Rafał Rodzeń

Czytaj także: Umowa kupna sprzedaży samochodu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Zostawiając już na boku kwestie zapisów umownych oprócz ustalenia ceny, która jest niewątpliwe ważnym elementem przy sprzedaży każdej rzeczy, zbywca i kupujący powinni porozumieć się co do warunków ubezpieczenia OC związanego ze sprzedawanym autem.

1. Co zrobić po sprzedaży samochodu?

Każdy, kto decyduje się na sprzedaż auta, musi pamiętać, że po sfinalizowaniu całej transakcji zobowiązany jest do przekazania pewnych dokumentów. Jeżeli zatem będziesz występował w roli zbywcy nie zapomnij o przekazaniu nowemu właścicielowi dokumentu ubezpieczenia OC, dowodu rejestracyjnego (jeśli samochód był oczywiście zarejestrowany – to sprawdzisz w bazie CEPiK) oraz zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. Musisz to zrobić tuż po podpisaniu umowy przez kupującego. Nie mniej ważnym obowiązkiem jest poinformowanie swojego dotychczasowego ubezpieczyciela samochodu o sprzedaży auta – masz na to dokładnie 14 dni od daty podpisania umowy. Najlepiej zadzwoń na infolinię swojej firmy ubezpieczeniowej i dowiedz się, w jaki sposób najłatwiej złożyć takie zawiadomienie.

„Pamiętaj, że jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, to Twoja polisa OC może zostać wznowiona na kolejny rok a Ty będziesz musiał się tłumaczyć, że nie zapłacisz składki, bo nie masz już tego samochodu” – ostrzega Dominika Grabek z porównywarki ubezpieczeń Punkta, dawniej Punkta, dawniej Punkta, dawniej mfind i  dodaje: „Lepiej oszczędzić sobie kłopotów i od razu po sprzedaży auta poinformować wydział komunikacji oraz zakład ubezpieczeń”.

Czytaj także:  Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

2. Co musi zrobić kupujący samochód?

Podstawowym zobowiązaniem każdego nowego nabywcy auta jest zapłata odpowiedniej ceny – ta jest ustalana oczywiście w porozumieniu z dotychczasowym właścicielem samochodu. Jeśli wydaje Ci się, że na tym koniec obowiązków kupującego, to cóż – jesteś niestety w błędzie. Auto musi zostać bowiem zarejestrowane w Wydziale Komunikacji. Czasu na załatwienie niezbędnych formalności masz dosyć mało, raptem 30 dni od dnia zakupu pojazdu. Udając się do Wydziału Komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, pamiętaj o zabraniu dowodu własności auta – w tym wypadku umowy sprzedaży, dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym, karty pojazdu, ważnej polisy OC oraz dowodu osobistego.

Mam niestety jeszcze jedną złą wiadomość – z tytułu kupna samochodu, nawet jeśli jest on już wieloletni, musisz zapłacić podatek. Chodzi oczywiście o podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej auta. Czas na uregulowanie takiego zobowiązania we właściwym urzędzie skarbowym wynosi 14 dni od dnia zawarcia umowy. Inaczej jest, jeśli kupujesz samochód na fakturę – na przykład od komisu. W takim wypadku podatku od czynności cywilnoprawnej nie musisz płacić.

3. Co dzieje się z OC przy sprzedaży samochodu?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (Art. 31 ust. 1) wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy OC przechodzą na nabywcę pojazdu. Kupujemy samochód razem z ubezpieczeniem. Nie oznacza to jednak, że nowy właściciel będzie musiał zgodzić się na ubezpieczenie OC w firmie, którą wybrał sprzedający. Kupujący może zawrzeć umowę ubezpieczenia w dowolnie wybranej firmie, a następnie wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela. Powinieneś tylko dopilnować, aby pomiędzy jedną a drugą polisą nie było ani jednego dnia przerwy.

4. Wybieram nowego ubezpieczyciela

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to Ty jako kupujący odstąpił od tej polisy i poszukał sobie nowego ubezpieczyciela. Nowy właściciel pojazdu może wypowiedzieć polisę poprzedniego właściciela w każdym momencie po zakupie. Jak dokonać wypowiedzenia? Wybór tak naprawdę należy tylko do Ciebie – ubezpieczyciele pozwalają bowiem na na rezygnację z polisy poprzez wysłanie listu poleconego, faksu czy skanu za pośrednictwem poczty e-mail, a także poprzez osobiste złożenie wypowiedzenia w siedzibie firmy. Możesz też złożyć wypowiedzenie OC u agenta ubezpieczeniowego.

5. Zostaję przy starym OC

Jeśli uważasz, że warunki obecnego ubezpieczenia OC są dla Ciebie korzystne lub nie chcesz szukać nowego ubezpieczyciela, to nie rób nic i zostaw wszystko tak jak jest. Wraz z zawarciem umowy sprzedaży auta, OC przechodzi na Ciebie automatycznie (z mocy prawa). Musisz jednak uważać – jeśli sprzedawca zalegał z zapłatą chociażby jednej raty składki ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel będzie żądał jej uregulowania od Ciebie (za okres od dnia przeniesienia własności) – jesteś w końcu nowym właścicielem samochodu. Podstawową zmianą w umowie ubezpieczenia OC będzie zatem modyfikacja danych posiadacza pojazdu, pozostałe warunki, w tym okres obowiązywania umowy i możliwość jej wypowiedzenia, mogą pozostać bez zmian. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo do ponownej kalkulacji należnej składki ubezpieczeniowej – zmienia się właściciel auta, to zmienić może się i wysokość składki. Nie jest to oczywiście regułą, niemniej jednak powinieneś liczyć się z taką sytuacją. Składka może wówczas wzrosną, ale i spaść – możesz mieć przecież większe zniżki niż poprzedni właściciel samochodu.

6. A co jeśli ubezpieczenia nie ma w ogóle?

W wyjątkowych sytuacjach może okazać się, że kupiłeś auto bez aktualnego ubezpieczenia OC – np. wtedy, gdy sprzedawca Cię oszuka w tej sprawie. Radzę więc zawsze zorientować się w dokumentacji samochodu jeszcze przed podpisaniem umowy. Brak polisy OC nie jest jednak tragedią – musisz tylko szybko znaleźć nowego ubezpieczyciela i zawrzeć umowę ubezpieczenia. Pamiętaj, że jazda bez ważnego OC, tak jak brak aktualnego przeglądu technicznego pojazdu, jest wykroczeniem, a za to grozi kara od UFG  – jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego i nie miałeś OC  przez ponad 14 dni, w 2016 roku zapłacisz 3700 zł.