Polisa ubezpieczeniowa stanowi podstawowy dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia pomiędzy ubezpieczycielem (np. towarzystwem ubezpieczeniowym), a klientem, czyli ubezpieczającym.
Polisa ubezpieczeniowa, wystawiana przez ubezpieczyciela ubezpieczającemu, powinna zawierać takie informacje, jak dane ubezpieczającego, okres ubezpieczenia a także suma ubezpieczenia. Na polisie często widnieje także wysokość składki ubezpieczeniowej. Jeśli ubezpieczającym jest osoba fizyczna, wówczas na dane składają się takie informacje, jak imię i nazwisko, adres oraz numer PESEL.
W przypadku osób prawnych, ubezpieczyciele z reguły wymagają większej ilości danych o ubezpieczającym, jak np. pełna nazwa firmy, adres jej siedziby numery REGON, NIP i PKD podstawowej działalności lub tej związanej w najbliższym stopniu z zawieraną polisą ubezpieczeniową.
Warto wiedzieć, że brak polisy OC (jako dokumentu) nie oznacza braku ważności ubezpieczenia. Do grupy polis ubezpieczeniowych należą polisy indywidualne, grupowe i generalne.
Co ważne, podmiot wystawiający polisę (najczęściej towarzystwo ubezpieczeniowe) jest w obowiązku umieszczenia na tym dokumencie informacji o rodzaju ubezpieczenia, a także ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Początek ochrony ubezpieczeniowej najczęściej wyznaczany jest od momentu dostarczenia polisy ubezpieczającemu.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Osoba uposażona to osoba, która jest upoważniona przez ubezpieczającego do otrzymania świadczenia za zdarzenie zawarte w umowie ubezpieczeniowej. Termin ten najczęściej spotykany jest w przypadku ubezpieczeń na życie.

Planując zakup polisy, zawsze zastanawiamy się, ile będzie kosztować? Składka ubezpieczeniowa to kwota, którą płacisz, aby Twoja polisa była aktywna i zapewniała ochronę w razie nieprzewidzianych sytuacji. Od czego zależy jej wysokość? Jakie czynniki mogą ją obniżyć, a co sprawia, że płacisz więcej? Sprawdź, jak działa składka ubezpieczeniowa i co możesz zrobić, aby nie przepłacać za swoje ubezpieczenie!

Wbrew pozorom, umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek nie ma nic wspólnego z oszustwem ubezpieczeniowym i jest terminem wywodzącym się wprost z kodeksu cywilnego.

Wykup polisy następuje w momencie wypłaty przez towarzystwo ubezpieczeniowe wpłaconych środków finansowych ubezpieczającemu . Wykup ubezpieczenia następuje zawsze na żądanie ubezpieczającego.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to bardzo ważny załącznik każdej umowy ubezpieczenia. Przed podpisaniem dokumentów należy zapoznać się z zapisami OWU, ponieważ regulują one obowiązki stron, czyli ubezpieczającego, ubezpieczonego i ubezpieczyciela. OWU precyzują między innymi, co jest przedmiotem ubezpieczenia, jaka jest jego suma i zakres, jakie są wyłączenia odpowiedzialności.

Masz dziecko w wieku szkolnym? Jeśli tak, to pewnie co roku we wrześniu płacisz składkę na ubezpieczenie swojej pociechy w szkole, dzięki czemu dziecko jest objęte polisą grupową. Zmieniłeś pracę? Nowy pracodawca prawdopodobnie zaproponuje Ci grupowe ubezpieczenie. Bierzesz kredyt? Pracownik banku podsunie Ci deklarację przystąpienia do grupowego ubezpieczenia kredytobiorców.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz