Kupując używany samochód, bardzo często w pakiecie otrzymujemy ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. W tej kwestii jest kilka faktów, o których powinniśmy wiedzieć. Jakie to fakty? Sprawdźmy!
Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela
Kiedy przygotowujesz się do transakcji zakupu wymarzonego auta, warto dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić kilka kwestii, np. czy auto jest w dobrym stanie technicznym, a jego historia nie jest szemrana. Bardzo istotna jest także informacja o OC poprzedniego właściciela. Ważne ubezpieczenie jest podstawą, ponieważ przerwa w opłacaniu OC grozi wysokimi karami nakładanymi przez UFG. Jak to sprawdzić? Jeśli sprzedający nie pokazuje dokumentów, na pewno nie warto wierzyć mu na słowo, że polisa jest aktualna. Ogólnodostępna baza UFG daje możliwość sprawdzenia tego. Wpisz w wyszukiwarkę numer rejestracyjny samochodu i zweryfikuj informacje o aucie, które chcesz mieć.
SPRAWDŹ: Przerejestrowanie samochodu: co, gdzie, kiedy?
OC bez dokumentów od poprzedniego właściciela
Po wpisaniu danych w bazie UFG pojawia się informacja o ważności polisy i towarzystwie, w którym została zawarta. Kiedy sprawdziłeś już samochód i weryfikacja okazała się pozytywna, możesz odetchnąć, że nie zapłacisz kary za brak OC. Jeśli by się jednak okazało, że auto nie ma ważnej polisy, nie musisz rezygnować z okazji, ponieważ zobowiązania poprzedniego właściciela nie przechodzą na ciebie. Jak najbardziej możliwe jest ubezpieczenie OC bez dokumentów od poprzedniego właściciela. Musisz tylko uważać, aby wykupić polisę dla samochodu dzień przed albo najpóźniej w dniu zakupu auta.
Czytaj także: Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?
Kupno samochodu, a OC poprzedniego właściciela
Kiedy wszystko już sprawdziłeś i wiesz, że warto przystąpić do transakcji, następnym punktem jest jej finalizacja. Z dokumentem, jakim jest podpisana umowa kupna sprzedaży samochodu, OC przechodzi na nowego właściciela. Jako kupujący auto masz w związku z tym dwie możliwości:
- wypowiedzenie dotychczasowej umowy
- korzystanie z ubezpieczenia poprzedniego właściciela aż do wygaśnięcia umowy.
Decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do kupującego. Jednak zbywca pojazdu także ma jeszcze do dopełnienia jeden obowiązek dotyczący OC. Mianowicie musi w ciągu 14 dni zgłosić u swojego ubezpieczyciela sprzedaż samochodu.
SPRAWDŹ: Zrzeczenie się ubezpieczenia OC – na czym polega?
Kupiłem samochód bez ważnego ubezpieczenia OC. Co dalej?
Korzystanie z OC dotychczasowego właściciela
Wielu nowych właścicieli samochodu decyduje się na przejęcie ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu, zwłaszcza, jeśli polisa obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy. Jeśli podjąłeś właśnie taką decyzję, musisz w ciągu 14 dni skontaktować się z ubezpieczycielem byłego właściciela i przepisać na siebie ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. W tym celu potrzebna ci będzie:
- kopia umowy kupna sprzedaży samochodu
- wniosek o przepisanie OC pojazdu dostępny w Internecie (zawiera on jedynie kilka podstawowych informacji, w tym imię i nazwisko, PESEL, nr polisy oraz dane samochodu czyli nr rejestracyjny i markę).
Czym jest rekalkulacja składki?
Musisz mieć świadomość, że to rozwiązanie, czyli korzystanie z OC poprzedniego właściciela może się wiązać z rekalkulacją składki. Na czym to polega? Otóż jeśli np. jesteś młodym kierowcą z przysługującymi ci 10% zniżki za OC, a kupiłeś auto od osoby, która za bezszkodową jazdę miała wypracowane maksymalne zniżki, ubezpieczyciel na pewno przekalkuluje składkę. Zapewne będziesz musieć w związku z tym dopłacić pewną kwotę do OC. Pamiętaj też, że polisa ta nie wznowi się automatycznie na kolejny rok.
Wypowiedzenie OC po byłym właścicielu
Istnieje też druga możliwość. Z różnych powodów możesz stwierdzić, że jazda na OC poprzedniego właściciela ci się po prostu nie opłaca. Oczywiście im szybciej złożysz wypowiedzenie, tym lepiej, choć teoretycznie możesz to zrobić w dowolnym terminie. Zadowoliło cię kupno auta? OC poprzedniego właściciela wcale nie musi. Jeśli tak jest, składasz w formie pisemnej wypowiedzenie dotychczasowej polisy i kupujesz OC, które spełni twoje oczekiwania. Najpierw jednak skorzystaj z kalkulatora OC, aby znaleźć ubezpieczenie dopasowane do twoich potrzeb.
Czytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC
Podsumowanie
Kupno nowego samochodu to czas ekscytacji, ale i formalności, które cię czekają. W związku z tym razem z autem sprzedający musi przekazać ci cały pakiet potrzebnych dokumentów, w tym także swoją aktualną polisę ubezpieczeniową. Co możesz zrobić z OC poprzedniego właściciela? Czy polisa przechodzi na ciebie? Sprawdź.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.