Zniesienie współwłasności samochodu: to musisz wiedzieć!

Opublikowano: 10.11.2019

Współwłasność pojazdu jest dobrym sposobem na obniżenie składki OC. Dlatego tak wiele osób korzysta z tej formy zaoszczędzenia paru groszy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to stosunek prawny, którego rozwiązanie wymaga dopełnienia formalności. Na czym polega zniesienie współwłasności samochodu? Sprawdziliśmy!

Współwłasność pojazdu wpływa na składkę OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Każdy właściciel pojazdu musi mieć wykupioną polisę. Im krótszy staż za kierownicą, tym składka będzie wyższa. Młodych kierowców często nie stać na tak wysokie koszty, stąd zainteresowanie współwłasnością samochodu. Jeśli przedmiotem umowy jest auto, mające dwóch lub więcej właścicieli, podczas wyliczeń będą brane pod uwagę historie ubezpieczeniowe każdego z nich. Oczywiście, nie będzie tak że ubezpieczyciel uwzględni największy upust. Wyliczona zostanie średnia, co dla nowicjusza i tak będzie korzystniejszym rozwiązaniem niż płacenie pełnej stawki. Niestety, jeżeli jeden z dwóch współwłaścicieli doprowadzi do powstania szkody, zniżki stracą obaj. 

Współwłasności to stosunek prawny 

Bez względu na przyczyny ustanowienia współwłasności pojazdu, fakt ten trzeba potwierdzić umową. Współwłaściciele mogą zostać razem wpisani do umowy sprzedaży samochodu jako kupujący. Do powstania tego stosunku może również dojść później np. poprzez umowę darowizny udziałów. Wszystkim współwłaścicielom przysługują prawa do pojazdu i na wszystkich ciążą związane z nim obowiązki. Do zarządzania przedmiotem współwłasności potrzebne jest porozumienie wszystkich uprawnionych. Dopóki współwłaściciele żyją ze sobą w poprawnych relacjach, współpraca układa się dobrze, o wiele gorzej jest gdy strony przestaną się dogadywać. Zniesienie współwłasności samochodu, tak jak jej ustanowienie jest możliwe, ale trzeba pamiętać o wielu kwestiach. 

Dobrowolne zniesienie współwłasności samochodu

O wiele łatwiej znieść współwłasność za porozumieniem stron. Jeśli współwłaściciel dobrowolnie zrzeka się swojego udziału, należy potwierdzić jego wolę umową i wypisać go z dowodu rejestracyjnego pojazdu. 

W dokumencie, stanowiącym darowiznę udziału we współwłasności samochodu, należy uwzględnić następujące dane: personalia zrzekającego się współwłaściciela, wysokość należących do niego udziałów i ich wartość nominalna. 

Kolejnym krokiem po podpisaniu umowy, powinno być zgłoszenie tego faktu we właściwym miejscowo wydziale komunikacji, aby wykreślić dotychczasowego współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego. Dokonanie tego wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Niezbędne będzie okazanie karty pojazdu oraz aktualnej polisy. Na wypełnienie tego obowiązku przewidziano 30 dni od momentu podpisania umowy o zrzeczeniu się współwłasności. Jeżeli zrzekający się współwłaściciel, był wpisany na pierwszej pozycji w dowodzie rejestracyjnym, samo wykreślenie nie wystarczy, potrzebna będzie wymiana dokumentu. Za nowy dowód rejestracyjny trzeba będzie zapłacić. 

Ostatnią kwestią, będzie zgłoszenie faktu ustania współwłasności do Urzędu Skarbowego. Jeśli zrzekającym się był krewny z najbliższej rodziny, można liczyć na zwolnienie z podatku. W przeciwnym razie koniecznym będzie uiszczenie podatku od darowizny. 

Zniesienie współwłasności samochodu przez sąd

W sytuacjach gdy porozumienie pomiędzy współwłaścicielami jest niemożliwe, kwestie sporne będzie musiał wyjaśnić sędzia. Postępowanie zapoczątkuje wniosek o zniesienie współwłasności. Poza tym, rozpatrzenie sprawy będzie wymagało opłacenia kosztów sądowych. Najlepszym rozwiązaniem jest uważne dobieranie współwłaścicieli. Rozsądniejszym będzie podpisanie umowy z rodzicem niż z konkubentem. 

Śmierć współwłaściciela samochodu

Poza ewentualnym sporem z współwłaścicielem, ryzykiem wspólnego posiadania pojazdu jest śmierć jednego z uprawnionych. Należące do niego udziały wchodzą bowiem w skład spadku. Jeżeli zmarły zostawił testament, można szybko wskazać osobę, która przejęła prawo do pojazdu. Gdy ostatnia wola nie została spisana, rozpoczyna się długotrwałe postępowanie spadkowe. 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments