Kim jest polski klient porównywarek ubezpieczeniowych? Jak do niego dotrzeć?

Aktualizacja:
klient porównywarek

Świat zaopatrzył się w urządzenia mobilne, podłączył do sieci, założył konto na Facebooku i stał się częścią Big Data. Ubezpieczyciele już to zauważyli i zaczęli wyścig o względy nowego klienta - takiego, który szukając ubezpieczenia, polega na swoim tablecie lub smartfonie. A kim jest polski klient porównywarek ubezpieczeniowych?

Poszukiwany wykształcony mężczyzna w średnim wieku

Według raportu E-commerce w Polsce 2014 przeprowadzonego przez Gemius dla organizacji e-Commerce Polska ubezpieczenie przez internet kupiło 27 proc. ankietowanych mężczyzn i tylko 16 proc. kobiet. Wśród osób kupujących polisy online  najwięcej jest klientów w wieku od 35 do 49 lat, nieco mniej w przedziale wiekowym 25-34 lata. Zdecydowana większość osób kupujących w internecie ubezpieczenia ma wykształcenie wyższe. Z raportu wyłania się tym samym przeciętny klient kupujący ubezpieczenia przez internet – mężczyzna z wyższym wykształceniem w wieku 35-49 lat.

Pokolenia X i Y

Najliczniejsza grupa klientów korzystających z możliwości zakupu polisy online to osoby urodzone w latach 1966-1980, czyli młodsza część tzw. pokolenia X. najważniejsze cechy tego pokolenia to:

  • duża rola konsumpcji i mediów w życiu codziennym
  • telewizja jako główne źródło informacji i opinii
  • niepewność zatrudnienia i podejmowanie nisko płatnej pracy

Do tej grupy klientów dołączają teraz osoby urodzone w latach 1981-1990, a więc starsi z tzw. pokolenia Y, czyli ludzie, którzy:

  • biegle poruszają się w obrębie nowych technologii
  • korzystają z internetu jako źródła informacji
  • akceptują zasady wolnego rynku
  • często zmieniają pracodawców
  • są przywiązani do życia prywatnego

Twórcy porównywarek ubezpieczeniowych muszą dostosować oferowane rozwiązania, a także przekaz promocyjny do przedstawicieli obu tych najważniejszych grup odbiorców. Nowoczesny klient e-commerce coraz bardziej będzie zdawał sobie sprawę z dostępności różnych ofert ubezpieczeniowych, a ponieważ jest nastawiony na konsumpcję, będzie poszukiwał dobrego ubezpieczenia w jak najniższej cenie. Klient porównywarek świadomie wykorzystujący nowoczesne rozwiązania zobowiązuje przedsiębiorcę do podwyższonej czujności i uczciwości. Ponieważ jest biegły w wyszukiwaniu wiadomości w internecie, zidentyfikuje i napiętnuje każdy błąd w informacji czy nieścisłość w ofercie.

Konsument po pięćdziesiątce

Według raportu E-commerce w Polsce 2014 trzecią co do wielkości grupę osób kupujących ubezpieczenia przez Internet stanowią klienci po 50. roku życia. Badanie zostało przeprowadzone tylko wśród osób, które aktywnie robią zakupy online. Twórcy raportu nie zdradzają jednak, jaką trudność sprawiło im znalezienie próby badawczej  e-klientów po 50. roku życia. Osoby wychowane w realiach gospodarki socjalistycznej PRL, kiedy istniał tylko jeden zakład ubezpieczeń, a polisę można było kupić wyłącznie u przedstawiciela PZU, z trudem przyjęły do wiadomości, że teraz działa więcej niż 1 towarzystwo ubezpieczeń.

CZYTAJ TAKŻE

Sprzedaż samochodu a OC

Te osoby, nawet jeśli nie są przywiązane do ubezpieczyciela, ale co roku poszukują najtańszej oferty, są lojalne wobec “żywego” pośrednika, bo generalnie bardziej ufają ludziom niż maszynom. Osoby ze starszego pokolenia coraz częściej traktują internet jako dobre źródło informacji, ale mają duże opory przed przeprowadzaniem transakcji finansowych w sieci. Te obawy bardzo trudno przełamać. Stąd rozwój porównywarek ubezpieczeniowych w Polsce będzie silnie sprzęgnięty ze zmianą pokoleniową: przyspieszy zauważalnie, gdy wszyscy ludzie z pokolenia Y zaczną kupować ubezpieczenia.

Wiarygodność przede wszystkim

Porównywarki ubezpieczeniowe jako element e-commerce napotykają w swojej działalności podobne problemy, jakie są udziałem sklepów internetowych oraz platform do porównywania cen produktów. Dobry serwis sprzedażowy powinien być przede wszystkim wiarygodny. Badania Gemius dla e-Commerce Polska pokazują, że najważniejszym kryterium wiarygodności serwisu internetowego są opinie poprzednich klientów (tę opcję zaznaczyło 49% ankietowanych kobiet i mężczyzn).

Opinie użytkowników o serwisie pełnią dwie podstawowe funkcje: pozwalają na bieżąco ulepszać produkt zgodnie z oczekiwaniami klientów, a ich publikacja czyni serwis bardziej wiarygodnym w oczach przyszłych użytkowników. Na kolejnych szczeblach hierarchii pojawiły się wśród badanych: możliwość dokonania płatności przy odbiorze, jasna informacja o możliwości zwrotu i reklamacji, a także dane teleadresowe firmy prowadzącej serwis. Istotnym czynnikiem podwyższającym wiarygodność przedsiębiorstwa okazał się także adres biura w Polsce.

Czytaj także: Wszyscy szukają najtańszego OC. Porównywarka ubezpieczeniowa spełnia te oczekiwania

Porównywarka przyjazna konsumentom

Rentowność agregatorów ubezpieczeniowych zależy od rocznej liczby klientów. Dlatego formularze porównywarek, a także strony transakcyjne powinny być maksymalnie interaktywne i przyjazne dla użytkowników, tak aby klient otrzymał pełne i zrozumiałe informacje o ubezpieczeniu. Jedynie dobra jakość porównywarki i oferowanego przez nią serwisu może zapewnić kolejne odwiedziny klientów. Agregatory online powinny przede wszystkim brać pod uwagę indywidualne opinie użytkowników, aby uczynić doświadczenie zakupowe wygodnym, prostym i przyjemnym. Istotne jest również oferowanie produktów uzupełniających, dodatkowych korzyści (np. w ramach współpracy partnerskiej z dostawcami innych usług) lub premii lojalnościowych, w celu utrzymania klientów i zapewnienia kolejnych odwiedzin.

Cechy dobrej, przyjaznej klientom porównywarki ubezpieczeń:

  • duża liczba (przynajmniej kilkanaście) towarzystw ubezpieczeniowych w ofercie
  • dokładna i prawdziwa informacja o liczbie porównywanych towarzystw
  • wyświetlanie cen wszystkich ofert, bez konieczności kontaktu z infolinią ubezpieczyciela
  • czytelny i prosty w obsłudze formularz kalkulatora
  • czytelne objaśnienia trudnych pojęć ubezpieczeniowych
  • możliwość dokonania szybkiej, orientacyjnej kalkulacji bez podawania szczegółowych danych
  • możliwość dokonania pełnej kalkulacji i zakupu ubezpieczenia
  • zgodność ceny podanej przez porównywarkę z ceną zakupu ubezpieczenia po stronie ubezpieczyciela
  • szczegółowe porównanie nie tylko cen, ale też zakresów poszczególnych ubezpieczeń
  • wyraźna rekomendacja najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej przy jednoczesnej możliwości szczegółowego porównania pozostałych ofert
  • funkcjonalność pozwalająca na indywidualną konstrukcję pakietu ubezpieczeniowego przez klienta (filtrowanie, dodawanie i odejmowanie ryzyk)
  • funkcjonalność pozwalająca na obserwowanie zmieniającej się wysokości składki pod wpływem dodawania lub odejmowania ubezpieczonych ryzyk
  • możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy konsultanta infolinii i kontaktu za pośrednictwem czatu na żywo
  • interaktywność: zbieranie i publikowanie opinii użytkowników serwisu
  • brak nachalnej promocji, zwłaszcza telefonicznej
  • profesjonalny serwis informacyjny zawierający zrozumiałe, kompletne i aktualne informacje o ubezpieczeniach
  • zapewnienie pomocy informacyjnej nie tylko na etapie zakupu ubezpieczenia, ale także w przypadku sprzedaży samochodu, wypowiedzenia umowy OC czy zgłoszenia szkody
  • transparentność: łatwo dostępne informacje o przedsiębiorstwie prowadzącym porównywarkę i jego danych teleadresowych
  • pełna wersja porównywarki na urządzenia mobilne

Czytaj także: Dobre praktyki porównywarek ubezpieczeniowych. Jak powinna działać dobra porównywarka?

Opracowanie: Ewa Niepytalska

Podsumowanie

  • Przeciętny klient kupujący ubezpieczenia przez internet to mężczyzna z wyższym wykształceniem w wieku 35-49 lat.
  • Najliczniejsza grupa docelowa porównywarek ubezpieczeń to młodsi z tzw. pokolenia X i starsi z tzw. pokolenia Y.
  • Taki klient jest biegły w wyszukiwaniu informacji w sieci, więc bez trudu zidentyfikuje błąd czy nieścisłość w ofercie. To zmusza firmy prowadzące porównywarki do podwyższonej czujności.
  • Rozwój porównywarek ubezpieczeniowych w Polsce będzie związany przede wszystkim ze zmiana pokoleniową.
  • Najważniejszym kryterium wiarygodności serwisu internetowego są opinie poprzednich klientów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej