Szczyt inflacji jeszcze przed nami? Ekonomiści alarmują!

Aktualizacja:
szczyt-inflacji

Główny Urząd Statystyczny podał wstępnie, że inflacja w Polsce osiągnęła poziom 13,9% w maju. Szczyt przewidywany był pierwotnie na czerwiec. Z biegiem czasu coraz więcej ekspertów ocenia, że będzie miał miejsce w II połowie roku. Jak wygląda sytuacja na rynku? Punkta sprawadza!

Coraz częściej wybierasz autobus lub spacer zamiast podróży autem? Masz wrażenie, że wydatki na paliwo zaczynają pochłaniać coraz większy procent domowego budżetu? Nic dziwnego! Inflacja w Polsce nadal nie powiedziała pass! Eksperci ostrzegają – szczyt dopiero przed nami!

Czytaj także: Indeksacja składki ubezpieczeniowej

Od miesięcy Polska nie tylko czynnie pomaga mieszkańcom Ukrainy w związku z konfliktem za wschodnią granicą, ale i mierzy się z własnymi problemami. Temat dotacji unijnych i inflacji nie schodzą z pierwszych stron gazet. To właśnie ta druga szczególnie jest odczuwalna i dotyka bezpośrednio kieszeni każdego z nas.

Inflacja w marcu 2022 wyniosła 11%, w kwietniu było to już 12,3%! 

Czytaj także: Oszczędzaj w kryzysie! Jak chronić pieniądze przed inflacją?

Ile wynosi inflacja w Polsce?

31 maja 2022 Główny Urząd Statystyczny podał wstępne odczyty dotyczące inflacji w maju. Wyniosła ona aż 13,9%. Ceny w maju wzrosły o 1,7% względem ubiegłego miesiąca. Niestety, ekonomiści przewidują, że to nie koniec podwyżek. Szczyt zapowiadany jest przez specjalistów na sierpień. Na konferencji prasowej w Świerczach premier Mateusz Morawiecki przewidywał, że nastąpi on w II połowie roku, ale bez konkretnych dat. Jak donosi portal money.pl, tak źle nie było od lutego 1998 roku!

Czytaj także: Rynek nieruchomości w czasach inflacji a aktualna suma ubezpieczenia – sprawdź, czy dotychczasowa ochrona ubezpieczeniowa jest wystarczająca

– Szczyt inflacji spodziewam się latem tego roku, prawdopodobnie w sierpniu – mówił członek zarządu NBP Paweł Szałamacha w rozmowie dla PAP.

Paliwo jeszcze droższe! 

Jak to wpływa na nasze kieszeni? Już teraz, aby zatankować auto benzyną 95, musimy wydać o ponad 3 zł więcej za litr niż 2 lata temu! Podobnie sytuacja ma się z innymi produktami w tym żywnością i energią.

Czytaj także: Jak oszczędzać paliwo: hypermiling, czyli amerykański sposób na ekonomiczną jazdę

Średnie aktualne ceny paliw w Polsce

9598ONLPG
7,35 zł7,78 zł7,73 zł3,54 zł
Źródło: autocentrum.pl

Warto jednak podkreślić, że inflacja nie jest spowodowana jedynie sytuacją na rynku polskim. Na dalszy rozwój wpływać będzie m.in. możliwość transportu zbóż z Ukrainy, co bezpośrednio przełoży się na ceny żywności w kraju. W rozmowie z radiem Zet minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk szacuje, że jeśli sytuacja za wschodnią granicą nie ulegnie zmianie, ceny żywności mogą być wyższe o nawet 30%!

Czytaj także:

Kara za brak OC w 2022 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 9030 zł!

Taryfikator mandatów 2022 – sprawdź, co się zmieniło

Najtańsze OC na raty • Ubezpieczenie w 2 lub 4 niskich ratach

Stopy procentowe a inflacja w Polsce: kredyty jeszcze droższe

Nie tylko za zakupy płacimy coraz więcej. Rada Polityki Pieniężnej, aby przeciwdziałać sytuacji na rynku, podnosi stopy procentowe. Takie działania kontynuowane są przez Narodowy Bank Polski od pół roku i wszystko wskazuje na to, że nadal będziemy ich świadkiem.

Cykl podwyżek stóp procentowych może potrwać jeszcze kilka posiedzeń RPP: kilka takich decyzji jeszcze się odbędzie – komentuje Szałamacha.

Nie oznacza to jednak, że stopy procentowe będą rosły stale w takim stopniu. Szef NBP zapowiedział, że będą one dostosowywane do dynamiki inflacji oraz poziomu bezrobocia czy tempa rozwoju gospodarczego. Co to oznacza dla nas? Ceny kredytów wciąż będą rosły.

Rada Polityki Pieniężnej podnosi od kilku miesięcy stopy procentowe. Będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży – przekazało biuro prasowe NBP wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Stopa procentowa:Poziom (w %)Obowiązuje od dnia
Stopa referencyjna 5,252022-05-06
Stopa lombardowa5,752022-05-06
Stopa depozytowa4,752022-05-06
Stopa redyskontowa weksli5,302022-05-06
Stopa dyskontowa weksli5,352022-05-06
Źródło: nbp.pl

Pomimo ciągłego wzrostu cen kredytów, ekonomiści przekonują, że jest to słuszna decyzja. W ten sposób NBP ma możliwość hamowania inflacji. Dzięki temu zabiegowi wzrasta wartość złotówki, a co za tym idzie, także jej siła nabywcza. Jednak czy Polacy są gotowi, aby płacić jeszcze więcej za raty kredytów?

Jeśli myślisz o wzięciu pożyczki na wakacyjny wyjazd lub połączenie kilku rat w jedną, niższą – nie przepłacaj! Sprawdź, gdzie najtaniej możesz uzyskać kredyt gotówkowy.

Sprawdź najniższą ratę!

Źródła:
https://twitter.com/nbppl
https://www.autocentrum.pl/paliwa/ceny-paliw
https://www.pap.pl

Podsumowanie

  1. Inflacja za maj w Polsce osiągnęła 13,9% ogłosił GUS.
  2. Średnia cena za benzynę 95 w Polsce wynosi 7,35 zł za litr. Za diesla musimy zapłacić średnio 7,73 zł.
  3. Ekonomiści przewidują szczyt inflacji w sierpniu.
  4. Stopy procentowe nadal będą rosnąć, co oznacza, że raty kredytu będą jeszcze droższe.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej