PBUK - w czym pomoże Ci polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych?

Aktualizacja:

PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to organizacja zrzeszająca towarzystwa ubezpieczeniowe, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego. W jakich sytuacjach pomoże nam PKUB?

Czym zajmuje się biuro ubezpieczeń komunikacyjnych PBUK?

Polskie biuro ubezpieczeń komunikacyjnych, zajmuje się wystawianiem dokumentów ubezpieczeniowych (certyfikatów Zielonych Kart) ważnych w innych krajach Systemu Zielonej Karty. Do jego obowiązków  należy też zawieranie z biurami narodowymi z innych państw umów o wzajemnym uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych, organizowanie likwidacji szkód spowodowanych na terytorium Polski przez posiadaczy pojazdów zarejestrowanych za granicą posiadających ważne dokumenty Zielonej Karty  a także organizowaniem likwidacji szkód spowodowanych na terenie Polski przez posiadaczy aut zarejestrowanych w państwach, które podpisały Porozumienie Wielostronne (w krajach EOG, Andorze i Serbii). Ponadto do polskiego biura ubezpieczycieli komunikacyjnych należy ustalanie zasad dystrybucji dokumentów ubezpieczeń. Powyższe informacje możemy znaleźć na stronie należącej do PBUK – pbuk.pl, a co to oznacza w praktyce, dla zwykłego użytkownika dróg? Kiedy i w jakiej sprawie należy zwrócić się do tego towarzystwa ubezpieczeń komunikacyjnych?  To przedstawimy na prostych przykładach. 

Biuro ubezpieczeń komunikacyjnych PBUK – najczęstsze sytuacje

Oto najczęstsze sytuacje, w których kierowca może zwracać się do polskiego biura ubezpieczycieli komunikacyjnych:

Wypadek w Polsce

Jesteś poszkodowany w wyniku wypadku drogowego. Wina nie leży po twojej stronie, ale sprawca okazuje się być obcokrajowcem, albo jego samochód jest zarejestrowany poza naszym krajem. Wtedy w polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych PBUK otrzymasz pomoc w ustaleniu biura, w którym sprawca wykupił OC lub PBUK po prostu wypłaci Ci odszkodowanie. Warunek jest jeden: auto  sprawcy musi być zarejestrowane w jednym z krajów Unii Europejskiej lub takim, który podpisał Porozumienie Wielostronne.

Wypadek za granicą

Gdy wypadek zdarzy się poza granicami Polski, również możesz liczyć, że polskie towarzystwo ubezpieczeń Ci pomoże. PBUK na podstawie numeru rejestracyjnego auta, ustali w jakim towarzystwie jest ubezpieczony sprawca a także, jaka firma (towarzystwo ubezpieczeniowe) reprezentuje je w Polsce, abyś mógł zwrócić się po odszkodowanie. 

Wypłata bezpośrednia

Są sytuacje, w których to Polskie biuro ubezpieczeń komunikacyjnych przejmuje rolę organu odszkodowawczego. Stanie się tak, gdy nie można ustalić towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy w terminie do 60 dni od wypadku, albo gdy towarzystwo ubezpieczonego nie odpowie na roszczenie w ciągu 90 dni. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym był ubezpieczony sprawca nie ma swojego przedstawicielstwa w Polsce, także wtedy PBUK przejmie roszczenie. Jak widać, powołanie takie biura ma głęboki sens i wiele ułatwia. Tym bardziej, że wysokość odszkodowań jest porównywalna z tymi, które otrzymasz od „zwykłego ubezpieczyciela”

Wyjeżdżasz za granicę? O tym musisz pamiętać!

Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy Twoja polisa OC jest aktualna, a jadąc poza obszar UE upewnij się, że kraj, który zamierzasz odwiedzić nie wymaga tak zwanej Zielonej Karty. Nie wszyscy kierowcy jadący do popularnej Chorwacji orientują się, że przejazd do Dubrownika odbywa się przez terytorium Bośni i Hercegowiny, gdzie właśnie wymagana jest Zielona Karta. Często towarzystwo ubezpieczeń komunikacyjnych oferuje darmową Zieloną Kartę, ale trzeba złożyć dodatkowy wniosek o nią. W przeciwnym wypadku należy ją wykupić. Brak Zielonej Karty w krajach, które tego wymagają jest równoznaczne z poruszaniem się autem bez ważnego OC.  Dlatego najpierw zajrzyj do warunków ubezpieczenia OC, a potem na punkta.pl, aby wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe. Natomiast w razie wyżej opisanych problemów szukaj pomocy na www.pbuk.pl

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych, czyli organizacja w której zrzeszeni są ubezpieczyciele komunikacyjni działający na terenie Polski, oferując ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdów za szkody, które powstały w związku z ruchem tych pojazdów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2025.01.07
Kto zapłaci niższy podatek od garażu?

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej