Indeksacja składki ubezpieczeniowej

Aktualizacja:
indeksacja składki ubezpieczenia

Co to jest indeksacja składki? Definicja

Zacznijmy od fachowej definicji:

Indeksacja składki ubezpieczenia to nic innego jak podwyższenie składki ubezpieczenia, by uchronić polisę przed skutkami inflacji.

Oznacza to, że raz w roku, w rocznicę zawarcia polisy, suma ubezpieczenia i wysokość składki zostają podniesione o wskaźnik inflacji. Dzięki temu ubezpieczony zachowuje wartość świadczeń, a jego ubezpieczenie z upływem czasu nie traci na wartości.

Wskaźnik inflacji ustalany jest przez ubezpieczyciela na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na temat wzrostu cen i usług. Właśnie na jego podstawie obliczana aktualna wysokość składki i sumy ubezpieczenia.

Mechanizm indeksacji składki w praktyce

Indeksacja ma znaczenie przede wszystkim przy polisach zawieranych na wiele lat – na przykład ubezpieczeniach na życie. Dzięki niej, polisa nie traci realnej wartości i nawet po 20, 30 czy 50 latach od zawarcia, wypłacona kwota odszkodowania jest porównywalnie wysoka do kwoty, która byłyby wypłacona po roku od zawarcia polisy.

Załóżmy, że dziś wykupujemy polisę na życie, której suma opływa na 100 tysięcy złotych. Przy obecnej stopie inflacji wynoszącej ok, 2,0% (uśredniona wartość za 2017 rok), nasza suma ubezpieczenia każdego roku realnie zmniejsza się o tę część, czyli po roku wynosi realnie ok. 98 000 i z roku na rok maleje w stosunku do rosnących zarobków, cen towarów etc.

Czytaj także: Kim jest ubezpieczający?

Indeksacja – automatycznie czy na życzenie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne praktyki w zakresie indeksacji składek – jedne robią to automatycznie, co rok, informując tylko klientów odpowiednim pismem. Niektóre towarzystwa dokonują indeksacji tylko na wyraźne życzenie ubezpieczonego. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię i wczytać się dokładnie w Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Czytaj także: Certyfikat ubezpieczenia

Indeksacja składki ubezpieczenia – za i przeciw

Warto wiedzieć, że indeksacji podlega zarówno suma ubezpieczenia, jak i jego składka. Jeśli więc suma polisy jest dzięki indeksacji utrzymywana na stałym poziomie oznacza to, że składka nieznacznie rośnie. Każdy z klientów ma prawo nie wyrazić zgody na indeksację ubezpieczenia, choć warto mieć świadomość, że oznacza do de facto zgodę na stopniowy spadek jego wartości. O braku naszej zgody musimy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe pisemnie, przed każdą kolejną rocznicą zawarcia polisy. Zwykle towarzystwa życzą sobie, by takie wypowiedzenie zostało przesłane z 30 dniowym wypowiedzeniem, na odpowiednim formularzu. Warto jednak i te informacje sprawdzić w naszym OWU.

Czy warto się pogodzić z koniecznością indeksacji? Zwłaszcza w przypadku długoterminowych ubezpieczeń na życie, zdecydowanie tak. Wcale nie potrzeba hiperinflacji, aby pieniądz tracił na wartości. Wystarczy, że to będzie na przykład 5%. Wtedy 100 000 zł, po 30 latach będzie odpowiadać dzisiejszej kwocie około 23 tysięcy. Tak to działa i warto o tym pamiętać w rocznicę ubezpieczenia, żeby polisa na życie nie okazała się żartem.

Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej