Ubezpieczenie bezterminowe – co to jest i jak działa?

Aktualizacja:
ubezpieczenie bezterminowe

Na polskim rynku ubezpieczeniowym istnieje szereg polis ubezpieczeniowych, jednak zdecydowana większość z nich zawierana jest na określony czas. Wśród ubezpieczeń na życie są jednak też polisy i ubezpieczenia bezterminowe. Co to takiego?

Mieszkania i samochody ubezpieczamy zwykle na rok, z opcją łatwego przedłużenia. Ubezpieczenie turystyczne wykupujemy na kilka tygodni lub miesięcy. Polisy na życie wykupuje się zazwyczaj na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, zwykle – do osiągnięcia przez ubezpieczonego 60. lub 70. roku życia. Czy można więc ubezpieczyć się bezterminowo?

Polisy bezterminowe –  gdzie i na jakich warunkach?

Wśród ubezpieczeń na życie funkcjonują jednak także polisy bezterminowe, czyli takie, których czas trwania nie jest ustalony z góry. Zwykle produkty takie oferowane są osobom w podeszłym wieku i obowiązują od chwili podpisania umowy ubezpieczeniowej do śmierci ubezpieczonego. Wymagają one oczywiście corocznego opłacania składki, w przeciwnym razie przestają obowiązywać.

W przypadku polis bezterminowych, świadczenia wypłacane są na dokładnie tych samych zasadach jak przy innych, terminowych polisach – środki mogą pokrywać doraźne leczenie ubezpieczonego lub w chwili jego śmierci zostać wypłacone uposażonym przez niego osobom.

Przystąpienie do bezterminowego ubezpieczenia

Przystąpienie do bezterminowego ubezpieczenia na życie wymaga często wypełnienie przez ubezpieczonego ankiety o stanie zdrowia lub – w niektórych przypadkach – poddania się badaniom lekarskim. Na podstawie ich wyniku szacowane jest ryzyko ubezpieczeniowe oraz wysokość składki ubezpieczeniowej. Na wysokość składki ma tez oczywiście wpływ wieku ubezpieczonego oraz suma polisy i zakres ubezpieczenia.
Bezterminowe polisy na życie bywają czasem nazywane „ubezpieczeniami pogrzebowymi”, bowiem spora część wykupujących je seniorów decyduje się na nie, by zapewnić krewnym dodatkowe zabezpieczenie finansowe na wypadek ich śmierci i konieczności organizowania pogrzebu.

Przed wykupieniem bezterminowej polisy na życie, warto zapoznać się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, zwracając szczególną uwagę na wyłączenia, bowiem część towarzystw wypłaca odszkodowanie tylko wtedy, gdy do śmierci doszło w konkretnych okolicznościach (nie w wynika choroby ani samobójstwa).


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments