Co to jest indeksacja składki? Definicja
Zacznijmy od fachowej definicji:
Indeksacja składki ubezpieczenia to nic innego jak podwyższenie składki ubezpieczenia, by uchronić polisę przed skutkami inflacji.
Oznacza to, że raz w roku, w rocznicę zawarcia polisy, suma ubezpieczenia i wysokość składki zostają podniesione o wskaźnik inflacji. Dzięki temu ubezpieczony zachowuje wartość świadczeń, a jego ubezpieczenie z upływem czasu nie traci na wartości.
Wskaźnik inflacji ustalany jest przez ubezpieczyciela na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na temat wzrostu cen i usług. Właśnie na jego podstawie obliczana aktualna wysokość składki i sumy ubezpieczenia.
Mechanizm indeksacji składki w praktyce
Indeksacja ma znaczenie przede wszystkim przy polisach zawieranych na wiele lat – na przykład ubezpieczeniach na życie. Dzięki niej, polisa nie traci realnej wartości i nawet po 20, 30 czy 50 latach od zawarcia, wypłacona kwota odszkodowania jest porównywalnie wysoka do kwoty, która byłyby wypłacona po roku od zawarcia polisy.
Załóżmy, że dziś wykupujemy polisę na życie, której suma opływa na 100 tysięcy złotych. Przy obecnej stopie inflacji wynoszącej ok, 2,0% (uśredniona wartość za 2017 rok), nasza suma ubezpieczenia każdego roku realnie zmniejsza się o tę część, czyli po roku wynosi realnie ok. 98 000 i z roku na rok maleje w stosunku do rosnących zarobków, cen towarów etc.
Czytaj także: Kim jest ubezpieczający?
Indeksacja – automatycznie czy na życzenie?
Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne praktyki w zakresie indeksacji składek – jedne robią to automatycznie, co rok, informując tylko klientów odpowiednim pismem. Niektóre towarzystwa dokonują indeksacji tylko na wyraźne życzenie ubezpieczonego. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię i wczytać się dokładnie w Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
Czytaj także: Certyfikat ubezpieczenia
Indeksacja składki ubezpieczenia – za i przeciw
Warto wiedzieć, że indeksacji podlega zarówno suma ubezpieczenia, jak i jego składka. Jeśli więc suma polisy jest dzięki indeksacji utrzymywana na stałym poziomie oznacza to, że składka nieznacznie rośnie. Każdy z klientów ma prawo nie wyrazić zgody na indeksację ubezpieczenia, choć warto mieć świadomość, że oznacza do de facto zgodę na stopniowy spadek jego wartości. O braku naszej zgody musimy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe pisemnie, przed każdą kolejną rocznicą zawarcia polisy. Zwykle towarzystwa życzą sobie, by takie wypowiedzenie zostało przesłane z 30 dniowym wypowiedzeniem, na odpowiednim formularzu. Warto jednak i te informacje sprawdzić w naszym OWU.
Czy warto się pogodzić z koniecznością indeksacji? Zwłaszcza w przypadku długoterminowych ubezpieczeń na życie, zdecydowanie tak. Wcale nie potrzeba hiperinflacji, aby pieniądz tracił na wartości. Wystarczy, że to będzie na przykład 5%. Wtedy 100 000 zł, po 30 latach będzie odpowiadać dzisiejszej kwocie około 23 tysięcy. Tak to działa i warto o tym pamiętać w rocznicę ubezpieczenia, żeby polisa na życie nie okazała się żartem.
Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.