Elektryczne hulajnogi na minuty: hulajnogi hive już w Warszawie

Aktualizacja:
hulajnogi-hive

Hive działa obecnie w trzech europejskich miastach – w Lizbonie, Atenach i Paryżu. W połowie marca do tego grona dołączyła Warszawa. To już kolejna, po Lime, oferta wynajmu e-hulajnogi na minuty w naszym kraju. Choć biznes elektrycznych jednośladów ma już u nas przetarte szlaki, wciąż musi liczyć się z pewnymi problemami. Jak prezentuje się oferta hulajnogi hive? Czy uda się uniknąć błędów poprzednika?

Elektryczne hulajnogi na minuty są wyrazem rozwoju mobilności miejskiej i mają być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy w wygodny i ekologiczny sposób chcą pokonywać niewielkie miejskie dystanse. Hive zamierza zintegrować aplikację do rezerwowania hulajnóg z aplikacją mytaxi. Obie firmy należą do tej samej grupy stworzonej przez Daimlera i BMW. Na dobry start – Warszawa i 400 elektrycznych pojazdów. Oferta ma się jednak systematycznie rozrastać. Ale czy przyjmie się, druga już z kolei, oferta wynajmu hulajnogi na minuty? Popularność, jaką zdobyły hulajnogi Lime, została zbudowana raczej na kanwie zarzutów, a nie pochwał. Czy tym razem będzie inaczej?

Czytaj także: Wypadek elektryczną hulajnogą? Przez luki w prawie możesz zapłacić miliony!

Początki elektrycznej hulajnogi w Polsce

Elektryczne hulajnogi Lime, w adekwatnie limonkowym kolorze, stały się nieodłącznym elementem krajobrazu największych polskich miast. Już na początku swojej działalności musiały uporać się z wieloma pytaniami, wątpliwościami i zarzutami. Zaczęło się od samych problemów z prawem, ponieważ nie było do końca jasne, jak i gdzie można się nimi poruszać. Kiedy ta kwestia została uregulowana, na Lime spadły gromy w kwestii bałaganu, jaki zapanował w miejskim krajobrazie. Tutaj zależność jest ciekawa – więcej e-hulajnóg widzimy porozrzucanych w najmniej spodziewanych miejscach, niż w ruchu. Skąd taki rozgardiasz? Elektryczne jednoślady możemy zostawić w dowolnym miejscu. Stały się więc one poważnym problemem i zagrożeniem na przykład dla osób niewidomych, na co zwrócił uwagę Polski Związek Niewidomych. W ten sposób to, co miało być główną zaletą elektrycznych hulajnóg na minuty, wydaje się ich naczelną wadą. Jak więc  z tym problemem zamierza poradzić sobie hive? Czy uda mu się uniknąć zarzutów, jakie kierowane są do jego poprzednika?

Czytaj także: Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – czy trzeba ją ubezpieczyć?

Hulajnogi elektryczne: gdzie można jeździć na elektrycznej hulajnodze?

Elektryczne hulajnogi hive: jak to działa?

Sam proces wynajęcia elektrycznej hulajnogi na minuty prezentuje się dziecinnie prosto. Instalujemy odpowiednią aplikację, znajdujemy na mapie dostępne w pobliżu pojazdy, a następnie skanując kod QR, odblokowujemy jeden z nich i jedziemy. Ile kosztuje taka przyjemność? Minuta jazdy to 0,45 groszy, a opłata za sam start to dodatkowe 2,50 zł. Jeśli chcemy zakończyć przejażdżkę, teoretycznie także nie powinniśmy mieć większych problemów. Zakończenie również następuje za pomocą aplikacji. W przeciwieństwie do hulajnóg Lime, tutaj mamy możliwość pozostawienia jednośladu w opcji „Parking” na maksymalnie 30 minut. W tym czasie hulajnoga jest zablokowana dla zalogowanego użytkownika, a to oznacza, że w tym czasie nikt inny nie będzie mógł z niej skorzystać.

Hulajnogi hive a Lime: czym się różnią?

Elektryczne hulajnogi hive nie są wiernym odzwierciedleniem jednośladów Lime, które poniekąd przetarły im szlaki w naszym kraju. Oprócz wspomnianego wyżej trybu 30-minutowego postoju, hulajnogi nie będą dostępne w nocy. Co więcej, każdego wieczoru mają one być zbierane z ulic i dopiero następnego ranka rozstawiane. To jeszcze nie koniec! Jak zapewnia przedstawicielstwo hive w Warszawie, w ciągu dnia na ulicach stolicy będziemy mogli spotkać patrol „hive Bees”, którego zadaniem będzie usuwanie hulajnóg pozostawionych w niewłaściwy sposób albo porzuconych w niedozwolonych miejscach. Działania te mają na celu uniknięcie problemów, jakie generują bezpańsko zostawione hulajnogi Lime.

Elektryczne hulajnogi na minuty: hulajnogi Lime już w Polsce

Podsumowanie

  1. Hive zamierza zintegrować aplikację do rezerwowania hulajnóg z aplikacją mytaxi. Obie firmy należą do tej samej grupy stworzonej przez Daimlera i BMW.
  2. Każda minuta wypożyczenia hulajnogi hive to 0,45 gr., a opłata za sam start to dodatkowe 2,50 zł.
  3. Możliwe jest skorzystanie z opcji „Parking” na maksymalnie 30 minut. W tym czasie hulajnoga jest zablokowana dla zalogowanego użytkownika, a to oznacza, że w tym czasie nikt inny nie będzie mógł z niej skorzystać.
  4. Hulajnogi hive nie będą dostępne w nocy - każdego wieczoru mają one być zbierane z ulic i dopiero następnego ranka rozstawiane.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej