Szczyt inflacji jeszcze przed nami? Ekonomiści alarmują!

Aktualizacja:
szczyt-inflacji

Główny Urząd Statystyczny podał wstępnie, że inflacja w Polsce osiągnęła poziom 13,9% w maju. Szczyt przewidywany był pierwotnie na czerwiec. Z biegiem czasu coraz więcej ekspertów ocenia, że będzie miał miejsce w II połowie roku. Jak wygląda sytuacja na rynku? Punkta sprawadza!

Coraz częściej wybierasz autobus lub spacer zamiast podróży autem? Masz wrażenie, że wydatki na paliwo zaczynają pochłaniać coraz większy procent domowego budżetu? Nic dziwnego! Inflacja w Polsce nadal nie powiedziała pass! Eksperci ostrzegają – szczyt dopiero przed nami!

Od miesięcy Polska nie tylko czynnie pomaga mieszkańcom Ukrainy w związku z konfliktem za wschodnią granicą, ale i mierzy się z własnymi problemami. Temat dotacji unijnych i inflacji nie schodzą z pierwszych stron gazet. To właśnie ta druga szczególnie jest odczuwalna i dotyka bezpośrednio kieszeni każdego z nas.

Inflacja w marcu 2022 wyniosła 11%, w kwietniu było to już 12,3%! 

Ile wynosi inflacja w Polsce?

31 maja 2022 Główny Urząd Statystyczny podał wstępne odczyty dotyczące inflacji w maju. Wyniosła ona aż 13,9%. Ceny w maju wzrosły o 1,7% względem ubiegłego miesiąca. Niestety, ekonomiści przewidują, że to nie koniec podwyżek. Szczyt zapowiadany jest przez specjalistów na sierpień. Na konferencji prasowej w Świerczach premier Mateusz Morawiecki przewidywał, że nastąpi on w II połowie roku, ale bez konkretnych dat. Jak donosi portal money.pl, tak źle nie było od lutego 1998 roku!

– Szczyt inflacji spodziewam się latem tego roku, prawdopodobnie w sierpniu – mówił członek zarządu NBP Paweł Szałamacha w rozmowie dla PAP.

Paliwo jeszcze droższe! 

Jak to wpływa na nasze kieszeni? Już teraz, aby zatankować auto benzyną 95, musimy wydać o ponad 3 zł więcej za litr niż 2 lata temu! Podobnie sytuacja ma się z innymi produktami w tym żywnością i energią.

Średnie aktualne ceny paliw w Polsce

9598ONLPG
7,35 zł7,78 zł7,73 zł3,54 zł
Źródło: autocentrum.pl

Warto jednak podkreślić, że inflacja nie jest spowodowana jedynie sytuacją na rynku polskim. Na dalszy rozwój wpływać będzie m.in. możliwość transportu zbóż z Ukrainy, co bezpośrednio przełoży się na ceny żywności w kraju. W rozmowie z radiem Zet minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk szacuje, że jeśli sytuacja za wschodnią granicą nie ulegnie zmianie, ceny żywności mogą być wyższe o nawet 30%!

Czytaj także:

Kara za brak OC w 2022 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 9030 zł!

Taryfikator mandatów 2022 – sprawdź, co się zmieniło

Najtańsze OC na raty • Ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Stopy procentowe a inflacja w Polsce: kredyty jeszcze droższe

Nie tylko za zakupy płacimy coraz więcej. Rada Polityki Pieniężnej, aby przeciwdziałać sytuacji na rynku, podnosi stopy procentowe. Takie działania kontynuowane są przez Narodowy Bank Polski od pół roku i wszystko wskazuje na to, że nadal będziemy ich świadkiem.

Cykl podwyżek stóp procentowych może potrwać jeszcze kilka posiedzeń RPP: kilka takich decyzji jeszcze się odbędzie – komentuje Szałamacha.

Nie oznacza to jednak, że stopy procentowe będą rosły stale w takim stopniu. Szef NBP zapowiedział, że będą one dostosowywane do dynamiki inflacji oraz poziomu bezrobocia czy tempa rozwoju gospodarczego. Co to oznacza dla nas? Ceny kredytów wciąż będą rosły.

Rada Polityki Pieniężnej podnosi od kilku miesięcy stopy procentowe. Będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży – przekazało biuro prasowe NBP wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Stopa procentowa:Poziom (w %)Obowiązuje od dnia
Stopa referencyjna 5,252022-05-06
Stopa lombardowa5,752022-05-06
Stopa depozytowa4,752022-05-06
Stopa redyskontowa weksli5,302022-05-06
Stopa dyskontowa weksli5,352022-05-06
Źródło: nbp.pl

Pomimo ciągłego wzrostu cen kredytów, ekonomiści przekonują, że jest to słuszna decyzja. W ten sposób NBP ma możliwość hamowania inflacji. Dzięki temu zabiegowi wzrasta wartość złotówki, a co za tym idzie, także jej siła nabywcza. Jednak czy Polacy są gotowi, aby płacić jeszcze więcej za raty kredytów?

Jeśli myślisz o wzięciu pożyczki na wakacyjny wyjazd lub połączenie kilku rat w jedną, niższą – nie przepłacaj! Sprawdź, gdzie najtaniej możesz uzyskać kredyt gotówkowy.

Sprawdź najniższą ratę!

Źródła:
https://twitter.com/nbppl
https://www.autocentrum.pl/paliwa/ceny-paliw
https://www.pap.pl

Podsumowanie

  1. Inflacja za maj w Polsce osiągnęła 13,9% ogłosił GUS.
  2. Średnia cena za benzynę 95 w Polsce wynosi 7,35 zł za litr. Za diesla musimy zapłacić średnio 7,73 zł.
  3. Ekonomiści przewidują szczyt inflacji w sierpniu.
  4. Stopy procentowe nadal będą rosnąć, co oznacza, że raty kredytu będą jeszcze droższe.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments