Moda na oldschoolowe pojazdy wciąż trwa! Sprawdź, czym jest pojazd historyczny

Aktualizacja:
pojazd-historyczny

Mogą stanowić realizację czyjejś pasji, pełnić rolę rodzinnej pamiątki, a nawet być niezłą inwestycją. Pojazdy historyczne to samochody i motocykle objęte w przepisach specjalnymi prawami. Jeśli interesujesz się lub posiadasz wiekowe auto, warto zapoznać się legislaturą, która go dotyczy.

Pojazdy historyczne często przyciągają naszą uwagę w większym stopniu, niż spotkane na drodze Lamborghini czy Porsche. Szczególnie jeśli wiekowe auto jest odpowiednio zakonserwowane. Pod kątem prawnym pojazd historyczny również wyróżnia się kilkoma wyjątkami. Sprawdź, najważniejsze z nich.

Czytaj także: Uprawniony do ubezpieczenia

Pojazd historyczny a zabytkowy – jakie są różnice?

Określenia „pojazd historyczny” oraz „pojazd zabytkowy” często stosujemy wymiennie. O ile w niektórych wypadkach samochód może spełniać wymogi obu definicji, to jednak są między nimi konkretne różnice. W doprecyzowaniu obu pomoże nam Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Łącząc zawarte w tych dokumentach informacje, za pojazd zabytkowy uznaje się auto lub motocykl, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów.

Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy

Pojazd historyczny

Auto historyczne różni się od pojazdu zabytkowych przede wszystkim tym, że musi być starszy. Do miana historycznych aspirują samochody, które mają co najmniej 40 lat. W definicji  w pewnym sensie zawierają się wymogi auta zabytkowego, ponieważ obligatoryjny jest wpis do rejestru zabytków. Wyjątkiem jest uznanie za rzeczoznawcę samochodu za unikatowy. Dlatego też do miana „historycznego” aspirować mogą także prototypy oraz inne auta, które odegrały ważną rolę w historii motoryzacji.

Czytaj także: Matematyka aktuarialna

Pojazd historyczny – to taki, który spełnia przynajmniej 1 z 4 warunków:
1. Jest pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów Prawa o ruchu drogowym (czyli został wpisany do rejestru zabytków ruchomych lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków albo jest wpisany do inwentarza muzealiów).
2. Ma co najmniej 40 lat.
3. Ma co najmniej 25 lat, ale posiada większość oryginalnych części (minimum 75%, w tym główne podzespoły) oraz dany model samochodu został wycofany z produkcji co najmniej 15 lat.
4. Jest pojazdem uznanym przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Jak zarejestrować pojazd historyczny?

Wymienne stosowanie obu rozróżnionych wcześniej pojęć ma także związek, z tym że oba rodzaje pojazdów wymagają szczególnego trybu rejestracji. Jak zarejestrować pojazd historyczny i czym różnią się formalności od tych związanych ze zwykłym autem?

Czytaj także: Ubezpieczający

Z pewnością do rejestracji wymagana jest znacznie dłuższa lista dokumentów, które musi przedłożyć właściciel samochodu lub osoba upoważniona. Oprócz standardowych wymogów jak wniosek o rejestrację, dowód własności pojazdu, karta pojazdu (jeśli była wydana), dowód rejestracyjny czy tablice rejestracyjne, posiadacz auta historycznego musi przedłożyć także:

  • uwierzytelnioną kopię decyzji w sprawie wpisania pojazdu do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków albo potwierdzający wpisanie pojazdu do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;
  • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego oraz protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego.

Oprócz tego do wglądu urzędnika należy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Czytaj także: Ubezpieczony

Ubezpieczenie pojazdu historycznego

Kwestia ubezpieczenia OC auta to kolejny aspekt, który różni się od standardowych przepisów. Otóż samochody ze statusem zabytkowych, nie mają obowiązku wykupu OC na cały rok. Oczywiście jest to możliwe, gdyż część tego typu aut wciąż jest w pełni sprawna i używana na co dzień. Jest to jednak kosztowne, ponieważ ewentualne odszkodowanie będzie kosztowo znacznie przewyższać analogiczną naprawdę np. nowego samochodu. Dlatego, jeśli samochód historyczny porusza się po drogach okazjonalnie, jest to alternatywa. Właściciel może wykupić na pojazd historyczny OC krótkoterminowe, na 30 dni.

Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – o tym musisz wiedzieć!

Przegląd pojazdu historycznego

Kolejne odstępstwo dotyczy przeglądów technicznych. Większość samochodów zabytkowych takie badanie przechodzi tylko raz – kiedy ma ono na celu weryfikację statusu zabytku. Jest jednak pewien wyjątek. Jeżeli pojazd historyczny wykorzystywany jest do celów zarobkowych, wymagany jest coroczny przegląd, podobnie jak w przypadku pozostałych samochodów.

Czytaj także: Ile kosztuje przegląd samochodu? Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na badanie okresowe!

Pytania i odpowiedzi

Jakie tablice ma pojazd historyczny?
Kiedy auto jest zabytkowe?

Podsumowanie

  • Pojazd historyczny ma zazwyczaj 40 lat.
  • Definicje pojazdu zabytkowego znajdziesz w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
  • Do rejestracji auta historycznego niezbędne będzie dodatkowo kopia decyzji o wpisaniu samochodu do rejestru zabytków oraz zaświadczenie o badaniu zgodności.
  • Samochody zabytkowe nie muszą mieć wykupionego OC na cały rok, w sytuacji gdy właściciel nie jeździ autem na co dzień.

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej