Aktuariusz to fachowiec w zakresie obliczania wartości bieżącej projektów finansowych oraz ich ryzyka. Zwłaszcza tych, które są obliczone długoterminowo i obarczone wysokim ryzykiem. Poza branżą ubezpieczeniową, zawód aktuariusza związany jest także z reasekuracją oraz wyceną rezerw na świadczenia pracownicze.

Co ciekawe, zatrudnienie aktuariusza przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest wymagane prawnie. Zgodnie z zapisami ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy zakład ubezpieczeniowy musi posiadać w swoich szeregach specjalistę w tym zakresie.

Aktuariusz w towarzystwie ubezpieczeniowym ma za zadanie wycenić zobowiązania wobec klientów danego ubezpieczyciela oraz skonstruować oferowane produkty ubezpieczeniowe w taki sposób, aby poziom dostępnych środków finansowych był w stanie pokryć te zobowiązania.

Do jego zadań należą głównie:

  • wyznaczanie marginesu wypłacalności w zakładzie ubezpieczeń
  • sprawowanie pieczy nad polityką dopasowania aktywów i zobowiązań
  • kalkulacja składki i profilu zyskowności produktów ubezpieczeniowych
  • ustalanie wysokości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych
  • wycena wartości firmy w oparciu o metodykę Embedded Value (EV) oraz Appraisal Value
  • kalkulacja ryzyk, takich jak ubezpieczeniowe, rynkowe, kredytowe oraz operacyjne

Czytaj także:

Matematyka aktuarialna

Wniosek ubezpieczeniowy

Ubezpieczony

Ubezpieczający

Certyfikat Ubezpieczenia

Weryfikacja merytoryczna: Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

rezerwy techniczo - ubezpieczeniowe
2023.12.27
Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe

Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe to pojęcie z obszaru zarządzania podmiotem ubezpieczającym. Rezerwy to nic innego jak kapitał , który ubezpieczyciel musi zabezpieczyć na poczet przyszłych zobowiązań ubezpieczeniowych, choć czas ich wystąpienia i dokładna wysokość nie są mu znane.

Czytaj więcej
asekurator
2023.12.27
Asekurator

Asekurator, czyli inaczej zakład ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeniowe czy ubezpieczyciel, to ten, kto podejmuje zobowiązanie ubezpieczeniowe wobec osoby ubezpieczającej się.

Czytaj więcej
2024.10.08
Czym jest reasekuracja w ubezpieczeniach? Rodzaje umów reasekuracyjnych

Reasekuracja to umowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jej celem jest zmniejszenie ryzyka konieczności wypłacenia wysokich świadczeń z tytułu odszkodowania na rzecz ubezpieczonego, co mogłoby doprowadzić do destabilizacji finansowej firmy.

Czytaj więcej
identyfikacja ryzyka
2018.09.21
Co to jest identyfikacja ryzyka?

Ryzyko to inaczej prawdopodobieństwo uzyskania rezultatów różniących się od pierwotnie zakładanych.

Czytaj więcej
jak działa nadzór ubezpieczeniowy
2018.06.19
Nadzór ubezpieczeniowy

Nadzór ubezpieczeniowy w Polsce wchodzi w skład nadzoru finansowego. Jest to kontrola sprawowana nad towarzystwami ubezpieczeniowymi, zakładami reasekuracji oraz pośrednikami w sprzedaży polis ubezpieczeniowych.

Czytaj więcej
wypadek ubezpieczeniowy
2018.07.31
Wypadek ubezpieczeniowy

Za wypadek ubezpieczeniowy uznaje się zdarzenie losowe, którego efektem jest skutek prawny w postaci obowiązku zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela osobie poszkodowanej.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej