Najem okazjonalny: na czym polega i jakie są jego zalety?

Aktualizacja:
Najem okazjonalny

Wynajmujesz mieszkanie i lokator nie płaci czynszu? Po zakończeniu umowy najmu nie chce opuścić lokalu? W świetle prawa nie możesz wyrzucić go na bruk, jeśli nie ma on innego miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Eksmisja najemcy może okazać się zatem bardzo trudna. Receptą na taką sytuację jest najem okazjonalny. Czym jest najem okazjonalny i jakie korzyści za sobą niesie?

Najem okazjonalny jest korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia właściciela mieszkania. Umowa ta zabezpiecza jego interesy na wypadek problemów z najemcą, który na dobre zadomowi się w mieszkaniu i nie będzie chciał opuścić lokalu po zakończeniu umowy najmu. Co najważniejsze, nawet w przypadku, kiedy bezprawnie przebywa on w mieszkaniu i nie płaci czynszu, właściciel nie ma prawa go eksmitować. Możliwe jest to tylko w sytuacji, gdy wskaże się inne miejsce, w którym będzie mógł on zamieszkać.

Wynajem mieszkania czy kupno: preferencje Polaków

Z raportu Deloitte „Property Index 2017” opublikowanego na początku 2018 roku wynika, że w Polsce nigdy wcześniej nie inwestowano w mieszkania na wynajem tyle, co ostatnio. Wynajęcie mieszkania staje się o wiele popularniejsze niż jego zakup. Z jednej strony jest to doskonały biznes dla właścicieli nieruchomości, z drugiej wybawienie dla wszystkich tych, których nie stać ani na własne cztery ściany, ani na wzięcie kredytu. Wśród tych pierwszych są jednak tacy, którzy przed wynajęciem mają pewne opory. Najczęściej wygrywają obawy związane ze zniszczeniem i dewastacją mieszkania przez najemcę. Nie rzadziej obawiamy się najemcy, który nie będzie płacił czynszu czy chociażby lokatora, który nie zechce opuścić mieszkania. Sposobem na tego ostatniego ma być właśnie najem okazjonalny.

Najem okazjonalny: na czym polega?

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego jest nieco bardziej złożone niż podpisanie zwykłej umowy. Mimo to, każdy właściciel mieszkania powinien na poważnie zastanowić się na takim rozwiązaniem. Jakie korzyści daje najem okazjonalny? Zdecydowanie skuteczniej chroni on właściciela mieszkania przed działaniami wynajmującego, niż ma to miejsce w przypadku zwykłej umowy. Najem okazjonalny łagodzi nieco wymogi ustawy o ochronie praw lokatorów. Jednocześnie umożliwia właścicielowi mieszkania szybką egzekucję komorniczą i usunięcie z lokalu nieuczciwego najemcę. Umowa obejmująca najem okazjonalny musi zostać podpisana na czas określony. Nie może być on jednak dłuższy niż 10 lat.

Warto pamiętać, że najem okazjonalny przysługuje tylko i wyłącznie w przypadku najmu prywatnego. Jest więc przywilejem właścicieli lokali z przeznaczeniem mieszkaniowym. Oznacza to, że z możliwości najmu okazjonalnego właściciele lokali usługowych.

Umowa najmu okazjonalnego: niezbędne formalności

Umowa najmu okazjonalnego jest specyficznym rodzajem umowy. Przede wszystkim musi ona zostać zawarta w obecności notariusza. Wymaga bowiem oświadczenia najemcy sporządzonego w formie aktu notarialnego.W akcie tym dobrowolnie poddaje się on egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia mieszkania we wskazanym terminie. W tym samym dokumencie musi także wskazać inne mieszkanie, w którym będzie mógł zamieszkać, gdy zostanie wykonana egzekucja opuszczenia wynajmowanego lokalu. Co ważne, do umowy musi zostać także dołączone oświadczenie osoby trzeciej – właściciela wskazanego wyżej mieszkania, w którym wyrazi ona zgodę na zamieszkanie danej osoby w jej lokalu po zakończeniu trwania umowy najmu. To wszystko daje właścicielowi mieszkania gwarancję, że w przypadku problemów z lokatorem, bez konieczności wytaczania procesów sądowych oraz zagwarantowania przez gminę lokalu tymczasowego, będzie on mógł się go pozbyć z mieszkania.

 

Podsumowanie

  1. Umowa najmu okazjonalnego musi zawierać oświadczenie najemcy w postaci aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia lokalu we wskazanym terminie.
  2. W świetle prawa, właściciel nie może wyrzucić z mieszkania osoby, która nie ma zagwarantowanego innego miejsca zamieszkania. Nie ma tutaj znaczenia czy lokator przebywa w mieszkaniu zgodnie z prawem, czy płci czynsz, itp.
  3. Do umowy o najem okazjonalny musi zostać dołączone oświadczenie, w którym wskaże się inny lokal, w którym najemca będzie mógł zamieszkać po dokonaniu egzekucji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments