Ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Dla kogo polisa OC na miesiąc?

Aktualizacja:

Każdy, kto chce kupić auto i się nim przemieszczać, musi liczyć się z koniecznością wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Polisa dotycząca odpowiedzialności cywilnej co do zasady obowiązuje przez 12 miesięcy. Skorzystanie z krótkoterminowej 30-dniowej wersji jest możliwe, ale musi zostać uzasadnione. I to nie fanaberią właściciela auta, a powodem znajdującym odzwierciedlenie w przepisach.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe a roczne

Bez względu na czas trwania polisy OC, jej zakres jest zawsze taki sam i dotyczy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W przypadku kolizji, obowiązkowe ubezpieczenie wykupione przez sprawcę chroni osoby poszkodowane.

Z uwagi na o wiele krótszy czas trwania, miesięczne ubezpieczenie OC jest tańsze.

Co ważne, ubezpieczenie roczne jest przedłużane automatycznie, podczas gdy ochrona wynikająca z pakietu miesięcznego ustaje po upływie czasu trwania umowy.

Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie OC na miesiąc

Pierwszym odstępstwem jest potrzeba ubezpieczenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy. To jasne, że jako właściciel musisz mieć czas na dopełnienie formalności, związanych z przerejestrowaniem auta. Niezbędna do przeprowadzenia procedura nie jest łatwa. Na liście wymaganych przez wydział komunikacji zaświadczeń, znajdują się także tłumaczenia dotychczasowych dokumentów samochodu i umowy sprzedaży. Krótkoterminowe ubezpieczenie jest więc doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz załatwiać sprawy i jednocześnie korzystać z kupionego auta.

Długość miesięcznego ubezpieczenia pokrywa się z czasem trwania procedury tymczasowej rejestracji samochodu. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, poruszających się autem z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi. Niezwłocznie po otrzymaniu tablic stałych należy wykupić ubezpieczenie OC o standardowym czasie obowiązywania.

Uprzywilejowane traktowanie obejmuje również właścicieli samochodów starszych niż 40 lat. Takie pojazdy określane są mianem „historycznych”. Przydomek ten i wszystkie związane z nim bonusy mogą także zostać przyznane maszynie, która ukończyła 25 lat o ile jej unikatowość potwierdzi rzeczoznawca.

Z uwagi na aspekt praktyczny, możliwość wykupienia miesięcznego ubezpieczenia została przyzna właścicielom komisów samochodowych. Jak wiadomo, ich praca polega na handlu samochodami. Cechą charakterystyczną prowadzonej przez nich działalności gospodarczej jest więc krótkotrwałe posiadanie oferowanych na sprzedaż pojazdów. Biorąc pod uwagę opisaną wyżej specyfikę biznesu, nakładanie na przedsiębiorców konieczności opłacania rocznej składki skutecznie utrudniłoby im osiąganie zysków. To właśnie dla aut wystawionych w komisach najczęściej wykupowane są krótkoterminowe polisy OC. Ubezpieczenie miesięczne nazywane jest nawet potocznie komisowym.

Dla kogo ubezpieczenie OC na 3 miesiące

Istnieje tylko jedna kategoria osób, które mogą skorzystać z tej opcji, to właściciele pojazdów wolnobieżnych, czyli poruszających się z prędkością nie większa niż 25 km/h. Są to między innymi wehikuły używane w budownictwie czy leśnictwie. Do grupy pojazdów wolnobieżnych należą też maszyny rolnicze, ale rolnicy zostali przez ustawodawcę pozbawieni możliwości wykupienia krótszego ubezpieczenia OC.

Podsumowanie

Możliwość wykupienia polisy OC na 30 dni brzmi kusząco prawda? Szczególnie biorąc pod uwagę jej nieduże koszty. Niestety, ubezpieczenie na miesiąc to opcja, z której można skorzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments