Kiedy trzeba przeprowadzić rekalkulację składki OC?

Aktualizacja:
rekalkulacja składki

Z terminem „rekalkulacja składki OC” spotkał się każdy kierowca, ale nie wszyscy wiedzą, co on tak naprawdę oznacza. Najczęściej przypominasz sobie o nim wtedy, gdy ze skrzynki wyjmujesz pismo z wezwaniem do zapłaty. Co wtedy – czy można uniknąć zapłaty? Kiedy ubezpieczyciel ma prawo rekalkulować składkę? Sprawdź, jakie zasady w tym zakresie wiążą kierowców i ubezpieczycieli.

Rekalkulacja składki – co to?

Warto zacząć od tego, czym jest rekalkulacja składki OC. To nic innego jak ponowne przeliczenie składki – czyli jej kalkulacja na podstawie nowych okoliczności. 

Należy zatem przyjąć, że rekalkulacja jest zmianą wysokości świadczenia (składki ubezpieczeniowej), która następuje w trakcie trwania umowy ubezpieczenia. Dokonuje się jej na podstawie okoliczności powiększających bądź zmniejszających ryzyko powstania szkody.

Rekalkulacja składki OC może prowadzić więc zarówno do podwyższenia, jak i obniżenia ceny polisy. Jeśli dojdzie do podwyższenia wysokości składki, będziesz zmuszony do dopłaty. Czasami możesz jednak liczyć na obniżenie kosztu ubezpieczenia. 

Przeczytaj także: Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa? 

OC – rekalkulacja. Kiedy dochodzi do ponownego przeliczenia składki?

Z rekalkulacją spotykasz się po pierwsze w sytuacji, w której nabywasz pojazd wraz z ubezpieczeniem OC i wraz z nim przejmujesz prawa i obowiązki właściciela. Ubezpieczyciel przelicza wtedy składkę – uwzględnia zniżki, a także czas, jaki pozostał do zakończenia umowy. 

Rekalkulacja składki OC po zakupie auta sprawia, że możesz zapłacić niższą lub wyższą od poprzednio obowiązującej składkę OC. Wszystko zależy od Twojego statusu kierowcy – czy jesteś młody, czy masz doświadczenie za kółkiem, czy masz bogatą historię wypadkową, czy może nigdy nie spowodowałeś wypadku itp. Innymi słowy – przy rekalkulacji składki OC pod uwagę jest brane wszystko to, co normalnie jest uwzględniane podczas obliczania składki OC.

Ubezpieczyciel może również rekalkulować Twoją składkę, jeśli jesteś młodym, niedoświadczonym kierowcą lub takiej osobie udostępniłeś swój pojazd. Część ubezpieczycieli podchodzi do tego tematu bardzo rygorystycznie. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa dostosuje składkę do nowej sytuacji. Jeśli zataisz tę informację, może się okazać, że owszem, odszkodowanie otrzymasz, ale będziesz zmuszony dopłacić sporą kwotę w ramach wyrównania i że będzie to sporo więcej, niż byś zapłacił, gdybyś zgłosił ten fakt przed szkodą.

Sprawdź również: sprzedaż auta a OC

Rekalkulacja OC po zakupie samochodu

W ustawie ubezpieczeniowej możesz przeczytać, że jeśli nowy posiadacz pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia OC, to zakład ubezpieczeń może przeprowadzić ponowną kalkulację należnej składki. Naliczy ją, uwzględniając przysługujące zniżki czy też obciążające zwyżki. Wszystko w ramach obowiązującej aktualnie taryfy składkowej.

No właśnie – może, ale nie musi. Okazuje się, że poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do tego tematu różnie i czasami pozwalają korzystać z poprzedniej polisy bez zmian. Mimo to warto się nastawić na to, że rekalkulacja składki dotknie również Ciebie, i niezwłocznie po zakupie skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym w tej sprawie. Dzięki temu od razu się dowiesz, czy w Twoim przypadku przeliczenie zostanie dokonane, a także zdecydujesz, czy chcesz kontynuować korzystanie z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zbywcy. 

Przeczytaj także: Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Rekalkulacja OC ze względu na błędne dane

Sprzedaż pojazdu czy udostępnienie auta młodemu kierowcy to nie jedyne sytuacje, w których mogą zaistnieć podstawy do rekalkulacji składki OC. Czasami do ubezpieczenia trzeba dopłacić również w sytuacji, gdy podczas konfigurowania ubezpieczenia obowiązkowego doszło do podania nieprawdziwych danych pojazdu albo kierowcy, co mogło być niezamierzone. 

Gdy umowa ubezpieczenia OC została zawarta na podstawie nieprawidłowych danych i dojdzie do wypadku, nie oznacza to, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Może się jednak okazać, że kierowca będzie zmuszony do dopłaty po przeprowadzeniu rekalkulacji składki. 

Wypowiedzenie umowy OC po rekalkulacji

Rekalkulacja składki OC może się wiązać zarówno z obniżeniem, jak i podniesieniem wysokości składki. Z tego powodu warto dokładnie zweryfikować, jaki będzie jej wynik w Twoim przypadku. 

Zgodnie z art. 31 ustęp 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych „W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających w ramach obowiązującej taryfy składek”.

Oznacza to, że z punktu widzenia klienta rekalkulacja składki nie zawsze się opłaca i ten może się o niej dowiedzieć pod koniec obowiązywania albo nawet po zakończeniu polisy. Często bezpieczniej jest więc polisę wypowiedzieć, niż kontynuować.

Klienci zgłaszają dość często problemy związane z rekalkulacją składki. Pani Ania kupiła auto w grudniu 2022 roku i nie wypowiedziała polisy, która obowiązywała do końca maja 2023 roku. Niestety, na początku czerwca otrzymała od ubezpieczyciela wezwanie do zapłaty na kwotę ponad 700 zł. Kupując nową polisę, znalazła z pomocą naszego kalkulatora ofertę rocznej polisy za kwotę 820 zł. Oznacza to, że znacznie bardziej opłacało się jej złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC od razu, niż płacić za rekalkulację i dodatkowo za nową polisę od czerwca.

Odwołanie od rekalkulacji składki OC – czy jest możliwe? 

Otrzymałeś decyzję o rekalkulacji składki OC i musisz w związku z tym dopłacić znaczną kwotę? Czy jeśli czujesz się pokrzywdzony, to możesz wystąpić do ubezpieczyciela z odwołaniem? 

Masz takie prawo, ale prawda jest taka, że rzadko przynosi to efekty. Co robić, jeśli otrzymana od towarzystwa rekalkulacja była Twoim zdaniem zupełnie bez związku z faktycznymi kosztami polisy lub szacunkiem ryzyka? Napisz reklamację, a w ostateczności zgłoś sprawę Rzecznikowi Finansowemu.

Wypróbuj kalkulator OC AC i dowiedz się, jak kupić najtańsze OC

Rekalkulacja ubezpieczenia OC – czy można jej nie zapłacić?

W przypadku rekalkulacji składki OC bywa, że osoby, które korzystały z ubezpieczenia zbywcy pojazdu, dopiero pod koniec okresu obowiązywania ochrony dowiadują się, że doszło do znacznego podwyższenia wysokości składki. Ich możliwości działania są wtedy bardzo ograniczone. Wszystko dlatego, że umowa w takim wypadku jest najczęściej już prawie wykonana. Nie istnieje przepis, który umożliwiałby im powołanie się na przekroczenie terminu na udzielenie informacji o zmianie przez ubezpieczyciela, ponieważ taki nie istnieje. 

Jedyną możliwością sprzeciwienia się decyzji ubezpieczyciela jest złożenie odwołania. W praktyce szanse na jego uwzględnienie są niewielkie, zwłaszcza jeśli zweryfikujesz, że żądana kwota zgadza się z obowiązującym cennikiem. Możesz jeszcze złożyć wniosek o podjęcie interwencji przez Rzecznika Finansowego. Organ podejmie działania w sytuacji, gdy w sprawie doszło do nadużycia. 

Jeśli takie działania nie przyniosą skutku, to niestety chowanie głowy w piasek w tym wypadku się nie sprawdzi, nawet jeśli już skończył się okres, na który została zawarta polisa. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają możliwości egzekucji swoich należności, a Ty – jeśli nie zapłacisz – możesz trafić do rejestru dłużników.

Pytania i odpowiedzi

Na czym polega rekalkulacja składki OC?
Jak się odwołać od rekalkulacji składki OC?
Kiedy można dokonać rekalkulacji składki OC?
Jak uniknąć rekalkulacji składki OC?
Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

zmiana danych polisa oc/ac
2024.08.26  •  Samochód
Zmiana danych polisa OC/AC? Kiedy trzeba, co Ci grozi jeśli nie zmienisz?

Wykupiłeś polisę OC i wydaje ci się, że to koniec zmartwień i można o niej zapomnieć aż do momentu opłacenia kolejnej składki? Niestety nie. Jest wiele spraw, o których musisz powiadomić ubezpieczyciela, np. o przeprowadzce i nowym kierowcy. Co jeszcze? Kiedy konieczna jest zmiana danych w polisie OC i co to w praktyce oznacza?

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Wypowiedzenie OC – wszystko, co musisz wiedzieć!

Niedługo kończy się polisa ubezpieczeniowa Twojego samochodu? Zanim zdecydujesz się na przedłużenie, sprawdź składki w konkurencyjnych firmach. Może okazać się, że taniej będzie, jeśli złożysz wypowiedzenie OC, a potem podpiszesz nową umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Punkta podpowiada, jak wypowiedzieć umowę OC oraz prezentuje gotowy wzór do pobrania i wydrukowania!

Czytaj więcej
ranking szkodowi kierowcy w polsce
2017.05.23
Kierowcy z Wrocławia i Gdańska jeżdżą najgorzej? Co piąty z nich deklaruje, że spowodował stłuczkę

Nawet drobna stłuczka podnosi cenę polisy OC. Bezszkodowa jazda, zwłaszcza przy podwyżkach składek, może obniżyć ją nawet o 70%. Dwie stłuczki to aż 157% więcej do zapłaty! Jak się przed tym ustrzec? Unikać kierowców, którzy jeżdżą brawurowo i samemu bardzo uważać. Oto ranking miast, w których jest najwięcej nieostrożnych kierowców, którzy płacą znacznie więcej za OC.

Czytaj więcej
Podwójne OC to nadal problem – trzy przypadki, trzy rozwiązania
2023.07.07
Jak wypowiedzieć podwójne OC?

Podwójne OC może się przydarzyć, gdy zmieniasz ubezpieczyciela. Jeśli zapomnisz o wypowiedzeniu poprzedniej umowy, może powstać zobowiązanie do uregulowania należności również za kolejną składkę. Dowiedz się, co zrobić, gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty za podwójne OC.

Czytaj więcej
Kiedy przysługuje zwrot składki OC
2024.06.13  •  Samochód
Zwrot składki OC – poznaj swoje prawa i odzyskaj należności

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych to obowiązkowa polisa, która chroni przed finansowymi konsekwencjami wypadków drogowych. Choć zwykle zawieramy je na okres 12 miesięcy, okoliczności życiowe mogą niekiedy wymagać przedwczesnego zakończenia tej umowy. W takich przypadkach wiele osób zastanawia się, czy przysługuje im zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej.

Czytaj więcej
2024.11.22
Co warto wiedzieć na temat ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych komunikacyjnych to dokument, który reguluje zasady dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. Jakie są najważniejsze aspekty ustawy, znaczenie oraz konsekwencje braku ubezpieczenia? Jakie obowiązki mają właściciele pojazdów oraz które instytucje są odpowiedzialne za nadzorowanie przestrzegania przepisów?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej