Na czym polega ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Aktualizacja: 23.08.2019

Na czym polega leasing samochodu

Leasing jest popularnym sposobem finansowania firmowego samochodu. Wielu przedsiębiorców wykorzystuje to rozwiązanie.

Jako leasingobiorca masz prawo do codziennego korzystania z samochodu. Ale musisz przestrzegać zasad zapisanych w umowie. Nie możesz rozporządzać nim jak swoją rzeczą. Spowodowane jest to faktem, że to leasingodawca, czyli wskazana w umowie firma jest właścicielem auta, a nie ty. Dopiero po upływie czasu, na jaki zawarto kontrakt będziesz mógł wykupić maszynę na preferencyjnych warunkach lub staniesz się jej właścicielem wraz z zapłatą ostatniej raty. Zanim to nastąpi, musisz co miesiąc przelewać na konto leasingodawcy ustaloną ratę.

Jakie prawa i obowiązki ma leasingobiorca

Najważniejszym przywilejem osoby, która podpisała umowę leasingu jest prawo poruszania się autem. Mimo, że właścicielem auta jest inny podmiot, to użytkownik finansuje koszty serwisowania i naprawy maszyny. Samochód objęty leasingiem nie może być modyfikowany. Wymiana tapicerki czy zmiana koloru lakieru bez porozumienia z właścicielem jest zakazana.

Jakie ubezpieczenie dla auta w leasingu

Mimo, że ty jako użytkownik pojazdu będziesz płacić składki za ubezpieczenie, to właściciel ma ostateczne zdanie, przy podejmowaniu decyzji o wyborze polisy.

Zazwyczaj leasingodawcy zależy, aby auto poza obowiązkowym OC objęte było ubezpieczeniem AC oraz NNW.  Jasnym jest, że pełen pakiet asekuracyjny, gwarantuje mu największe bezpieczeństwo w razie uszkodzenia lub utraty pojazdu.

Czy warto szukać ubezpieczenia na własną rękę?

Zazwyczaj też firma przekazuje leasingobiorcy propozycję ubezpieczeniową od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym współpracuje. Jest to rozwiązanie godne wzięcia pod uwagę. Po pierwsze oferowana polisa będzie miała promocyjną cenę, po drugie nie będziesz musiał szukać ofert na własną rękę. Jeśli zgodzisz się na przedstawione warunki, nie musisz robić nic poza podpisaniem dokumentów i sfinansowaniem składek. Istnieje szansa rozłożenia płatności na raty, które zostaną doliczone do miesięcznych płatności związanych z leasingiem.

Jeśli jednak uważasz, że znajdziesz ubezpieczenie na lepszych niż zaoferowane warunkach. Nic nie stoi ci na przeszkodzie. Musisz jednak pamiętać, że podczas wyliczeń, przysługujące ci zniżki najprawdopodobniej nie zostaną wzięte pod uwagę. Musisz więc patrzeć na oferty skalkulowane dla twojego leasingobiorcy. Niezwłocznie po znalezieniu konkurencyjnej oferty, przedstaw ją w formie pisemnej firmie leasingowej. Bardzo możliwe, że po negocjacjach dostaniesz zgodę na wykupienie preferowanej polisy. Jeśli nie, fakt znalezienia tańszej polisy będzie argumentem podczas cenowych negocjacji.

Musisz jednak wiedzieć, że w zamian za zgodę na wybór innej firmy ubezpieczeniowej leasingodawca może obciążyć cię dodatkowymi kosztami. Warto uwzględnić ten koszt przy porównywaniu ofert. Pewnym jest również, że zostaniesz zobowiązany do opłaty ubezpieczenia z góry.

Powstanie szkody leasingowanego auta

Pełny pakiet ubezpieczeń to pełna asekuracja. Jednak w razie powstania szkody, podmiotem uprawnionym do otrzymania odszkodowania jest właściciel pojazdu. Niezwykle problematyczna będzie sytuacja, w której powstanie szkoda całkowita. Zabezpieczeniem przed nią jest wykupienie ubezpieczenia GAP, chroniącego przed utratą wartości pojazdu. Leasingobiorca ma wtedy pewność, że nie będzie zobowiązany do regulowania różnicy pomiędzy kwotą, pozostałą do zapłaty z tytułu umowy leasingu, a wysokością odszkodowania za powstałą stratę.

Podsumowanie

Leasing, tak jak kredyt pozwoli ci na szybkie zdobycie środka transportu. Mimo, że nie zostaniesz od razu właścicielem pojazdu, obowiązki związane z wykupienia polisy OC obowiązki ciążą właśnie na tobie. Ubezpieczenie samochodu w leasingu jest nie tyle możliwe, co konieczne.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments