Ubezpieczenie na życie - kupić nie kupić, jakie wybrać, czym się kierować?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie na życie – ile kosztuje polisa i za jakie przeoczenia słono zapłacisz?

Mniej więcej kojarzysz, o co chodzi, ale zbyt dokładnie nie wiesz, z czym to się je i na co można się „naciąć” przy wyborze ubezpieczenia na życie? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Na rynku jest morze ofert i przed wyborem polisy musisz się dobrze zastanowić, żeby - mówiąc kolokwialnie - nie popłynąć.

Co to jest ubezpieczenie na życie

To ubezpieczenie, które możesz wykupić, żeby zabezpieczyć swoich bliskich – żonę, męża, dzieci, na wypadek swojej śmierci. Płacisz określone składki i  dzięki temu, gdy umrzesz, zakład ubezpieczeń wypłaci im określoną kwotę pieniędzy. Taką umowę zawiera się dożywotnio lub (najczęściej) na czas określony.

Ubezpieczenie na życie co obejmuje?

To drugie, terminowe ubezpieczenie, gwarantuje ochronę w wyznaczonym czasie, np. na 30 lat: od 35-go do 65-go roku życia. Jeśli polisa ma wyłącznie funkcje ochronną i w czasie trwania ubezpieczenia nic Ci się nie stanie, wpłacone przez ciebie składki przepadają. Ale istnieją też ubezpieczenia na życie, które można wykorzystywać do inwestowania pieniędzy – polisy inwestycyjne.

Czytaj także: Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Generalnie już na wstępie warto rozszerzyć podstawowe ubezpieczenie o ochronę na wypadek inwalidztwa i niezdolności do pracy. W zależności od umowy możesz mieć wtedy gwarancję, że ubezpieczyciel wypłaci Ci sumę ubezpieczenia, albo że będzie płacił za Ciebie składki do końca trwania umowy. Dodatkowo, zwykle możesz wykupić opcje ochrony na wypadek zawału, operacji chirurgicznej, rehabilitacji i pobytu w szpitalu. Młodzi ludzie powinni z kolei rozważyć wybór umowy, w której odszkodowanie jest największe w razie wypadku, np. samochodowego. Suma ubezpieczenia związana ze zgonem jest wtedy minimalizowana i dzięki takim proporcjom cena polisy utrzymuje się na rozsądnym poziomie.

Dodatkowe ubezpieczenie na życie, ale nie tylko – czyli rodzaje polis

Wielu Czytelników pyta nas ’jaka polisa na życie jest najlepsza’? Otóż trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Umowa może, a nawet powinna być dobrze dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb czyli “uszyta na miarę”. Najkorzystniejsze ubezpieczenie na życie może mieć na przykład charakter ochronno-oszczędnościowy. Wtedy bez względu na to, czy dojdzie do wypadku i śmierci czy nie, w określonym momencie nastąpi wypłata zgromadzonych środków.

Taka polisa ubezpieczeniowa na życie i dożycie do określonego wieku, może więc być metodą inwestowania pieniędzy na przyszłość, by zapewnić sobie dodatkowy zastrzyk finansowy, wspomagający “bajońskie” sumy z ZUS-u. Wpłacana przez nas składka zostanie podzielona mniej więcej po równo na część ochronną i inwestycyjną. Dzięki pierwszej – w razie śmierci – rodzina dostanie odszkodowanie, a druga pozwala pomnażać oszczędności. 

Na czym polega polisa inwestycyjna

Co innego, jeśli zainteresuje Cię typowa polisa inwestycyjna.

Tu głównym celem nie jest ochrona w razie śmierci czy kalectwa, lecz gromadzenie kapitału. Pieniądze są pomnażane przez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK) i po śmierci ubezpieczonego mogą być wypłacone osobie, którą wyznaczysz – z rodziny lub spoza.

Do wyboru jest wiele rodzajów funduszy, od ryzykownych funduszy akcji czy dynamicznych po zdecydowanie bezpieczniejsze fundusze obligacji, pieniężne i gwarantowane. Od tego świadczenia nie płaci się podatku od spadków i darowizn ani dochodowego. Trzeba jednak pamiętać, że polisy inwestycyjne to produkt długoterminowy – najlepiej sprawdzają się w kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnim okresie. Wcześniejsze wycofanie się z inwestycji, np. po kilku latach od zawarcia umowy, może okazać się bardzo niekorzystne, bo ubezpieczyciel pobiera wysoką opłatę likwidacyjną, sięgającą nawet kilkudziesięciu procent zgromadzonego kapitału.

Grupowe ubezpieczenie na życie

Inny wariant to grupowe ubezpieczenie na życie. Można je wykupić w miejscu pracy, o ile pracodawca umożliwia takie rozwiązanie.

Tego typu polisa chroni nas zazwyczaj w przypadku nieszczęśliwego wypadku, poważnej choroby, pobytu w szpitalu czy urodzeniu dziecka. Plusem jest niska składka. Koszty takiego ubezpieczenia to zazwyczaj ok. 50 zł miesięcznie.

Często całość lub część składki opłaca pracodawca. Ubezpieczenia życiowe grupowe mają jeszcze jedną zaletę. Zwykle nie musisz przechodzić przez gehennę formalności. Podpisujesz tylko deklarację przystąpienia do ubezpieczenia i gotowe.

Ale są pewne „ale”. Co się dzieje, gdy stracisz pracę? Stracisz też ubezpieczenie. Poza tym grupówki nie dają szansy na szczegółowe dopasowanie warunków do własnych potrzeb – godzisz się na gotowe rozwiązania, negocjacji nie ma.

Co to jest polisa posagowa

Połączeniem ubezpieczenia ochronnego z inwestycyjnym jest polisa posagowa. Uprawnionym do otrzymania świadczenia jest w tym przypadku dziecko. Po osiągnięciu pełnoletności dostaje ono ustaloną sumę pieniędzy. Aby otrzymało np. 100 tys. zł w wieku 20 lat, należy co miesiąc wpłacać około 500 zł. Inwestując podobną kwotę w inny sposób, możemy uzbierać więcej, ale polisa ma unikalną cechę: jeśli rodzic umrze w trakcie obowiązywania umowy, dziecko dostanie comiesięczną rentę w wysokości np. 4 proc. sumy ubezpieczenia, czyli np. 4 tys. zł.

Ubezpieczenie na życie a kredyt hipoteczny

Polisa na życie może stanowić też zabezpieczenie kredytu. Jest wtedy swoistym zastawem dla banku i ułatwia uzyskanie pożyczki. Coraz częściej banki wręcz wymagają takiego zabezpieczenia udzielając kredytu. Suma ubezpieczenia musi wtedy być sumą rat kredytu wraz z odsetkami.

Teraz spokojnie przeanalizuj te warianty, zastanów się czego potrzebujesz, na czym najbardziej Ci zależy i ile jesteś w stanie na to przeznaczyć na dobre ubezpieczenie na życie.

Podsumowanie

  • Zastanów się, czy chcesz ubezpieczyć się jedynie na wypadek śmierci, czy rozszerzyć zakres polisy na inne zdarzenia takie jak choroby czy inwalidztwo
  • Firmy często reklamują swoje produkty jako 'ubezpieczenie na życie najlepsza oferta' lub 'najlepsze ubezpieczenie na życie', ale nie zawsze reklama odpowiada prawdzie
  • Przeglądając oferty ubezpieczeń na życie, wybierz rozsądną wysokość sumy ubezpieczenia. Im będzie wyższa, tym wyższą składkę zapłacisz.
  • Są polisy na życie, które możesz wykorzystywać do inwestowania pieniędzy z myślą o przyszłych wydatkach - ubezpieczenia inwestycyjne.
  • Rozwiązaniem wartym rozważenia jest polisa grupowa w zakładzie pracy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
14 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Dagmara Deska
Dagmara Deska
8 lat temu

Co to znaczy, że polisa może mieć wyłącznie funkcję ochronną? We wstępie jest napisane, że w takim przypadku wszystkie gromadzone pieniądze mogą przepaść – w takim razie po co w ogóle ją podpisywać i jakie ma plusy? Być może czegoś nie zrozumiałam, będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.

Kamila Winiarska
Kamila Winiarska
8 lat temu
Reply to  Dagmara Deska

Funkcja ochronna oznacza, że pieniądze z polisy zostaną wypłacone jedynie w sytuacji gdy dojdzie do jakiegoś ze zdarzeń ujętych w polisie danej osoby. Jest to rozwiązanie bardzo dobre dla osób posiadających zobowiązania finansowe, tj. Kredyt hipoteczny, kredyt inwestycyjny, lub chcących zabezpieczyć siebie lub osoby sobie bliskie na wypadek takich sytuacji jak śmierć, choroba, niezdolność do pracy. Polisa na życie ma ten plus, że już przy niewielkich składkach można posiadać ochronę ubezpieczeniową na wysokie sumy, np. Osoba w wieku ok. 30 lat wykupując ubezpiecznie na 15 lat koże mieć zabezpieczenie finansowe na ponad 400 000 zł.

Filip Przestarz
Filip Przestarz
8 lat temu

Polisę może wykupić każdy, kto ukończył 18 rok życia, bez względu na to czy pracuje lub związany jest z pracodawcą umową- zlecenie?

Kamila Winiarska
Kamila Winiarska
8 lat temu

Tak. Możliwość zakupienia polisy na życie ma każdy jak wspominałeś, kto ukończył 18 lat. Nie ma znaczenia czy ktoś w chwili zakupu jest zatrudniony, a jeżeli już gdzieś pracujesz na jaką masz formę zatrudnienia. Gdybyś chciał porozmawiać o możliwości wykupienia polisy dla siebie, służę pomocą. Odpowiem na wszystkie pytania i mogę pomóc przy wyborze odpowiednie produktu ubezpieczeniowego. Pozdrawiam

Stanisław
Stanisław
6 lat temu

witam
interesuje mnie polisa,ale która…..?
pozdrawiam

Patryk Morawski
Patryk Morawski
8 lat temu

polisa posagowa wydaje się być ciekawym rozwiązaniem – po szybkich kalkulacjach można wywnioskować, że normalnie odkładając po 500 złotych miesięcznie po 20 latach uzyskalibyśmy kwotę ok. 120 tyś. tak więc ubezpieczycielowi oddajemy jedynie 20 tysięcy złotych. To niedużo, biorąc pod uwagę inflację, zmienność warunków finansowych w rodzinie, a także nie daj Boże sytuacje losowe. A dodatkowo zyskujemy duże zabezpieczenie.

Jacek
Jacek
8 lat temu

Chciałem podzielić się i wyczulić na dodatkowe rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o nnw i inwalidztwo. O ile za nnw dostaniemy wypłatę w zależności od uszczerbku, o tyle w inwalidztwie możemy o niej zapomnieć. Przeważnie TU kierują się decyzją ZUS, a że ten jest strasznie chciwy, to klienci bez oka i ręki są zdolni do pracy wskutek czego nie otrzymają wypłaty. To niewyobrażalnie skomplikowany produkt i moim zdaniem gra nie warta świeczki. Lepiej w zamian podnieść świadczenia!

Ginek
Ginek
7 lat temu

Nie wyobrażam sobie żeby ja czy żona nie miała wykupionej żadnej polisy to jest u nas obowiązkowe, przeniosłem się ostatnio do compensy. Różnie to bywa watro mieć jakieś zabezpieczenie.

Coolka
Coolka
7 lat temu

Ja mam w Compensa polisę z funduszem kapitałowym. Fajne rozwiązanie. Namówił mnie na to mążi mimo, że na początku byłam dość sceptyczna teraz jestem zupełnie do tego przekonana.

ALINA
ALINA
5 lat temu

Z pewnością większość z Was posiada ubezpieczenie na życie. Czy macie jednak pewność, że w razie jakiegokolwiek wypadku otrzymacie należyte odszkodowanie? Jeśli macie co do tego wątpliwości bądź chcecie zapewnić sobie i swoim bliskim pełną ochronę zgłoście się bądź skontaktujcie ze mną a dostosuję odpowiednie ubezpieczenie. [reklama]

Paulina
Paulina
5 lat temu
Reply to  ALINA

Ja mogę zaproponować dobre ubezpieczenie na życie, na skutek NNW, od ciężkich zachorowań. Kontakt na priv [Reklama]

Wiesia
Wiesia
5 lat temu

Mogę zaproponować fajne rozwiązania inwestycyjne,emerytalne i ubezpieczenia na życie i dożycie.

gabriela
gabriela
2 lat temu

mogę polecić ubezpieczenie uniqa, ogarnięta firma

Maria
Maria
1 rok temu

Od 6 lat w Ergo Hestii i nie planujemy zmiany, córka również jest u nich ubezpieczona!