Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – czy trzeba ją ubezpieczyć?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-hulajnogi-elektrycznej

Hulajnogi elektryczne należą do jednych z najpopularniejszych środków transportu w miastach. To pojazdy ciche, ekologiczne i bezproblemowe pod względem parkowania. Czy ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej jest obowiązkowe? Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie obejmujące zarówno kradzież e-hulajnogi, jak i ochronę na wypadek wyrządzenia szkód innym uczestnikom ruchu drogowego.

Obecnie w Polsce trwa prawdziwy boom na hulajnogi elektryczne. W niektórych miastach te urządzenia wyparły nawet rowery z wypożyczalni miejskich, np. w Krakowie. Nie wszyscy jednak wypożyczają hulajnogi elektryczne, wiele osób bowiem decyduje się na ich zakup.

Właściciele takich jednośladów często zastanawiają się, czy powinni wykupić ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej. Wysokopółkowe modele kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych, więc zakup nowej e-hulajnogi po kolizji, wypadku, kradzieży z włamaniem czy rabunku poza domem jest sporym wyzwaniem. Świadczenie od ubezpieczyciela stanowi cenne wsparcie finansowe, zwłaszcza że może zostać wypłacone nie tylko właścicielowi hulajnogi elektrycznej, lecz także osobom przez niego poszkodowanym.

Hulajnoga elektryczna w przepisach prawa

Na początek należy wyjaśnić dość istotną kwestię. Hulajnogi elektryczne, wbrew temu, co możesz przeczytać na wielu stronach internetowych, nie są wcale zaliczane do urządzeń transportu osobistego (UTO).

 

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 20 maja 2021 roku, wprowadziła trzy grupy pojazdów:

 • urządzenia wspomagające ruch (np. rolki, tradycyjna hulajnoga);
 • urządzenia transportu osobistego (np. deskorolka elektryczna, pojazd samobalansujący);
 • hulajnogę elektryczną.

Ten ostatni pojazd jest więc odrębną kategorią urządzeń. Nowe przepisy ustanowiły szereg ograniczeń dla hulajnóg elektrycznych. E-hulajnogi mogą się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów, po pasach rowerowych lub trasach pieszo-rowerowych z prędkością nie większą niż 20 km/h. Głównym powodem wprowadzenia zmian była rekordowa liczba kolizji i wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych w ostatnich latach. W kontekście takich zdarzeń, ale nie tylko, warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

Czy trzeba ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Na początek należy wyjaśnić, że  nie ma obowiązku ubezpieczania hulajnogi elektrycznej. Takie urządzenie nie musi mieć OC komunikacyjnego jak samochód czy motocykl. Niemniej jednak warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej.

 

Jeszcze do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe nie miały osobnego produktu dla tej kategorii urządzeń transportu. Można powiedzieć, że nowości w ofertach dla użytkowników nowoczesnych jednośladów zostały niejako wymuszone przez rosnącą popularność tego sposobu na szybkie przemieszczanie się. Oczywiście największy wpływ na ten trend miały łatwo dostępne wypożyczalnie e-hulajnóg. W rezultacie możesz wykupić osobne ubezpieczenie dla takiego urządzenia u niektórych ubezpieczycieli, np. Nationale Nederlanden. Zwykle taka oferta obejmuje OC i NNW, a nawet usługi assistance.

Czy polisa mieszkaniowa chroni hulajnogę elektryczną?

Kupując ubezpieczenie mieszkania, możesz uzyskać ochronę hulajnogi elektrycznej. Warto pamiętać, że nie jest ciężkim i dużym urządzeniem, więc łatwo ją ukraść zarówno z zamkniętej części mieszkalnej, jak i balkonu czy tarasu. Aby zabezpieczyć się przed stratą, możesz wykorzystać polisę mieszkaniową, która zapewni Ci odszkodowanie na wypadek pechowego zdarzenia. Trzeba jednak odpowiednio rozszerzyć ubezpieczenie mieszkania o takie klauzule jak ruchomości domowe (do tej kategorii należy hulajnoga elektryczna), kradzież z włamaniem, rabunek (poza domem), kradzież zwykła (bez śladów włamania).

Ponadto musisz sprawdzić, czy firma ubezpieczeniowa wymaga specyficznych zabezpieczeń antykradzieżowych. Zdarza się, że wymogi są odmienne dla modeli o różnej wartości. Im droższa hulajnoga elektryczna, tym lepsze zabezpieczenie powinna mieć, np. gruby łańcuch z utwardzanej stali z zamkiem czy U-lock wykonany ze stali hartowanej i wyposażony w podwójnie blokowany zamek.

Co ze szkodami wyrządzonymi na hulajnodze elektrycznej?

Jazda na hulajnodze elektrycznej wiąże się z pewnym ryzykiem. Może bowiem dojść do zniszczenia czyjegoś mienia, a nawet do uszkodzenia ciał osób trzecich, u których mogą powstać nie tylko powierzchowne obrażenia, lecz także trwałe uszczerbki na zdrowiu. Na taką okoliczność również warto się ubezpieczyć. Wystarczy nabyć OC w życiu prywatnym, dostępne jako dodatek do polisy mieszkaniowej. To oznacza, że trzeba najpierw ubezpieczyć nieruchomość, żeby móc korzystać z dobrodziejstwa ubezpieczenia OC na co dzień.

Mając taką ochronę, przy okazji zabezpieczasz się przed odpowiedzialnością finansową za inne straty, jak np. zalanie mieszkania na niższym piętrze, zniszczenie mienia sąsiada w ogrodzie, spowodowanie szkody w częściach wspólnych bloku itd. Zakres ochrony w ramach OC jest zależny od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wyłączenia w ubezpieczeniu hulajnogi elektrycznej

Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej, zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie odpowiada finansowo za powstałe szkody. Lista wyłączeń jest zawarta w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Najczęściej ubezpieczyciele zastrzegają, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli hulajnoga elektryczna była użytkowana przez osobę nietrzeźwą lub będącą pod wpływem środków odurzających. Wyłączenia obejmują również szkody wynikające z wad fabrycznych czy powstałe wskutek łamania przepisów o ruchu drogowym.

Firma ubezpieczeniowa nie odpowiada także za sytuacje, w których:

 • osoba poszkodowana została potrącona celowo,
 • hulajnoga elektryczna została uszkodzona lub zniszczona z premedytacją,
 • e-hulajnoga padła ofiarą złodzieja, który wykorzystał brak wymaganych zabezpieczeń antykradzieżowych.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej?

Na ostateczną cenę ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej wpływa bardzo wiele czynników. Istotne jest także to, jaki rodzaj ubezpieczenia zostanie wybrany. W przypadku odrębnego ubezpieczenia e-hulajnogi, czyli takiego, które nie jest kupowane jako dodatkowa klauzula w ramach ubezpieczenia domu, składka jest zależna od sumy ubezpieczenia, wartości hulajnogi i od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeżeli hulajnoga jest chroniona w ramach polisy mieszkaniowej, na cenę ubezpieczenia ma wpływ przede wszystkim wartość nieruchomości i jej wyposażenie – włącznie z elementami stałymi, ruchomościami domowymi oraz obiektami na posesji. Istotny jest również zakres ochrony, w tym liczba różnorodnych ryzyk. Ubezpieczyciela interesuje też, czy klient zgłaszał szkody powstałe w miejscu ubezpieczenia, mając podpisaną wcześniejszą umowę z inną firmą.

Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Aby ustalić cenę ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej, wystarczy skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń. W kalkulatorze ubezpieczenia roweru należy wybrać opcję „Hulajnoga elektryczna”. Następnie wpisujesz wartość e-hulajnogi (od 2500 zł do 20 000 zł) i podajesz podstawowe dane kontaktowe. Wysyłasz formularz i wyświetlają Ci się aktualne oferty – każda zawiera składkę i podsumowanie zakresu ochrony.

Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? Najtańsze ubezpieczenie e-hulajnogi o wartości 2500 zł jest dostępne już od 149,98 zł. Oferta zawiera ochronę na wypadek kradzieży lub rabunku urządzenia oraz ubezpieczenie assistance. Pakiet z ubezpieczeniem NNW, zapewniającym świadczenie do 10 000 zł, można kupić już za 233,98 zł. Jeżeli użytkownik hulajnogi elektrycznej jest zainteresowany także OC w życiu prywatnym, gwarantującym ochronę do 20 000 zł, powinien wybrać najobszerniejszy pakiet – za minimum 271,48 zł.

Im więcej jest warta hulajnoga elektryczna, tym wyższa jest składka. Ryzyko ubezpieczeniowe rośnie ze względu na wartość urządzenia – w przypadku kradzieży, rabunku, uszkodzenia czy zniszczenia e-hulajnogi ubezpieczyciel jest zobligowany do wypłacenia wyższego odszkodowania.

Podsumowanie

 1. Hulajnogi elektryczne należą obecnie do jednych z najpopularniejszych środków transportu w miastach.
 2. Według ustawy Prawo o ruchu drogowym hulajnogi elektryczne są osobną kategorią urządzeń.
 3. Nowelizacja wprowadziła ograniczenie dla hulajnogi elektrycznej. Możesz nią jeździć wyłącznie po drogach dla rowerów, po pasach rowerowych lub trasach pieszo-rowerowych. Maksymalna prędkość to 20 km/h.
 4. Ubezpieczenie hulajnogi nie jest obowiązkowe. Niemniej jednak warto mieć ochronę obejmującą OC w życiu prywatnym i NNW, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie po wypadku na hulajnodze, w którym doznasz obrażeń. Ponadto ubezpieczyciel wypłaci świadczenia z Twojego OC dla poszkodowanych osób trzecich – zarówno za trwały uszczerbek na zdrowiu, jak i uszkodzone mienie.
 5. Jeżeli wolisz ubezpieczyć hulajnogę elektryczną na wypadek kradzieży w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania, musisz wykupić odpowiednie rozszerzenie.
 6. Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej, zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności w OWU.
 7. Cena ubezpieczenia e-hulajnogi jest zależna od m.in. jej wartości i polityki cenowej ubezpieczyciela.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments