Oszczędzaj w kryzysie! Jak chronić pieniądze przed inflacją?

Aktualizacja:
jak-chronic-pieniadze-przed-inflacja

Wciąż rosnąca inflacja jest przyczyną coraz większych zmartwień Polaków. Główną obawą jest to, że w krótkim czasie zgromadzone na koncie pieniądze całkiem stracą swoją wartość i znów trzeba będzie zaciskać pasa, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Jak wygląda aktualny poziom inflacji w Polsce?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest inflacja. Samo zjawisko pojawia się w wielu miejscach i jest przyczyną do jeszcze większej ilości dyskusji. Czy jednak wiemy, jak to wygląda w praktyce? Inflacja mówi o wzroście ceny dóbr i usług na przestrzeni pewnego okresu – najczęściej w ciągu roku. Jak obliczyć inflację z kilku lat?  Wyznacznikiem tego jest tzw. stopa inflacji, którą wstępnie obliczysz, korzystając z poniższego wzoru:

(cena produktu w ubiegłym roku – cena produktu w obecnym roku)/cena produktu w obecnym roku x 100%

Możesz też zawsze skorzystać z gotowego kalkulatora inflacji dostępnego w Internecie. Przy jego pomocy wyliczysz nawet stopę inflacji z dłuższego, kilkuletniego okresu.

Czytaj także: Co kupować w trakcie inflacji?

Co powoduje inflację?

Złożony charakter tego zjawiska sprawia, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aby inflacja pojawiła się i urosła do takiej wysokości, jak obecnie, musi zaistnieć kilka różnych czynników. Należą do nich m.in. nieprawidłowa struktura gospodarki państwa, zbyt duża emisja pieniądza, nagły wzrost kosztów produkcyjnych czy zwiększony popyt na trudno dostępne dobra. W jej pokonaniu pomogą jedynie działania na szeroko zakrojoną skalę, które polegają na restrykcyjnej polityce pieniężnej i fiskalnej.

Inflacja galopująca jak szalona to zjawisko nieobce Polakom, gdyż nie pojawiło się z dnia na dzień, lecz stopniowo rozrastało się do obecnych rozmiarów. A są one niebagatelne, bo obecnie poziom inflacji w Polsce sięgnął już 17,2% i wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.

Czytaj także: Szczyt inflacji w Polsce

Jak chronić pieniądze przed inflacją?

Widząc gwałtownie rosnące słupki inflacji i obserwując pieniądze znikające z konta w zastraszającym tempie, z pewnością zadajesz sobie jedno pytanie: jak chronić pieniądze przed inflacją? Oto kilka sposobów na ochronę oszczędności w czasie kryzysu, które stosują inni. Niestety, żaden z nich nie jest gwarantowanym sposobem na ochronę pieniędzy przed inflacją. Od tego zależy wiele niezależnych czynników, które ostatecznie zadecydują o efekcie końcowym.

Inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa

Wymaga niskiego wkładu początkowego, a do tego pozwala często uzyskać pierwsze zyski już w krótkim okresie, nawet kilku- czy kilkunastomiesięcznym. Obecnie jednym z rozpatrywanych rozwiązań są obligacje indeksowane inflacją, które zapewniają ochronę przed utratą wartości pieniądza. Z drugiej strony, ewentualny zwrot z takiej inwestycji nie będzie zbyt wysoki. Mimo wszystko może pomóc ochronić jednak przed realnym poziomem inflacji w Polsce.

Inwestowanie w metale szlachetne (głównie złoto)

Kupowanie złota to jeden z najbardziej znanych sposobów na oszczędzanie oraz sposób na chronienie pieniędzy przed inflacją. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że jest to inwestycja, która zwróci się w długiej perspektywie, najpewniej dopiero wtedy, gdy inflacja spadnie do poziomu niemal zerowego.

Inwestowanie w nieruchomości

Będziesz potrzebować sporej gotówki na zrealizowanie takiej inwestycji, jednak późniejszy zysk może być wyższy niż w przypadku wszystkich pozostałych sposobów na inflację. Warto mieć na uwadze to, że kupno nieruchomości niejako zamraża pieniądze, a odzyskanie ich w kryzysowej sytuacji bywa czasochłonne.

Czytaj także: Nieruchomości w trakcie inflacji

Inwestowanie w waluty obce

Wysoki poziom inflacji w Polsce sprawia, że złoty traci na wartości. Z tego powodu niektórzy rozważają także przewalutowanie swoich oszczędności i trzymanie ich w stabilniejszej walucie, która jest mniej narażona na skutki inflacji.

Inwestowanie na giełdzie

Potrafi zapewnić wysokie zyski, ale tylko tym osobom, które dobrze znają się na mechanizmach funkcjonowania rynku. Jednym z pomysłów może okazać się m.in. inwestowanie w akcje spółek z sektorów eksportowego, surowcowego, energetycznego lub paliwowego. Akcje spółek dywidendowych oznaczają z kolei szansę na dodatkowy zysk w postaci dywidendy.

Jak łagodzić skutki inflacji na co dzień?

Ochrona przed inflacją galopującą to nie tylko działania polegające na oszczędzaniu i inwestowaniu, ale również te podejmowane w mikroskali. Może to być np. szukanie okazji i wybieranie tańszych odpowiedników zwykle kupowanych produktów bez spadku ich jakości.

Dobrym pomysłem będzie np. znalezienie tańszego OC w porównywarce ubezpieczeń – tym bardziej że akurat w przypadku tego rodzaju polisy komunikacyjnej cena nie wpływa w żaden sposób na zakres ochrony.

Jak korzystać z kalkulatora OC/AC Punkta? Wystarczy wpisać do niego dane dotyczące samochodu i kierowcy, a następnie przejrzeć propozycje od różnych towarzystw. Gdy już wybierzesz konkretną ofertę, możesz ją od razu kupić online, żeby zaoszczędzić na czasie.

Porównaj ceny OC/AC

Powyższy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego czy finansowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej.

Pytania i odpowiedzi

Czy inflacja spadnie?
Ile wynosi inflacja?
Kto korzysta na inflacji?
Jak zabezpieczyć się przed inflacją?

Podsumowanie

  1. Inflacja jest wzrostem cen dóbr i usług na przestrzeni okresu – najczęściej roku.
  2. Poziom inflacji w Polsce w październiku 2022 roku wyniósł 17,2%.
  3. Do sposobów chronienia pieniędzy przed inflacją zalicza się np. inwestowanie w złoto, nieruchomości lub obce waluty.
  4. Aby złagodzić skutki inflacji, można szukać ofert na tańsze rozwiązania. Jednym z nich jest porównywarka ubezpieczeń Punkta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej