Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Aktualizacja:
E-mobility, electric car charging battery. 3d rendering

Samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność, a wraz z ich wzrostem rośnie zapotrzebowanie na ubezpieczenia tych pojazdów. Jednym z czynników, które wpływają na decyzję o zakupie samochodu elektrycznego, jest również koszt ubezpieczenia. W tym artykule przyjrzymy się temu, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego, jakie czynniki wpływają na wysokość polisy i jak możemy znaleźć odpowiednią polisę?

Dlaczego warto kupić auto elektryczne?

Szacuje się, że w 2024 roku po polskich drogach porusza się już ponad 100 tysięcy aut elektrycznych. Rosnąca popularność tych samochodów każe zastanowić się nad kosztami dalszej eksploatacji. Przyjrzyjmy się więc kosztom ubezpieczenia samochodu elektrycznego w Polsce.

Nie bez znaczenia będzie pytanie, dlaczego w ogóle rozważać zakup samochodu o napędzie elektrycznym? W końcu taki silnik nie jest nowością i od dawna jest już na rynku. Pierwsze samochody elektryczne pojawiły się jeszcze w XX wieku. Dziś jednak mamy do czynienia z zupełnie innymi konstrukcjami. 

Czy warto zatem kupić auto elektryczne? Taki pojazd ma wiele zalet.

 • Samochody elektryczne nie emitują spalin.
 • Cicha praca silnika to ograniczanie hałasu, szczególnie w miastach.
 • Brak konieczności wymiany oleju czy filtrów.
 • Nowoczesne konstrukcje wyposażone w szereg systemów wspomagających kierowcę.
 • Coraz większy zasięg aut na jednym ładowaniu, alternatywne źródła energii pozwalają znacznie obniżyć koszt ładowania (np. fotowoltaika).

Oczywiście nie brakuje także minusów, jeśli chodzi o auta elektryczne. Największa wada to wysoki koszt zakupu takiego samochodu. Miano najtańszego samochodu elektrycznego należy obecnie do Dacii Spring, której cena zaczyna się od około 110 tysięcy złotych.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego

Tak jak w przypadku samochodów spalinowych, każdy właściciel samochodu elektrycznego w Polsce jest zobowiązany do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to wymagane prawem ubezpieczenie, które chroni właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego. W razie wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa odszkodowanie dla poszkodowanego, co oznacza, że nie musimy martwić się o koszty naprawy czy leczenia osób poszkodowanych.

Koszt obowiązkowego OC samochodu elektrycznego zależy od różnych czynników, takich jak wiek kierowcy, czas posiadania prawa jazdy, historia ubezpieczenia oraz miejsce użytkowania pojazdu. Młodzi kierowcy i ci, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata, mogą spodziewać się wyższej składki OC. Ponadto, jeśli mieliśmy już wcześniej wypłacane odszkodowania z polisy, może to wpłynąć na wzrost kosztu ubezpieczenia. Miejsce użytkowania pojazdu również ma znaczenie – w dużych miastach zazwyczaj koszty OC są wyższe niż na obszarach wiejskich.

Samochód elektryczny a koszt ubezpieczenia

Samochody elektryczne mają swoje unikalne cechy, które mogą wpłynąć na koszt ubezpieczenia. Przede wszystkim zazwyczaj są to nowe lub kilkuletnie auta. Są również wyposażone w nowoczesne systemy zwiększające bezpieczeństwo. Te czynniki mogą przyczynić się do obniżenia składki na OC.

Ponadto samochody elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska, a niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują specjalne zniżki dla właścicieli aut z tym napędem. 

Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla samochodu elektrycznego?

Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla samochodu elektrycznego, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Punkta. Dzięki niej możemy łatwo zestawić ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i znaleźć najkorzystniejszą dla nas opcję.

Podczas wyboru polisy dla samochodu elektrycznego, warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie assistance, dodatkowa ochrona prawna czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Te umowy mogą co prawda zwiększyć koszt ubezpieczenia, ale jednocześnie zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze i poza nią.

Jaki jest koszt OC auta elektrycznego?

Koszt zakupu auta z elektrycznym napędem jest nadal spory, dlatego wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje OC dla auta elektrycznego. Tymczasem koszt polisy może pozytywnie zaskoczyć. Cena ubezpieczenia OC dla nowych modeli aut elektrycznych, przy założeniu posiadania wszystkich zniżek, waha się od około 500 do 1000 zł. Oczywiście, wiele czynników ma wpływ na ostateczną wysokość składki, dlatego warto samodzielnie skorzystać z kalkulatora OC/AC.

Czy samochód elektryczny może jeździć bez ubezpieczenia?

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że coraz mniej kierowców decyduje się na jazdę bez ważnej polisy. Wpływ na to mają niewątpliwie większe od 2024 roku kary za brak OC. Pamiętaj, że to ubezpieczenie jest obowiązkowe bez względu na to, czy w garażu znajduje się klasyczne auto z silnikiem spalinowym, hybryda, czy samochód elektryczny.

Podsumowując, koszt ubezpieczenia OC samochodu elektrycznego zależy od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, czas posiadania prawa jazdy, historia ubezpieczenia oraz miejsce użytkowania pojazdu. Samochody elektryczne mają swoje unikalne cechy, które mogą wpływać na koszt ubezpieczenia, m.in. nowoczesne systemy bezpieczeństwa czy brak negatywnego wpływu na środowisko. Aby znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla auta z tym typem napędu, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń dostępnych online i zwrócić uwagę na dodatkowe opcje oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wszystko to pozwoli nam znaleźć najkorzystniejszą ofertę i cieszyć się bezpieczną jazdą.

Porównaj ceny OC/AC

  

 

Pytania i odpowiedzi

Czy ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego jest obowiązkowe?
Czy ubezpieczenie auta elektrycznego jest droższe?
Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
Jaki samochód elektryczny ma najtańsze ubezpieczenie OC?
Czy kupowanie samochodu elektrycznego jest opłacalne?
Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla samochodów elektrycznych?

Podsumowanie

 • Auta elektryczne to brak emisji spalin, cicha praca silnika, brak konieczności wymiany oleju czy filtrów, nowoczesne systemy wspomagające kierowcę, coraz większy zasięg aut na jednym ładowaniu.
 • Ubezpieczenie OC elektryka jest wymagane prawem i chroni właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami szkód.
 • Koszt polisy zależy m.in. od wieku kierowcy, historii ubezpieczenia oraz miejsca użytkowania pojazdu.
 • Szukając najtańszego OC dla elektryka, skorzystaj z porównywarek ubezpieczeń, aby znaleźć najlepszą ofertę. Zwróć uwagę na dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie assistance czy NNW.
 • Koszt polisy auta z napędem elektrycznym waha się w granicach 500-1000 zł.
 1.  

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej