OC poprzedniego właściciela: wszystko, co musisz wiedzieć kupując auto!

Aktualizacja: 25.11.2019

Kupując używany samochód, bardzo często w pakiecie otrzymujemy ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. W tej kwestii jest kilka faktów, o których powinniśmy wiedzieć. Jakie to fakty? Sprawdźmy!

Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela

Kiedy przygotowujesz się do transakcji zakupu wymarzonego auta, warto dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić kilka kwestii, np. czy auto jest w dobrym stanie technicznym, a jego historia nie jest szemrana. Bardzo istotna jest także informacja o OC poprzedniego właściciela. Ważne ubezpieczenie jest podstawą, ponieważ przerwa w opłacaniu OC grozi wysokimi karami nakładanymi przez UFG. Jak to sprawdzić? Jeśli sprzedający nie pokazuje dokumentów, na pewno nie warto wierzyć mu na słowo, że polisa jest aktualna. Ogólnodostępna baza UFG daje możliwość sprawdzenia tego. Wpisz w wyszukiwarkę numer rejestracyjny samochodu i zweryfikuj informacje o aucie, które chcesz mieć.

SPRAWDŹ: Przerejestrowanie samochodu: co, gdzie, kiedy?

OC bez dokumentów od poprzedniego właściciela

Po wpisaniu danych w bazie UFG pojawia się informacja o ważności polisy i towarzystwie, w którym została zawarta. Kiedy sprawdziłeś już samochód i weryfikacja okazała się pozytywna, możesz odetchnąć, że nie zapłacisz kary za brak OC. Jeśli by się jednak okazało, że auto nie ma ważnej polisy, nie musisz rezygnować z okazji, ponieważ zobowiązania poprzedniego właściciela nie przechodzą na ciebie. Jak najbardziej możliwe jest ubezpieczenie OC bez dokumentów od poprzedniego właściciela. Musisz tylko uważać, aby wykupić polisę dla samochodu dzień przed albo najpóźniej w dniu zakupu auta. 

Kupno samochodu, a OC poprzedniego właściciela

Kiedy wszystko już sprawdziłeś i wiesz, że warto przystąpić do transakcji, następnym punktem jest jej finalizacja. Z dokumentem, jakim jest podpisana umowa kupna sprzedaży samochodu, OC przechodzi na nowego właściciela. Jako kupujący auto masz w związku z tym dwie możliwości:

  • wypowiedzenie dotychczasowej umowy
  • korzystanie z ubezpieczenia poprzedniego właściciela aż do wygaśnięcia umowy.

Decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do kupującego. Jednak zbywca pojazdu także ma jeszcze do dopełnienia jeden obowiązek dotyczący OC. Mianowicie musi w ciągu 14 dni zgłosić u swojego ubezpieczyciela sprzedaż samochodu. 

SPRAWDŹ: Zrzeczenie się ubezpieczenia OC – na czym polega?

Korzystanie z OC dotychczasowego właściciela

Wielu nowych właścicieli samochodu decyduje się na przejęcie ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu, zwłaszcza, jeśli polisa obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy. Jeśli podjąłeś właśnie taką decyzję, musisz w ciągu 14 dni skontaktować się z ubezpieczycielem byłego właściciela i przepisać na siebie ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. W tym celu potrzebna ci będzie:

  • kopia umowy kupna sprzedaży samochodu
  • wniosek o przepisanie OC pojazdu dostępny w Internecie (zawiera on jedynie kilka podstawowych informacji, w tym imię i nazwisko, PESEL, nr polisy oraz dane samochodu czyli nr rejestracyjny i markę).

Czym jest rekalkulacja składki? 

Musisz mieć świadomość, że to rozwiązanie, czyli korzystanie z OC poprzedniego właściciela może się wiązać z rekalkulacją składki. Na czym to polega? Otóż jeśli np. jesteś młodym kierowcą z przysługującymi ci 10% zniżki za OC, a kupiłeś auto od osoby, która za bezszkodową jazdę miała wypracowane maksymalne zniżki, ubezpieczyciel na pewno przekalkuluje składkę. Zapewne będziesz musieć w związku z tym dopłacić pewną kwotę do OC. Pamiętaj też, że polisa ta nie wznowi się automatycznie na kolejny rok.

Wypowiedzenie OC po byłym właścicielu

Istnieje też druga możliwość. Z różnych powodów możesz stwierdzić, że jazda na OC poprzedniego właściciela ci się po prostu nie opłaca. Oczywiście im szybciej złożysz wypowiedzenie, tym lepiej, choć teoretycznie możesz to zrobić w dowolnym terminie. Zadowoliło cię kupno auta? OC poprzedniego właściciela wcale nie musi. Jeśli tak jest, składasz w formie pisemnej wypowiedzenie dotychczasowej polisy i kupujesz OC, które spełni twoje oczekiwania. Najpierw jednak skorzystaj z kalkulatora OC, aby znaleźć ubezpieczenie dopasowane do twoich potrzeb.    

Podsumowanie

Kupno nowego samochodu to czas ekscytacji, ale i formalności, które cię czekają. W związku z tym razem z autem sprzedający musi przekazać ci cały pakiet potrzebnych dokumentów, w tym także swoją aktualną polisę ubezpieczeniową. Co możesz zrobić z OC poprzedniego właściciela? Czy polisa przechodzi na ciebie? Sprawdź.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments