Indeksacja składki ubezpieczeniowej

Aktualizacja:
indeksacja składki ubezpieczenia

Co to jest indeksacja składki? Definicja

Zacznijmy od fachowej definicji:

Indeksacja składki ubezpieczenia to nic innego jak podwyższenie składki ubezpieczenia, by uchronić polisę przed skutkami inflacji.

Oznacza to, że raz w roku, w rocznicę zawarcia polisy, suma ubezpieczenia i wysokość składki zostają podniesione o wskaźnik inflacji. Dzięki temu ubezpieczony zachowuje wartość świadczeń, a jego ubezpieczenie z upływem czasu nie traci na wartości.

Wskaźnik inflacji ustalany jest przez ubezpieczyciela na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na temat wzrostu cen i usług. Właśnie na jego podstawie obliczana aktualna wysokość składki i sumy ubezpieczenia.

Mechanizm indeksacji składki w praktyce

Indeksacja ma znaczenie przede wszystkim przy polisach zawieranych na wiele lat – na przykład ubezpieczeniach na życie. Dzięki niej, polisa nie traci realnej wartości i nawet po 20, 30 czy 50 latach od zawarcia, wypłacona kwota odszkodowania jest porównywalnie wysoka do kwoty, która byłyby wypłacona po roku od zawarcia polisy.

Załóżmy, że dziś wykupujemy polisę na życie, której suma opływa na 100 tysięcy złotych. Przy obecnej stopie inflacji wynoszącej ok, 2,0% (uśredniona wartość za 2017 rok), nasza suma ubezpieczenia każdego roku realnie zmniejsza się o tę część, czyli po roku wynosi realnie ok. 98 000 i z roku na rok maleje w stosunku do rosnących zarobków, cen towarów etc.

Czytaj także: Kim jest ubezpieczający?

Indeksacja – automatycznie czy na życzenie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne praktyki w zakresie indeksacji składek – jedne robią to automatycznie, co rok, informując tylko klientów odpowiednim pismem. Niektóre towarzystwa dokonują indeksacji tylko na wyraźne życzenie ubezpieczonego. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię i wczytać się dokładnie w Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Czytaj także: Certyfikat ubezpieczenia

Indeksacja składki ubezpieczenia – za i przeciw

Warto wiedzieć, że indeksacji podlega zarówno suma ubezpieczenia, jak i jego składka. Jeśli więc suma polisy jest dzięki indeksacji utrzymywana na stałym poziomie oznacza to, że składka nieznacznie rośnie. Każdy z klientów ma prawo nie wyrazić zgody na indeksację ubezpieczenia, choć warto mieć świadomość, że oznacza do de facto zgodę na stopniowy spadek jego wartości. O braku naszej zgody musimy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe pisemnie, przed każdą kolejną rocznicą zawarcia polisy. Zwykle towarzystwa życzą sobie, by takie wypowiedzenie zostało przesłane z 30 dniowym wypowiedzeniem, na odpowiednim formularzu. Warto jednak i te informacje sprawdzić w naszym OWU.

Czy warto się pogodzić z koniecznością indeksacji? Zwłaszcza w przypadku długoterminowych ubezpieczeń na życie, zdecydowanie tak. Wcale nie potrzeba hiperinflacji, aby pieniądz tracił na wartości. Wystarczy, że to będzie na przykład 5%. Wtedy 100 000 zł, po 30 latach będzie odpowiadać dzisiejszej kwocie około 23 tysięcy. Tak to działa i warto o tym pamiętać w rocznicę ubezpieczenia, żeby polisa na życie nie okazała się żartem.

Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

Co to jest suma ubezpieczenia
2022.11.18  •  Podróże
Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna OC – sprawdź, jakie przysługuje Ci odszkodowanie!

Niezależnie, czy ubezpieczasz auto, mieszkanie, czy siebie to właśnie od sumy ubezpieczenia będzie zależała wysokość Twojego odszkodowania. Czym jest suma ubezpieczenia, a czym jest suma gwarancyjna? Na jaką kwotę warto wybrać polisę mienia, aby potem dostać godziwe odszkodowanie?

Czytaj więcej
Jak chronić pieniądze przed inflacją
2024.10.08
Oszczędzaj w kryzysie! Jak chronić pieniądze przed inflacją?

Wciąż rosnąca inflacja jest przyczyną coraz większych zmartwień Polaków. Główną obawą jest to, że w krótkim czasie zgromadzone na koncie pieniądze całkiem stracą swoją wartość i znów trzeba będzie zaciskać pasa, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Czytaj więcej
2022.02.02
Rynek nieruchomości w czasach inflacji a aktualna suma ubezpieczenia – sprawdź, czy dotychczasowa ochrona ubezpieczeniowa jest wystarczająca

Nieruchomości są uważane za bardzo dobrą inwestycję w okresie utrzymywania niskich stóp procentowych, gdy nie opłaca się przechowywać oszczędności w bankach. Czy jednak zakup mieszkania jest równie korzystny w czasach wysokiej inflacji? Czy przy błyskawicznie rosnących cenach trzeba również zmieniać ubezpieczenie nieruchomości, aby uniknąć niedoubezpieczenia? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Czytaj więcej
poziom inflacji w Polsce
2022.05.31
Szczyt inflacji jeszcze przed nami? Ekonomiści alarmują!

Główny Urząd Statystyczny podał wstępnie, że inflacja w Polsce osiągnęła poziom 13,9% w maju. Szczyt przewidywany był pierwotnie na czerwiec. Z biegiem czasu coraz więcej ekspertów ocenia, że będzie miał miejsce w II połowie roku. Jak wygląda sytuacja na rynku? Punkta sprawadza!

Czytaj więcej
ubezpieczenie samochodu od kradzieży
2019.04.23
Ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Co zrobić, aby uzyskać pełne odszkodowanie?

Kradzież samochodu to dla jego właściciela duży problem. Traci nie tylko środek komunikacji ale i dużą część majątku. Straty może powetować nieszczęśnikowi ubezpieczenie AC. Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie samochodu od kradzieży, aby w razie czego dostać godziwe odszkodowanie.

Czytaj więcej
2024.07.29
Wycena samochodu do ubezpieczenia. Czy zaniżanie wartości auta się opłaca?

Przy zakupie ubezpieczenia AC jednym z czynników determinujących wysokość składki jest wartość Twojego samochodu. Jej ustalenie nie zawsze jest proste, zwłaszcza w przypadku pojazdów używanych. Czy warto zaniżyć deklarowaną wartość auta, by obniżyć koszty ubezpieczenia? Kiedy taka strategia się nie opłaci?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej