Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego w 2023 roku? Czy zielona energia się wciąż opłaca?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-auta-elektrycznego

Coraz częściej na polskich ulicach można zobaczyć samochody elektryczne. Pod koniec listopada 2022 roku było ich aż o 39% więcej niż rok wcześniej. Nikogo nie dziwi już zielona tablica rejestracyjna, szczególnie w dużych miastach. Takie pojazdy są ciche, a przede wszystkim są przyjazne dla środowiska naturalnego. Co jednak z OC? Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego.

Auto elektryczne powoli przestaje być luksusem, a staje się środkiem transportu typowym dla aglomeracji miejskich. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2020 roku po polskich drogach jeździło w sumie 18 875 samochodów osobowych z napędem elektrycznym (53% z nich to były auta w pełni elektryczne, a pozostałe to hybrydy). Pod koniec 2022 roku liczba ta zwiększyła się do 59 187 aut, z czego 50,3% były to auta w pełni elektryczne (BEV). 

Dlaczego warto kupić auto elektryczne?

W ciągu całego ubiegłego roku przybyło ich o 23 869 sztuk, czyli Polacy kupili o 39% więcej takich pojazdów niż w 2021 roku. Na koniec listopada 2022 roku było już zarejestrowanych w Polsce 29 820 sztuk aut elektrycznych. Rosnąca popularność takich samochodów każe zastanowić się nad kosztami dalszej eksploatacji. Punkta przygląda się zmianom na polskim rynku ubezpieczeń. Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego w 2023 r. 

Nie bez znaczenia będzie pytanie, dlaczego w ogóle rozważać zakup samochodu o napędzie elektrycznym. W końcu taki silnik nie jest przecież żadną nowością i od dawna jest używany przez ludzi. Pierwsze samochody elektryczne pojawiły się wszak jeszcze w XX wieku. Dziś jednak mamy do czynienia z zupełnie innymi konstrukcjami. Czy warto zatem kupić auto elektryczne? Taki pojazd ma wiele zalet, wśród których można wymienić:

 • aspekty ekologiczne – samochody elektryczne nie emitują spalin,
 • cichą pracę silnika – ograniczanie hałasu, szczególnie w miastach,
 • brak konieczności wymiany oleju czy filtrów,
 • bezpieczeństwo – nowoczesne konstrukcje wyposażone w szereg systemów wspomagających kierowcę, brak paliwa to brak zagrożenia wybuchem,
 • tania eksploatacja – coraz większy zasięg aut na jednym ładowaniu, alternatywne źródła energii pozwalają znacznie obniżyć koszt ładowania (np. fotowoltaika).

Oczywiście nie brakuje także minusów, jeśli chodzi o auta elektryczne. Największa wada to wysoki koszt zakupu takiego samochodu. Na szczęście tutaj również jest rozwiązanie.

Dofinansowanie do samochodu elektrycznego w 2023 r.

Na zakup auta elektrycznego w Polsce można uzyskać dopłatę w ramach programu „Mój elektryk” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wnioski przyjmowane są od 12 lipca 2021 roku. Nie musisz się jednak spieszyć – na zgłoszenie wniosku masz czas do końca września 2025 t. Wsparcie dotyczy jednak tylko osób fizycznych, którzy kupią samochód elektryczny w maksymalnej cenie 225 tys. zł brutto (wraz z VAT). Na droższe auta nie można uzyskać dofinansowania. Limit cenowy nie dotyczy jednak osób posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Wysokość dopłaty do zakupu auta elektrycznego wynosi:

 • 18 750 zł;
 • 27 000 zł (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny).

Wysokość dofinansowania nie zależy od wartości zakupionego samochodu elektrycznego. Oczywiście jego cena musi się mieścić we wspomnianym wcześniej limicie. Pieniądze można otrzymać na auta fabrycznie nowe, w pełni elektryczne już po zakupie w formie refundacji. Samochodu nie można sprzedać przez co najmniej 2 lata.

Sprawdź: Najtańsze samochody elektryczne

Od czego zależy cena ubezpieczenia elektryka?

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego, podobnie jak aut z silnikiem spalinowym, zależy od wielu czynników. Można tu wymienić m.in.:

Więcej na ten temat dowiesz się z naszego comiesięcznego rankigu: Comiesięczny ranking ubezpieczeń OC

Jaki jest koszt OC auta elektrycznego?

Koszt zakupu auta jest duży, ale za to koszt ubezpieczenia samochodu elektrycznego może pozytywnie zaskoczyć. Przygotowaliśmy symulację najpopularniejszych nowych modeli „elektryków” przy założeniu, że właścicielem pojazdu jest 45-letni mężczyzna z Poznania, żonaty, mający dwójkę dzieci, posiadający prawo jazdy od 20 lat i wszystkie zniżki. Otrzymaliśmy następujące wyniki w naszym kalkulatorze OC/AC:

Auto elektryczneNajniższa cena OC
Nissan Leaf736 zł
Volkswagen ID.3692 zł
BMW i3733 zł
Peugeot 208733 zł
Renault Zoe718 zł
Tesla Model S701 zł
Tesla Model 3581 zł
Kalkulacja na dzień 03.01.2023 r.

Porównaj ceny OC/AC

Jak jest koszt ubezpieczenia hybrydy?

Alternatywą dla aut w pełni elektrycznych mogą być tzw. hybrydy. To pojazdy, w których połączono napęd spalinowy z elektrycznym. W takich konstrukcjach silnik elektryczny ma za zadanie obniżyć zużycie paliwa i zwiększyć moc pojazdu. Samochody z napędem hybrydowym są już popularne od lat, były użytkowane dużo wcześniej niż współczesne auta w pełni elektryczne. W Polsce hybrydy są bardzo popularne.

Sprawdź: Ranking samochodów hybrydowych

Przeprowadziliśmy również dla nich symulację przy takich samych założeniach jak poprzednio:

Auto z napędem hybrydowymNajniższa cena OC
Toyota C-HR Hybrid 1.8831 zł
Toyota C-HR Hybrid 2.0 Executive834 zł
Ford Mondeo 2.0 Hybrid Titanium853 zł
Volvo XC60 T6 Hybrid Plug-in AWD Core 824 zł
Mitsubishi Outlander PHEV Instyle1141 zł
Mercedes-Benz A250e731 zł
Toyota Yaris Hybrid 1.5774,88 zł
Kalkulacja na dzień 04.01.2023 r.

Auto elektryczne czy hybryda – co taniej ubezpieczysz?

Zarówno samochody o napędzie hybrydowym, jak i o napędzie elektrycznym są odpowiedzią na coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Oczywiście pod względem ekologicznym najlepsze są „elektryki”, szczególnie gdy można je ładować z gniazdka zasilanego panelami fotowoltaicznymi. Jednak auta elektryczne są z reguły droższe w salonach niż podobnej klasy samochody z napędem hybrydowym. Za to zdecydowanie lepiej wypadają elektryki, gdy analizuje się ceny ubezpieczenia OC. 

Mamy także gorszą informację dla osób planujących zakup auta hybrydowego w najbliższym czasie. Od połowy 2022 roku właściciele tego typu modeli mogli zauważyć znaczny wzrost cen ubezpieczenia OC. W styczniu 2023 r. jest to najdroższy rodzaj napędu w oczach towarzystw ubezpieczeniowych. Jak wskazuje ranking Punkta, za OC w grudniu 2022 roku musieliśmy zapłacić średnio

Rodzaj napęduŚrednia cena OC
Auta elektryczne303 zł
Auta z napędem hybrydowym645 zł

Sprawdź także: Ubezpieczenie hybrydy

Czy samochód elektryczny może jeździć bez ubezpieczenia?

Część właścicieli samochodów ma pokusę, żeby jeździć autem bez ważnego ubezpieczenia OC. Na szczęście jest to coraz mniejszy odsetek osób – tak wynika z danych  Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Tymczasem takie ubezpieczenie jest obowiązkowe bez względu na to, czy w garażu znajduje się klasyczne auto z silnikiem spalinowym, hybryda, czy samochód elektryczny.

Jaka jest kara za brak OC w 2023 roku? Jej wysokość zależy od rodzaju samochodu i okresu bez ochrony ubezpieczeniowej. W rezultacie właściciel auta osobowego może zapłacić za brak ubezpieczenia w I połowie 2023 roku od 1 350 zł (brak OC do 3 dni) do 6 770 zł (brak OC powyżej 14 dni).

Do „elektryków” warto się przyzwyczaić

Bez wątpienia samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze i przybywa ich na drogach co roku. Elektromobilność to trend, który wyznaczył kierunek dla całego przemysłu motoryzacyjnego na najbliższe dziesięciolecia. Ważnym aspektem jest, że Unia Europejska chce nawet zakazać sprzedaży aut z silnikami spalinowymi od 2035 roku. Wszystko wskazuje na to, że do „elektryków” musimy się po prostu przyzwyczaić. Warto także pamiętać, że ubezpieczenie auta elektrycznego jest często tańsze niż samochodu z silnikiem spalinowym czy napędem hybrydowym. Nie wierzysz? Przekonaj się sam:

Porównywarka ubezpieczeń OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Czy ubezpieczenie oc samochodu elektrycznego jest obowiązkowe?
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
Gdzie kupić ubezpieczenie samochodu elektrycznego?
Jaki samochód elektryczny ma najtańsze ubezpieczenie OC?
Do kiedy dopłaty do samochodów elektrycznych będą przyznawane?
Ile wynoszą dopłaty do samochodów elektrycznych?

Podsumowanie

 1. Po polskich drogach jeździ coraz więcej aut elektrycznych – w sierpniu 2021 roku było ich już 29 820 sztuk.
 2. Auto elektryczne ma wiele zalet, m.in. nie emituje spalin, cicho jeździ, jest tanie w eksploatacji.
 3. Na zakup nowego samochodu elektrycznego można uzyskać w 2021 roku dopłatę.
 4. Ubezpieczenie auta elektrycznego zależy od wielu czynników (np. wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, parametry pojazdu).
 5. Średnia cena OC dla „elektryka" wynosi zaledwie 303 zł. 
 6. Ubezpieczenie auta elektrycznego jest znacznie tańsze niż samochodu z napędem hybrydowym.
 7. Każdy samochód, bez względu na rodzaj napędu, musi mieć obowiązkowe OC.
 8. „Elektryki" są przyszłością motoryzacji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej