski i powiatu wrocławskiego w 2014 roku zginęło 41 osób.

Czytaj także: Gdzie kupisz najtańsze OC? [RAPORT]

Czytaj także: Wypadki drogowe w polskich miastach w 2014 roku. W Łodzi znowu najniebezpieczniej! [RAPORT]

Podsumowanie

  • Mieszkańcy Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Poznania miesięcznie tracą na stanie w korkach ponad 8 godzin.
  • Najgorzej w tym zestawieniu wypada Wrocław, gdzie kierowcy spędzają w korkach średnio prawie 9 godzin w miesiącu.
  • W niechlubnym rankingu Top3 najwolniejszych odcinków dróg w Polsce znalazły się drogi Wrocławia, Warszawy i Łodzi.
  • Mieszkańcy 7 miast uwzględnionych w raporcie Deloitte stracili stojąc w korkach w 2015 roku łącznie aż 3,8 mld zł.
  • Najwyższy relatywnie koszt korków ponoszą Wrocławianie – aż 81 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia rocznie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej