Wciąż rosnąca inflacja jest przyczyną coraz większych zmartwień Polaków. Główną obawą jest to, że w krótkim czasie zgromadzone na koncie pieniądze całkiem stracą swoją wartość i znów trzeba będzie zaciskać pasa, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Jak chronić oszczędności przed inflacją?
Jak wygląda aktualny poziom inflacji w Polsce?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest inflacja. Samo zjawisko pojawia się w wielu miejscach i jest przyczyną do jeszcze większej ilości dyskusji. Czy jednak wiemy, jak to wygląda w praktyce? Inflacja mówi o wzroście ceny dóbr i usług na przestrzeni pewnego okresu – najczęściej w ciągu roku. Jak obliczyć inflację z kilku lat? Wyznacznikiem tego jest tzw. stopa inflacji, którą wstępnie obliczysz, korzystając z poniższego wzoru:
(cena produktu w ubiegłym roku – cena produktu w obecnym roku)/cena produktu w obecnym roku x 100%
Możesz też zawsze skorzystać z gotowego kalkulatora inflacji dostępnego w Internecie. Przy jego pomocy wyliczysz nawet stopę inflacji z dłuższego, kilkuletniego okresu.
Czytaj także: Co kupować w trakcie inflacji?
Co powoduje inflację?
Złożony charakter tego zjawiska sprawia, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aby inflacja pojawiła się i urosła do takiej wysokości, jak obecnie, musi zaistnieć kilka różnych czynników. Należą do nich m.in. nieprawidłowa struktura gospodarki państwa, zbyt duża emisja pieniądza, nagły wzrost kosztów produkcyjnych czy zwiększony popyt na trudno dostępne dobra. W jej pokonaniu pomogą jedynie działania na szeroko zakrojoną skalę, które polegają na restrykcyjnej polityce pieniężnej i fiskalnej.
Inflacja galopująca jak szalona to zjawisko nieobce Polakom, gdyż nie pojawiło się z dnia na dzień, lecz stopniowo rozrastało się do obecnych rozmiarów. A są one niebagatelne, bo obecnie poziom inflacji w Polsce sięgnął już 17,2% i wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.
Czytaj także: Szczyt inflacji w Polsce
Jak chronić pieniądze przed inflacją?
Widząc gwałtownie rosnące słupki inflacji i obserwując pieniądze znikające z konta w zastraszającym tempie, z pewnością zadajesz sobie jedno pytanie: jak chronić pieniądze przed inflacją? Oto kilka sposobów na ochronę oszczędności w czasie kryzysu, które stosują inni. Niestety, żaden z nich nie jest gwarantowanym sposobem na ochronę pieniędzy przed inflacją. Od tego zależy wiele niezależnych czynników, które ostatecznie zadecydują o efekcie końcowym.
Inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa
Wymaga niskiego wkładu początkowego, a do tego pozwala często uzyskać pierwsze zyski już w krótkim okresie, nawet kilku- czy kilkunastomiesięcznym. Obecnie jednym z rozpatrywanych rozwiązań są obligacje indeksowane inflacją, które zapewniają ochronę przed utratą wartości pieniądza. Z drugiej strony, ewentualny zwrot z takiej inwestycji nie będzie zbyt wysoki. Mimo wszystko może pomóc ochronić jednak przed realnym poziomem inflacji w Polsce.
Inwestowanie w metale szlachetne (głównie złoto)
Kupowanie złota to jeden z najbardziej znanych sposobów na oszczędzanie oraz sposób na chronienie pieniędzy przed inflacją. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że jest to inwestycja, która zwróci się w długiej perspektywie, najpewniej dopiero wtedy, gdy inflacja spadnie do poziomu niemal zerowego.
Inwestowanie w nieruchomości
Będziesz potrzebować sporej gotówki na zrealizowanie takiej inwestycji, jednak późniejszy zysk może być wyższy niż w przypadku wszystkich pozostałych sposobów na inflację. Warto mieć na uwadze to, że kupno nieruchomości niejako zamraża pieniądze, a odzyskanie ich w kryzysowej sytuacji bywa czasochłonne.
Czytaj także: Nieruchomości w trakcie inflacji
Inwestowanie w waluty obce
Wysoki poziom inflacji w Polsce sprawia, że złoty traci na wartości. Z tego powodu niektórzy rozważają także przewalutowanie swoich oszczędności i trzymanie ich w stabilniejszej walucie, która jest mniej narażona na skutki inflacji.
Inwestowanie na giełdzie
Potrafi zapewnić wysokie zyski, ale tylko tym osobom, które dobrze znają się na mechanizmach funkcjonowania rynku. Jednym z pomysłów może okazać się m.in. inwestowanie w akcje spółek z sektorów eksportowego, surowcowego, energetycznego lub paliwowego. Akcje spółek dywidendowych oznaczają z kolei szansę na dodatkowy zysk w postaci dywidendy.
Jak łagodzić skutki inflacji na co dzień?
Ochrona przed inflacją galopującą to nie tylko działania polegające na oszczędzaniu i inwestowaniu, ale również te podejmowane w mikroskali. Może to być np. szukanie okazji i wybieranie tańszych odpowiedników zwykle kupowanych produktów bez spadku ich jakości.
Dobrym pomysłem będzie np. znalezienie tańszego OC w porównywarce ubezpieczeń – tym bardziej że akurat w przypadku tego rodzaju polisy komunikacyjnej cena nie wpływa w żaden sposób na zakres ochrony.
Jak korzystać z kalkulatora OC/AC Punkta? Wystarczy wpisać do niego dane dotyczące samochodu i kierowcy, a następnie przejrzeć propozycje od różnych towarzystw. Gdy już wybierzesz konkretną ofertę, możesz ją od razu kupić online, żeby zaoszczędzić na czasie.
Powyższy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego czy finansowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej.
Pytania i odpowiedzi
Obecnie nie widać oznak mogących świadczyć o tym, że inflacja zaczyna spadać. Mimo wszystko z czasem jej poziom zacznie spadać, choć będzie to proces stopniowy i na pewno nie dojdzie do niego z dnia na dzień.
Obecnie (stan na 17.10.2022) poziom inflacji w Polsce wynosi 17,2%.
Choć inflacja jest zdecydowanie negatywnym zjawiskiem, które pogarsza sytuację finansową wielu osób, niektórzy mogą na niej zyskać. Jednym ze sposobów jest inwestowanie w rzeczy, które przyniosą oczekiwane rezultaty w momencie, gdy inflacja zacznie wyhamowywać.
Najlepszym sposobem na złagodzenie skutków inflacji jest wybieranie takich sposobów lokowania gotówki, które gwarantują zwrot z inwestycji na poziomie powyżej inflacji.
Podsumowanie
- Inflacja jest wzrostem cen dóbr i usług na przestrzeni okresu – najczęściej roku.
- Poziom inflacji w Polsce w październiku 2022 roku wyniósł 17,2%.
- Do sposobów chronienia pieniędzy przed inflacją zalicza się np. inwestowanie w złoto, nieruchomości lub obce waluty.
- Aby złagodzić skutki inflacji, można szukać ofert na tańsze rozwiązania. Jednym z nich jest porównywarka ubezpieczeń Punkta.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.