Przepisanie polisy OC na nowego właściciela – jak to zrobić?

Aktualizacja:

Kiedy sprzedajesz samochód, wraz z pojazdem musisz przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i polisę OC. Od tej pory ubezpieczenie i wszelkie związane z nim prawa i obowiązki przechodzą na nabywcę. Jednak aby tak się stało, konieczne jest przepisanie polisy OC. Oto informacje, jak zrobić to krok po kroku. 

Decyzja kupującego

Sprzedając auto, przekazujemy nabywcy wraz z innymi niezbędnymi dokumentami także umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie zakupionego samochodu musi być oczywiście aktualne. Do nowego nabywcy należy więc decyzja, czy wypowiada polisę wykupioną przez sprzedającego, czy korzysta z niej do końca terminu jej ważności. Jeśli nowy właściciel wybiera tę pierwszą możliwość, musi zrezygnować, złożyć pisemne wypowiedzenie obecnej polisy i wykupić nową. Wielu kierowców podejmuje jednak decyzję o kontynuacji OC poprzedniego właściciela, które najczęściej ważne jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Żeby tak się stało, najpierw musi nastąpić właśnie przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela.

Czytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Dlaczego przepisanie polisy OC jest ważne?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a za jego brak grożą spore kary finansowe nakładane przez UFG. Chroni ono kierowcę przed finansowymi skutkami szkód, których sprawcą możemy się stać w zdarzeniu drogowym. Bez OC nie możemy poruszać się po drodze żadnym pojazdem mechanicznym. Dlatego tak ważne jest przepisanie ubezpieczenia. A że OC przypisane jest do pojazdu, a nie do osoby, więc możliwe jest przeniesienie OC na kupującego. Odbywa się to w ten sposób, że sprzedający zgłasza u ubezpieczyciela sprzedaż samochodu w ciągu 14 dni, by uniknąć automatycznego wznowienia polisy oraz ewentualnych problemów, gdyby nadal figurowała na niego. A dzięki temu nabywca samochodu zyskuje ochronę na okres ważności polisy.  

SPRAWDŹ: Współwłaściciel samochodu a OC – czy możesz liczyć na zniżki?

Kiedy trzeba przepisać na siebie OC?

Kupujący też oczywiście ma obowiązki związane z OC nowego auta. Zgłasza się więc do firmy ubezpieczeniowej, by przepisać na siebie ubezpieczenie zakupionego auta. Ile czasu na przepisanie OC ma kupujący? Samo przeniesienie OC na nowego właściciela odbywa się w zasadzie automatycznie po tym, jak sprzedający pisemnie poinformuje ubezpieczyciela o zmianie właściciela. Po tej informacji ubezpieczyciel nie wznowi już automatycznie tej konkretnej polisy.  Z kolei nowy właściciel w ciągu 14 dni powinien dopełnić formalności związanych z przepisaniem OC. 

Czytaj także: OC poprzedniego właściciela: wszystko, co musisz wiedzieć kupując auto!

Jak się odbywa przepisanie OC?

Sama procedura jest bardzo prosta. Nowy właściciel samochodu musi pojawić się w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona została polisa. Tam składa wniosek o przepisanie polisy OC pojazdu, który dostępny jest w Internecie. Wniosek ten zawiera jedynie kilka podstawowych informacji, w tym imię i nazwisko, PESEL, nr polisy oraz dane samochodu czyli nr rejestracyjny i markę. Do wniosku dołączona powinna być kopia umowy kupna – sprzedaży z datą, by wiadomo było, od kiedy nastąpiło przeniesienie OC na nowego właściciela. Od tego momentu za wszelkie szkody wyrządzone samochodem odpowiada jego nowy właściciel. 

SPRAWDŹ: Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Przepisanie ubezpieczenia samochodu – ile kosztuje?

Jeśli ktoś obawia się opłaty za przepisanie ubezpieczenia samochodu, nie musi się martwić, ponieważ jest ono bezpłatne. Jednak koszty mogą się pojawić z innej przyczyny. Otóż na wysokość ubezpieczenia OC wpływają różne czynniki takie jak wiek kierowcy, miejsce zamieszkania czy okres posiadania prawa jazdy. Dlatego dwaj właściciele – były i nowy mogą mieć zupełnie inną cenę polisy na to sam pojazd. W związku z tym przeniesienie ubezpieczenia OC na inne auto wiąże się z tak zwaną rekalkulacją. Może się okazać, że umowa ubezpieczenia samochodu pozostaje, ale musimy do niej dopłacić. To i tak korzystniejsze rozwiązanie niż zakup nowego OC. Ale każda sytuacja ma dwie strony, w przypadku rekalkulacji ubezpieczyciela nabywca może także otrzymać zwrot części OC, jeśli np. ma wypracowane więcej zniżek.  

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Kiedy sprzedajesz samochód, wraz z pojazdem musisz przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i polisę OC. Od tej pory ubezpieczenie i wszelkie związane z nim prawa i obowiązki przechodzą na nabywcę. Jednak aby tak się stało, konieczne jest przepisanie polisy OC. Oto informacje, jak zrobić to krok po kroku.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej