Przepisanie polisy OC na nowego właściciela – jak to zrobić?

Aktualizacja:

Kiedy sprzedajesz samochód, wraz z pojazdem musisz przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i polisę OC. Od tej pory ubezpieczenie i wszelkie związane z nim prawa i obowiązki przechodzą na nabywcę. Jednak aby tak się stało, konieczne jest przepisanie polisy OC. Oto informacje, jak zrobić to krok po kroku. 

Decyzja kupującego

Sprzedając auto, przekazujemy nabywcy wraz z innymi niezbędnymi dokumentami także umowę ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie zakupionego samochodu musi być oczywiście aktualne. Do nowego nabywcy należy więc decyzja, czy wypowiada polisę wykupioną przez sprzedającego, czy korzysta z niej do końca terminu jej ważności. Jeśli nowy właściciel wybiera tę pierwszą możliwość, musi zrezygnować, złożyć pisemne wypowiedzenie obecnej polisy i wykupić nową. Wielu kierowców podejmuje jednak decyzję o kontynuacji OC poprzedniego właściciela, które najczęściej ważne jest jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Żeby tak się stało, najpierw musi nastąpić właśnie przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela.

Czytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Dlaczego przepisanie polisy OC jest ważne?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a za jego brak grożą spore kary finansowe nakładane przez UFG. Chroni ono kierowcę przed finansowymi skutkami szkód, których sprawcą możemy się stać w zdarzeniu drogowym. Bez OC nie możemy poruszać się po drodze żadnym pojazdem mechanicznym. Dlatego tak ważne jest przepisanie ubezpieczenia. A że OC przypisane jest do pojazdu, a nie do osoby, więc możliwe jest przeniesienie OC na kupującego. Odbywa się to w ten sposób, że sprzedający zgłasza u ubezpieczyciela sprzedaż samochodu w ciągu 14 dni, by uniknąć automatycznego wznowienia polisy oraz ewentualnych problemów, gdyby nadal figurowała na niego. A dzięki temu nabywca samochodu zyskuje ochronę na okres ważności polisy.  

SPRAWDŹ: Współwłaściciel samochodu a OC – czy możesz liczyć na zniżki?

Kiedy trzeba przepisać na siebie OC?

Kupujący też oczywiście ma obowiązki związane z OC nowego auta. Zgłasza się więc do firmy ubezpieczeniowej, by przepisać na siebie ubezpieczenie zakupionego auta. Ile czasu na przepisanie OC ma kupujący? Samo przeniesienie OC na nowego właściciela odbywa się w zasadzie automatycznie po tym, jak sprzedający pisemnie poinformuje ubezpieczyciela o zmianie właściciela. Po tej informacji ubezpieczyciel nie wznowi już automatycznie tej konkretnej polisy.  Z kolei nowy właściciel w ciągu 14 dni powinien dopełnić formalności związanych z przepisaniem OC. 

Czytaj także: OC poprzedniego właściciela: wszystko, co musisz wiedzieć kupując auto!

Jak się odbywa przepisanie OC?

Sama procedura jest bardzo prosta. Nowy właściciel samochodu musi pojawić się w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona została polisa. Tam składa wniosek o przepisanie polisy OC pojazdu, który dostępny jest w Internecie. Wniosek ten zawiera jedynie kilka podstawowych informacji, w tym imię i nazwisko, PESEL, nr polisy oraz dane samochodu czyli nr rejestracyjny i markę. Do wniosku dołączona powinna być kopia umowy kupna – sprzedaży z datą, by wiadomo było, od kiedy nastąpiło przeniesienie OC na nowego właściciela. Od tego momentu za wszelkie szkody wyrządzone samochodem odpowiada jego nowy właściciel. 

SPRAWDŹ: Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Przepisanie ubezpieczenia samochodu – ile kosztuje?

Jeśli ktoś obawia się opłaty za przepisanie ubezpieczenia samochodu, nie musi się martwić, ponieważ jest ono bezpłatne. Jednak koszty mogą się pojawić z innej przyczyny. Otóż na wysokość ubezpieczenia OC wpływają różne czynniki takie jak wiek kierowcy, miejsce zamieszkania czy okres posiadania prawa jazdy. Dlatego dwaj właściciele – były i nowy mogą mieć zupełnie inną cenę polisy na to sam pojazd. W związku z tym przeniesienie ubezpieczenia OC na inne auto wiąże się z tak zwaną rekalkulacją. Może się okazać, że umowa ubezpieczenia samochodu pozostaje, ale musimy do niej dopłacić. To i tak korzystniejsze rozwiązanie niż zakup nowego OC. Ale każda sytuacja ma dwie strony, w przypadku rekalkulacji ubezpieczyciela nabywca może także otrzymać zwrot części OC, jeśli np. ma wypracowane więcej zniżek.  

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Kiedy sprzedajesz samochód, wraz z pojazdem musisz przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i polisę OC. Od tej pory ubezpieczenie i wszelkie związane z nim prawa i obowiązki przechodzą na nabywcę. Jednak aby tak się stało, konieczne jest przepisanie polisy OC. Oto informacje, jak zrobić to krok po kroku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Powrót do przeszłości, ale na nowych zasadach, czyli prawo jazdy od 17. roku życia

Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.

Czytaj więcej
2024.09.27  •  Podróże
Najlepsze kierunki na jesienne wakacje

Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Czytaj więcej
2024.09.23
Hejt w Internecie – czy można się ubezpieczyć na wypadek cyberprzemocy?

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej