Wciąż rosnąca inflacja jest przyczyną coraz większych zmartwień Polaków. Główną obawą jest to, że w krótkim czasie zgromadzone na koncie pieniądze całkiem stracą swoją wartość i znów trzeba będzie zaciskać pasa, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Jak chronić oszczędności przed inflacją?
Jak wygląda aktualny poziom inflacji w Polsce?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest inflacja. Samo zjawisko pojawia się w wielu miejscach i jest przyczyną do jeszcze większej ilości dyskusji. Czy jednak wiemy, jak to wygląda w praktyce? Inflacja mówi o wzroście ceny dóbr i usług na przestrzeni pewnego okresu – najczęściej w ciągu roku. Jak obliczyć inflację z kilku lat? Wyznacznikiem tego jest tzw. stopa inflacji, którą wstępnie obliczysz, korzystając z poniższego wzoru:
(cena produktu w ubiegłym roku – cena produktu w obecnym roku)/cena produktu w obecnym roku x 100%
Możesz też zawsze skorzystać z gotowego kalkulatora inflacji dostępnego w Internecie. Przy jego pomocy wyliczysz nawet stopę inflacji z dłuższego, kilkuletniego okresu.
Czytaj także: Co kupować w trakcie inflacji?
Co powoduje inflację?
Złożony charakter tego zjawiska sprawia, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aby inflacja pojawiła się i urosła do takiej wysokości, jak obecnie, musi zaistnieć kilka różnych czynników. Należą do nich m.in. nieprawidłowa struktura gospodarki państwa, zbyt duża emisja pieniądza, nagły wzrost kosztów produkcyjnych czy zwiększony popyt na trudno dostępne dobra. W jej pokonaniu pomogą jedynie działania na szeroko zakrojoną skalę, które polegają na restrykcyjnej polityce pieniężnej i fiskalnej.
Inflacja galopująca jak szalona to zjawisko nieobce Polakom, gdyż nie pojawiło się z dnia na dzień, lecz stopniowo rozrastało się do obecnych rozmiarów. A są one niebagatelne, bo obecnie poziom inflacji w Polsce sięgnął już 17,2% i wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.
Czytaj także: Szczyt inflacji w Polsce
Jak chronić pieniądze przed inflacją?
Widząc gwałtownie rosnące słupki inflacji i obserwując pieniądze znikające z konta w zastraszającym tempie, z pewnością zadajesz sobie jedno pytanie: jak chronić pieniądze przed inflacją? Oto kilka sposobów na ochronę oszczędności w czasie kryzysu, które stosują inni. Niestety, żaden z nich nie jest gwarantowanym sposobem na ochronę pieniędzy przed inflacją. Od tego zależy wiele niezależnych czynników, które ostatecznie zadecydują o efekcie końcowym.
Inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa
Wymaga niskiego wkładu początkowego, a do tego pozwala często uzyskać pierwsze zyski już w krótkim okresie, nawet kilku- czy kilkunastomiesięcznym. Obecnie jednym z rozpatrywanych rozwiązań są obligacje indeksowane inflacją, które zapewniają ochronę przed utratą wartości pieniądza. Z drugiej strony, ewentualny zwrot z takiej inwestycji nie będzie zbyt wysoki. Mimo wszystko może pomóc ochronić jednak przed realnym poziomem inflacji w Polsce.
Inwestowanie w metale szlachetne (głównie złoto)
Kupowanie złota to jeden z najbardziej znanych sposobów na oszczędzanie oraz sposób na chronienie pieniędzy przed inflacją. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że jest to inwestycja, która zwróci się w długiej perspektywie, najpewniej dopiero wtedy, gdy inflacja spadnie do poziomu niemal zerowego.
Inwestowanie w nieruchomości
Będziesz potrzebować sporej gotówki na zrealizowanie takiej inwestycji, jednak późniejszy zysk może być wyższy niż w przypadku wszystkich pozostałych sposobów na inflację. Warto mieć na uwadze to, że kupno nieruchomości niejako zamraża pieniądze, a odzyskanie ich w kryzysowej sytuacji bywa czasochłonne.
Czytaj także: Nieruchomości w trakcie inflacji
Inwestowanie w waluty obce
Wysoki poziom inflacji w Polsce sprawia, że złoty traci na wartości. Z tego powodu niektórzy rozważają także przewalutowanie swoich oszczędności i trzymanie ich w stabilniejszej walucie, która jest mniej narażona na skutki inflacji.
Inwestowanie na giełdzie
Potrafi zapewnić wysokie zyski, ale tylko tym osobom, które dobrze znają się na mechanizmach funkcjonowania rynku. Jednym z pomysłów może okazać się m.in. inwestowanie w akcje spółek z sektorów eksportowego, surowcowego, energetycznego lub paliwowego. Akcje spółek dywidendowych oznaczają z kolei szansę na dodatkowy zysk w postaci dywidendy.
Jak łagodzić skutki inflacji na co dzień?
Ochrona przed inflacją galopującą to nie tylko działania polegające na oszczędzaniu i inwestowaniu, ale również te podejmowane w mikroskali. Może to być np. szukanie okazji i wybieranie tańszych odpowiedników zwykle kupowanych produktów bez spadku ich jakości.
Dobrym pomysłem będzie np. znalezienie tańszego OC w porównywarce ubezpieczeń – tym bardziej że akurat w przypadku tego rodzaju polisy komunikacyjnej cena nie wpływa w żaden sposób na zakres ochrony.
Jak korzystać z kalkulatora OC/AC Punkta? Wystarczy wpisać do niego dane dotyczące samochodu i kierowcy, a następnie przejrzeć propozycje od różnych towarzystw. Gdy już wybierzesz konkretną ofertę, możesz ją od razu kupić online, żeby zaoszczędzić na czasie.
Powyższy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego czy finansowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej.
Pytania i odpowiedzi
Obecnie nie widać oznak mogących świadczyć o tym, że inflacja zaczyna spadać. Mimo wszystko z czasem jej poziom zacznie spadać, choć będzie to proces stopniowy i na pewno nie dojdzie do niego z dnia na dzień.
Obecnie (stan na 17.10.2022) poziom inflacji w Polsce wynosi 17,2%.
Choć inflacja jest zdecydowanie negatywnym zjawiskiem, które pogarsza sytuację finansową wielu osób, niektórzy mogą na niej zyskać. Jednym ze sposobów jest inwestowanie w rzeczy, które przyniosą oczekiwane rezultaty w momencie, gdy inflacja zacznie wyhamowywać.
Najlepszym sposobem na złagodzenie skutków inflacji jest wybieranie takich sposobów lokowania gotówki, które gwarantują zwrot z inwestycji na poziomie powyżej inflacji.
Podsumowanie
- Inflacja jest wzrostem cen dóbr i usług na przestrzeni okresu – najczęściej roku.
- Poziom inflacji w Polsce w październiku 2022 roku wyniósł 17,2%.
- Do sposobów chronienia pieniędzy przed inflacją zalicza się np. inwestowanie w złoto, nieruchomości lub obce waluty.
- Aby złagodzić skutki inflacji, można szukać ofert na tańsze rozwiązania. Jednym z nich jest porównywarka ubezpieczeń Punkta.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Badania lekarskie na prawo jazdy to obowiązkowa procedura, która ma na celu ocenę zdolności zdrowotnych przyszłego kierowcy. Celem jest zapewnienie, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.
Chociaż zasady dotyczące tego manewru są jasne, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z jego złamania. W artykule przyjrzymy się szczegółowo, jakie kary i punkty karne grożą za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, czy są sytuacje, w których wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest dozwolone oraz czy takie wykroczenie może wpłynąć na składki ubezpieczeniowe.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.