Sprawdzamy, kto może skorzystać z ubezpieczenia od utraty zysków, jaki jest cel tego ubezpieczenia i na jakie świadczenia może liczyć ubezpieczony.
Z prowadzeniem działalności gospodarczej nieodłącznie wiążę się ryzyko. Przed ryzykiem związanym przede wszystkim z utratą zysków chroni ubezpieczenie od utraty zysków.
Kto może skorzystać z ubezpieczenia od utraty zysków?
Z ubezpieczenia od utraty zysków mogą skorzystać osoby prawne, jednostki nie będące osobami prawnymi oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i prowadzące księgi rachunkowe. Ubezpieczenie od utraty zysku jest częścią ubezpieczenia całego majątku firmy. Oznacza to, że przedsiębiorca może z niego skorzystać w przypadku wystąpienia szkody majątkowej. Odszkodowane wypłacone przez ubezpieczyciela przedsiębiorca może przeznaczyć np. na wymianę uszkodzonych maszyn, wynajem dodatkowej powierzchni użytkowej czy na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem firmy.
Czytaj także: Business interruption – asekuracja / ubezpieczenie utraty zysku
Cel ubezpieczenia od utraty zysku
Celem ubezpieczenia jest zapewnienie stabilności finansowej przedsiębiorstwa przez niwelowanie negatywnych skutków przestoju firmy spowodowanego żywiołami (pożarem, powodziom, huraganem, wybuchem czy uderzeniem pioruna). Ryzyko utraty zysków nie jest samodzielnym produktem. Jest składnikiem ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych.
Czytaj także: Ubezpieczenie od utraty pracy
Świadczenia z ubezpieczenia od utraty zysków
W razie powstania szkody ubezpieczony otrzymuje świadczenia z tytułu:
- utraty zysku operacyjnego, rozumianego jako część dochodu, którą firma osiągnęłaby, gdyby nie wystąpiła szkoda
- kosztów stałych, czyli kosztu uzyskania przychodu (kosztów wynagrodzenia, najmu, dzierżawy czy rat leasingowych).
Ubezpieczenie utraty zysków często obejmuje także refundację dodatkowych kosztów, m.in:
- koszty związane z korzystaniem z lokali, pomieszczeń zastępczych,
- dodatkowe koszty pracy (godziny nadliczbowe, dodatki za pracę w nocy),
- koszty przeniesienia maszyn i urządzeń do pomieszczeń zastępczych.
- koszt zawiadomienia klientów o zaistniałej sytuacji.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie?
Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej występujące w ubezpieczeniu od utraty zysków obejmują następujące szkody:
- powstałe na skutek działań wojennych,
- powstałe w następstwie utraty danych, nośników danych, dokumentacji księgowej,
- powstałe wskutek decyzji właściwych władz, uniemożliwiającej bądź opóźniającej odtworzenie zniszczonego mienia albo dalsze prowadzenie działalności gospodarczej przez ubezpieczającego,
- powstałe wskutek winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa ubezpieczającego.
Czytaj także: Szkoda osobowa
Wyłączenia obejmują też kary pieniężne, administracyjne, grzywny i odszkodowania, honoraria autorskie i wynagrodzenia za patenty, szkody powstałe wskutek spadku wartości nieuszkodzonych towarów, szkody powstałe w ubezpieczonym mieniu znajdującym się poza miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, podatek od towarów i usług (VAT), podatek akcyzowy i opłaty celne, opłaty frachtowe i pozostałe opłaty transportowe.
Czytaj także: Ubezpieczenie sklepu internetowego. Jak powinieneś się ubezpieczyć?
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Nasze komputery i telefony to prawdziwa skarbnica informacji. Setki sentymentalnych zdjęć, filmów czy w końcu ważnych dokumentów. Wyobraź sobie, że teraz to wszystko tracisz... Spokojnie, praktycznie w przypadku każdej awarii możesz liczyć na całkowite lub częściowe odzyskanie danych. Z pomocą w takich sytuacjach przyjdzie Play Ubezpieczenia i polisa „Utrata Danych”. Jak to działa?
Coraz większa część firm, niezależnie od wielkości, swoją działalność albo przenosi do internetu, albo w dużej części opiera o różne mechanizmy online. W związku z tym coraz częściej przedsiębiorcy interesują się ubezpieczeniem od zagrożeń cybernetycznych. W końcu często nie chodzi tylko o same procesy w firmie, ale też ochronę danych osobowych klientów.
O ubezpieczeniu OC i AC zdecydowana większość z nas myśli zazwyczaj tylko raz w roku, kiedy musimy opłacić polisę za nasze auto na następne 12 miesięcy. Zastanawiamy się wtedy, za ile, dlaczego tak drogo i gdzie będzie taniej, po czym zapominamy o sprawie. Tymczasem krajowy rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w 2018 wygenerował zysk w wysokości ponad miliarda złotych. To argument za tym, aby ceny OC nie rosły.
Prowadzisz działalność gospodarczą? Czy wiesz, że odpowiadasz za szkody wyrządzone nieumyślnie osobom trzecim, w tym Twoim klientom? A czy odpowiednio zabezpieczyłeś mienie firmy, komputery, biuro? Podpowiadamy, co kryje się pod hasłem ubezpieczenie działalności gospodarczej i jakie polisy powinieneś mieć.
Polscy rolnicy niechętnie decydują się na wykupienie obowiązkowych ubezpieczeń. Jeszcze rzadziej statystyczny rolnik sięga po dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne, które jednak w nieprzewidzianych sytuacjach może stanowić idealne zabezpieczenie posiadanego majątku. Przeczytaj drugą część naszego informatora i dowiedź się więcej o dobrowolnych ubezpieczeniach dla rolników.
Koszt zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC potrafi przyprawić o ból głowy. Czy warto decydować się na dodatkowe opcje polisy? Oczywiście! Mogą okazać się niezastąpione, szczególnie wtedy, gdy dopasujesz je do swoich potrzeb. Na co zwrócić uwagę? Jakie mogą być dodatki do OC? Sprawdzamy!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.