Oszczędzaj w kryzysie! Jak chronić pieniądze przed inflacją?

Aktualizacja:
jak-chronic-pieniadze-przed-inflacja

Wciąż rosnąca inflacja jest przyczyną coraz większych zmartwień Polaków. Główną obawą jest to, że w krótkim czasie zgromadzone na koncie pieniądze całkiem stracą swoją wartość i znów trzeba będzie zaciskać pasa, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Jak wygląda aktualny poziom inflacji w Polsce?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest inflacja. Samo zjawisko pojawia się w wielu miejscach i jest przyczyną do jeszcze większej ilości dyskusji. Czy jednak wiemy, jak to wygląda w praktyce? Inflacja mówi o wzroście ceny dóbr i usług na przestrzeni pewnego okresu – najczęściej w ciągu roku. Jak obliczyć inflację z kilku lat?  Wyznacznikiem tego jest tzw. stopa inflacji, którą wstępnie obliczysz, korzystając z poniższego wzoru:

(cena produktu w ubiegłym roku – cena produktu w obecnym roku)/cena produktu w obecnym roku x 100%

Możesz też zawsze skorzystać z gotowego kalkulatora inflacji dostępnego w Internecie. Przy jego pomocy wyliczysz nawet stopę inflacji z dłuższego, kilkuletniego okresu.

Czytaj także: Co kupować w trakcie inflacji?

Co powoduje inflację?

Złożony charakter tego zjawiska sprawia, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aby inflacja pojawiła się i urosła do takiej wysokości, jak obecnie, musi zaistnieć kilka różnych czynników. Należą do nich m.in. nieprawidłowa struktura gospodarki państwa, zbyt duża emisja pieniądza, nagły wzrost kosztów produkcyjnych czy zwiększony popyt na trudno dostępne dobra. W jej pokonaniu pomogą jedynie działania na szeroko zakrojoną skalę, które polegają na restrykcyjnej polityce pieniężnej i fiskalnej.

Inflacja galopująca jak szalona to zjawisko nieobce Polakom, gdyż nie pojawiło się z dnia na dzień, lecz stopniowo rozrastało się do obecnych rozmiarów. A są one niebagatelne, bo obecnie poziom inflacji w Polsce sięgnął już 17,2% i wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.

Czytaj także: Szczyt inflacji w Polsce

Jak chronić pieniądze przed inflacją?

Widząc gwałtownie rosnące słupki inflacji i obserwując pieniądze znikające z konta w zastraszającym tempie, z pewnością zadajesz sobie jedno pytanie: jak chronić pieniądze przed inflacją? Oto kilka sposobów na ochronę oszczędności w czasie kryzysu, które stosują inni. Niestety, żaden z nich nie jest gwarantowanym sposobem na ochronę pieniędzy przed inflacją. Od tego zależy wiele niezależnych czynników, które ostatecznie zadecydują o efekcie końcowym.

Inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa

Wymaga niskiego wkładu początkowego, a do tego pozwala często uzyskać pierwsze zyski już w krótkim okresie, nawet kilku- czy kilkunastomiesięcznym. Obecnie jednym z rozpatrywanych rozwiązań są obligacje indeksowane inflacją, które zapewniają ochronę przed utratą wartości pieniądza. Z drugiej strony, ewentualny zwrot z takiej inwestycji nie będzie zbyt wysoki. Mimo wszystko może pomóc ochronić jednak przed realnym poziomem inflacji w Polsce.

Inwestowanie w metale szlachetne (głównie złoto)

Kupowanie złota to jeden z najbardziej znanych sposobów na oszczędzanie oraz sposób na chronienie pieniędzy przed inflacją. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że jest to inwestycja, która zwróci się w długiej perspektywie, najpewniej dopiero wtedy, gdy inflacja spadnie do poziomu niemal zerowego.

Inwestowanie w nieruchomości

Będziesz potrzebować sporej gotówki na zrealizowanie takiej inwestycji, jednak późniejszy zysk może być wyższy niż w przypadku wszystkich pozostałych sposobów na inflację. Warto mieć na uwadze to, że kupno nieruchomości niejako zamraża pieniądze, a odzyskanie ich w kryzysowej sytuacji bywa czasochłonne.

Czytaj także: Nieruchomości w trakcie inflacji

Inwestowanie w waluty obce

Wysoki poziom inflacji w Polsce sprawia, że złoty traci na wartości. Z tego powodu niektórzy rozważają także przewalutowanie swoich oszczędności i trzymanie ich w stabilniejszej walucie, która jest mniej narażona na skutki inflacji.

Inwestowanie na giełdzie

Potrafi zapewnić wysokie zyski, ale tylko tym osobom, które dobrze znają się na mechanizmach funkcjonowania rynku. Jednym z pomysłów może okazać się m.in. inwestowanie w akcje spółek z sektorów eksportowego, surowcowego, energetycznego lub paliwowego. Akcje spółek dywidendowych oznaczają z kolei szansę na dodatkowy zysk w postaci dywidendy.

Jak łagodzić skutki inflacji na co dzień?

Ochrona przed inflacją galopującą to nie tylko działania polegające na oszczędzaniu i inwestowaniu, ale również te podejmowane w mikroskali. Może to być np. szukanie okazji i wybieranie tańszych odpowiedników zwykle kupowanych produktów bez spadku ich jakości.

Dobrym pomysłem będzie np. znalezienie tańszego OC w porównywarce ubezpieczeń – tym bardziej że akurat w przypadku tego rodzaju polisy komunikacyjnej cena nie wpływa w żaden sposób na zakres ochrony.

Jak korzystać z kalkulatora OC/AC Punkta? Wystarczy wpisać do niego dane dotyczące samochodu i kierowcy, a następnie przejrzeć propozycje od różnych towarzystw. Gdy już wybierzesz konkretną ofertę, możesz ją od razu kupić online, żeby zaoszczędzić na czasie.

Porównaj ceny OC/AC

Powyższy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego czy finansowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej.

Pytania i odpowiedzi

Czy inflacja spadnie?
Ile wynosi inflacja?
Kto korzysta na inflacji?
Jak zabezpieczyć się przed inflacją?

Podsumowanie

  1. Inflacja jest wzrostem cen dóbr i usług na przestrzeni okresu – najczęściej roku.
  2. Poziom inflacji w Polsce w październiku 2022 roku wyniósł 17,2%.
  3. Do sposobów chronienia pieniędzy przed inflacją zalicza się np. inwestowanie w złoto, nieruchomości lub obce waluty.
  4. Aby złagodzić skutki inflacji, można szukać ofert na tańsze rozwiązania. Jednym z nich jest porównywarka ubezpieczeń Punkta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej