Dopisanie współwłaściciela pojazdu - kilka prostych porad!

Aktualizacja: 15.11.2019

Czy dopisanie współwłaściciela pojazdu może spowodować obniżenie składek polisy OC? Jak najbardziej! Jest to bardzo opłacalne szczególnie dla młodych kierowców. Mama, tata a nawet dziadek czy babcia jeśli posiadają zniżki wypracowane przez długie lata, mogą być dla nas doskonałym wsparciem przy zawieraniu pierwszych ubezpieczeń. Jak przebiega dopisanie współwłaściciela pojazdu i jak to działa?

Czy dopisanie współwłaściciela pojazdu to trudny proces?

Nie ma powodu do stresu. Sama procedura nie jest przesadnie skomplikowana, a historie, od których roi się aż w internecie, są chyba mocno przesadzone. Podpowiadamy jak sprawnie przeprowadzić dopisanie współwłaściciela pojazdu! 

Warto wiedzieć, że współwłaściciel wcale nie musi posiadać 50% samochodu. Ba! Nie musi posiadać nawet 10%. Zwyczajowo przyjmuje się, że nie powinno to być jednak mniej niż 5% wartości pojazdu. Dlaczego może to być istotna kwestia? O ile przy zawieraniu obowiązkowego ubezpieczenia OC ubezpieczyciel bierze pod uwagę sam fakt zniżek wypracowanych przez ubezpieczających, to podczas sprzedaży samochodu można powiedzieć, że każdy sprzedaje “swoja część” pojazdu. Warto mieć to w pamięci, bo choć nie zamierzamy się pokłócić czy rozstać ze współposiadaczem auta, to w życiu wiele sytuacji może nas zaskoczyć. Wtedy też część, którą posiada współwłaściciel naszego auta może okazać się kością niezgody przynajmniej na poziomie rozliczeń finansowych.

SPRAWDŹ: Współwłasność samochodu a zniżki na OC: na co możesz liczyć? 

Przepisanie auta na współwłaściciela: jak wygląda umowa darowizny?

Po pierwsze taka umowa musi zawierać dokładne dane każdej ze stron umowy.  Należy również precyzyjnie opisać samochód, który będzie podlegał darowiźnie, a także określić jego wartość. Należy też zaznaczyć w jakiej części obdarowany będzie właścicielem auta (5% czy 50% itd.).  bardzo ważnym jest dodanie informacji, że darujący część udziałów przekazuje, a obdarowany przyjmuje. Taka umowa, co do zasady, powinna mieć formę pisemną. Prawo dopuszcza wyjątkowe sytuacje darowizny ustnej, ale zazwyczaj nie są one stosowane w zakresie darowizny udziałów w pojeździe.

Gdzie zgłosić umowę darowizny?

Następnie nie możemy zapomnieć o zgłoszeniu faktu darowizny do Urzędu Skarbowego. Musimy poinformować US czy osoba darująca jest naszym krewnym. Dlaczego jest to istotne? Takie rozwiązanie pozwala uniknąć płacenia podatków. 

Ustawodawca przewidział grupy podatkowe. Pierwsza grupa obejmuje małżonka, córkę, syna, wnuki, prawnuki, matkę, ojca, dziadków, rodzeństwo, zięcia, synową, pasierba, ojczyma, macochę, teściów. Do drugiej grupy zalicza się zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonków innych zstępnych. Z kolei trzecia grupa obejmuje wszystkich innych nabywców. Co do zasady im dalsza linia pokrewieństwa tym wyższa jest opłata, którą należy uiścić. Na zgłoszenie faktu otrzymania darowizny mamy zaledwie 6 miesięcy. Dlatego warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ po tym czasie zwolnienia finansowe wynikające z pokrewieństwa nie są już brane  pod uwagę.

Następnym krokiem jest zgłoszenie W odpowiednim Wydziale Komunikacji zgłaszasz fakt nowego współposiadacza pojazdu. W urzędzie należy mieć ze sobą dowody osobiste oraz umowę darowizny do wglądu.

SPRAWDŹ: Zniesienie współwłasności samochodu – to musisz wiedzieć! 

Jakie ryzyko podejmuje osoba z wysokimi zniżkami?

Zastanawiasz się jakie ryzyko podejmuje młody kierowca spowoduje stłuczkę to zniżki stracą oboje. dlatego warto zastanowić się czy narażać na takie ryzyko rodziców. Może dla młodego kierowcy lepszym rozwiązaniem jest porozumienie się z dziadkiem lub babcią, którzy nie jeżdżą już autem, ale posiadają wysokie zniżki. Dla nich strata tego rodzaju nie będzie dotkliwa.

Podsumowanie

Rodzinna pomoc bywa bezcenna. Czy wiesz, że dzięki najbliższym możesz zapłacić dużo mniej za roczna składkę obowiązkowej polisy komunikacyjnej OC? Sprawdź, na jakich zasadach odbywa się dopisanie współwłaściciela pojazdu i z jakimi korzyściami się to wiąże!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments