Na polskim rynku ubezpieczeniowym istnieje szereg polis ubezpieczeniowych, jednak zdecydowana większość z nich zawierana jest na określony czas. Wśród ubezpieczeń na życie są jednak też polisy i ubezpieczenia bezterminowe. Co to takiego?
Mieszkania i samochody ubezpieczamy zwykle na rok, z opcją łatwego przedłużenia. Ubezpieczenie turystyczne wykupujemy na kilka tygodni lub miesięcy. Polisy na życie wykupuje się zazwyczaj na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, zwykle – do osiągnięcia przez ubezpieczonego 60. lub 70. roku życia. Czy można więc ubezpieczyć się bezterminowo?
Polisy bezterminowe – gdzie i na jakich warunkach?
Wśród ubezpieczeń na życie funkcjonują jednak także polisy bezterminowe, czyli takie, których czas trwania nie jest ustalony z góry. Zwykle produkty takie oferowane są osobom w podeszłym wieku i obowiązują od chwili podpisania umowy ubezpieczeniowej do śmierci ubezpieczonego. Wymagają one oczywiście corocznego opłacania składki, w przeciwnym razie przestają obowiązywać.
W przypadku polis bezterminowych, świadczenia wypłacane są na dokładnie tych samych zasadach jak przy innych, terminowych polisach – środki mogą pokrywać doraźne leczenie ubezpieczonego lub w chwili jego śmierci zostać wypłacone uposażonym przez niego osobom.
Przystąpienie do bezterminowego ubezpieczenia
Przystąpienie do bezterminowego ubezpieczenia na życie wymaga często wypełnienie przez ubezpieczonego ankiety o stanie zdrowia lub – w niektórych przypadkach – poddania się badaniom lekarskim. Na podstawie ich wyniku szacowane jest ryzyko ubezpieczeniowe oraz wysokość składki ubezpieczeniowej. Na wysokość składki ma tez oczywiście wpływ wieku ubezpieczonego oraz suma polisy i zakres ubezpieczenia.
Bezterminowe polisy na życie bywają czasem nazywane „ubezpieczeniami pogrzebowymi”, bowiem spora część wykupujących je seniorów decyduje się na nie, by zapewnić krewnym dodatkowe zabezpieczenie finansowe na wypadek ich śmierci i konieczności organizowania pogrzebu.
Przed wykupieniem bezterminowej polisy na życie, warto zapoznać się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, zwracając szczególną uwagę na wyłączenia, bowiem część towarzystw wypłaca odszkodowanie tylko wtedy, gdy do śmierci doszło w konkretnych okolicznościach (nie w wynika choroby ani samobójstwa).
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Ubezpieczenie na życie wykupujemy nie tylko z myślą o sobie, ale i dla rodziny. Do wyboru mamy dwa rodzaje polis - terminową i bezterminową. Jak sama nazwa wskazuje, głównym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę przy ich wyborze, jest czas. Jaką polisę na życie wybrać?
Spokojny sen kosztuje, bo wiadomo, w życiu nie ma nic za darmo. Ale z drugiej strony nie jest tak, że musisz być krezusem, by pozwolić sobie na luksus w postaci polisy na życie. Kwota przeznaczona na nią może być relatywnie niewielka w stosunku do poczucia bezpieczeństwa, jakie zyskujesz.
Ubezpieczenie na życie to kluczowy element planowania finansowego, zapewniający ochronę dla Ciebie i Twoich najbliższych. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia może być jednak trudny, biorąc pod uwagę szeroki zakres ofert dostępnych na rynku. Dlatego przygotowaliśmy ranking ubezpieczeń na życie, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.
Największy ubezpieczyciel w Polsce rozszerzył swoją ofertę! Od marca 2018 roku, w ofercie PZU, oprócz ubezpieczeń komunikacyjnych, podróżnych czy polis gwarantujących ochronę domu lub mieszkania, znajdziemy ubezpieczenie na życie - polisę dostępną on line "JA PLUS".
Ubezpieczenie na życie zapewnia poczucie bezpieczeństwa nie tylko nam samym, ale przede wszystkim naszym bliskim. Jest to przejaw rozsądku i przezorności. Zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i gwarancja pomocy naszej rodzinie w momencie, gdy nas zabraknie. Jak w tej roli spisuje się ubezpieczenie na życie MetLife? Czy gwarantuje wszystko to, co w polisie na życie najważniejsze?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.