Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Aktualizacja:
Jak znaleźć najtańszą polisę OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest traktowane przez wielu kierowców jako wydatek, którego najchętniej woleliby uniknąć. Mając jednak na uwadze wysokie kary za jego brak, chcąc nie chcąc zdecydowana większość z nich raz w roku rusza na poszukiwania najkorzystniejszej polisy? Jak znaleźć najtańsze OC? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest traktowane przez wielu kierowców jako wydatek, którego najchętniej woleliby uniknąć. Mając jednak na uwadze wysokie kary za jego brak, chcąc nie chcąc zdecydowana większość z nich raz w roku rusza na poszukiwania najkorzystniejszej polisy? Jak znaleźć najtańsze OC? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

Ubezpieczenie OC już od 249 zł* za rok, czyli jak ubezpieczyciele kuszą klientów

Chyba każdy z nas spotkał się z praktyką stosowaną w wielu branżach, w ramach której cena podawana jest z dopiskiem „już od”. Kiedy jednak zainteresujemy się tematem bliżej, szybko okaże się, iż owa cena jest wynikiem starannie dobranej kalkulacji, która ma służyć za przykład dobrze wyglądający na reklamie, a nie jest ofertą w całym znaczeniu tego słowa. W przypadku ubezpieczeń większość kierowców szuka najtańszego ubezpieczenia OC, dlatego tego typu komunikaty są bardzo skuteczne, przynajmniej jeśli chodzi o wstępne zainteresowanie ich propozycją od danego ubezpieczyciela.

Ceny polis OC różnią się między sobą i to mocno z co najmniej dwóch powodów

Po pierwsze na wycenę wpływa szereg czynników, o których można by napisać nie jeden artykuł. Zaliczamy do nich:

  • wiek kierowcy,
  • okres posiadania prawa jazdy,
  • wiek i marka pojazdu,
  • miejsce zamieszkania,
  • sytuacja rodzinna (żona, dzieci)
  • ewentualne zniżki za bezszkodową jazdę lub zwyżki za wypadkowość

Po drugie konkurencja na rynku ubezpieczeń sprawia, że analogicznie jak w przypadku wielu innych produktów, cena ubezpieczenia różni się w zależności od ubezpieczyciela, który je oferuje. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) każdego roku przeprowadza swojego rodzaju bilans ryzyka i na jego podstawie ustala stawki ubezpieczeń. Dlatego nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że cena OC dla tej samej osoby w poszczególnych TU może różnić się nawet o 50%.

Potwierdzeniem tych słów mogą być, chociażby poniższe 3 kalkulacje przygotowane w oparciu o różne kryteria. Pokazują one doskonale jak poszczególne oferty różnią się między sobą, a warto podkreślić, iż jest to tylko 7 spośród kilkunastu ofert generowanych przez zaawansowane narzędzie biorące pod uwagę szereg danych.

Najtańsze OC dla Opla Astra / 25 lat

Najtańsze OC Skoda Octavia / 40 lat

Najtańsze OC Ford Mondeo / 62 lata

Technologia pomaga zarówno kierowcom, jak i ubezpieczycielom

O ile jeszcze 10-15 lat temu klient, który planował kupić polisę musiał szukać najlepszych ofert na własną rękę, o tyle dziś z pomocą naszej porównywarki Punkta jest to o wiele prostsze i mniej czasochłonne.

Dla klienta końcowego, czyli właściciela auta to z pewnością dobre wieści. Jedyne bowiem czego potrzebuje, aby nabyć OC w korzystnej cenie to odrobina czasu, którą należy poświęcić na wygenerowanie kalkulacji w kalkulatorze OC, który mamy na swojej stronie porównywarka Punkta. Wypełniając formularz z danymi otrzymamy propozycje z kilkunastu TU. Na koniec nie pozostaje nic innego jak zaakceptować ofertę i opłacić ją najlepiej online. U części ubezpieczycieli spotkamy się z tego tytułu z dodatkowym rabatem rzędu nawet 5% ceny.

Poszukując najtańszego OC warto łączyć je z innymi ubezpieczeniami

Ubezpieczyciele zdając sobie sprawę z obowiązku posiadania OC dla każdego zarejestrowanego auta traktują je bardzo często jako pewnego rodzaju wabik na klienta. Stąd w reklamach widzimy często wspomniane rekordowo tanie OC. Dobrym sposobem na uzyskanie atrakcyjnej oferty jest skorzystanie z tzw. pakietu ubezpieczeń: OC, AC i NNW. Takie 3w1 pozwala nie tylko zapewnić sobie ochronę na każdą okoliczność, ale co ważne uzyskać lepszą ceną, niż wykupując każde z nich osobno.

Czy możemy spodziewać się obniżek cen OC w najbliższych latach?

Raczej nie ma na to, co liczyć. Wciąż wysoka liczba ofiar wypadków, do których dochodzi w Polsce na tle UE wpływa na wysokie kwoty odszkodowań, które zmuszeni są wypłacać ubezpieczyciele.

KrajWpadki w 2010Wypadki w 2018Wypadki w 2019
Rumunia1179696
Bułgaria1058789
Polska1037677
Chorwacja997773
Łotwa1037869
Litwa956266
Grecja1136565
Węgry746562
Portugalia806661
Cypr735759
Czechy776258
Belgia775356
Włochy705555
Słowacja654851
UE675251
Słowenia674449
Francja644948
Austria664646
Estonia595139
Niemcy454037
Finlandia514337
Hiszpania533936
Luksemburg646036
Dania463035
Holandia323534
Malta313832
Irlandia472929
Wielka Brytania302828
Szwecja283222
Szwajcaria422722
Norwegia432020
Islandia255217

Nie bez przyczyny od grudnia 2021 r. mają wejść w życie przepisy nakładające na kierowców znacznie wyższe mandaty za łamanie przepisów drogowych. Jak przełoży się to na liczbę wypadków (o ile się przełoży), trudno przewidzieć. Z całą pewnością, ubezpieczyciele potrzebować będą czasu, aby dokonać analizy ryzyka.
Przy okazji informacji zmianach w taryfikatorze kar i grzywien pojawił się wątek, iż ubezpieczyciele będą mogli nagradzać „bezpiecznych kierowców” niższym OC w kolejnych latach. Czy tak się stanie? O tym przekonamy się nie wcześniej niż za rok, czyli na jesień 2022. To wówczas do ubezpieczycieli spłyną dane o ilości wypadków w okresie letnim, który to każdego roku obfituje w tego typu zdarzenia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Powrót do przeszłości, ale na nowych zasadach, czyli prawo jazdy od 17. roku życia

Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.

Czytaj więcej
2024.09.27  •  Podróże
Najlepsze kierunki na jesienne wakacje

Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Czytaj więcej
2024.09.23
Hejt w Internecie – czy można się ubezpieczyć na wypadek cyberprzemocy?

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.04  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej