Najem okazjonalny: na czym polega i jakie są jego zalety?

Aktualizacja:
Najem okazjonalny

Wynajmujesz mieszkanie i lokator nie płaci czynszu? Po zakończeniu umowy najmu nie chce opuścić lokalu? W świetle prawa nie możesz wyrzucić go na bruk, jeśli nie ma on innego miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Eksmisja najemcy może okazać się zatem bardzo trudna. Receptą na taką sytuację jest najem okazjonalny. Czym jest najem okazjonalny i jakie korzyści za sobą niesie?

Najem okazjonalny jest korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia właściciela mieszkania. Umowa ta zabezpiecza jego interesy na wypadek problemów z najemcą, który na dobre zadomowi się w mieszkaniu i nie będzie chciał opuścić lokalu po zakończeniu umowy najmu. Co najważniejsze, nawet w przypadku, kiedy bezprawnie przebywa on w mieszkaniu i nie płaci czynszu, właściciel nie ma prawa go eksmitować. Możliwe jest to tylko w sytuacji, gdy wskaże się inne miejsce, w którym będzie mógł on zamieszkać.

Czytaj także: Kto odpowie za szkody w wynajętym mieszkaniu?

Wynajem mieszkania czy kupno: preferencje Polaków

Z raportu Deloitte „Property Index 2017” opublikowanego na początku 2018 roku wynika, że w Polsce nigdy wcześniej nie inwestowano w mieszkania na wynajem tyle, co ostatnio. Wynajęcie mieszkania staje się o wiele popularniejsze niż jego zakup. Z jednej strony jest to doskonały biznes dla właścicieli nieruchomości, z drugiej wybawienie dla wszystkich tych, których nie stać ani na własne cztery ściany, ani na wzięcie kredytu. Wśród tych pierwszych są jednak tacy, którzy przed wynajęciem mają pewne opory. Najczęściej wygrywają obawy związane ze zniszczeniem i dewastacją mieszkania przez najemcę. Nie rzadziej obawiamy się najemcy, który nie będzie płacił czynszu czy chociażby lokatora, który nie zechce opuścić mieszkania. Sposobem na tego ostatniego ma być właśnie najem okazjonalny.

Czytaj także: Dewastacja wynajmowanego mieszkania – jak się zabezpieczyć? Co robić, gdy lokatorzy zniszczą lokal?

Najem okazjonalny: na czym polega?

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego jest nieco bardziej złożone niż podpisanie zwykłej umowy. Mimo to, każdy właściciel mieszkania powinien na poważnie zastanowić się na takim rozwiązaniem. Jakie korzyści daje najem okazjonalny? Zdecydowanie skuteczniej chroni on właściciela mieszkania przed działaniami wynajmującego, niż ma to miejsce w przypadku zwykłej umowy. Najem okazjonalny łagodzi nieco wymogi ustawy o ochronie praw lokatorów. Jednocześnie umożliwia właścicielowi mieszkania szybką egzekucję komorniczą i usunięcie z lokalu nieuczciwego najemcę. Umowa obejmująca najem okazjonalny musi zostać podpisana na czas określony. Nie może być on jednak dłuższy niż 10 lat.

Czytaj także: Szukasz mieszkania? Zadbaj o Certyfikat Najemcy. Twoja wartość na rynku nieruchomości wzrośnie!

Warto pamiętać, że najem okazjonalny przysługuje tylko i wyłącznie w przypadku najmu prywatnego. Jest więc przywilejem właścicieli lokali z przeznaczeniem mieszkaniowym. Oznacza to, że z możliwości najmu okazjonalnego właściciele lokali usługowych.

Czytaj także: Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Umowa najmu okazjonalnego: niezbędne formalności

Umowa najmu okazjonalnego jest specyficznym rodzajem umowy. Przede wszystkim musi ona zostać zawarta w obecności notariusza. Wymaga bowiem oświadczenia najemcy sporządzonego w formie aktu notarialnego.W akcie tym dobrowolnie poddaje się on egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia mieszkania we wskazanym terminie. W tym samym dokumencie musi także wskazać inne mieszkanie, w którym będzie mógł zamieszkać, gdy zostanie wykonana egzekucja opuszczenia wynajmowanego lokalu. Co ważne, do umowy musi zostać także dołączone oświadczenie osoby trzeciej – właściciela wskazanego wyżej mieszkania, w którym wyrazi ona zgodę na zamieszkanie danej osoby w jej lokalu po zakończeniu trwania umowy najmu. To wszystko daje właścicielowi mieszkania gwarancję, że w przypadku problemów z lokatorem, bez konieczności wytaczania procesów sądowych oraz zagwarantowania przez gminę lokalu tymczasowego, będzie on mógł się go pozbyć z mieszkania.

Czytaj także: Szukasz mieszkania? Zadbaj o Certyfikat Najemcy. Twoja wartość na rynku nieruchomości wzrośnie!

Podsumowanie

  1. Umowa najmu okazjonalnego musi zawierać oświadczenie najemcy w postaci aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia lokalu we wskazanym terminie.
  2. W świetle prawa, właściciel nie może wyrzucić z mieszkania osoby, która nie ma zagwarantowanego innego miejsca zamieszkania. Nie ma tutaj znaczenia czy lokator przebywa w mieszkaniu zgodnie z prawem, czy płci czynsz, itp.
  3. Do umowy o najem okazjonalny musi zostać dołączone oświadczenie, w którym wskaże się inny lokal, w którym najemca będzie mógł zamieszkać po dokonaniu egzekucji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej