Przepisanie polisy OC na nowego właściciela – jak to zrobić?

Aktualizacja:

Kiedy sprzedajesz samochód, wraz z pojazdem musisz przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i polisę OC. Od tej pory ubezpieczenie i wszelkie związane z nim prawa i obowiązki przechodzą na nabywcę. Jednak aby tak się stało, konieczne jest przepisanie polisy OC. Oto informacje, jak zrobić to krok po kroku. 

Decyzja kupującego

Sprzedając auto, przekazujemy nabywcy wraz z innymi niezbędnymi dokumentami także umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie zakupionego samochodu musi być oczywiście aktualne. Do nowego nabywcy należy więc decyzja, czy wypowiada polisę wykupioną przez sprzedającego, czy korzysta z niej do końca terminu jej ważności. Jeśli nowy właściciel wybiera tę pierwszą możliwość, musi zrezygnować, złożyć pisemne wypowiedzenie obecnej polisy i wykupić nową. Wielu kierowców podejmuje jednak decyzję o kontynuacji OC poprzedniego właściciela, które najczęściej ważne jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Żeby tak się stało, najpierw musi nastąpić właśnie przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela.

Czytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Dlaczego przepisanie polisy OC jest ważne?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a za jego brak grożą spore kary finansowe nakładane przez UFG. Chroni ono kierowcę przed finansowymi skutkami szkód, których sprawcą możemy się stać w zdarzeniu drogowym. Bez OC nie możemy poruszać się po drodze żadnym pojazdem mechanicznym. Dlatego tak ważne jest przepisanie ubezpieczenia. A że OC przypisane jest do pojazdu, a nie do osoby, więc możliwe jest przeniesienie OC na kupującego. Odbywa się to w ten sposób, że sprzedający zgłasza u ubezpieczyciela sprzedaż samochodu w ciągu 14 dni, by uniknąć automatycznego wznowienia polisy oraz ewentualnych problemów, gdyby nadal figurowała na niego. A dzięki temu nabywca samochodu zyskuje ochronę na okres ważności polisy.  

SPRAWDŹ: Współwłaściciel samochodu a OC – czy możesz liczyć na zniżki?

Kiedy trzeba przepisać na siebie OC?

Kupujący też oczywiście ma obowiązki związane z OC nowego auta. Zgłasza się więc do firmy ubezpieczeniowej, by przepisać na siebie ubezpieczenie zakupionego auta. Ile czasu na przepisanie OC ma kupujący? Samo przeniesienie OC na nowego właściciela odbywa się w zasadzie automatycznie po tym, jak sprzedający pisemnie poinformuje ubezpieczyciela o zmianie właściciela. Po tej informacji ubezpieczyciel nie wznowi już automatycznie tej konkretnej polisy.  Z kolei nowy właściciel w ciągu 14 dni powinien dopełnić formalności związanych z przepisaniem OC. 

Czytaj także: OC poprzedniego właściciela: wszystko, co musisz wiedzieć kupując auto!

Jak się odbywa przepisanie OC?

Sama procedura jest bardzo prosta. Nowy właściciel samochodu musi pojawić się w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona została polisa. Tam składa wniosek o przepisanie polisy OC pojazdu, który dostępny jest w Internecie. Wniosek ten zawiera jedynie kilka podstawowych informacji, w tym imię i nazwisko, PESEL, nr polisy oraz dane samochodu czyli nr rejestracyjny i markę. Do wniosku dołączona powinna być kopia umowy kupna – sprzedaży z datą, by wiadomo było, od kiedy nastąpiło przeniesienie OC na nowego właściciela. Od tego momentu za wszelkie szkody wyrządzone samochodem odpowiada jego nowy właściciel. 

SPRAWDŹ: Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Przepisanie ubezpieczenia samochodu – ile kosztuje?

Jeśli ktoś obawia się opłaty za przepisanie ubezpieczenia samochodu, nie musi się martwić, ponieważ jest ono bezpłatne. Jednak koszty mogą się pojawić z innej przyczyny. Otóż na wysokość ubezpieczenia OC wpływają różne czynniki takie jak wiek kierowcy, miejsce zamieszkania czy okres posiadania prawa jazdy. Dlatego dwaj właściciele – były i nowy mogą mieć zupełnie inną cenę polisy na to sam pojazd. W związku z tym przeniesienie ubezpieczenia OC na inne auto wiąże się z tak zwaną rekalkulacją. Może się okazać, że umowa ubezpieczenia samochodu pozostaje, ale musimy do niej dopłacić. To i tak korzystniejsze rozwiązanie niż zakup nowego OC. Ale każda sytuacja ma dwie strony, w przypadku rekalkulacji ubezpieczyciela nabywca może także otrzymać zwrot części OC, jeśli np. ma wypracowane więcej zniżek.  

Podsumowanie

Kiedy sprzedajesz samochód, wraz z pojazdem musisz przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i polisę OC. Od tej pory ubezpieczenie i wszelkie związane z nim prawa i obowiązki przechodzą na nabywcę. Jednak aby tak się stało, konieczne jest przepisanie polisy OC. Oto informacje, jak zrobić to krok po kroku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej