Ubezpieczenie OC dla 'Anglika'. Jak płacić mniej?

Opublikowano: 17.08.2019

Dodatkowo musisz wiedzieć, koszt ubezpieczenia auta z kierownicą po prawej stronie to nie jedyny wydatek związany z dopuszczeniem takiego pojazdu do ruchu. Odmienne od standardowego w naszym kraju umiejscowienie kierownicy, to nie tylko drobna niedogodność dla kierowcy. To przede wszystkim istotna okoliczność, mająca wpływ na poziom bezpieczeństwa. A skoro ten jest zagrożony, rośnie prawdopodobieństwo powstania szkody. Wraz z nim wzrasta wysokość składki. I to nie o kilka procent. Różnica pomiędzy tymi samymi modelami z kierownicami po różnych stronach, może wynosić nawet 200% – 300%.

Auto sprowadzone z UK to pozorna oszczędność

Porównałeś ceny tych samych modeli samochodów i obliczyłeś, że kupienie anglika jest tańsze? Na pierwszy rzut oka z pewnością. Ale po głębszej analizie dojdziesz do innych wniosków. Zapłata kwoty wskazanej w umowie sprzedaży, to dopiero początek wydatków. W kolejce czekają: dostosowanie pojazdu do jazdy w Polsce i obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Zanim wykupisz ubezpieczenie anglika

Obecne przepisy i tak są łaskawsze dla właścicieli z nietypowym umiejscowieniem kierownicy niż te sprzed paru lat. Rejestracja w Polsce tego typu pojazdów od 2015 roku jest możliwa bez konieczności przenoszenia układu kierowniczego na lewą stronę. Ta właśnie czynność był najbardziej złożona i kosztowna. Trzeba jednak przyznać, że przeniesienie kierownicy gwarantowało największe dopasowanie auta do polskich realiów.

Teraz, by zarejestrować anglika wystarczy dostosować auto do jazdy zgodnie z zasadami ruchu prawostronnego. Na liście zalecanych czynności znajdują się: wymiana lewego lusterka oraz modyfikacja przednich i tylnych świateł. Reflektory powinny gwarantować odpowiednie doświetlenie nie tylko ulicy, ale i pobocza. Z kolei tył auta należy wyposażyć w światła przeciwmgielne po właściwej stronie. Ostatnią kwestią jest przeskalowanie prędkościomierza z mil na kilometry. Dopiero po spełnieniu powyższych warunków, auto będzie mogło pomyślnie przejść badania techniczne, a jego właściciel rozpocznie procedurę rejestracji pojazdu.

Skoro przepisy zezwalają na zarejestrowanie anglika, firmy ubezpieczeniowe muszą umożliwić ich użytkownikom wykupienie polisy. Opisywany powyżej przymus dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niestety, z ubezpieczeniem od następstw zdarzeń losowych – AC, już nie będzie tak łatwo. Firmy ubezpieczeniowe oceniają, że ryzyko powstania szkody jest zbyt wysokie i nie chcą narażać się na finansowe straty.

Gdzie najtaniej ubezpieczyć auto sprowadzone z Wielkiej Brytanii?

Odpowiedz na to pytanie jest bardzo trudna. Żadnej z polis, oferowanej przez działające w Polsce firmy ubezpieczeniowe nie można określić mianem taniej. Podejmując decyzję o zakupie auta tego typu musisz mieć świadomość, że ubezpieczenie anglika jest drogie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments