Szkoda ubezpieczeniowa zachodzi w momencie, gdy zaistniała szkoda, a także adekwatny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zdarzeniem a szkodą stanowi przesłankę odpowiedzialności cywilnej w zakresie zdrowia, życia, mienia itd.
Choć przepisy nie opisują jednoznacznie, co należy uznać za szkodę ubezpieczeniową, to jednak ubezpieczyciele wypracowali definicję tego pojęcia. Tym samym, każdy uszczerbek w dobrach chronionych prawnie, jak wymienione wyżej życie, zdrowie czy mienie, którego osoba poszkodowana doznała wbrew własnej woli, nazywamy właśnie szkodą ubezpieczeniową.
Do zlikwidowania szkody ubezpieczeniowej zobowiązany jest zakład ubezpieczeń, u którego sprawca szkody miał wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej. Szkody ubezpieczeniowe dzielimy na majątkowe (gdy uszkodzeniu uległy dobra materialne), i niemajątkowe (szkoda dotyczy zdrowia poszkodowanego).
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły

Gdy Twój pies pogryzie przechodnia, kiedy nie wyhamujesz i uderzysz w tył samochodu przed Tobą, lub jeśli nie dokręcisz kranu i woda zaleje mieszkanie sąsiada… W tych i wielu innych przypadkach zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Co to jest odpowiedzialność cywilna i jak można ją ubezpieczyć?

Majątek jest istotnym elementem naszego życia i nikt nie chce być z tego tytułu stratny. Żeby chronić swoje dobra, a także siebie samego, można się ubezpieczyć lub dociekać swoich praw w sądzie. Należy jednak pamiętać o obowiązkach, dzięki którym można liczyć na odszkodowanie.

Ubezpieczyciele często (może nawet za często) stwierdzają szkody całkowite. Dowiedz się, dlaczego czasami nawet drobne uszkodzenie samochodu może dla firmy ubezpieczeniowej oznaczać nieopłacalność naprawy. Kiedy ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą i jak ustalana jest wysokość odszkodowania po jej powstaniu? Sprawdzamy!

Nawet twój pies, który niechętnie opuszcza kanapę może spowodować szkodę. Jako jego właściciel będziesz zobowiązany do jej naprawienia. Podobnie musisz się zachować, kiedy kierowany przez ciebie samochód przytrze na parkingu inne auto. Szkoda szkodzie nie jest jednak równa. W obu przypadkach obowiązują jednak inne zasady – winy i ryzyka. Czym się różnią i kiedy mają zastosowanie? Sprawdziliśmy.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, która zmieni nasze życie na zawsze – wypadek, choroba czy inne nieprzewidziane zdarzenie mogą pozostawić ślad nie tylko na zdrowiu, ale i na codziennym funkcjonowaniu. Trwały uszczerbek na zdrowiu to pojęcie, które pojawia się w kontekście ubezpieczeń, odszkodowań i świadczeń, ale co tak naprawdę oznacza? Jak jest definiowany?

Szkoda parkingowa może przytrafić się nawet najbardziej wytrawnym kierowcom. Czasem to Ty możesz zostać poszkodowanym, a niekiedy Ciebie może pokonać manewrowanie po ciasnym parkingu. Jak zachować się w sytuacji, kiedy uszkodzony został Twój samochód, a brak jest winnego? Co powinieneś zrobić, jeśli to Ty zarysowałeś sąsiednie auto?
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz